رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

راه‌های تشخیص تیرآهن اصفهان

تیرآهن‌ها یکی دیگر از انواع محصولات فولادی پرکاربرد هستند این محصول در 4 گروه، طبق مقاومت و علامت استاندارد دسته‌بندی شده‌ است. تیرآهن‌ها خصوصیات و ویژگی‌های منحصر به فردی دارند. نکته‌ای که قابل توجه است پیش از خرید باید به علامت استاندارد آن توجه کنید. در این مقاله ما قصد داریم تا یکی از بهترین تیرآهن‌ها را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید
یکی از پرکاربردترین و باکیفیت‌ترین تیرآهن‌ها که در بازار بسیار معروف است، تیرآهن اصفهان است. متاسفانه سود جویان از برند تیرآهن اصفهان سوِء استفاده کرده‌اند. انواعی از تیرآهن‌های تقلبی و کاملا شبیه به اصل را وارد بازار کردند و با نام تیرآهن اصفهان به فروش می‌رسانند. استفاده کردن از تیرآهن‌های تقلبی به دلیل نداشتن استانداردها و ویژگی‌های مخصوص تیرآهن اصفهان، سازه دچار آسیب می‌شود و در نهایت عمر کمی خواهد داشت. برای انتخاب و تشخیص تیرآهن اصفهان باید ویژگی‌های ظاهری و همچنین فنی آن را شناخت. تا انتهای این مطلب با ما باشید تا نحوه تشخیص تیرآهن اصفهان را در خدمت شما بگذاریم.

راه‌های تشخیص تیرآهن اصفهان - یک سوال

نحوه تشخیص تیرآهن ذوب آهن اصفهان

شرکت ذوب آهن اصفهان در سال 1344 در جنوب غربی شهر اصفهان تاسیس شد تا پیش از انقلاب این شرکت را بانام ذوب آهن آریا مهر می‌شناختند. این شرکت علاوه بر تولیدات انواع مقاطع فولادی ساختمانی و صنعتی، تیرآهن نیز در این مجموعه تولید می‌شود تیرآهن‌هایی که در این کارخانه تولید می‌شود را بانام تیرآهن ذوبی نیز در بازار می‌شناسند. کارخانجات تیرآهن ذوب آهن به دلیل کیفیت بالا، محصولات خود را به بیش از 23 کشور اروپایی، آسیایی و آفریقایی صادر می‌کند.

مطالعه
QHSE در صنعت ساختمان به چه معناست؟

برای تشخیص تیرآهن اصفهان به نکات زیر توجه کنید:

  1. درج برند تجاری بر روی محصول
  2. توجه به استانداردهای تولید تیرآهن
  3. وزن و قیمت این محصول

درج برند تجاری بر روی محصول

همان طور که می‌دانید تیرآهن دارای یک بال و جان است. یکی از راه‌هایی که می‌توان تیرآهن ذوب آهن را از دیگر تیرآهن‌ها تشخیص دهیم علامت تجاری و استانداردی که روی آن درج شده است. برای خرید تیرآهن دقت کنید در هر فاصله دو متری بر روی بال‌ها
حک شده باشد. ESFAHAN STEEL COMPANYمخفف ESCO تجاریبرند

ضمن ضرورت استاندارد و کیفیت این محصول برای شناسایی از محصولات تقلبی است. ESCO برند تجاری معروف

توجه به استانداردهای تولید تیرآهن

یکی دیگر از روش‌های تشخیص تیرآهن تقلبی از تیرآهن اصفهان استانداردهای تولید آن است. بر حسب استانداردها به دو دسته IPE و INP تقسیم می‌شوند. تیرآهن IPE مشخصه کشور ایران و اروپا است. بنابراین کارخانه ذوب‌آهن اصفهان بنا به استاندارد مشخص ایران و اروپا، تیرآهن‌هایی با بال‌های نازک و تمام ضخامت طول آن یکسان است را تولید کرد.
در کشورهای روسیه و چین استاندارد INP صدق می‌شود. تفاوتی که این دو تیرآهن از یکدیگر دارند یعنی تیرآهن IPE و INP بر اساس بال تعیین شده آنها است. تیر آهن IPE یکی از تیرآهن‌های معمولی و پرکاربرد است و در ایران از محبوبیت بالایی برخوردار است. برای تشخیص این نوع تیرآهن با نگاه کردن از دوسر آن متوجه خواهید شد که ضخامت بال‌ها در ابتدا و انتها کاملا برابر است. برعکس استاندارد INP ضخامت بال‌ها در ابتدا نازک و در انتها ضخیم می‌شود.

مطالعه
خرید ورق استیل با کیفیت

وزن و قیمت تیرآهن اصفهان

با توجه به وزن تیرآهن‌های تولیدی بر حسب استاندارد بودن از طریق جدول وزن تیرآهن می‌توان به یکی دیگر از راه‌های تشخیص تیرآهن تقلبی با اصلی دست پیدا کرد. همین امر سبب شده، تا تیرآهن ذوب‌آهن اصفهان قیمت بالاتری نسبت به رقبای خود داشته باشد. کارخانه‌های داخلی نظیر یزد، فایکو، ناب و کارخانه‌های خارجی اعم از ترکیه و کره، مشابه تیرآهن اصفهان را تولید می‌کنند با این تفاوت ،قیمت کمتر و همچنین کیفیت پایین‌تر می‌باشد. تیرآهن‌های ذوب آهن در ابعاد 14 تا 30 تولید و به بازار عرضه می‌شود و بر مقدار وزن نهایی تاثیر مستفیم دارد.

انواع تیرآهن تولید شده بر حسب استاندارد ذوب‌آهن

تیرآهن‌های تولیدی ذوب‌آهن در 3 نوع تولید می‌شود.

  1. تیرآهن معمولی IPE
  2. بال پهنIPB
  3. بال باریک شیب‌دار

تیرآهن نیم‌پهن موازیIPE

تیرآهن نیم پهن موازی یا به زبانی عامیانه‌تر معممولی یکی از پرکاربردترین تیرآهن‌ها شناخته شده است. این نوع تیرآهن در کشور ایران و اروپا مطابق استاندارد تولید می‌شود. شکل ظاهری تیرآهن معمولی شبیه I انگلیسی است. ضخامت ابتدا و انتهای بال به طور یکسان می‌باشد. مواد تشکیل دهنده این محصول درصد مشخصی کربن، سیلیسیم، منگنز، فسفر، نیتروژن و گوگرد است.

مطالعه
بندکشی ضد اسید: حفاظت از سطوح فلزی در مقابل خوردگی

تیرآهن بال‌پهن موازی IPB

این نوع تیرآهن یکی دیگر از انواع تیرآهن‌های، با علامت اختصاری و استاندارد است. برای تولید تیرآهن بال‌پهن از نورد گرم استفاده می‌شود و شکلی شبیهH انگلیسی می‌باشد. این نوع تیرآهن با توجه به عرض تیرآهن، به دو دسته تقسیم می‌شود. تیرآهن سبک، شکل ظاهری شبیه به L انگلیسی و تیرآهن سنگین، شکل ظاهری Vشبیه انگلیسی تولید می‌کند. تیرآهن بال‌پهن به درصد مشخصی که آلیاژ در آن به کاررفته همچنین به سایز، وزن و مقدار مقاومت در انواع مختلفی تولید می‌شود.

تیرآهن بال باریک شیب‌دار IPN

تیرآهن باریک شب‌دار بر حسب استاندارد چین و روسیه تولید می‌شود. درروش تولید آن با یک شیب کاملا ملایم به اتمام می‌رسد. به گونه‌ای که با یک نگاه، می‌توان تشخیص داد. هر مقدار از جان تیر دورتر می‌شویم ضخامت بال‌ها کاسته و نازک‌تر می‌شود. چنانچه در ابتدای تیرآهن بایستید در ابتدا بال‌ها دارای ضخامت بوده است . در صورتی که کمی از جان تیرآهن دور می‌شوید شما شاهد ضخامت تیرآهن رو به کاهش است.

منبع: نحوه تشخیص تیرآهن اصفهان

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.