رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

یک سوال Latest Articles

تزئین نمای بیرونی ساختمان با گیاهان

یک ایده جذاب و پر طرفدار برای تزئین نمای بیرون ساختمان ها، استفاده از گیاهان می باشد. معمولا در این روش از گیاهان خودرو و چسبنده ای استفاده می شود که بدون نیاز به شرایط خاصی روی دیوار رشد می کند و بالا می رود. البته هر چند این گیاهان بالا رونده و خودرو زیبایی نمای بیرونی ساختمان را دوچندان می کند، ولی باید دیوارها از شرایط لازم برای رشد این گیاهان برخوردار باشند.

در واقع دیوار باید به گونه ای طراحی و ساخته شده باشد که رطوبت در آن نفوذ نکند. از طرف دیگر باید بتوان به سادگی به بخش های مختلف دیوار دسترسی پیدا کرد و در صورت نیاز به گیاهان رسیدگی نمود.

https%3A%2F%2Famlakdaran.com%2Fpublic%2Fstorage%2Fphotos%2F3%2Fgreen2.jpg?width=1240&w=1240&auto=format%2Ccompress&ixlib=js 2.3 - تزئین نمای بیرونی ساختمان با گیاهان

هر گیاهی را نمی توان برای تزئین دیوارهای ساختمان ها استفاده کرد. یک سری گل و گیاه مخصوص برای این منظور وجود دارد که نمای زیبایی به ساختمان خواهد بخشید. به طور مثال نسترن، کلماتیس، مو رونده، پیچک، پیچ اناری و غیره را میتوان در تزئین نمای بیرونی ساختمان استفاده کرد.

اما مسئله مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، شرایط آب و هوایی محل زندگی شما می باشد. هر یک از این گیاهان رونده برای شرایط آب و هوایی مناطق مختلفی مناسب  هستند. بنابراین قبل از اقدام برای استفاده از گیاهان در تزئین نمای بیرونی، در مورد آب و هوای منطقه خود تحقیق کنید.

از آن جایی که این روزها شرایط آب و هوایی روز به روز وخیم تر می شود، شما با انجام چنین کاری می‌توانید هوای تازه به شهر خود تزریق کنید. هر چند کاشت چنین گیاهان تزئینی فقط برای نمای بیرون ساختمان نیست و می توان از آن در نمای داخلی نیزه بهره برد.

۴ نکته کلیدی برای تزئین نمای بیرونی ساختمان با گیاهان

شما می‌توانید با گلدان های ساده یا گیاهان رونده و غیره برای زیبا سازی محل زندگی خود اقدام کنید. این کار می تواند تاثیر زیادی در حفظ محیط زیست داشته باشد و حس و حال خوبی برای شما به ارمغان بیاورد. این روزها زندگی ماشینی شرایطی فراهم کرده که کمتر کسی فرصت گشت و گذار در طبیعت را دارد. پس چرا طبیعت را به خانه خود نیاوریم؟ دیوارهای سبز و پشت بام های سبز یکی از نیازهای اصلی در زندگی روزمره در شهرهای شلوغ و پر ترافیک به شمار می رود. در اینجا به نکات مهمی که هنگام ایجاد نمای سبز ساختمان باید به آن توجه داشته باشید را شرح می دهیم:

۱.دیوارهای سبز انواع مختلفی دارند.

شیوه های مختلفی برای تزئین ساختمان با گیاهان وجود دارد. به طور مثال میتوان یک سری پانل که از قبل روی آن گیاهان رونده و خودرو رشد کرده اند را روی دیوارهای ساختمان نصب کرد. این گونه نمای بیرونی ساختمان سرسبز و جذاب خواهد شد. یا می‌توانید از یک سری گیاه بالا رونده روی یک توری مشبک بر دیوار سازه استفاده کنید.

معمولا در ساختمان های چند طبقه از فولاد ضد زنگ به عنوان پشتیبان این گیاهان استفاده می شود. چرا که طول عمر و دوام آن در ساختمان های بلند اهمیت بیشتری دارد. البته باید بدانید که این دیوارها و نمای سبز فقط برای نمای بیرونی ساختمان بکار نمی روند. می توان از آن در طراحی داخلی سازه نیز استفاده کرد تا هوایی تمیز تر و خنک تر برای ساکنین به وجود آورد.

۲.دیوارهای سبز مزایای زیادی دارند.

دیوار سبز میتواند حتی ارزش ملک را بالا ببرد. به ویژه اگر ساختمان از نظر عملکرد بهبود بیابد و گواهی سبز دریافت کند. تزئین نمای بیرونی ساختمان با گیاهان و ایجاد نمای سبز می تواند به طرق مختلف مفید باشد.

  • همانطور که می دانید بر اثر تغییرات آب و هوایی دیوار دچار انبساط و انقباض می شود که در نهایت منجر به ترک خوردگی و خرابی می گردد. گیاهان و نمای سبز میتواند از سازه در برابر باد و باران و نوسان دما محافظت کند. مطالعات نشان می دهد که دمای دیوار با نمای سبز حدود ۱۵ درجه از دیوار معمولی کمتر است.
  • با کاهش گرمایش شهری و از طریق سایه انداختن روی ساختمان میتواند تا حدود زیادی هزینه های مصرف انرژی را کاهش دهد.
  • گیاهان روی دیوار با جذب آلاینده ها به بهبود سلامت ساکنان ساختمان کمک می کند.
https%3A%2F%2Famlakdaran.com%2Fpublic%2Fstorage%2Fphotos%2F3%2Fgreen1.jpg?width=1240&w=1240&auto=format%2Ccompress&ixlib=js 2.3 - تزئین نمای بیرونی ساختمان با گیاهان

۳.طراحی و ساخت خوب ضروری است.

مطالعه
این شما و این گران قیمت ترین املاک دنیا!

برای این که یک دیوار یا نمای سبز باعث بهبود عملکرد ساختمان شود، مهم است که به طور حرفه ای طراحی، مهندسی، نصب و نگهداری گردد. باید اطمینان حاصل کنید که گیاه انتخابی شما با آب و هوای منطقه سازگاری دارد و تا مدت های طولانی دوام می آورد.

عواملی که در ارزیابی باید در نظر گرفته شوند عبارتند از آب و هوای منطقه، سطح نور خورشید و باد، گونه های گیاهی، تاثیر بار بر ساختمان و نحوه حفظ زیر ساخت سبز..

۴.نمای سبز جایگزینی برای باغ می باشد.

استفاده از گیاهان در فضای بیرونی ساختمان ها در فضای شهری میتواند کمبود فضای سبز و باغات را جبران کند. این کار نه تنها به زیبایی شهر کمک می کند، بلکه منجر به جذب آب باران می شود. از دیگر مزایای دیوار سبز در هر سازه ایجاد سایه بان برای ساکنان آن به شمار می رود. در نتیجه هزینه های سرمایش و گرمایش ساختمان کاهش می یابد. این گیاهان هوا را فیلتر می کنند و آلودگی را از بین می برند. از طرف دیگر سطح صدا و قدرت باد در ارتفاع بالا را کاهش می دهند.

مزایای نمای سبز ساختمان

برای ایجاد نمای سبز ساختمان ها میتوان از روش های متعددی بهره مند شد. نصب دیوارهای آماده و یا استفاده از گیاهان رونده یا بکار بردن گیاهان مختلف در تراس هر طبقه از ساختمان از جمله روش هایی است که ما به شما پیشنهاد می کنیم. این گیاهان علاوه بر ظاهر زیبایی که به خانه، محله و شهر شما می بخشد، مزایای متعدد دیگری هم دارد. در اینجا به مزایای مختلف نمای سرسبز در فضای بیرونی ساختمان اشاره می کنیم:

مزایای اقتصادی

از آن جایی که گیاهان عایق حرارتی برای ساختمان به شمار می روند، استفاده از سیستم تهویه مطبوع و اتلاف انرژی را کاهش می دهد. در هر دو فصل تابستان و زمستان با وجود این گیاهان تزئینی، صرفه جویی زیادی در گرمایش و سرمایش ساختمان می شود. در نتیجه ساختمان و حتی محله را از نظر اقتصادی به وضعیت پایداری می رساند.

https%3A%2F%2Famlakdaran.com%2Fpublic%2Fstorage%2Fphotos%2F3%2Fgreen4.jpg?width=1240&w=1240&auto=format%2Ccompress&ixlib=js 2.3 - تزئین نمای بیرونی ساختمان با گیاهان

کاهش گرمای شهری

نمای سبز ساختمان هم در سطح خرد و هم در سطح شهری، می‌تواند دمای هوا را کاهش دهد و بر آب و هوای آن منطقه تاثیر بگذارد. همچنین این گیاهان تزئینی در نمای بیرونی ساختمان مثل یک عایق برای پوسته و فضای داخلی عمل می کنند و انرژی خورشیدی را تضعیف می نمایند. بنابراین ساختمان در برابر افزایش دما مقاوم تر است و در مقیاس شهری گرمای کم تری ساطع می شود.

جذب آب

دیوارهای سبز ساختمان ها آب باران را جذب می کند و گیاهان را تغذیه می نماید. به طور کلی، مناطق سرسبز اگر به درستی زهکشی شوند، آب باران را جذب می کنند و خطر سیل را کاهش می دهند. به این تاثیر گذاری وضعیت اسفنجی گفته می شود.

بهبود سلامتی

ثابت شده که وقتی ما و به ویژه کودکان در معرض فضای سبز قرار می گیریم، احتمال ابتلا به بیماری های روانی کاهش پیدا می کند. تزئین نمای بیرونی ساختمان ها با گیاهان تاثیر بسزایی بر هوای شهری خواهد داشت و در نتیجه جذب CO2 را افزایش می دهد.

مطالعه
سرمایه گذاری جمعی در حوزه مسکن چیست؟

تصفیه هوا

احتمالا شنیده اید که از جنگل آمازون به عنوان ریه های زمین یاد می شود! زیرا درختان سر سبز و پوشش گیاهی جنگل آمازون دی اکسید کربن را به اکسیژن تبدیل می کند. از این رو ما میتوانیم در محیط زندگی خود از این درختان استفاده کنیم و با ایجاد نمای سبز در ساختمان ها اکسیژن را به خانه بیاوریم. یکی از مهم ترین مزایای نمای سبز ساختمان، همین بهبود کیفیت هوا در سطح شهری می باشد.

تقریبا ۲۵ درصد از کربن ناشی از فعالیت های انسانی توسط گیاهان جذب می شود و گیاهان تزئینی و دیوار سبز به این جذب کمک می کنند. در واقع این گیاهان سموم موجود در هوا را فیلتر کرده و دی اکسید کربن را به اکسیژن تبدیل می نماید.

کاهش سر و صدا

آیا تابحال به این مسئله توجه کرده اید که اتاق فرش شده با اتاقی با کفپوش چوبی یا کاشی آرام تر است؟ به این دلیل که صدا از سطوح صاف و غیر متخلخل منعکس می شود. چیزهایی مثل پرده و فرش میتواند اتاق را ساکت تر و بی سر و صدا تر کند. دیوارهای گیاهی در داخل یا بیرون ساختمان همین تاثیر را دارند. به ویژه در ساختمان های چند طبقه، وجود دیوار گیاهی میتواند ارتعاشات صدای وزش باد، طوفان و باران را به حداقل برساند.

همچنین این دیوارهای سبز در فضای بیرونی ساختمان می تواند صدای ترافیک، هواپیما، فعالیت های ساختمانی و هر صدایی که در مرکز شهر تجربه کرده اید را کاهش دهد. به طور کلی، این دیوارهای سبز چه در بیرون و چه داخل ساختمان مثل یک عایق صوتی مقرون به صرفه و هنری عمل می کند.

افزایش ارزش ملک

برای این که ارزش ملک خود را افزایش دهید، روش های مختلفی وجود دارد. این تغییرات اغلب هزینه بالایی دارند. ممکن است لازم باشد هزینه زیادی خرج کنید تا بازدهی داشته باشد. زمانی که شما برای تزئین نمای بیرونی ساختمان از گیاهان رونده استفاده می کنید، ملک شما خود به خود ارزش بیشتری پیدا می کند.

خریداران به ظاهر طبیعی بسیار علاقه دارند. علاوه بر این، اگر استفاده از گیاهان در طراحی نمای بیرونی ساختمان به طور حرفه ای باشد، در مصرف انرژی نیز موثر است. همین مسئله باعث افزایش ارزش ملک شما خواهد شد.

ایجاد حس خوب

دیوارهای سر سبز توجه مردم را به خود جلب می کند و به آن ها روحیه می دهد. این مسئله به طور ناخوداگاه باعث همبستگی اجتماعی بیشتر و حس و حال خوب در بین مردم می گردد. اگر می خواهید به محیط زیست کمک کنید و برای هم نوع خود حس خوبی بیافرینید، ایجاد نمای سبز بهترین گزینه پیش روی شماست.

افزایش عمر دیوار

دیوارهای ساختمان در معرض نور خورشید، باران و تغییرات دمایی هستند. این عناصر با گذشت زمان دیوار خانه شما را خراب خواهند کرد. اما نصب یک دیوار سبز روی دیوار ساختمان میتواند آن را از آسیب مستقیم حفظ کند. در این شرایط عمر دیوار شما نیز طولانی تر خواهد شد.

مقاومت ساختمان در برابر آتش سوزی

همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید، گیاهان دارای میزان قابل توجهی رطوبت هستند. این مسئله ساختمان را به طور طبیعی در برابر آتش سوزی مقاوم می کند. زمانی که آتش سوزی های جنگلی را در نظر می گیرید، احتمالا این مسئله باری شما غیر منطقی به نظر می رسد. اما باید بدانید آن آتش سوزی ها بعد از دوره های خشک طولانی رخ می دهند. دیوارهای گیاهی همیشه سرسبز باقی می مانند.

مطالعه
دعاوی اراضی موات و نحوه احیا کردن آن

افزایش بهره وری

ترفند استفاده از گیاهان برای تزئین نمای بیرونی ساختمان ها را میتوان در محیط ها و ساختمان های اداری نیز پیاده سازی کرد. با این روش کارمندان از روحیه بهتری برخوردار می شوند و عملکرد آن ها بهبود می یابد. از این دیوارهای سبز میتوان در محیط داخلی نیز استفاده کرد. چرا که کارمندان زمان زیادی از روز را در محیط کار خود می گذارنند. بر اساس آمار کارمندان در چنین محیط هایی عملکرد بهتری دارند.

https%3A%2F%2Famlakdaran.com%2Fpublic%2Fstorage%2Fphotos%2F3%2Fgreen5.jpg?width=1240&w=1240&auto=format%2Ccompress&ixlib=js 2.3 - تزئین نمای بیرونی ساختمان با گیاهان

چگونه ساختمان خود را سبز کنیم؟

ساختمان های سبز برای محیط زیست ضروری هستند. ما باید به گونه ای از دست دادن منابع طبیعی را جبران کنیم و تزئین نمای بیرونی ساختمان ها با اتخاذ طراحی مناسب، بهره وری انرژی، مواد تجدید پذیر و فناوری های سبز می تواند تا حدودی این کار را انجام دهد.

برنامه ریزی و انتخاب پوشش گیاهی مناسب و همچنین تغذیه و آبیاری آن با فناوری های کاربردی میتواند نتیجه ای شگفت انگیز برای شما پدید آورد.

مردم با زندگی در طبیعت احساس آرامش می کنند و با ایجاد یک باغ عمودی روی ساختمان های بلند این آرامش را میتوان به وجود آورد. هر چند تزئین ساختمان با گیاهان مزایای متعددی به همراه دارد، اما مسئولیت شما نیز بیشتر خواهد شد. در واقع ساختمان از نظر موقعیت، منابع طبیعی، آب و هوا و افرادی که در آن محل زندگی می کنند، باید مناسب باشد.

انتخاب گیاهان در فضای بیرونی ساختمان به عواملی نظیر آب و هوای منطقه و میزان تابش نور خورشید بستگی دارد. علاوه بر این روش نگهداری از گیاه باید به گونه ای باشد که گیاه آسیب نبیند و از ساختمان هم محافظت کند. معمولا از گیاهان چسبنده مثل پیچک انگلیسی برای تزئین دیوارها استفاده می شود. این گیاهان علاوه بر مزایای متعدد، با خود مشکلات و مسئولیت هایی نیز به همراه دارد. بنابراین باید قبل از هر چیز در رابطه با آب و هوای منطقه و گیاه مناسب برای استفاده در نمای ساختمان تحقیق کنیم.

همانطور که پیش تر گفتیم، دیوارهای سبز میتواند از محیط زیست محافظت کند. شاید تصور کنید یک یا دو دیوار نتواند تغییر چندانی در دنیا ایجاد کند. ولی اگر هر یک از ما خود را موظف به شرکت در انقلاب سبزی که اخیرا شکل گرفته بدانیم، شاهد تغییرات زیادی در دنیا خواهیم بود. حداقل کاری که می توانیم انجام دهیم خلق فضای سر سبز در محیط های شهری می باشد.

جمع بندی

دیوارها و نمای سبز یکی از جدید ترین ترندها برای طراحی نمای بیرونی ساختمان و حتی فضای داخلی می باشد. این ترفند شاید هزینه نگهداری بالایی داشته باشد، ولی مزایای آن بسیار بیشتر است. این روزها تزئین فضای بیرونی سازه ها با گیاهان محبوبیت زیادی دارد.

در سرتاسر دنیا معماران در حال طراحی ساختمان های سبز هستند، چه به صورت سازگار با محیط زیست و چه به برای ایجاد ظاهری سرسبز.. این روش می تواند طبیعت را به محل زندگی شما نزدیک کند و منجر به برخی طرح های خلاقانه و نوآورانه شود. البته این پوشاندن دیوارها و تزئین نمای بیرونی ساختمان با گیاهان، هر چند مزایای متعددی دارد ولی با مسئولیت زیادی همراه است. در این مقاله به توضیح نکات مهم در رابطه با تزئین نمای بیرونی ساختمان ها با گیاهان و مزایا و مسئولیت های آن پرداختیم.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.