رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

آموزش به دانش آموزان در خانه

آموزش به دانش آموزان در خانه - یک سوال

یکی از انواع آموزش به کودکان، آموزش در منزل است که توسط والدین و یا معلم خصوصی در خانه صورت میگیرد. روزانه والدین زیادی تصمیم میگیرند که شروع به آموزش در منزل کنند و بستر را برای یادگیری بهتر فرزندان فراهم کنند. تحقیقات نشان داده است والدینی که درس و پیشرفت فرزندان برای آنها اهمیت دارد و همیشه پیگیر و حامی هستند و در یادگیری آنها مشارکت دارند؛ فرزندان موفق تری نسبت به والدین بی توجه و بی مسئولیت دارند.

آموزش به دانش آموزان در خانه - یک سوال

4 هدف از آموزش در خانه

والدین به دلایل گوناگونی شروع به تدریس کودکان و دانش آوزان در منزل میکنند که در ادامه به 34 هدف مهم آموزش در منزل اشاره میکنیم.

 1. ناراضی بودن از روند تدریس در مدارس و مشتاق بودن برای مشارکت در آموزش و یادگیری فرزندان
 2. تقویت بیشتر دانش آموزان در کنار آموزش در مدرسه
 3. قبول نداشتن تدریس در مدارس به روش سنتی
 4. دارا بودن فرزند با ویژگی خاص مانند: دیرآموز، پیش فعال و …

آموزش به دانش آموزان در خانه - یک سوال

اصول و قواعد کلی تدریس در منزل توسط والدین

تدریس درمنزل هم مانند تدریس در مدارس دارای اصول و قواعدی است که هر والدینی باید از آن آگاه باشد. آموزش در خانه نباید بدون برنامه ریزی و با علایق شخصی والدین صورت گیرد. در ادامه یه سه قاعده مهم آموزش در خانه اشاره میکنیم.

 • آگاه بودن والدین از اصول و قواعد لازم برای آموزش و ارائه دروس با در نظر گرفتن کیفیت آن
 • حفظ بی طرفی و اجتناب از اعمال نظرات شخصی
 • دارا بودن از یک دید کلی و همه جانبه با در نظر گرفتن تمام معیارها و سرفصل آموزشی
مطالعه
بررسی جامع کارشناسی ارشد مدیریت با لیسانس غیرمرتبط

آموزش به دانش آموزان در خانه - یک سوال

روش برنامه ریزی آموزش در خانه

 1. در نظر گرفتن مکان مناسب برای یادگیری

اولین نکته ای که باید در برنامه ریزی آموزش در خانه به آن توجه کنید این است که حتما مکان مناسبی را انتخاب کنید. بدین معنی که محل یادگیری از نور کافی برخوردار باشد، بدور از سروصدا باشد، محل از وسایل هایی که تمرکز را بهم میریزد بدور باشد و تاکید به پشت میز نشستن نباشد ممکن از یادگیری و تمرکز دانش آموزی روی زمین نشستن بیشتر باشد.

 1. فراموش نکردن برنامه ریزی

درست است که ساعات کلاس خصوصی و تدریس در منزل منعطف است و هر زمانی که شما تایم آزاد داشتید میتوانید به آموزش و یادگیری بپردازید اما بسیار حائز اهمیت است که ساعات مشخصی از روز را تعیین کنید و فقط در همان ساعات شروع به یادگیری و تدریس کنید. اینکار باعث میشود که تمرکز شما بیشتر شود و نتیجه قابل قبولی هم دریافت کنید.

 1. خلاقیت به خرج دهید
مطالعه
تعویق کنکور دکتری 1401 سراسری و آزاد

برای تمامی جوامع ثابت شده است که تدریس با خلاقیت همیشه حرف اول را میزند. خلاقیت در تدریس باعث میشود که مطالب با جذابیت بیشتری ارائه شود و از خستگی و بی حوصلگی فرزندان جلوگیری کند. بهتر است به فرزندان اجازه دهید که با روش متفاوت تری درس را یادبگیرند. به  چند نمونه اشاره میکنیم: بازی درحین یادگیری، تدریس با موزیک، استفاده از وسایل آموزشی که ساده ترین آن ماژیک و تخته وایت برد، تشویق و جایزه دادن، مسابقه پرسش و پاسخ با استفاده از ساعت شنی و هزاران نوع خلاقیت دیگر.

 1. دوستی با تکنولوژی

برخلاف بعضی از والدین که تکنولوژی را ابزاری از دور شدن فرزندان از درس و تحصیل میدانند اما بعضی از والدین آگاهانه از آن ابزارها استفاده میکنند که مثمر ثمر واقع شود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی میتوانید براحتی کمک آموزشی های مختلفی برای کودکان و فرزندان فراهم کنید. مانند فیلم های آموزشی در اینترنت و اپلیکیشن های جذابی که برای آموزش در منزل طراحی شده اند.

 1. داشتن استراحت و سرگرمی منظم

همانطور که برای تدریس باید زمان مشخصی تعییین شود برای فرزندان هم باید زمان استراحت مشخصی تعیین کنید. اگر شما روش خلاقانه ای برای تدریس در پیش بگیرید اتفاقا کودکان اصلا به فکر استراحت نیستند و سرگرمی در تدریس را دوست دارند اما بهتر است که به آنها استراحت بدهید و این حس را به آنها القا کنید که حال آنها برای شما اهمیت دارد و شما آنها را درک میکنید.

 1. استفاده از نرم افزارهای آموزشی
مطالعه
دروس کارشناسی ارشد حسابداری

یکی از بهترین روش ها برای ایجاد محیط آموزشی برای کودکان، استفاده از نرم افزارهای آموزشی است که در کنار آموزش شما میتواند بسیار تاثیرگذار باشند. یکی از نرم افزارهای آموزشی که سالانه از رضایت زیادی برخوردار بوده است کتاب تعاملی ویرا است که از بین تمام نرم افزارهای موجود در بازار رتبه بالایی درآموزش و یادگیری بخود اختصاص داده است.

آموزش به دانش آموزان در خانه - یک سوال

در اخر

در این مقاله قصد داشتیم شما والدین را از طریقه آموزش درمنزل آگاه کنیم. بهتر است با رعایت موارد گفته شده بتوانید قدمی برای فرزندان خود در جهت رشد و نمو آنها بردارید. اگر دررابطه با تدریس در منزل تجربه ای دارید و یا سوالی دارید میتوانید در قسمت نظرات با ما درمیان بگذارید تا مشاوران در اسرع وقت پاسخگو شما والدین نازنین باشند.

 

 

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.