رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

یک سوال Latest Articles

خرید و فروش املاک اوقافی

حتما می دانید که خرید و فروش املاک اوقافی میسر نیست و بر طبق قانون نمی توان املاک اوقافی را انتقال داد. البته یک سری استثناء نیز وجود دارد که بر اساس آن میتوان برای خرید و فروش املاک اوقافی اقدام کرد. به طور مثال در مواردی که لازم است برای حفظ نهاد وقف و مصالح موقوف علیه، مال موقوفه به فروش برسد. بدین معنا که فقطی زمانی میتوان جواز فروش مال موقوفه را گرفت که این املاک در حال ویران شدن باشند. با املاک داران همراه باشید تا همه چیز را در رابطه با خرید و فروش اموال اوقافی بدانید.
oghaf4 - خرید و فروش املاک اوقافی

خرید و فروش املاک اوقافی

باید بدانید که ملک های وقفی زیادی در سرتا سر کشور وجود دارند. چنین املاکی که با سند اوقافی به فروش می رسند با اسناد ملکی معمولی متفاوت هستند. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که املاک اوقافی برای خرید گزینه مناسبی هستند؟ در واقع قیمت این املاک با املاک معمولی متفاوت است ولی با خرید آن باید انتظار دردسرهایی را نیز داشته باشید.

تفاوت سند اوقافی و سند ملکی

قبل از هر چیز باید در رابطه با تفاوت بین سند اوقافی و سند ملکی، مواردی را به خاطر بسپارید. در واقع باید بدانید که سند اوقافی به مالک اختیار تام نمی دهد. در چنین شرایطی شما باید سالانه برای ملک مورد نظر، مبلغی را به عنوان اجاره بها به اداره اوقاف یا متولی مربوطه پرداخت نمایید. از طرفی بعد از ۹۹ سال، دوباره برای مالکیت ملک اوقافی شما تصمیم گیری خواهد شد.

در ضمن به منظور انتقال مالکیت به غیر، باید اجازه کتبی از سازمان اوقاف دریافت نمایید.اما سند ملکی معمولا به صورت یک یا چند جلدی در اختیار مالکان قرار می گیرد. تفاوت اصلی آن با سند اوقافی این است که برای نقل و انتقال مالکیت نیاز به مجوز ارگانی ندارد.

مطالعه
با انواع کلید و پریز برق بیشتر آشنا شوید | چگونه مصرف برق را اقتصادی تر کنیم؟

خرید ملک اوقافی با قیمت ارزان تر!

یکی از مزایای خرید املاک اوقافی این است که شما میتوانید نسبت به املاک معمولی هزینه کمتری صرف خرید آن کنید. در حقیقت قیمت املاک اوقافی در مقایسه با سایر زمین ها، حدود ۵ تا ۲۰ درصد کمتر است. این یک گزینه مناسب برای افرادی است که بودجه پایینی در اختیار دارند و می خواهند مالک خانه شوند. در ضمن لزومی ندارد نگران این مسئله باشید که پس از خرید این دسته از املاک، کسی مدعی مالکیت کند.
oghaf2 - خرید و فروش املاک اوقافی

عرصه و اعیان

املاک به طور کلی دو سند دارند: سند عرصه و سند عیان.. عرصه و عیان از اصطلاحات حقوقی در زمینه املاک هستند. عرصه به معنای زمین املاک اوقافی است و نمیتوان برای خرید و فروش آن اقدام کرد. البته همانطور که پیش تر اشاره شد، یک سری استثناء در این حوزه وجود دارد. اعیان نیز به معنای ساختمانی است که روی آن زمین اوقافی بنا شده است. زمانی که ملک موقوفی را خریداری کنید، در واقع زمین ملک را از متولی موقوفه اجاره کرده اید.

و اما متولی زمین اوقافی چه کسی است؟ زمانی که شما تصمیم به خرید املاک اوقافی می گیرید، باید بدانید که این املاک متعلق به چه سازمانی هستند. چرا که هنگام خرید باید با یکی از این متولیان موقوفه در ارتباط باشید.

به طور کلی املاک اوقافی متعلق به یکی از موارد زیر می باشند:

  • شخصی: معمولا دولت متولی این موقوفات خاص نیست و یک متولی موقوفه مشخصی دارند.
  • ابقاع متبرکه
  • آستان قدس رضوی: موقوفات آستان قدس رضوی هم کاملا برای عموم واضح است.
  • سازمان اوقاف: مدیریت موقوفات عام معمولا به عهده سازمان اوقاف و همچنین امور خیریه است.
مطالعه
ارزان ترین مناطق تهران برای خرید خانه کجاست؟

پرداخت اجاره سالانه به متولیان

فروش یا اجاره اعیان موقوفه ( بنای ساخته شده) به سادگی انجام می شود و از این نظر شباهت زیادی به املاک معمولی دارند. از تفاوت های چنین املاکی با سایر املاک معمولی میتوان به قیمت پایین آن اشاره کرد. هر چند شما موظف هستید سالانه مبلغی را به عنوان اجاره بهای ملک موقوفه پرداخت کنید. اما این مبلغ بسیار اندک است.

و اما خرید و فروش عرصه موقوفه ( زمین وقفی ) با زمین های معمولی بسیار متفاوت است. در چنین مواردی شما ملزم هستید که از متولی اصلی زمین اجازه نهایی را برای خرید یا فروش کسب نمایید. در واقع ابتدا به شهرداری مراجعه نموده و نامه ای دریافت می کنید. سپس باید این نامه را نزد متولی موقفه (سازمان اوقاف، آستان قدس، ابقاع متبرکه یا مالک خصوصی) ببرید.

سپس برای جابجایی مالکیت این زمین موقوفه بایستی به متولی موقوفه هزینه ای پرداخت نمایید. مبلغی که باید به متولی موقوفه پرداخت کنید، تقریبا ۱۰ درصد مابه التفاوت قیمت کارشناسی زمین هنگام خرید و هنگام فروش است.

تسهیلات زمین های اوقافی

جالب است بدانید که زمین های موقوفه از تمامی تسهیلاتی که به زمین های عادی تعلق می گیرد، برخوردار هستند. در واقع با خرید ملک اوقافی بر اساس قانون و پرداخت مبالغ، امکان دریافت هر گونه وام مسکن برای ساخت وساز و غیره را خواهید داشت. نکته حائز اهمیت این است که با خرید ملک موقوفه، هیچ گاه صاحب قطعی آن نیستید و باید سالانه برای آن اجاره بها (هر چند اندک) پرداخت کنید.

هنگام خرید چه زمین معمولی و چه زمین وقفی باید از اداره ثبت استعلام گرفته شود تا مالکیت آن تعیین گردد. در غیر این صورت ممکن است پس از انجام معامله ملکی، متوجه شوید که با یک کلاهبردار روبرو بوده اید. آن زمان دیگر دستتان به جایی بند نیست و نمی توانید مشکل خود را پیگیری کنید. در رابطه با زمین های موقفه باید علاوه بر اداره ثبت، از اداره اوقاف یا سازمان مربوطه به متولیان موقوفه نیز استعلام بگیرید.
oghaf1 - خرید و فروش املاک اوقافی

مطالعه
آنچه در مورد دعاوی سه گانه تصرف باید بدانید!

جمع بندی

همانطور که گفتیم املاک موقوفه نسبت به املاک معمولی از قیمت پایین تری برخوردار است. پس می توان در صورت پایین بودن بودجه به عنوان یک گزینه مناسب به آن فکر کرد. اما این مسئله را نیز باید در نظر داشته باشید که چنین املاکی از قوانین سفت و سخت و پیچیده ای پیروی می کنند. پس با توجه به شرایط و نیاز خود باید برای خرید املاک موقوفه یا معمولی اقدام کنید و تمامی جوانب را در نظر بگیرید.

برای استفاده از خدمات سایت املاک آنلاین املاکداران که شامل مشاوره حقوقی املاک تلفنی، تهاتر ملک، خرید آپارتمان در اصفهان، سفارش خرید ملک در اصفهان، خرید زمین و خانه کلنگی در اصفهان، خرید ملک اصفهان، مشارکت در ساخت و اجاره روزانه باغ و ویلا در اصفهان، رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان، رهن و اجاره خانه ویلایی در اصفهان و غیره می شوند، می توانید به صفحه اصلی سایت مراجعه کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر به برگه های مربوطه مراجعه فرمایید.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.