رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

یک سوال Latest Articles

دلایل استفاده از آجر در ساخت بنا

brick masonry work service 500x500 2 - دلایل استفاده از آجر در ساخت بنا

آجر نقش بسیار مهمی در زمینه ساخت و ساز مهندسی عمران دارد. آجر به عنوان جایگزین سنگ در ساخت و ساز استفاده می شود. در اینجا برخی از کاربردهای اصلی آجر ساختمانی در زیر آورده شده است.

ساخت دیوار در هر اندازه
ساخت طبقات
ساخت طاق و قرنیز
ساخت دیوار حائل آجری
ساخت خوا (آجرهای شکسته با اندازه لازم) برای استفاده به عنوان سنگدانه در بتن
ساخت سورکی (آجرهای پودری) برای استفاده در گچ آهکی و بتن آهکی

استفاده از آجر نما نسوز در ساخت نمای بیرونی و نمای داخلی ساختمانها بسیار کاربرد دارد. همچنین از این نوع آجر ها بعنوان آجر دکوراتیو نیز استفاده می شود. این آجر ها شامل آجر نما طرح انگلیسی و آجر های شاموتی و … هستند.
۱۰ دلیل استفاده از آجر در ساخت بنا:

۱. استفاده از مواد پایه طبیعی

آجر حاصل ترکیبی از عناصر کاملا طبیعی است: خاک رس، ماسه، آب، هوا و آتش. هیچ ماده سمی به آجر اضافه نمی شود. علاوه بر این، آجرها مواد بی اثر هستند: به مواد دیگر واکنش نشان نمی دهند یا به سختی واکنش نشان می دهند و همچنین مواد سمی یا آلرژن ها را آزاد نمی کنند. بنابراین هیچ خطری برای آلودگی خاک وجود ندارد.

۲. سیاست مواد پایه اقتصادی

خاک رس و لوم مواد پایه طبیعی و به ظاهر پایان ناپذیر هستند. حفاری محدود است و مکان های حفاری شده برای کشاورزی یا تفریح بازسازی شده است. از مواد اولیه استفاده می شود که در حین کار زیربنایی و پروژه های ساختمانی به منظور پایین نگه داشتن نرخ بهره برداری از گودال ها آزاد می شوند.

مطالعه
صفر تا صد انواع ساختمان و مراحل ساخت آن!

۳. استخراج خاک رس امکانات جدیدی ایجاد می کند

حفاری خاک رس طبیعتاً موقتی است. بهره برداری سطح محدودی را پوشش می دهد که هرگز در زمان رشد نمی کند، بلکه فقط حرکت می کند. پس از استخراج، سایت بازسازی می شود. این اغلب منجر به ارزش افزوده برای تنوع زیستی، از جمله موارد دیگر، در نتیجه ساخت ذخایر طبیعی می شود.

۴. فرآیندهای تولید سازگار با محیط زیست.

روند تولید آجر به طور مداوم برای احترام به محیط زیست بهینه می شود. برای چندین دهه، سازندگان اقدامات متعددی را برای کاهش مصرف انرژی انجام داده اند:

• کوره های تونلی با کارایی بالا که روی گاز طبیعی کار می کنند

• رعایت دقیق فرآیند پخت توسط برنامه های کامپیوتری

• بازیافت حرارت از کوره در اتاق های خشک کن

• تولید خود برق از طریق نیروگاه های کل انرژی

در هر مرحله از فرآیند تولید، افراد به طور مداوم به دنبال سطحی از مصرف انرژی هستند که تا حد امکان پایین باشد. دلیل اینکه تولید آجر از انرژی کم و خاصی برخوردار است به این دلیل است که فقط مراحل آماده‌سازی، خشک‌کردن و پشت‌بندی خاک رس باید محاسبه شود. در نتیجه آلودگی آب یا ضایعات باقیمانده، هیچ تأثیر زیست محیطی مطلقاً وجود ندارد.

۵. فواصل حمل و نقل کوتاه

مطالعه
پروفیل استیل دکوراتیو چیست؟ انواع آن را بشناسید!

کوره های آجرپزی اغلب در نزدیکی معدن قرار دارند. به این ترتیب خاک رس نیازی به حمل و نقل در فواصل طولانی ندارد. برخی از کوره های آجرپزی گاهی اوقات خاک رس از معادن دیگر را به منظور گسترش مجموعه محصولات خود اضافه می کنند. اما حتی پس از آن، حمل و نقل نسبتاً محدود باقی می ماند.

۶. طول عمر طولانی بدون تعمیر و نگهداری

آجرها ساخته شده اند تا نسل ها دوام بیاورند. عمر متوسط یک ساختمان ساخته شده از آجر بیش از ۱۰۰ سال تخمین زده می شود. تاثیر ساختمان بر محیط زیست نیز بسیار کمتر است زیرا نیازی به نگهداری ندارد.

۷. بادوام و گرانبها

اگر بخواهید ساختمانی بادوام بسازید، طول عمر آنها و تأثیر محدود محیطی آجرها را غیرقابل رقیب می کند. آجر امکان ایجاد ساختمان های زیبا با هزینه های محدود و طول عمر طولانی را فراهم می کند. آجر ارزش ماندگاری را ارائه می دهد. پوسیدگی، فرورفتگی و نیاز به رنگ آمیزی ندارد. برخلاف سایر مواد، آجرها با افزایش سن در واقع ظاهر بهتری دارند.

۸. راحت و محکم

کیفیت جرم حرارتی برتر آجر قرن هاست که شناخته شده است. آجرها به دلیل جذب خوب گرما از هوا و باد جلوگیری می کنند. راز چیست؟ در زمستان، آجرها گرما را در روزهای آفتابی ذخیره می کنند و سپس به آرامی آن را آزاد می کنند. در طول تابستان گرما را مهار می کنند و ساختمان آجری در گرم ترین روزها خنک می ماند. علاوه بر این، آجرها غیر قابل اشتعال و جامد هستند و همچنین صدا را جذب می کنند که یک مزیت صوتی نسبت به سایر مواد است.

مطالعه
بهترین تجهیزات برق صنعتی و ساختمانی با ارزان‌ترین قیمت را از کجا بخریم؟

۹. امکان بازیافت خوب

دیوارهای آجری را می توان برچید. آجرها پس از حذف بقایای فانی، به عنوان مثال، برای بازسازی یا ساخت خانه ها و پروژه های جدید قابل استفاده مجدد هستند. همچنین قلوه سنگ های آجری از محل های تخریب را می توان بازیافت و مجددا استفاده کرد. به عنوان مثال به عنوان:

• پر کردن و تثبیت مواد برای کارهای زیربنایی

• مواد لازم برای بتن ریخته شده و ملات پیش ساخته در محل

• مواد تشکیل دهنده آجر از سیلیکات کلسیم

• «آجرهای زمینی» قرمز (سفالی) در زمین‌های تنیس

• بسترهای گیاهی

۱۰. انعطاف پذیری ساختمان های خشتی

ساختمان های ساخته شده از آجر بسیار انعطاف پذیر هستند.

آنها را می توان در تمام مراحل ساخت و ساز و در طول عمر ساختمان تنظیم کرد. به ندرت نیاز به تخریب ساختمان وجود دارد زیرا آجرها باعث ایجاد مشکل می شوند.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.