رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

aalan

بررسی جامع ادامه تحصیل در ارشد حسابداری با لیسانس غیرمرتبط

بررسی جامع ادامه تحصیل در ارشد حسابداری با لیسانس غیرمرتبط - یک سوال

مقدمه

بسیاری از دانشجویان مایل به ادامه تحصیل در ارشد حسابداری با لیسانس غیرمرتبط هستند ولی از این انتخاب می­ترسند. در این مقاله بررسی خواهیم کرد که ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد این رشته چگونه خواهد بود و دانشجویان باید دارای چه شرایطی باشند.

چرا تغییر رشته دهیم؟

شاید شما بنا به هر دلیلی مایل به تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد باشید. این دلایل ممکن است شامل مواردی همچون عدم وجود علاقه به رشته تحصیلی مقطع کارشناسی، تحت تاثیر قرار گرفتن هنگام انتخاب رشته کارشناسی، بازار کار بهتر رشته مد نظر شما، توصیه آشنایان و … باشد. اما الان در وضعیتی قرار گرفته­اید که می­خواهید یکی از تصمیمات مهم زندگی­ را بگیرید. سعی کنید بدون ترس و دلهره و با چشمانی باز انتخاب کنید؛ تغییر رشته در مقطع ارشد گزینه مناسبی به نظر می­رسد. اگر واقعا به رشته مد نظر علاقه داشته باشید و یا تجربه و دید درستی به زندگی پیدا کرده باشید، ارشد حسابداری ممکن است آینده شغلی شما را تحت تاثیر خودش قراردهد و شما بتوانید آینده شغلی و اجتماعی خودتان را بهبود بخشید.

چگونه می­توانیم به ادامه تحصیل در ارشد حسابداری با لیسانس غیرمرتبط بپردازیم؟

تحصیل در ارشد حسابداری با لیسانس غیرمرتبط کار چندان دشواری نیست و افرادی که دارای مدرک کارشناسی در رشته‌های غیرمرتبط دیگر باشند می­توانند در ارشد حسابداری ادامه تحصیل دهند. این افراد می­توانند در آزمون کارشناسی ارشد با دو کد رشته ثبت‌نام کنند. رشته­هایی که در دفترچه انتخاب رشته مشخص شده­اند، دو حالت دارند:

 • رشته­های دارای ستاره
 • رشته‌های بدون ستاره.

رشته­های دارای ستاره بیانگر رشته‌های شناور هستند. هر داوطلب می­تواند به صورت همزمان هم در رشته­های اصلی و هم در رشته­های شناور ثبت­نام نمایند. اما در نهایت هر داوطلب می­تواند تنها در یکی به ادامه تحصیل بپردازد. لازم است بدانید که از نظر قانونی هیچ ممنوعیتی برای ادامه تحصیل در ارشد با تغییر رشته وجود ندارد. البته شرایطی هم وجود دارد که عبارتند از:

 • داشتن گواهینامه کارشناسی رشته حسابداری
 • داوطلبانی که رشته تحصیلی دوره کارشناسی آنان غیر از رشته کارشناسی حسابداری است در صورتی پذیرفته می‌شوند که حداقل ۳۰ واحد اصلی و تخصصی کارشناسی آنان با کارشناسی رشته حسابداری مشترک باشد و واحدهای کمبود آنان از ۴۵ واحد تجاوز نکند.
 • داشتن معدل کارشناسی حداقل ۵/۲ از ۴ (۵/۱۲ از ۲۰)
 • قبولی در آزمون ورودی شامل دروس تخصصی و زبان خارجه.

 

ادامه تحصیل در ارشد حسابداری با لیسانس غیرمرتبط چه زمانی منطقی است؟

مطالعه
تعویق کنکور دکتری 1401 سراسری و آزاد

برخی از افراد جامعه به دلیل آن که در برابر پذیرفتن تغییرات بسیار مقاوم هستند، عوض کردن مسیری که در حال طی کردن آن هستند برایشان دشوار است. در مقابل نیز افرادی هستند که طی کردن مسیرهای جدید را دوست دارند. باید توجه داشته باشید که تمام اقدامات شما باید منطقی باشد و از روی منطق به ادامه یک مسیر بپردازید و یا مسیر دیگری را انتخاب نمایید. از شاخه­ای به شاخه دیگر پریدن بدون هیچ دلیل و منطقی بی‌شک تصمیم درستی نیست. اگر حس می‌کنید که در این رشته واقعا می‌توانید به موفقیت برسید و شرایط برای شما مهیاست، به سراغ این رشته بروید و اگر صرفا تحت تاثیر اطلاعات ناقص و تشویق‌ها اطرافیان قرار دارید و تحقیق اصولی و عمیقی نکرده‌اید، رفتن به این رشته ریسک بزرگی است.

افرادی که مایل به ادامه تحصیل در مقطع ارشد حسابداری هستند به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 • افرادی که دارای کارشناسی حسابداری هستند و جذب بازار کار نیز شده­اند. این افراد تنها به دلیل افزایش دانش مایل به ادامه تحصیل هستند.
 • افرادی که قصد و هدف خاصی ندارند. این افراد تنها مایل هستند تا مدرک کارشناسی ارشد از هر رشته­ای داشته باشند.
 • افرادی که علاقه­مند به رشته حسابداری هستند ولی رشته کارشناسی آن­ها چیزی غیر از حسابداری بوده است.

در ادامه به بررسی بازار کار برای فارغ‌التحصیلان این رشته خواهیم پرداخت:

افرادی که دارای کارشناسی حسابداری و کارشناسی ارشد حسابداری هستند بی­شک به دلیل داشتن سطح علمی بالاتر نسبت به افرادی که کارشناسی غیرمرتبط دارند، شانس بیشتری برای یافتن کار خواهند داشت. ولی به این منظور نیست که شما با مدرک کارشناسی ارشد حسابداری نمی­توانید کار پیدا کنید. بی شک تلاش و پشتکار به همراه رزومه قوی در هر امری باعث کسب موفقیت در آن خواهد شد. همچنین شما برای گذراندن دوره کارشناسی ارشد حسابداری با لیسانس غیرمرتبط، باید برخی از درس­‌های حسابداری را به عنوان درس­های جبرانی بگذرانید. این درس­‌های جبرانی موجب خواهند شد که شما با رشته حسابداری آشنا شوید و بتوانید درس‌­های دیگر کارشناسی ارشد را بگذرانید. همچنین هر سال تعداد افراد زیادی از طریق آموزش آزاد حسابداری، به بازار کار این رشته وارد می‌شوند.

بررسی جامع ادامه تحصیل در ارشد حسابداری با لیسانس غیرمرتبط - یک سوال

آیا درس­‌های دانشگاهی رشته کارشناسی ارشد حسابداری­ برای بازار کار مفید هستند؟

در بسیاری از رشته­‌های دانشگاهی متاسفانه با این مشکل روبرو هستیم که درس­های دانشگاه برای بازار کار مناسب نیستند. در این صورت دانشجو مجبور است که برای موفقیت در کار خود، کلاس­های اضافی دیگری را نیز علاوه بر کلاس­‌های دانشگاه بگذراند. حال می­خواهیم این مورد را برای رشته حسابداری بررسی کنیم. همچنین بررسی خواهیم کرد که درس­های دانشگاهی دوره ارشد به چه میزان در بازار کار به درد شما خواهند خورد؟

مطالعه
بررسی جامع کارشناسی ارشد مدیریت با لیسانس غیرمرتبط

باید بگوییم که با توجه به افزایش تعداد فارغ‌التحصیلان رشته حسابداری با گرایش­های متفاوت آن در مقاطع بالاتر اگر فکر می­کنید گرفتن مدرک بالاتر دلیل بر کار پیدا کردن شماست، اشتباه می­کنید. این فکر باعث می­شود که راه شما سخت­تر شود. اما اگر شما برای بالا بردن سطح علمی خود مایل به دریافت مدرک کارشناسی ارشد حسابداری هستید می­تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. بسیاری از دانشجویان ارشد حسابداری نیز دلیل ادامه تحصیل‌شان را نبود کار عنوان کرده­اند. دروس این رشته صرفا تا حدی می‌توانند شما را با اصول آشنا کرده و برای بازار کار آماده کنند و نهایتاً توانایی و رزومه شماست که تعیین می‌کند در چه وضعیتی هستید.

با این حال اگر شما مایل به ادامه تحصیل در ارشد حسابداری با لیسانس غیرمرتبط هستید باید محتوای درس­‌های ارشد این رشته را بررسی کنید. پس از بررسی محتوای درس­‌ها می­توانید تصمیم بگیرید که آیا توانایی ادامه تحصیل در این رشته را دارید یا خیر.

در ادامه مطلب به بررسی درس­های جبرانی و محتوای درس‌­های دانشگاهی حسابداری خواهیم پرداخت.

درس‌­های جبرانی حسابداری

برای گذراندن ارشد حسابداری با لیسانس غیرمرتبط باید دروس جبرانی این رشته را گذرانده باشید. این درس­ها شامل موارد زیر است:

 • حسابداری پیشرفته ۲ با ارزش ۳ واحد نظری
 • حسابرسی ۲ با ارزش ۳ واحد نظری
 • حسابداری میانه ۲ با ارزش ۳ واحد نظری
 • حسابداری صنعتی ۳ با ارزش ۳ واحد نظری

اگر شما درس وصایای امام (ره) را در دوره کارشناسی طی نکرده باشید، باید این درس را اخذ کنید. وصایای امام (ره) دارای ۲ واحد نظری است. تمامی دانشجویانی که از دوره کارشناسی به کارشناسی ارشد تغییر رشته می­دهند موظف هستند که درس­های زبان تخصصی و روش تحقیق مرتبط با آن را نیز بگذرانند. این دو درس نیز در دسته درس­های جبرانی قرار می­گیرند و هر یک از آن­ها ارزش ۲ واحدی دارند. در مجموع شما باید ۱۸ واحد نظری را به عنوان درس­های جبرانی بگذرانید تا بتوانید مدرک کارشناسی ارشد حسابداری را اخذ کنید. در ادامه به بررسی دیگر واحد­های این رشته خواهیم پرداخت.

مطالعه
شرایط کارشناسی ارشد بدون آزمون چیست؟

 

درس­‌های اصلی ارشد حسابداری

برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد حسابداری با لیسانس مرتبط شما موظف هستید که علاوه­ بر درس‌­های جبرانی، ۳۲ واحد نظری دیگر را نیز بگذرانید. این درس‌­ها شامل موارد زیر است:

درس نوع تعداد واحد
تئوری حسابداری تخصصی ۳
تئوری حسابداری تخصصی ۳
مسائل جاری در حسابداری تخصصی ۲
پایان‌نامه تخصصی ۶
حسابداری مدیریت پایه ۳
سیستم‌های اطلاعاتی حسابداری پایه ۲
حسابداری بخش عمومی پایه ۳
تصمیم‌گیری در مسائل مالی و سرمایه‌گذاری پایه ۲
حسابرسی پیشرفته پایه ۲
تحلیل آماری اختیاری ۲
بررسی موارد خاص در حسابداری اختیاری ۲
اقتصادسنجی اختیاری ۲

بررسی جامع ادامه تحصیل در ارشد حسابداری با لیسانس غیرمرتبط - یک سوال

توجه داشته باشید که:

 • تعیین درس­های جبرانی به عهده مدیر گروه است.
 • دانشجویانی که رشته کارشناسی آن­ها، مدیریت مالی بوده است نیازی به گذراندن درس­های جبرانی ندارند.
 • رعایت درس­‌های پیش­نیاز و سقف واحد­های اخذ شده بر عهده دانشجو است.
 • درس­‌های اختیاری حتما نباید شامل مواردی باشند که در بالا قید شده است؛ این درس‌­ها می­توانند با توجه به دانشگاه محل تحصیل و مدیر گروه متفاوت باشند.

بررسی و تحلیل ارشد حسابداری برای دارندگان لیسانس حسابداری

برخی از فارغ‌التحصیلان رشته حسابداری مایل به ادامه تحصیل در مقطع ارشد رشته خود هستند. هدف آن­ها از ادامه تحصیل در این رشته می­تواند دلایلی باشد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • ایجاد شرایط بهتر و درآمد بالاتر در محیط کار
 • به تعویق انداختن دوره سربازی
 • اخذ پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور
 • ارتقا شغلی به درجات بالاتر
 • کمال­گرایی و علاقه به داشتن مدارک بالای تحصیلی و بالا بردن سطح علم و آگاهی
 • تحصیل در دانشگاه معتبرتر نسبت به کارشناسی و بالا بردن اعتبار مدرک خود

سخن پایانی

به طور کلی هیچ منعی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حسابداری برای افرادی که مدرک کارشناسی غیرمرتبطی دارند وجود ندارد؛ اما شرایطی لازم است که در اواسط مقاله ذکر شد. حسابداری دارای بازار کار پویا و جذابی است که طرفداران این رشته را ترغیب می‌کند وارد این رشته شود. اگر شما هم به این رشته علاقه دارید می‌توانید با تحقیق و بررسی دقیق به همراه سنجش توانایی‌ها و شخصیت خود، به این رشته وارد شوید.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.