رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

یک سوال Latest Articles

راهکار حسابداری صنعت سنگ و معدن با نرم افزار محاسبان

61 - راهکار حسابداری صنعت سنگ و معدن با نرم افزار محاسبان

ایران به پشتوانه برخورداری از ۶۸ نوع ماده معدنی و ذخایر شناسایی شده به میزان تقریبی ۶۰ میلیارد تن از جایگاه ویژه در صنعت سنگی و معدنی در سطح جهان قرار دارد.در این میان معادن سنگ تزئینی کشور از جهت تنوع و کیفیت در سطح جهان به خوبی شتاخته شده است. ذخایر سنگ ایران از نظر تنوع سنگهای ساختمانی در رتبه اول و از نظر تولید و استخراج . به‌طورکلی حجم ذخایر سنگ ساختمانی در جهان به ۱۵ میلیارد تن میرسد که ایران ۴ میلیارد تن از آن را در خود جای داده است و از این میزان حدود ۲۵ میلیون تن آن در سال استخراج که حدود ۵ درصد آن صادر می‌شود. بنابراین موقعیت جغرافیایی، فراوانی و تنوع سبب شده است که ایران از پتانسیل مطلوبی در بازارهای بین‌المللی برخوردار باشد. ایران از ذخایر غنی تراورتن، مرمر، مرمریت و گرانیت بهره مند است ولی با این حال با وجود تمامی مزیت‌های سنگ‌های ساختمانی کشور در مقایسه با سایر کشور های جهان، سهم ایران از بازار مبادالت جهانی سنگ کمتر از ۳ درصد است. شرکت حساب رایان پارس با علم به اهمیت صنعت سنگ و معدن در ایران، اقدام به ارائه راهکار تخصصی در این حوزه کرده است که این راهکار توانایی مدیریت عمده مسائل این صنعت از قبیل تامین مواد اولیه، مدیریت نقدینگی، مدیریت اموال و تجهیزات، مدیریت فروش و … را با استفاده از نرم افزارهای یکپارچه محاسبان فرآهم آورده است.

مطالعه
بهترین مشاور املاک زن دنیا از راز موفقیت خود می گوید!

طی سه دهه اخیر صنعت سنگ در جهان به طور متوسط سالانه به ترتیب نزدیک به ۷ و ۹ درصد رشد را در تولید و صادرات تجربه کرده است . در این میان کشورهای چین، برزیل، هند و ترکیه بیشترین سهم را در این رشد داشته‌اند. بنابر آمارهای موجود به طور متوسط از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۲ بدون در نظر گرفتن تورم، این صنعت در داخل کشور ما نیز رشدی معادل ۲۱ درصد را پشت سر گذاشته است. ایران در حوزه معدنی از نظر ذخایر معدنی جزو کشورهای غنی جهان به شمار می‌رود. درایران بیش از یک هزار و ۳۰۰ معدن سنگ‌های ساختمانی، ۶ هزار کارخانه سنگ‌بری و ۲ هزار صنایع وابسته مانند ابزارسازان، فروشندگان، ماشین‌سازان و … وجود دارد.

با توجه به این آمار و ارقام مشخص است که این صنعت می‌تواند با استفاده از یک محرک برای پیش‌برد اهداف کلان خود و پیشرفت در بازارهای داخلی و جهانی گامی مهم بردارد. راهکار صنعت سنگی و معدنی حساب رایان می‌تواند محرک مورد نیاز این صنعت باشد و با ارائه راهکارهای متنوع، شتاب دهنده این صنعت شود.

مطالعه
چگونه یک سیستم حسابداری انتخاب کنیم

در یک معدن سنگ ، برای کارفرما محاسبه بهای تمام شده کوپ تولیدی و به عبارتی کوپ بارگیری شده برای سنگبری ها بسیار مهم است. در اینجا حسابدار معدن می بایست گزارش بهای تمام شده را به کارفرما ارائه نماید و این موضوع میسر نمی شود به جز از طریق شناسایی هزینه ها و تخصیص آنها (هزینه هایی مثل هزینه کرایه بلدوزر، لودر، هزینه سیم برش مصرفی، هزینه کتراک، حقوق و دستمزد، ماشین آلات مانند راسول معدن و…)
در حسابداری معدن، شناسایی هزینه ها به تنهایی، نتیجه بخش نخواهد بود بلکه روش‌های محاسبه و تخصیص هزینه فوق العاده مهم است و حتی در معادن مختلف متفاوت می‌باشد، ضمن اینکه روش های محاسبه تولید در هر معدن نیز متفاوت است ; مثلا در بعضی معادن سنگ، تولید پیمانکار یا معدن‌دار را جزو تولید محاسبه می‌کنند و یا در بعضی از معادن، سنگ بارگیری شده و نه صرفا استخراج شده را… و یا اینکه در تعدادی از معادن با این وجود که ماشین آلات ممکن است تحت مالکیت معدن دار باشد، اجاره آن را حساب می‌کنند و در بعضی معادن دیگر فقط هزینه استهلاک را محاسبه می‌کنند که در این بین اختلاف نظر بین همکاران حسابدار زیاد است.
با توجه به توضیح و شرح مختصری که در بالا ارائه شد ، شرکت حساب رایان پارس ضمن شناخت کامل مسائل معدن ، توانایی دارد به عنوان یک ابزار قدرتمند به کمک حسابداری معدن سنگ بیاید و گزارشات دقیق به مجموعه ارائه نماید.

مطالعه
شفافیت مالی و ارتقا مدیریت شهری با پیاده سازی دستورالعمل خزانه داری

جهت مشاهدا امکانات و ویژگی های نرم افزار محاسبان برای صنعت سنگ و معدن به این لینک مراجعه نمایید

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.