رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

یک سوال Latest Articles

چرا در کنکور حسابداری شرکت کنیم؟ + بررسی کنکور و بازار کار ارشد حسابداری

H 10 - چرا در کنکور حسابداری شرکت کنیم؟ + بررسی کنکور و بازار کار ارشد حسابداریمقدمه

کنکور حسابداری یکی از پرطرفدارترین کنکورها در سال‌های اخیر است. همانطور که می‌دانید، حسابداری یک سیستم است که در آن پروسه جمع‌آوری، خلاصه کردن اطلاعات، طبقه‌بندی، ثبت، تهیه گزارش‌های مالی و صورت‌های حسابداری انجام می‌شود. با استفاده از این سیستم افراد ذی‌نفع مثل مدیران سازمان یا مقامات مالیاتی به راحتی می‌توانند اطلاعات مدنظر را مورد استفاده قرار دهند. رشته حسابداری از جمله رشته‌هایی است که از داوطلبان سه گروه آزمایشی علوم تجربی، علوم انسانی و ریاضی و فیزیک دانشجو می‌پذیرد و به اصطلاح شناور است. فرصت‌های شغلی حسابداری بسیار گسترده است. می‌توان گفت بازار کار و موقعیت شغلی رشته حسابداری در ایران از وضعیت خوبی برخوردار است. تمامی کسب‌وکارهایی که فعالیت اقتصادی خود را شروع می‌کنند، در وهله اول نیاز به یک سیستم حسابداری و استخدام حسابدار حرفه‌ای و مجرب دارند. همچنین برخی سازمان‌ها اقدام به جذب کارآموز حسابداری می‌کنند تا فرد به مرور با سازمان آشنا شده و در نهایت به مراتب بالاتر برسند.

کارشناسی ارشد حسابداری: کنکور حسابداری

به صورت سالانه سازمان سنجش دفترچه راهنمای ثبت‌نام کارشناسی ارشد را برای علاقه‌مندان شرکت در کنکور کارشناسی ارشد حسابداری منتشر می‌کند. در این دفترچه اطلاعات مرتبط با آزمون، مواد امتحانی، مجموعه‌های امتحانی و … ذکر گردیده است. دروس کنکور این رشته عبارت است از:

 • حسابداری مالی
 • حسابداری صنعتی
 • ریاضی و آمار
 • اصول تنظیم و کنترل بودجه
 • حسابرسی دولتی
 • زبان عمومی و تخصصی

کنکور حسابداری مقطع کارشناسی ارشد معمولا در فصل بهار برگزار می‌شود. زمان دقیق برگزاری کنکور طبق اعلام سازمان سنجش مشخص می‌شود. مقطع کارشناسی ارشد حسابداری نسبت به کنکور کارشناسی نیازمند توانایی‌های بسیار بیشتری است. به همین منظور داوطلبان باید روحیه و مهارت‌های کافی در زمینه آشنایی با ادبیات فارسی، نوشتن گزارش‌ها، توانایی نشستن طولانی مدت پشت میز و قدرت تحلیل را داشته باشند.

واحدهای درسی ارشد حسابداری

رشته حسابداری در مقطع کارشناسی ارشد دارای ۳۲ واحد است. از جمله واحدهای اصلی این رشته می‌توان به تئوری حسابداری ، مباحث جاری در حسابداری و تئوری‌ها و مدیریت سرمایه‌گذاری اشاره کرد. توجه داشته باشید برای ادامه تحصیل در رشته حسابداری مقطع کارشناسی ارشد نیاز به قبولی در دانشگاه‌های برتر برای موفقیت‌های کلان را ندارید؛ چرا که بسیاری از افراد با وجود اینکه از دانشگاه‌های معتبر کشور فارغ­التحصیل هستند توانایی و استعداد کافی برای حضور در بازارکار را ندارند. پس توصیه می‌شود برای اینکه بتوانید در بازار فعلی موفق شوید و قدرت پذیرفتن مسئولیت‌های بزرگ را داشته باشید، روی توانایی‌های خود، کار کنید.

مطالعه
برای کنکور پزشکی ۱۴۰۲ از کجا و چطوی و چه موقع  بهتره شروع کنیم

طول دوره تحصیلی کارشناسی ارشد حسابداری برای دانشجویان تمام وقت حداکثر ۲.۵ سال و برای دانشجویان نیمه وقت حداکثر ۴.۵ سال است. دانشجویان این رشته تحصیلی باید در هر ترم حداقل ۸ واحد و حداکثر ۱۴ واحد را بگذرانند. حداقل نمره قبولی برای تمامی دروس ۱۲ بوده و معدل داوطلبان در هر نیم­سال نباید از ۱۴ کمتر باشد. در صورتی که معدل دانشجویان در دو ترم کمتر از ۱۴ باشد در این صورت از تحصیل محروم خواهند شد. داوطلبان ورود به مقطع کارشناسی ارشد حسابداری در کنار داشتن شرایط عمومی باید شرایط زیر را دارا باشند:

 • داشتن گواهینامه کارشناسی رشته حسابداری
 • داشتن معدل کارشناسی حداقل ۵/۲ از ۴
 • قبولی در امتحان ورودی که برگرفته از درس­های تخصصی و زبان انگلیسی است.

H 6 - چرا در کنکور حسابداری شرکت کنیم؟ + بررسی کنکور و بازار کار ارشد حسابداری

بازار کار ارشد حسابداری

آیا با اخذ مدرک کارشناسی ارشد حسابداری می‌توان با شرایط فعلی موجود در جامعه در شغل حسابداری شروع به کار کرد؟ این سوال برای بسیاری از داوطلبان این رشته پیش می‌آید. برای پاسخ به این سوال نمی‌توان هیچ جواب قاطعانه‌ای داد چرا که داشتن مدرک کارشناسی ارشد هیچ تضمینی برای اشتغال نیست. باید به بررسی ظرفیت استخدامی و جذب حسابدار در سازمان‌ها و مجموعه‌ها بپردازیم. همانطور که مطلع هستید تعداد فارغ‌التحصیلان رشته حسابداری از دانشگاه‌های معتبر کشور روز به ‌روز در حال افزایش است و در این راستا ظرفیت‌های بازار کار افزایش می­یابد. به همین منظور برای تضمین آینده شغلی باید رزومه عالی با توانایی و مهارت‌های قابل توجهی را در اختیار داشته داشت.

مطالعه
بررسی جامع بهترین گرایش‌های دکتری مدیریت

کنکور کارشناسی ارشد راه بسیار پر فراز و نشیبی است. افراد با ورود به دوره کارشناسی ارشد حسابداری می­توانند فرصت تبدیل شدن به تحلیلگر مالی، مدیر مالی و محقق را داشته باشند. پیشنهاد ما به داوطلبان رشته حسابداری این است که قبل از حضور در کنکور حسابداری و گذاشتن تمام توان خود برای ورود به این دوره تحصیلی، اطلاعاتی از محتوای درس‌های مربوط به آن را به­دست آورند. در این صورت با بررسی سختی‌های راه تصمیم نهایی برای شروع این مرحله از تحصیلات خود را خواهند گرفت.

درآمد و حقوق کارشناس ارشد حسابداری در دنیا

کنکور حسابداری نه تنها در ایران بلکه در تمامی دنیا از پرطرفدارترین آزمون‌های تحصیلی به شمار می‌رود. شهرهای قدرتمند دنیا از جمله نیویورک، سالیناس، واشنگتن، بریج پورت و سانفرانسیسکو بیشترین حقوق در زمینه حسابداری را پرداخت می­کنند. از بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های دنیا برای تحصیل می­توان به دانشگاه آکسفورد، دانشکده بیزینس لندن، دانشگاه کوپن هاین  HEC اشاره­کرد. حقوق و درآمد فارغ‌التحصیلان و شاغلین رشته حسابداری در کشورهای اروپایی و آمریکایی مبلغ قابل توجهی است و به همین منظور سالانه شاهد حضور داوطلبان بسیاری در کنکور حسابداری در تمامی دنیا هستیم. همانطور که می‌دانید اختلاف گرایش حسابداری نسبت به دیگر گرایش‌ها به قدری زیاد است که نام دیگر گرایش‌های رشته حسابداری به ندرت به گوش می‌رسد. در سال‌های اخیر بسیاری از فارغ‌التحصیلان رشته ارشد حسابداری سعی بر آن دارند تا با ایجاد تقاضا برای رفتن به کشوری دیگر فرصت شغلی خود را در این رشته تضمین کنند.

H 9 - چرا در کنکور حسابداری شرکت کنیم؟ + بررسی کنکور و بازار کار ارشد حسابداری

کنکور حسابداری در مقطع ارشد برای افرادی که قصد بهبود شرایط کاری و ارتقاء شغلی دارند، از اهمیت بالابب برخوردار است. از جمله دلایل شرکت افراد در کنکور حسابداری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گرفتن پذیرش از کالج‌های خارج از کشور به صورت بورسیه
 • به عقب انداختن خدمت سربازی
 • درآمد بیشتر در بازار کار
 • بهبود کیفیت مدرک کارشناسی در صورتی که از دانشگاه غیرمعتبر اخذ شده
 • کمالگرایی
 • علاقه‌مند به گرفتن مدرک دکتری

کارشناسی ارشد حسابداری با لیسانس غیرمرتبط

افرادی که در شاخه‌های غیر مرتبط با حسابداری، کارشناسی خود را دریافت کرده‌اند، فرصت و اجازه شرکت در کنکور کارشناسی ارشد حسابداری را خواهند داشت. از جمله برترین دانشگاه‌های ایران که هرساله در مقطع کارشناسی ارشد، پذیرش دارند می‌توان به دانشگاه تهران، خوارزمی، الزهرا، بین­المللی امام خمینی و علامه طباطبایی اشاره نمود.

مطالعه
خرید مدرک تحصیلی معتبر قانونی و با استعلام

در مقطع فوق لیسانس حسابداری در بسیاری از کشورهای دنیا فرصت­های شغلی بسیاری وجود دارد. افرادی که دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در کشورهای کانادا و یا آمریکا هستند، می توانند در شغل‌هایی نظیر مشاوره، مدیریت مالی، بانکداری سرمایه‌گذاری، حسابداری شرکتی و … استخدام شوند. با توجه به وجود شرکت­ها و سازمان‌های متعدد در آمریکا به­راحتی می‌توان مشغول به کار شد. گرایش حسابداری در دوره ارشد رشته حسابداری، از پرتقاضاترین و محبوب‌ترین گرایش‌های مجموعه حسابداری است.

سخن پایانی

حسابداری در کشور ما از رشته‌های بسیار پرطرفدار در بازار کار است و کارفرمایان همواره به دنبال حسابداران ماهر هستند تا در زمینه مالی و مالیاتی سازمان خود، دچار مشکل نشوند. به همین دلیل اگر شما در این رشته تحصیل کنید و توانایی‌های مکمل خود را ارتقا دهید، به راحتی می‌توانید پس از فارغ‌التحصیلی و یا حتی در طول دوره تحصیل مشغول به کار شوید.

بسیاری از افراد که تحصیلات حسابداری هم ندارند به همین علت دوره‌های آزاد حسابداری را گذرانده و در این حوزه مشغول به کار می‌شوند.

همچنین درس‌های کنکور این رشته به نسبت سختی متعادلی دارند و با مطالعه کافی و برنامه‌ریزی صحیح می‌توان به راحتی در دانشگاه‌ مد نظر قبول شد. برای کسب اطمینان از تصمیم خود برای تحصیل در رشته حسابداری و همچنین اطلاع دقیق از کنکور ارشد و دکتری حسابداری، می‌توانید با مشاوران این حوزه مشورت کنید.

 

 

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.