رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

آیا قیمت مسکن در سال ۱۴۰۱ هم افزایش می ‌یابد؟

افزایش قیمت مسکن در سال ۱۴۰۱ چگونه خواهد بود؟ آیا در سال ۱۴۰۱ شاهد افزایش قیمت خانه هستیم؟ در این مقاله به پاسخ این سوالات می پردازیم، پس تا پایان این نوشتار با ما همراه باشید. قیمت مسکن در حیطه های اقتصادی دیگر تاثیر چشمگیری دارد. بخش مسکن یک مسئله مهم در بخش کلان اقتصادی است. در کشور ایران بیش از ۴۰ درصد اقتصاد آن تابع بخش مسکن است.

به تازگی مبحث مسکن وارد حوزه های عظیم تری هم از صنایع شده است. اما سوال مهم تر این است که آیا قیمت مسکن در سال ۱۴۰۱ هم افزایش می ‌یابد؟ در شش ماه اول سال ۱۴۰۰ بازار مسکن دومین بازار پر درآمد در مقایسه با دیگر بازارهای مالی طلا، مسکن، بورس، و دلار بوده که بیشترین افزایش قیمت را به خود اختصاص داده است.

بازار مسکن همین طور از دید افزایش قیمت دومین رتبه را دارد که در سال قبل بهترین بازدید را نیز داشته است و همچنین طرح های متعدد بیشتری برای گرفتن واحدهای خود دست به کار شده اند. یقینا در شهریور ۱۴۰۰ در بازار مسکن رشد قیمت به صورت نزولی بوده و همین طور مقدار رشد در بازار مسکن ۹ درصد منفی شده است.

کارشناسان مشغول در حیطه مسکن معتقدند که قیمت مسکن تمام شده ولی هم چنان حباب دارد، اما پیش بینی می شود از سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۱ ثابت بودن قیمت در بازار مسکن افزایش یابد. به وسیله این پیش بینی ها در بهار سال ۱۴۰۰ و به ویژه خرداد ماه، قیمت مسکن صعودی اعلام شده است. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید که در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع می پردازیم.

مطالعه
8 راهکار طلایی برای کسب درآمد حاصل از اجاره

تجزیه و تحلیل کارشناسان اقتصادی درباره قیمت مسکن

۸۰ درصد درخواست برای مسکن، درخواست از گونه سکونت ‌موقت است که در این روش این گونه است که فرد تقاضا دارد، به مدت چندین سال درآنجا سکونت داشته باشد. وقتی که مردم موقعیت مالی خوبی دارند بین ۵ تا ۱۰ درصد افراد ساکن به این عرضه گرایش پیدا می ‌کنند از این رو هر فروشنده مسکن خریدار نیز است در این مواقع است که قیمت هم نیز افزایش پیدا می کند.
تجزیه و تحلیل کارشناسان اقتصادی درباره قیمت مسکن
تجزیه و تحلیل کارشناسان اقتصادی درباره قیمت مسکن

اما در موقع راکد بودن مسکن ۵ تا ۱۰ درصد از فروشنده ها و خریداران میل به خرید و فروش ندارند. ۲۰ درصد با انگیزه رسیدن به سود کلان، دست به خرید مسکن می زنند  از همین رو هم در زمان پیشرفت خرید می کنند و در زمان راکد بودن خانه های خود را برای فروش می ‌گذارند.

کارشناسان مسکن اعتقاد دارند که در طی ۳۰ سال پیش قیمت طلا و دلار نسب به حالا تقریبا ۱۸۰ برابر شده است این در حالی است که مسکن ۱۲۰۰ برابر می باشد این موضوع نشانگر این است بخشی از اقتصاد اساسا ظرفیت دارد و علل مهم آن هم نبود عرضه در مقایسه با درخواست است. جستجوها نشانگر این داده است که طی ۵۰ سال پیش به هیچ عنوان قیمت مسکن پایین نیامده، ولی در مواقعی راکد بوده اما این رکود به صورت تورمی بوده است.

وضعیت مسکن در پایان سال ۱۴۰۱

کارشناسان به این باورند که مسائلی همچون راکد بودن معاملات، پایین آمدن شدید توانایی درخواست کنندگان و معادل سازی نمای تورمی سبب می ‌شوند که قیمت مسکن سیر صعودی نداشته باشد و چه بسا کمتر از ارزش تورم عام باشد.

مطالعه
انواع تخلفات ساختمانی چیست؟ کمیسیون ماده 100 چگونه بررسی می شود؟

بدین وسیله به دو جهت شاید تا پایان سال افزایش قیمت بسیاری وجود نخواهد داشت: اول آن که در آذر ماه سال قبل، شدت فراز و نشیب بازار مسکن برداشته شد و به پایداری نسبی رسید، همین طور علت دیگر آن که شمار معامله ها رو به کاهش است و نمی‌ توان بر روی حد واسط قیمت حساب کرد.
وضعیت مسکن در پایان سال ۱۴۰۱
وضعیت مسکن در پایان سال ۱۴۰۱

پیش بینی قیمت مسکن در سال آینده ۱۴۰۱

همان گونه که می دانیم قیمت مسکن برگرفته از عواملی همچون قیمت مصالح ساختمانی، زمین و مخارج دیگری همچون مجوز ساخت و غیره است. بدین وسیله قیمت مصالح ساختمانی تا ۶۰ درصد، زمین ۳۰ درصد، دیگر مخارج تا ۱۰ درصد می ‌توانند بر قیمت مسکن تاثیر گذار باشند.

از طرفی قیمت ارز و دلار نیز در این زمینه تاثیر گذار بوده است و پس از بالا رفتن قیمت دلار شتاب قیمت مسکن نیز افزایش خواهد یافت. از همین رو با بالا رفتن قیمت دلار، درخواست برای خرید خانه در کشور بالا می‌ رود.

به همین خاطر در سال ۱۴۰۱ دور اندیشی می‌ شود که با در نظر گرفتن اینکه قیمت مصالح ساختمانی که هم اکنون رو به افزایش است قیمت مسکن نیز تابع آن می باشد و سیر صعودی داشته باشد. از جانب دیگر اعتبار پول ملی هم روند نزولی دارد. اما از روی دیگر با در نظر گرفتن عهد دولت حاکی بر ساخت یک میلیون مسکن در سال جاری ممکن است، بازار مسکن در این وضعیت خوب عمل کند و قیمت مسکن رو به کمتر شدن برود.
پیش بینی چگونگی افزایش قیمت مسکن در سال 1401
پیش بینی چگونگی افزایش قیمت مسکن در سال

در اردیبهشت سال ۱۴۰۱ میانگین قیمت خرید و فروش یک متر مربع مسکن در پایتخت ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده است که در مقابل ماه های قبل از آن و ماه همسان در سال اخیر بر پایه ۱.۸ درصد کاهش و ۶۹.۷ درصد افزایش داشته است. در این ماه همین طور تعداد معامله ها هم برابر ۳.۹ هزار قطعه بوده که در مقابل با ماه همسان سال گذشته ۶۵.۲ درصد کاهش داشته است و در مقایسه با ماه قبل از آن ۸۸.۱ درصد افزایش داشته است.

مطالعه
بررسی امکانات ویژه پروژه خرازی در منطقه چیتگر تهران

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. اگر نظر یا انتقادی در رابطه با افزایش مسکن در سال ۱۴۰۱ دارید، می ‌توانید در بخش نظرات بنویسید. همین طور با راهنمایی و کمک کارشناسان مجموعه مسکن می ‌توانیدضمن خرید و فروش خانه و ویلا در اصفهان، در شیوه محاسبه بهای مسکن در سال ۱۴۰۱ استفاده نمایید.

سوالات متداول درباره افزایش قیمت مسکن در سال ۱۴۰۱

تا به این جای مقاله سعی ما بر این بود که تمام مطالب مورد نیاز درباره افزایش قیمت مسکن در سال ۱۴۰۱ را به طور مفصل برای شما بیان کنیم. در ادامه نیز به چند سؤال رایج در این باره پاسخ خواهیم داد.

آیا امکان دارد که قیمت مسکن کاهش پیدا کند؟

طبق وعده های دولت امکان دارد که تولید مسکن به یک میلون برسد و به قیمت ثابتی برسد.

قیمت مسکن به چیزهایی بستگی دارد؟

قیمت مسکن به متراژ زمین و واحد مسکن، گونه کاربری، بررسی سند ملک و چگونگی بهره برداری بستگی دارد.

 

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.