رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

aalan

مفاهیم اولیه بلاک چین Blockchain

هرکسی که فناوری‌های جدید را دنبال می‌کند متوجه می‌شود که در مورد ایده بلاک چین سردرگمی زیادی وجود دارد. اگرچه مردم برای مدت طولانی در مورد بلاک چین صحبت می کنند و صنایع مختلفی در حال حاضر از بلاک چین استفاده می کنند، بسیاری از چیستی و نحوه عملکرد آن مطمئن نیستند. از طریق این مقاله، امیدوارم بتوانم به رفع برخی سردرگمی‌ها در مورد این فناوری در حال رشد کمک کنم.

فناوری بلاک چین می تواند خدمات اساسی را که برای تامین مالی تجارت حیاتی هستند، بهبود بخشد. فناوری بلاک چین اساساً مبتنی بر دفتر کل غیرمتمرکز است که دیجیتالی، توزیع شده و یک مدل توزیع شده است. طبیعتاً نسبت به مدل‌های سنتی و متمرکزی که در حال حاضر در اکوسیستم تجاری استفاده می‌شوند، قابل اعتمادتر و امن‌تر است.

رایج است که اصطلاحات “بلاک چین” و “دفتر کل توزیع شده” را به همراه یکدیگر مشاهده کنیم. در حالی که درست است که بلاک چین ها عموما دفتر کل توزیع شده هستند، اما افسانه های توزیع شده زیادی وجود دارند که بلاک چین نیستند. بحث های زیادی در مورد مفهوم دفتر کل توزیع شده وجود دارد، با این حال، این در واقع زنجیره بلوکی نیست. این یک اعتماد متفاوت یا توزیع شده است.

استفاده از بلاک چین همچنین می تواند روشی برتر برای ایجاد و تأیید صحت نسبت به روش های فعلی ارائه دهد. فناوری بلاک چین به طور قابل توجهی انتقال مستقیم دارایی ها را در تجارت ساده می کند و اعتماد به اصالت آنها را افزایش می دهد. این امر با ایجاد هویت منحصربه‌فرد و غیرقابل جعل برای دارایی‌ها و سابقه غیرقابل برگشت مالکیت آنها انجام می‌شود. نتیجه فرصتی برای به دست آوردن گزینه های تامین مالی اضافی است که به فروش اقلام فیزیکی بستگی دارد.

برای مطلب اصلی میتونید به منبع مراجعه کنید:
https://bitcoinhosting.blog.se/basic-blockchain-concepts/

فناوری بلاک چین چیست؟ چگونه عمل می کند؟

بیایید به یک مثال نگاهی بیندازیم: فرض کنید به دنبال خرید یک کامپیوتر کاملاً جدید از آمازون هستید. برای خرید، باید جزئیات کارت اعتباری خود را به آمازون که در سرورهای آمازون ذخیره شده است ارسال کنید. برای هر شخصی با مجوزهای مناسب قابل دسترسی است. این بدان معنی است که داده های کارت اعتباری شما در معرض هک و همچنین سایر روش های سرقت هستند.

با استفاده از فناوری بلاک چین، خرید شما به روشی متفاوت انجام می شود. برای شروع، نیازی به ارائه جزئیات کارت اعتباری خود به کسی نیست. در عوض، به حسابی پر از ارزهای دیجیتال نیاز دارید که بتوانید آن را خریداری کنید. این کیف دارای یک کد دسترسی منحصر به فرد است که فقط می توانید به آن دسترسی داشته باشید که در جایی خارج از ذهن شما نگهداری نمی شود (معروف به کلید مخفی) و از کلید عمومی برای تراکنش با افراد دیگر استفاده می شود.

مطالعه
ارز جنوسیس GNO چیست؟

سپس جزئیات تراکنش با تمام گره های شبکه بلاک چین به اشتراک گذاشته می شود تا تراکنش شما تأیید شود. گره ها تراکنش ها را با حل معادلات ریاضی تایید می کنند. هنگامی که اعتبار توسط اکثر گره‌های درگیر تأیید شد، به یکی از بلاک‌چین‌های مهر زمانی تبدیل می‌شود که مهر و موم می‌شود و همچنین به بلاک چین اضافه می‌شود و نمی‌توان آن را تغییر داد.

بلاک چین و بیت کوین یکسان نیستند.

بسیاری از مردم فکر می کنند که بیت کوین و بلاک چین یک چیز هستند. بلاک چین فناوری است که زیربنای تمام بیت کوین است. هر دوی آنها بسیار به هم مرتبط هستند اما یکسان نیستند.

سال ۲۰۰۸ زمانی بود که بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتالی به وجود آمد که تحت نام مستعار ساتوشی ناکاموتو تنظیم نمی شد. بلاک چین راه حلی برای دفتر کل بود که برای ثبت ایمن استفاده از این ارز کاملاً جدید استفاده می شد، زیرا نه یک بانک و نه دولتی بود که بر تراکنش ها نظارت کند. بنابراین، بیت‌کوین را می‌توان اولین نمونه استفاده از فناوری بلاک چین دانست. سردرگمی بیت کوین و بلاک چین اغلب به دلیل این واقعیت است که هر دو مفهوم به طور همزمان ایجاد شده اند.

از زمان ظهور فناوری بلاک چین، این فناوری برای استفاده به عنوان یک راه حل دفتر کل در زمینه های مختلف دیگری که با دارایی های غیر پولی سروکار دارند، گسترش یافته است، نه فقط ارز. این خدمات شامل مراقبت های بهداشتی است که دارای اسناد بیمار، امور مالی تجارت و صاحب فاکتور، یا سفارش خرید، علاوه بر بیمه و عنوان خانه یا وسیله نقلیه است.

بیت کوین معمولاً به عنوان یک ارز دیجیتال شناخته می شود و اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که از این نوع است. این به عنوان یک راه حل منبع باز توسعه یافته است که می تواند بدون نیاز به یک مخزن مرکزی یا یک مدیر واحد عمل کند. تراکنش‌های بیت‌کوین با استفاده از یک دفترکل باز که از طریق یک شبکه باز که رایگان، عمومی و کاملاً ناشناس است، ذخیره و منتقل می‌شوند، به عنوان مثال (و ما هر دو از این موضوع آگاه هستیم) می‌توانید با استفاده از بیت‌کوین به‌صورت ناشناس یک سرویس میزبانی وب بخرید. بلاک چین فناوری است که دفتر کل تراکنش ها را برای تراکنش های بیت کوین نگه می دارد.

فناوری بلاک چین، مانند آنچه در بیت‌کوین استفاده می‌شود، امکان ثبت سوابق تراکنش‌ها را در یک دفتر کل توزیع‌شده که توسط تعدادی از کاربران به اشتراک گذاشته می‌شود، می‌دهد. فناوری منبع باز اجازه می دهد تا اطلاعات تولید شده توسط داده ها را در بلوک ها ذخیره کند. هر بلوک حاوی یک مهر زمان دقیق از تراکنش ها است و هر بلوک به بلوک قبل از ایجاد زنجیره مرتبط است. اطلاعاتی که در سیستم بلاک چین ذخیره می شود کاملاً شفاف و دائمی است و امکان تغییر یا حذف اطلاعات تراکنش های قبلی از دفتر کل توزیع شده وجود ندارد. این ویژگی و راه حل را می توان برای رسیدگی به مسائل مختلف در صنایع و برنامه های مختلف مورد استفاده قرار داد.

مطالعه
ارز رز ROSE چیست؟

در حالی که بلاک چین یک گزینه عالی برای یک ارز دیجیتال است، اما همچنین راهی عالی برای اطمینان از یک مسیر حسابرسی ایمن از مالکیت بسیاری از دارایی ها است. اینها می توانند دارایی های نامشهود (مانند ابزارهای مالی تجارت) و همچنین دارایی های مشهود (مثلاً الماس) باشند. این طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی مبتنی بر بلاک چین را در طیف وسیعی از صنایع و سازمان ها ارائه می دهد.

داده های بلاک چین در دسترس عموم است.

این تا حدی درست است. برخی از بلاک چین های عمومی برای عموم باز هستند، در حالی که بقیه فقط برای گروهی از کاربران قابل دسترسی هستند. نیازهای کاربر تعیین می کند که چه نوع بلاک چین مورد نیاز است. سه نوع بلاک چین وجود دارد.

بلاک چین هایی که عمومی هستند

در یک بلاک چین که عمومی است، کاربر می تواند به عضوی فعال در شبکه بلاک چین تبدیل شود. به این معنی که آنها می توانند پس از دانلود نرم افزار مناسب در دستگاه خود اطلاعات را ذخیره، انتقال و دریافت کنند. این به هر کسی اجازه می دهد تا اطلاعات ذخیره شده در بلاک چین را بخواند و بنویسد، زیرا در سراسر جهان در دسترس است.

یک بلاک چین که عمومی است غیرمتمرکز است. حقوق نوشتن و خواندن داده ها در بلاک چین به طور مساوی توسط کاربران متصل به اشتراک گذاشته می شود. آنها قبل از اینکه هر داده ای در پایگاه داده ذخیره شود به یک اجماع می رسند.

شناخته شده ترین نمونه از بلاک چین عمومی بیت کوین است. این به کاربران اجازه می دهد تا به پلتفرم دسترسی داشته باشند تا پرداخت های خود را مستقیماً با آنها انجام دهند.

بلاک چین هایی که خصوصی هستند

در بلاک چین های خصوصی، مجوز نوشتن، انتقال و دریافت اطلاعات توسط یک سازمان کنترل می شود. بلاک چین های خصوصی معمولاً در یک سازمان با تعداد معدودی از کاربران که اجازه دسترسی به بلاک چین و انجام تراکنش ها را دارند، استفاده می شود.

فرد مسئول می‌تواند قوانینی را که بر یک ارز دیجیتال خصوصی حاکم است تغییر دهد و همچنین می‌تواند طبق قوانین و دستورالعمل‌های تعیین‌شده خود از انجام معاملات امتناع کند.

بلاک چین های کنسرسیومی

مفهوم یک بلاک چین مبتنی بر کنسرسیوم که گاهی اوقات به عنوان بلاک چین مجاز شناخته می شود، می تواند به عنوان یک سیستم ترکیبی توصیف شود که مدل کم اعتماد بلاک چین های عمومی و همچنین مدل موجودیت واحد مورد اعتماد را که در بلاک چین های خصوصی استفاده می شود، ترکیب می کند. در بلاک چین کنسرسیوم، به جای اینکه به همه کاربران اجازه داده شود بخشی از فرآیند تأیید صحت باشند، یا برعکس، به یک کسب‌وکار اجازه می‌دهند که کنترل کامل این فرآیند را در دست داشته باشد. تنها به تعداد کمی از کاربران اجازه می دهد تا بخشی از روند اجماع باشند.

به عنوان مثال، یک سازمان یا شبکه شامل ۱۰ بانک را در نظر بگیرید.

هر کدام با بلاک چین مرتبط هستند. در این صورت می توان تصور کرد که برای معتبر دانستن بلوک باید ۵ بانک موافقت کنند.

مطالعه
ارز وو WOO چیست؟

حتی با وجود درجه خاصی از تمرکز در این سیستم، کاربران می توانند اجازه خواندن و ایجاد را به دیگران بدهند. این منجر به طراحی جزئی غیرمتمرکز زنجیره‌های بلوکی کنسرسیوم می‌شود. مانند بلاک چین های خصوصی، این بلاک چین ها خصوصی بودن داده ها را حفظ می کنند اما بدون تثبیت قدرت در یک سازمان.

فقط یک بلاک چین

بلاک چین اغلب برای توصیف یک فناوری دفتر کل استفاده می شود، اما نه یک محصول یا خدمات فردی. راه‌حل‌های بلاک چین دارای مخرجات مشترک مشابهی هستند، مانند توزیع شدن، پشتوانه رمزنگاری و ترکیب عنصر اجماع.

بلاک چین های زیادی وجود دارند که در انواع مجاز، عمومی و خصوصی در دسترس هستند. در حال حاضر ده ها پروتکل وجود دارد که به عنوان بلاک چین در نظر گرفته می شوند. آنها را می توان به عنوان فناوری دفتر کل توزیع شده توصیف کرد. به عنوان مثال می توان Ethereum، Corda از R3، Fabric از IBM و Ripple را نام برد.

برخی از آنها قابل مقایسه هستند و برخی دیگر با یکدیگر متفاوت هستند. هر فناوری بلاک چین دارای مزایا و معایب متمایز برای هدف، کاربردها و کاربردها خواهد بود.

بلاک چین یک کلمه کلیدی است، نه چیزی بیشتر
بلاک چین اول یک فناوری اصیل در حال حاضر است. بلاک چین در حال حاضر با استفاده از اثبات مفاهیم (POC) در بخش‌ها و مکان‌های مختلف در سراسر جهان در حال ارزیابی است. توجه داشته باشید که هنوز در مراحل اولیه این نوع فناوری است. بسیاری از شرکت‌های مرتبط با بلاک چین، مانند IBM و R3 اولین نسخه راه‌حل‌های بلاک چین خود را در سال ۲۰۱۷ منتشر کرده‌اند. این در چهره ما تازه و جدید است.

بلاک چین محبوب ترین اصطلاحی است که اغلب توسط چندین نشریه و رسانه پوشش داده می شود. این بدان معنا نیست که این فقط یک کلمه رایج است. آمار سرمایه گذاری گویای اعداد است.

در سال ۲۰۱۶، نزدیک به ۲۸۰ میلیون دلار در فناوری بلاک چین توسط شرکت های بازار سرمایه سرمایه گذاری شد که ۹۰ درصد از بانک های آمریکای شمالی و اروپا در حال بررسی راه حل های بلاک چین بودند. در همان زمان، بیش از ۱.۴ میلیارد دلار در شرکت های استارت آپی مبتنی بر بلاک چین سرمایه گذاری شده است. در حال حاضر، حدود ۵۰ درصد از بانک‌های برتر با یک شرکت فناوری همکاری می‌کنند تا قابلیت‌های بلاک چین خود را افزایش دهند.

سرمایه‌گذاری‌ها در صنایع جدید و نوظهور در راستای افزایش بهره‌وری بالقوه است که می‌تواند توسط بانک‌ها محقق شود. Accenture معتقد است که بیش از ۸ میلیارد دلار می تواند در سال پس انداز برای هشت بانک بزرگ محقق شود. با اجرای فناوری بلاک چین، امکان ۷۰ درصد صرفه جویی در هزینه در بخش تجاری و ۳۰ تا ۵۰ درصد صرفه جویی احتمالی در هزینه وجود دارد.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.