رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

اخذ اقامت ترکیه به راحتی آب خوردن

گرفتن اقامت ترکیه

به دنبال این هستید که ترکیه را خانه جدید خود کنید و به این فکر می کنید که چگونه می توانید اقامت ترکیه را بدست آورید؟ خوشبختانه، به دست آوردن آن آنقدرها هم که به نظر می رسد پیچیده نیست! رویای ترکیه تبدیل شدن به یک مقصد طلایی برای تمام متقاضیان اجازه اقامت است که می توانند از فرهنگ متنوع و مزایای فراوان آن بهره مند شوند. داشتن اقامت ترکیه دنیایی از امکانات را در اختیار شما قرار می دهد و امکان دسترسی به بسیاری از مزایا و امتیازات این کشور را فراهم می کند.

گرفتن اقامت ترکیه

مزایای اخذ اقامت ترکیه

داشتن اقامت ترکیه مزایای زیادی از جمله:

 • امکان عدم نیاز به ویزا برای سفر در داخل اروپا
 • به دست آوردن حقوق مالیاتی
 • دسترسی به فرصت های تحصیلی و … دارد

همان طور که می داندی مزایای متعددی برای اجازه اقامت ترکیه وجود دارد، از تجربه فرهنگی پر رونق گرفته تا اقتصاد پر جنب و جوش ترکیه که در ادامه بیشتر درباره آن های صحبت خواهیم کرد. با در نظر گرفتن این موضوع، وقتی که زمان سرمایه گذاری در هزینه اقامت ترکیه فرا می رسد، بسیاری تردید خواهند کرد. با این حال، اخذ اقامت ترکیه در واقع ساده تر و کم هزینه تر از آن چیزی است که بسیاری انتظار دارند و فرصتی هیجان انگیز برای کسانی که به دنبال زندگی در خارج از کشور هستند، فراهم می کند!

با اجازه اقامت ترکیه این امکان وجود دارد که با خانواده و دوستان در محل اقامت خود زندگی کنید و از امکانات ترکیه به طور کامل استفاده کنید. از مغازه ها و خدمات محلی گرفته تا فرصت های تجاری، حقوق یک فرد به عنوان یک مقیم بسیار گسترده است. با چنین مزایای عالی با قیمت مقرون به صرفه، شکی نیست که اخذ اقامت ترکیه باید در لیست آرزوهای هر کسی قرار گیرد!

علاوه بر این، هزینه درخواست ها بسته به نوع مجوز اقامت ترکیه که دنبال می کنید متفاوت است. گرفتن اقامت ترکیه هرگز مانند سال 2023 آسان نبوده است، پس منتظر چه هستید؟

روش های اخذ اقامت ترکیه

انواع اقامت ترکیه

ترکیه مجوزهای اقامت بسیاری را ارائه می دهد. نوع مجوز مورد نیاز شما به نوع ویزای شما، مدت اقامت مورد نظر در کشور و هدف درخواست بستگی دارد. در زیر مروری بر انواع مختلف مجوز اقامت ترکیه ارائه شده است.

اجازه اقامت کوتاه مدت ترکیه

این یکی از پرتقاضاترین مجوزهای اقامت در ترکیه است. اگر اقامت شما در ترکیه به هر یک از دلایل / اهداف زیر باشد، می توانید برای این مجوز اقدام کنید.

 • تحقیق علمی
 • ایجاد پیوندهای تجاری/کسب و کار
 • در یک برنامه آموزشی ضمن خدمت شرکت کنید
 • برای آموزش یا هر هدفی که در چارچوب برنامه های تبادل دانشجو باشد.
 • گردشگری
 • برای دریافت درمان پزشکی به شرطی که ناقل بیماری نباشید که تهدیدی برای سلامت عمومی محسوب می شود
 • برای شرکت در دوره های آموزش ترکی
 • کسانی که شهروند جمهوری ترک قبرس شمالی هستند
مطالعه
فریت بار به کانادا و مدارک لازم

مجوز اقامت خانواده در ترکیه

معمولاً به همسر خارجی یک شهروند / تبعه ترکیه، فرزندان خردسال آنها و فرزند خارجی وابسته آنها (در صورت وجود) اعطا می شود. اسپانسر باید درآمد کافی برای حمایت از همسر و کسانی که برای اجازه اقامت درخواست می کنند داشته باشد. اگر این شرط رعایت نشود، گرفتن مجوز برای آنها دشوار می شود.

مجوز اقامت دانشجویی

اگر تنها به منظور ثبت نام در یک موسسه آموزشی، چه برای تحصیلات ابتدایی یا متوسطه، در ترکیه هستید، می توانید برای اجازه اقامت دانشجویی اقدام کنید. اگر مجوز اقامت خانوادگی دارید، نیازی به دریافت این مجوز نخواهید داشت. به یاد داشته باشید که اگر قصد تحصیل در مقاطع کاردانی، لیسانس، کارشناسی ارشد، دکترا، آموزش تخصصی پزشکی یا دندانپزشکی یا برنامه ای معادل آن را در یک موسسه آموزش عالی در جمهوری ترکیه دارید، واجد شرایط دریافت مجوز اقامت دانشجویی خواهید بود.

گرفتن اقامت ترکیه با خرید ملک

اخذ اقامت بلند مدت و دائم ترکیه

اگر حداقل 8 سال بدون هیچ وقفه ای تحت مجوز اقامت رسمی صادر شده در ترکیه زندگی کرده اید، واجد شرایط درخواست اجازه اقامت طولانی مدت هستید. این مجوز اعتبار نامحدود خواهد داشت.

لطفا توجه داشته باشید که اگر برای مدت معینی به عنوان پناهنده مشروط، پناهنده، دارنده مجوز اقامت بشردوستانه، دارنده وضعیت حمایت ثانویه و حمایت موقت در ترکیه زندگی کرده اید، واجد شرایط درخواست اجازه اقامت طولانی مدت نخواهید بود.

مجوز اقامت بشردوستانه

فرض کنید بدون اجازه اقامت معتبر یا ویزا در ترکیه زندگی می کنید و هنوز تصمیم اخراج علیه شما گرفته نشده است. در این صورت می توانید برای اجازه اقامت بشردوستانه اقدام کنید. کسانی که منتظر اخراج هستند و افرادی که به دلایل اضطراری قادر به بازگشت به کشور خود نیستند نیز می توانند برای این مجوز اقدام کنند.

اجازه اقامت برای قربانیان قاچاق انسان

اگر قربانی قاچاق انسان شده اید و در ترکیه اقامت دارید، می توانید برای این مجوز اقدام کنید.

چگونه برای اجازه اقامت ترکیه اقدام کنیم

اگر می خواهید برای اجازه اقامت ترکیه اقدام کنید، باید مراحل مختلفی را دنبال کنید. اولاً، لطفاً به یاد داشته باشید که فقط ظرف یک ماه پس از ورود خود به کشور می توانید برای اجازه اقامت اقدام کنید.

مرحله بعدی و مهم این است که تعیین کنید به کدام نوع اجازه اقامت نیاز دارید. پس از تصمیم گیری، لطفاً فرم درخواست آنلاین https://e-ikamet.goc.gov.tr/ را تکمیل کنید. شما باید مشخصات شخصی و حرفه ای مانند نام کامل، نام خانوادگی، نام والدین، تاریخ تولد، ملیت، شماره تلفن و غیره را ارائه دهید.

پس از ارسال فرم، برای رزرو وقت با نزدیکترین اداره کل مدیریت مهاجرت، باید به وب سایت سامانه مرکزی قرار ملاقات مراجعه کنید. این فرآیند مشابه فرآیند درخواست خواهد بود. تنها کاری که باید انجام دهید این است که فرم دیگری را تکمیل کرده و مشخصات اقامت خود در ترکیه را ارائه دهید. آدرس نزدیک‌= ترین دفتر DGMM و همچنین فهرستی از مدارک لازم برای ارائه، زمان‌ها و تاریخ‌های موجود برای قرار ملاقات، و هزینه درخواست و کارت را دریافت خواهید کرد که برای شروع رسمی فرآیند باید بپردازید.

مطالعه
آموزش گرفتن گواهینامه ترکیه

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت ترکیه

زمانی که در قرار ملاقات خود به دفتر DGMM رسیدید، مدارک لازم را ارائه خواهید کرد. مدارک مورد نیاز شامل:

 • فرم درخواست اجازه اقامت
 • حداقل 4 عکس بیومتریک
 • اصل پاسپورت شما
 • یک کپی محضری از پاسپورت یا هر سند مسافرتی معادل آن.
 • اثبات منابع مالی پایدار/کافی برای حمایت از کل مدت اقامت شما در ترکیه. شما باید به اندازه کافی وجوه در حساب بانکی خود داشته باشید تا بتوانید حداقل 500 یورو برای هر ماه که در ترکیه سپری می کنید بپردازید. در غیر این صورت، می توانید مدرکی ارائه دهید که نشان دهد آن مبلغ را ماهانه دریافت خواهید کرد.
 • بیمه سلامت معتبر و جامع.
 • رسید پرداخت برای درخواست اجازه اقامت و هزینه کارت.
 • یک قرارداد اجاره محضری یا یک فتوکپی محضری از سند مالکیت ملکی که مالک آن هستید به عنوان مدرکی از آدرس شما در ترکیه.
 • فتوکپی مجوزهای اقامت قبلی
 • سند اصلی از بنیادهای کمک های اجتماعی و همبستگی در ترکیه برای نشان دادن اینکه در 3 سال گذشته هیچ کمک اجتماعی دریافت نکرده اید.
 • سابقه کیفری (از طریق e-devlet قابل دریافت است).
 • سند امضا شده که نشان می دهد شما در سیستم ثبت آدرس ترکیه ثبت نام کرده اید.

پس از اینکه درخواست خود را به صورت آنلاین شروع کردید و مدارک مورد نیاز را جمع آوری کردید، مواد درخواست خود را به اداره کل مهاجرت زیر نظر وزارت کشور ترکیه ارائه خواهید کرد.

تصمیم نهایی در مورد درخواست شما ممکن است تا 90 روز طول بکشد. پس از تایید وزارت کشور، استانداری ها کارت اجازه اقامت طولانی مدت شما را ارائه و به آدرس شما تحویل می دهند.

اخذ تابعیت ترکیه با خرید ملک

اعتبار مجوز اقامت

اعتبار مجوز اقامت ترکیه به نوع مجوز بستگی دارد. در اینجا به تفکیک مدت اعتبار انواع مجوزها می پردازیم.

 • مجوز اقامت کوتاه مدت – هر بار حداکثر برای مدت دو سال معتبر است.
 • اجازه اقامت طولانی مدت – اعتبار نامحدود.
 • مجوز اقامت دانشجویی: اعتبار آن به طول دوره/برنامه تحصیلی بستگی دارد. اگر کمتر از یک سال باشد، اعتبار مجوز یک سال خواهد بود.
 • اجازه اقامت خانوادگی: می تواند هر بار تا سه سال صادر شود.
 • اجازه اقامت بشردوستانه: این مجوز برای حداکثر مدت یک سال اعطا یا تمدید می شود.
 • مجوز اقامت برای قربانیان قاچاق انسان: برای حداکثر مدت سی روز صادر می شود.

وقفه چیست و چه تاثیری بر اقامت شما دارد؟

برای اینکه واجد شرایط اقامت دائم ترکیه باشید، باید حداقل 8 سال متوالی بدون وقفه در ترکیه زندگی کرده باشید.

فرض کنید در 5 سال گذشته بیش از 6 ماه یا 1 سال را در خارج از کشور گذرانده اید. فاصله زمانی شما در ترکیه ممکن است شما را از دستیابی به شرایط مورد نیاز سال برای اقامت طولانی مدت باز دارد. هنگامی که اقامت شما قطع می شود، اقامت گذشته شما در درخواست مجوز اقامت شما به حساب نمی آید یا به مجوز دیگری منتقل نمی شود.

مطالعه
چگونه برای مهاجرت تحصیلی به کانادا اقدام کنم؟

در چه شرایطی درخواست اجازه اقامت ترکیه را رد می شود؟

اگر متقاضی دارای شرایط زیر باشد:

 • او در سه سال گذشته کمک های اجتماعی دریافت کرده بود.
 • قادر به نشان دادن درآمد کافی برای حمایت از خود در کشور نیستند
 • تصمیم به خرید بیمه درمانی نکرد
 • تهدیدی برای جامعه است

این تصمیم قابل تجدید نظر در دادگاه است. اگر اجازه اقامت از شما رد شد، باید ظرف 60 روز پس از دریافت اخطار رد، شکایت کنید. اگر قاضی حکم به قانونی بودن امتناع بدهد، فرد خارجی 10 روز فرصت دارد تا کشور را ترک کند.

شهروندی ترکیه با خرید ملک

روش های دریافت شهروندی ترکیه

خارجی هایی که با اتباع ترکیه ازدواج کرده اند می توانند برای پاسپورت ترکیه اقدام کنند. پس از سه سال زندگی مشترک، زوجین می توانند برای شهروندی اقدام کنند.

اتباع خارجی دارای مجوز اقامت که حداقل پنج سال در ترکیه زندگی کرده اند نیز می توانند برای شهروند شدن درخواست دهند.

سریعترین راه برای اخذ پاسپورت ترکیه سرمایه گذاری است. سرمایه گذار ملزم به شرکت در آزمون های زبان ترکی یا تاریخ نیست و همچنین لازم نیست که تابعیت فعلی خود را رها کند.

اگر پاسپورت ترکیه دارید، می توانید بدون ویزا به 110 کشور از جمله ژاپن، سنگاپور، هنگ کنگ، قطر و اندونزی سفر کنید.

با وجود تمایل ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا، گذرنامه این کشور در حال حاضر اجازه سفر بدون ویزا به کشورهای شنگن را نمی دهد.

انواع سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ پاسپورت

 • سپرده گذاری در بانک ترکیه
 • به دست آوردن اوراق قرضه یا ارز؛ یا اخذ برات
 • خرید سهام صندوق سرمایه گذاری، راه اندازی کسب و کار با سرمایه گذاری 500000 دلاری یا استخدام حداقل 50 کارمند جدید

همه گزینه ها دارای بازگشت سرمایه سه ساله هستند.

خرید ملک در ترکیه رایج ترین راه برای دریافت است. حداقل سرمایه مورد نیاز 400000 دلار است. سرمایه گذار ممکن است اقلام مختلفی را با این مبلغ خریداری کند. شرط ضروری یک محدودیت زمانی دو ماهه بین معاملات است.

سرمایه گذاری های جایگزین به حداقل سرمایه گذاری 50000 دلار در مناطق غیر کلانشهری و 75000 دلار در مناطق شهری نیاز دارد.

برنامه اخذ تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری در سال 2022 تغییر کرده است. هنگام خرید ملک، تمام محاسبات به جای لیر ترکیه به دلار آمریکا انجام می شود. در نتیجه، کاهش ارزش پول محلی تأثیری بر ارزش املاک و مستغلات ندارد.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.