رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

یک سوال Latest Articles

انواع وام و تسهیلات مسکن

انواع وام و تسهیلات مسکن عبارتند از : وام مسکن اولی ها، وام مسکن جوانان، وام مسکن اوراق جوانان، طرح اقدام ملی مسکن، وام روستایی، وام اوراق مشابه وام اولی. اگر تابحال وام نگرفته اید و به اصطلاح وام اولی هستید، می‌توانید از وام مسکن اولی ها بهره مند شوید. چنانچه نمی خواهید سپرده گزاری طولانی مدت داشته باشید، از وام اوراق مسکن استفاده کنید. در واقع باید با توجه به شرایط خود برای دریافت هر یک از این وام ها اقدام کنید. با املاک داران همراه باشید تا انواع وام و تسهیلات مسکن را برای شما شرح دهیم:

برای مطالعه بیشتر اینجا کلیک کنید.

انواع وام و تسهیلات مسکن

این روزها به دلیل بحران اقتصادی و شرایط معیشتی، خرید ملک برای بسیاری از افراد دشوار و حتی غیر ممکن شده‌است. شرایط بازار مسکن به گونه ای می باشد که تنها راه خانه دار شدن، استفاده از وام و تسهیلات مسکن است. متاسفانه تسهیلاتی که ارائه می شود نیز به طور کامل جوابگوی پاسخ متقاضیان نیست.
vam5 - انواع وام و تسهیلات مسکن
در حقیقت میزان تسهیلات مسکن در برخی شهرها حتی کمتر از یک چهارم نرخ مسکن تخمین زده شده است. بنابراین بایستی مسئولین در جهت افزایش میزان تسهیلات مسکن گام بردارند. در غیر این صورت تمامی طرح های ارائه شده برای مقابله با این شرایط ناکام خواهد ماند. در ادامه به توضیح انواع وام مسکن می پردازیم:

وام مسکن جوانان

وام مسکن جوانان نیز یکی دیگر از انواع وام مسکن جوانان است. برای دریافت این نوع وام باید سپرده گذاری طولانی مدت انجام دهید. هر چند مدت طولانی حدود ۵ تا ۱۵ سال برای دریافت وام مسکن جوانان باید منتظر بمانید، اما در عوض سود کمی دارد. در واقع سود این نوع تسهیلات بانکی ۹% است و بایستی به صورت پلکانی باز پرداخت شود. ناگفته نماند بازپرداخت این نوع وام بیست ساله می باشد.

هر چقدر مدت طولانی تری در صف انتظار دریافت وام مسکن جوانان بمانید، مبلغ بیشتری را دریافت خواهید کرد. به طور مثال اگر ساکن تهران باشید، مبلغ تسهیلات وام مسکن جوانان در صورت انتظار ۵ ساله حدود ۱۵۰ میلیون است. اما اگر به مدت ۱۵ سال برای دریافت این وام انتظار بکشید، مبلغ این وام حدود ۲۵۰ میلیون تومان خواهد بود. در ضمن این مبلغ در شهرهای کوچک و بزرگ با یکدیگر متفاوت است.

مطالعه
راهنمای سرمایه‌ گذاری در املاک؛مسکن یا اداری؟!

وام مسکن اولی ها

از آنجایی که برای ثبت نام وام مسکن جوانان بایستی سپرده گذاری طولانی مدت و زیاد انجام شود، برای زوج های جوان شرایط تسهیلات مسکن اولی در نظر گرفته شده است. البته در صورتی واجد شرایط خواهید بود که تابحال از هیچیک از تسهیلات بانکی استفاده نکرده باشید. سقف وام مسکن اولی ها برای زوجین در شهرهای بزرگ حدود ۱۶۰ میلیون تومان است. این رقم برای شهرهایی کوچک تر، اندکی کاهش می یابد.

یکی از اعضای هیات عامل طرح و برنامه بانک تخصصی بخش مسکن اعلام کرد: این وام فقط مختص خانه اولی ها نیست و به دلیل افزایش سقف وام، یک قانون جدید در این رابطه وضع شد. در واقع افرادی که قبلا از تسهیلات مسکن استفاده کرده اند، میتوانند برای دریافت مجدد این وام اقدام نمایند.
vam3 1 - انواع وام و تسهیلات مسکن

شرایط تسهیلات مسکن اولی

 • مهم ترین مزیت تسهیلات مسکن اولی، سود کم آن است. در این نوع وام شما نیاز به سپرده گذاری مبلغ بالایی ندارید و لزومی ندارد مانند وام مسکن جوانان مدت زیادی منتظر بمانید.
 • این نوع وام برای افرادی که تابحال از تسهیلات بانکی استفاده نکرده اند، شرایط خوبی دارد. اما برای ملک مورد نظر یک سری محدودیت و شرایط وجود دارد. در واقع کارشناس مسکن باید یک گزارش ارزیابی از قیمت مسکن ارائه دهد و تسهیلات باید چیزی برابر با ۸۰% ارزش واقعی ملک باشد.
 • یکی دیگر از شرایط وام اولی ها این است که باید حدود ۱۵ سال از زمان صدور پروانه ساخت ملک گذشته باشد.
 • همچنین بر اساس شرایط ایین نامه، داشتن تاییدیه استحکام بنا ضروری است.

شرایط دریافت مجدد وام مسکن

برخی از افراد قبل از افزایش سقف وام مسکن برای دریافت آن اقدام نمودند و ملک خریدند. به گفته مسئولین این افراد میتوانند مجددا برای استفاده از این تسهیلات مسکن اقدام نمایند. البته باید از یک سری شرایط برخوردار باشند که در اینجا به آن اشاره می کنیم:

 • در صورتی که شما مدت ها قبل برای دریافت این وام اقدام کردید و به طور کامل آن را باز پرداخت نموده اید، تبریک می گوییم. شما واجد شرایط دریافت مجدد وام مسکن هستند. در چنین شرایطی هیچ محدودیتی برای دریافت مجدد وام ندارید.
 • و اما اگر هنوز وام قبلی خود را به طور کامل باز پرداخت نکرده اید و میخواهید شرایط ملک خود را بهبود دهید، واجد شرایط هستید. شما در این وضعیت می توانید تسهیلات وام مسکن خود را به واحد جدید انتقال دهید و مابه التفاوت وام قدیم و جدید را دریافت نمایید.
 • به منظور انتقال واحد قدیم و جدید لازم است که به طور همزمان برای خرید و فروش هر دو اقدام کنید. اگر امکان این کار وجود نداشته باشد، بانک به شما مهلتی چند ماهه می دهد تا بتوانید امتیاز استفاده از تسهیلات را حفظ کنید.
مطالعه
کسری یا افزایش مساحت مبیع

وام مسکن اوراق ممتاز

برای خرید اوراق ممتاز باید به بانک ها مراجعه کنید. باید بدانید که قیمت این اوراق با توجه به زمان آن تعیین می گردد. در واقع تنها با تهیه اوراق ممتاز می توان بدون سپرده گذاری در طرح مسکن اولی یا تسهیلات مسکن یکم ثبت نام نمود. در صورتی که این اوراق را داشته باشید، دیگر لزومی ندارد برای دریافت وام در انتظار بمانید. مبلغ این وام به همان اندازه طرح مسکن اولی پرداخت می شود.
vam2 1 - انواع وام و تسهیلات مسکن

وام مسکن روستایی

این وام همانطور که از نامش پیداست برای مناطق روستایی در نظر گرفته شده است. بنابراین وام روستایی می تواند گزینه مناسبی برای افراد روستا نشین و یا علاقمندان به زندگی در روستا باشد. مبلغ این وام حدود ۵۰ میلیون تومان با سود ۵ درصدی می باشد. برای بازپرداخت این وام به متقاضی حدود ۱۲ سال زمان داده می شود.

وام مسکن به صورت اوراق

مبلغ این اوراق وام مسکن برای زوجین تا سقف ۲۰۰ میلیون و به صورت انفرادی حدود ۱۰۰ میلیون تومان تعیین شده‌است. البته این رقم برای تهران و شهرهای بزرگ تخمین زده‌شده و در شهرهای کوچک سقف این اوراق برای زوجین و به صورت انفرادی به ترتیب ۱۸۰ و ۱۲۰ میلیون تومان است.

سود این نوع وام مسکن بر خلاف وام مسکن اولی زیاد است. در واقع گفته می شود باز پرداخت وام مسکن به صورت اوراق با سودی حدود ۱۶ تا ۱۷ درصد انجام می شود. یکی از تفاوت های اصلی این نوع تسهیلات مسکن با وام مسکن جوانان این است که نیازی به انتظار طولانی مدت و سپرده گذاری با رقم بالا را ندارد. اما باید مطمئن شوید توانایی بازپرداخت اقساط ماهانه آن را داشته باشید.

شرایط دریافت وام اوراق مسکن

 • یکی از مهم ترین شرایط برای دریافت وام اوراق مسکن، عدم سابقه چک برگشتی است. شما نباید به هیچ عنوان بدهی سر رسید شده در سیستم بانکی داشته باشید.
 • اگر قصد تهیه اوراق مسکن دارید، باید به بانک مسکن یا کارگزارهای بورس مراجعه نمایید.
 • سقف تسهیلات اوراق مسکن بایستی حدود ۸۰% ارزش ملک باشد.
 • مطمئن شوید که ملکی که می خواهید برای آن وام بگیرید، کمتر از ۲۵ سال ساخت باشد.

باز پرداخت تسهیلات اوراق مسکن

 • چنانچه تسهیلات اوراق مسکن را به صورت انفرادی دریافت کنید، باید هر ماه مبلغی معادل یک میلیون و ششصد و پنجاه هزار تومان پرداخت کنید.
 • در صورتی که وام اوراق مسکن برای زوجین را دریافت نمایید، بایستی اقساط ماهانه آن با مبلغ حدود سه میلیون و سیصد و سی و دو هزار تومان را پرداخت کنید.
 • و اما برای شهرهای کوچک، در صورت دریافت وام انفرادی ۸۰ میلیون تومانی باید اقساط یک میلیون و سیصد و سی و دو هزار تومان را واریز نمایید. و طبیعتا برای وام زوجین این مبلغ وام و اقساط آن دو برابر خواهد شد.
 • وام انفرادی و زوجین برای شهرهای کوچک تر نیز حدود ۶۰ میلیون تومان با اقساط نهصد و نود و نه هزار تومان است. و همچنین وام زوجین دارای اقساط یک میلیون و نود و هشت میلیون تومان می باشد.
مطالعه
چگونه پرده و فرش خود را باهم ست کنیم؟

 طرح اقدام ملی مسکن

اگر متقاضی استفاده از طرح ملی مسکن هستید، نباید هیچ واحد مسکونی از سال ۸۴ به بعد به نام شما باشد. همچین حداقل پنج سال در شهر مورد تقاضا باید سکونت داشته باشید. در ضمن نباید تابحال از هیچ یک از تسهیلات مسکن استفاده کنید.

میزان تسهیلات، شرایط ساخت و تحویل مسکن به طور دائمی در حال تغییر است. ثبت نام در طرح مسکن ملی به صورت دوره ای اعلام می شود و باید برای ثبت نام منتظر بمانید. یکی از مهم ترین تفاوت های این طرح با سایر وام های مسکن این است که به بانوان مجرد بالای ۳۵ سال و بانوان سرپرست خانوار نیز تسهیلات ارائه می شود.
vam1 1 - انواع وام و تسهیلات مسکن

جمع بندی

همانطور که گفتیم به دلیل شرایط بحرانی بازار مسکن و افزایش نجومی قیمت ها، طرح هایی برای ارائه وام مسکن در نظر گرفته شده است. این تسهیلات می تواند تا حدودی به افراد کمک کند تا صاحب خانه شوند. هر چند مبلغ آن بایستی افزایش یابد تا با شرایط موجود سازگار گردد. در این مقاله به توضیح انواع وام مسکن از جمله وام مسکن اولی ها، وام روستایی، طرح ملی مسکن، وام مسکن اوراق ممتاز و … پرداختیم.

برای استفاده از خدمات سایت املاک آنلاین املاکداران که شامل مشاوره حقوقی املاک تلفنی، تهاتر ملک، خرید آپارتمان در اصفهان، سفارش خرید ملک در اصفهان، خرید زمین و خانه کلنگی در اصفهان، خرید ملک اصفهان، مشارکت در ساخت و اجاره روزانه باغ و ویلا در اصفهان، رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان، رهن و اجاره خانه ویلایی در اصفهان و غیره می شوند، می توانید به صفحه اصلی سایت مراجعه کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر به برگه های مربوطه مراجعه فرمایید.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.