رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

یک سوال Latest Articles

درباره زمین بایر چه می دانید؟

منظور از زمین بایر چیست؟ در واقع، زمین هایی که  مالکان آن ها به مدت ۵ سال از  این اراضی استفاده نکردند بایر می گویند. این نوع زمین ها تفاوت زیادی با زمین دایر و اراضی موات دارند. در حالتی دیگر می ‌توان گفت، به زمینی که در گذشته از آن استفاده می کردند ولی با گذشت زمان بی مصرف مانده، زمین  بایر گفته می شود. اما وضعیت زمین های بایر در سطح کشور چگونه است؟ چه تبصره هایی برای این زمین ها در نظر گرفته‌شده است؟ برای پاسخ به تمام این سوالات بهتر است با مجله املاک داران همراه ما باشید.

برای مطالعه بیشتر اینجا کلیک کنید.

وضعیت زمین های بایر در کشور

تمام این زمین ها در سراسر کشور در صورت اعراض تحت مالکیت دولت در می آیند و در صورت عدم اعراض صاحبان اراضی باید در آن ‌ها چیزی بکارند یا اراضی را به فروش برسانند.

در صورت فرستادنِ ابلاغیه برای مالک، ایشان موظف به انجام یکی از موارد زیر است.

  • زمین را با کمک یک هیئت هفت نفره واگذار کند.
  • زمین از طرف مالک با قیمت عادلانه ای به منظور کشاورزی و دامداری فروخته‌شود.

beyer1 - درباره زمین بایر چه می دانید؟

تعریف زمین بایر شهری

زمین های بایر شهری به اراضی گفته می‌ شود که در ۵ سال اخیر احیا شده اند، اما کم کم به حالت موات برگشته و صاحب مشخصی نیز ندارد. برعکس آن زمین های دایر هستند که در حال حاضر احیا و از آن ‌ها بهره برداری می‌ شود.

مطالعه
خرید و فروش املاک اوقافی

طبق ماده ۹ قانون زمین شهری، انواع زمین از نظر حقوقی با یکدیگر تفاوت دارند. به این صورت که مالکیت زمین دایر نسبت به بایر بسیار محکم تر و در امر حقوقی زمین های بایر نسبت به اراضی موات از اثبات و حمایت بیشتری برخوردارند.

بنابراین فروش زمینی که بعد از چندین سال بایر بودن آن اثبات شده باعث ضرر مالک می شود. با این وجود خریداران زمین های کشاورزی بهتر است اول از بایر بودن یا نبودن آن اطمینان حاصل کنند.

فروش زمین های بایر شهری

تا اینجا دریافتیم به زمین هایی که قبلا احیا بودند اما بدون هیچ مورد موجهی ۵ سال بلااستفاده مانده ، زمین های بایر می گویند. همانطور که از نام آن مشخص است زمین های بایر شهری فقط در مورد اراضی موجود در شهرها سنخیت دارند. وظیفه وزارت مسکن و شهرسازی، تأمین زمین های موردنیاز برای مسکن و خدمات عمومی شهر است و این زمین ها را از اراضی بایر شهری تامین می‌ کند.

مالک زمین های بایر و دایر شهری از نهادها و سازمان های دولتی گرفته تا اشخاص حقیقی و حقوقی وظیفه دارند، اراضی خود را به شهرداری و دولت بفروشند. همین امر باعث شد تا قانون فروش اراضی بایر توسط دولت اعم از کشاورزی یا شهری مشخص شود.

تفاوت اراضی بایر و اراضی موات

برای اینکه زمینی در دسته اراضی موات قرار گیرد دو شرط وجود دارد که در زیر آن‌ ها را بررسی خواهیم کرد.

مطالعه
چه نکاتی را در مدیریت جلسه عقد قرارداد ملک رعایت کنیم؟

آبادی و کشتی در آن وجود نداشته باشد: آبادی زمین به تناسب انتفاع آن متفاوت است. اما با توجه به تعداد درختان و کشت و زرعی که در آن انجام می‌ شود آباد و دایر به شمار می ‌رود.

مالک خاصی نداشته باشد: اگر زمینی به صورت متروکه در تصرف شخصی باشد بایر به شمار می ‌رود.

حل مشکل اراضی بایر

طبق ماده واحد، تمام این زمین ها در سراسر کشور در اختیار دولت هستند. در صورت عدم اعراض باید زمین ها اجاره روند یا در آنها کشت و زرع انجام شود. اگر تا یک سال بعد از تاریخ صدور ابلاغیه مالک زمین را احیا نکند دولت آن اراضی را خواهد فروخت.

تبصره هایی در مورد اراضی

تبصره ۱: اگر در مهلتی که دادگاه تعیین کرده زمین همچنان متروکه بماند، در صورت موجه بودن عذر مالک ابلاغیه به مدت یک سال تمدید خواهد شد.

تبصره ۲: پرداختِ قیمت مورد نظر بعد از کم شدنِ بدهی های قانونی مالک انجام خواهدگرفت.

تبصره ۳: آیین نامه این واحد در دو ماه تهیه و به تصویب دولت می ‌رسد.

تبصره ۴: اگر مالک زمین های بایر در مورد مشروعیت مالکیت آن‌ ها از طرف کشاورزان محلی یا دادسرای انقلاب و دادگاه محل معترض باشد، دادگاه وظیفه دارد ظرف یک سال به اعتراض رسیدگی و تعیین تکلیف کند. چنانچه در این مدت زمین ها فروش رفت یا به صورت اجاره واگذار شد، وجه های مورد نظر در حسابی که وزارت دارایی تعیین می کند نگهداری می شود. بعد از تعیین تکلیف در دادگاه طبق مقررات قانون اساسی اقدامات مورد نظر انجام می شود.
beyer2 - درباره زمین بایر چه می دانید؟

مطالعه
دعاوی اراضی موات و نحوه احیا کردن آن

اراضی ملی

به زمین های بیرون شهر که متعلق به اداره منابع طبیعی هستند اراضی ملی می گویند. تعدادی از آن‌ ها که متعلق به فضای داخلی طراحی و به سازمان مسکن و شهرسازی هستند از اعتبار زیادی برخوردارند. توصیه می شود  با اطلاعات لازم و کافی برای خرید آنها اقدام کنید. هنگامی که هر کدام از زمین ها به عنوان زمین های ملی به ثبت رسیدند باید بر اساس قانون آن را آگهی کرده و مدت زمان مشخصی برای خرید آن اعلام شود.

نتیجه گیری

با خواندن این مقاله شما به تفاوت های بین زمین های موات و بایر پی خواهید برد. همچنین در مورد مالکیت اراضی بایر نیز اطلاعات مفیدی به دست خواهید آورد.

برای استفاده از خدمات سایت املاک آنلاین املاکداران که شامل پیش فروش آپارتمان در اصفهان، مشاوره حقوقی املاک تلفنی، تهاتر ملک، خرید آپارتمان در اصفهان، سفارش خرید ملک در اصفهان، خرید زمین و خانه کلنگی در اصفهان، خرید ملک اصفهان، مشارکت در ساخت و اجاره روزانه باغ و ویلا در اصفهان، رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان، رهن و اجاره خانه ویلایی در اصفهان و غیره می شوند، می توانید به صفحه اصلی سایت مراجعه کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر به برگه های مربوطه مراجعه فرمایید.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.