رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

یک سوال Latest Articles

رایج ترین خطرات حین ساخت و ساز!

محل ساخت و ساز به منطقه ای گفته می شود که در آن خانه یا ساختمانی در حال ساخت، تخریب یا تعمیر است. افرادی که در چنین محلی کار می کنند باید از ابزار بزرگ، ماشین آلات سنگین، جرثقیل برای آوار برداری و جابجایی مصالح استفاده کنند. همچنین اغلب اوقات در ارتفاع و در معرض مواد خطرناکی قرار دارند. به همین دلیل صنعت ساختمانی بیش از هر حرفه دیگری خطر آفرین است. خطرات زیادی در محل ساخت و ساز وجود دارد. اما راه های متعددی برای به حداقل رساندنِ حوادث نامطلوب نیز پیش روی شماست.

برای مطالعه بیشتر اینجا کلیک کنید.

کار ساخت و ساز مستلزم ریسک زیادی است و کارفرمایان می دانند که مدیریت کارگران دشوار می باشد. کارفرما بایستی اقدامات لازم برای پیشگیری از حوادث را ترتیب دهد، به کارگران تجهیزات ایمنی ارائه کند و به آن ها آموزش لازم برای جلوگیری از آسیب فیزیکی بدهد. با املاک داران همراه باشید تا رایج ترین خطرات حین ساخت و ساز! را بشناسید.

بزرگ ترین خطرات ایمنی در محل ساخت و ساز

در کشور افراد زیادی هستند که به صورت روز مزد کار می کنند. کارگران سخت کوشی که تنها نان آور خانواده خود هستند. اگر این افراد دچار حوادث ناگوار یا آسیب جسمی شوند، فقط کارگر آسیب نخواهد دید. در واقع چنین حوادثی نه تنها باعث زیان مالی به کارگر و خانواده او می شود، بلکه بر بهره وری خالص کشور تاثیر نامطلوب می گذارد.

هر چند مسئولین با وضع قوانین و مقررات سعی در به حداقل رساندن خطرات هستند، اما خطای انسانی و خرابی ماشین آلات هنوز هم خطراتی دارد. اگر به طور منصفانه و عادلانه به خطرات شغلی صنعت ساخت و ساز رسیدگی نشود و نکات ایمنی حین ساخت و ساز رعایت نگردد، جان افراد زیادی به خطر خواهد افتاد. در ادامه به توضیح برخی از بزرگ ترین خطرات ایمنی و سلامتی حین ساخت و ساز می پردازیم:

کار در ساختمان های بلند

کارگران در محل ساخت و ساز بیش از هر قشر دیگری در معرض خطر سقوط و صدمات جسمی هستند. این افراد که معمولا توسط شرکت های ساختمانی استخدام می شوند، معمولا مجبور به کار در ارتفاع و طبقه های بالا در ساختمان های چند طبقه می باشند. به همین دلیل هر آن احتمال دارد خدای ناکرده اتفاق ناگواری برای این افراد بیفتد و جان کارگر به خطر بیافتد.

بنابراین به منظور جلوگیری از سقوط کارگران حین ساخت و ساز باید از نرده های محافظ، کفپوش های موقت، سکو های نگهدارنده و تور های ایمنی استفاده شود. برخی از رایج ترین خطرات مربوط به کار در ارتفاعات عبارتند از:

 • داربست و نردبان غیر ایمن
 • عدم تعبیه حفاظ و ایمن سازی محل کار
 • انباشتن مصالح بر سر راه کارگر

build1 - رایج ترین خطرات حین ساخت و ساز!

کار با اشیاء متحرک

خطرات شغلی در صنعت ساخت و ساز بسیار رایج است. چرا که اشیاء متحرک زیادی در این محل وجود دارد. از جمله تجهیزات بالابر، وسایل نقلیه ای که مصالح ساختمانی را جابجا می کنند، جرثقیل های سنگینی که در هوا معلق می شوند  و ماشین های حفاری که همگی در حال حرکت هستند. بنابراین به منظور کاهش خطرات احتمالی، بهتر است همیشه در محل ساخت و ساز یک سری اقدامات پیشگیرانه صورت گیرد.

 • سعی کنید در مجاورت و نزدیکی اشیائ سنگین و مشاین آلات متحرک نباشید.
 • اگر به نظر می رسد که جرثقیل در شرایط پایداری قرار ندارد، از آن دوری کنید و سریعا گزارش دهید.
 • همیشه از تجهیزات ایمنی فردی استفاده کنید. به طور مثال ژاکت فلوروسنت می‌تواند باعث‌شود که از فاصله های دور دیده‌شوید.
مطالعه
خیار غبن در معامله چیست؟ ویژگی ها و شرایط تحقق خیار غبن

build5 - رایج ترین خطرات حین ساخت و ساز!

آسیب های چشمی

یکی از خطرات عمده در محل ساخت و ساز، صدمات چشمی ناشی از ساعات کار طولانی در محل جوش و برش است. علاوه بر این، اسیب های چشمی می تواند به دلیل ذرات ریز گرد و غبار موجود در محل باشد. استفاده از محافظ چشم و صورت هنگام کار در یک پروژه جوشکاری ضروری می باشد. در ادامه به یک سری اقدامات پیشگیرانه که هر کارگر باید انجام دهد می پردازیم:

 • تمامی کارگران در محل ساخت و ساز باید از کلاه ایمنی و محافظ چشم یا عینک ایمنی برای محافظت از چشم در برابر پرتوهای جوشکاری، جرقه های پرنده و قطعات فلز مذاب استفاده کنید.
 • همچنین مهم است که در صورت وجود مواد قابل احتراق در محل جوشکاری، آن را از محل دور کنید.

سندروم لرزش دست

سندروم لررزش دست یک اختلال دردناک است که در اثر آسیب به عروق خونی، اعصاب و مفاصل ایجاد می شود. علت اصلی این سندم، استفاده طولانی مدت از ابزار برقی ارتعاشی و زمینی است. اگر اقدامات ایمنی و کنترلی مناسب را انجام دهید، می توان از چنین مشکلاتی جلوگیری کرد. اما اگر آسیب ایجاد شود، دیگر قابل درمان نیست.

از عوارض این بیماری می توان به کاهش توانایی در انجام درست کارها اشاره کرد. همچنین کار در دمای پایین نیز گاهی می تواند باعث درد طاقت فرسا در انگشتان دست شود. به همین دلیل به آن سندرم انگشت آبی نیز می گویند. برای جلوگیری از ایجاد سندرم لرزش دست می توان یک سری اقدامات پیشگیرانه انجام داد:

 • قبل از شروع به کار، دستگاه ارتعاشی را به خوبی بررسی کنید.
 • قبل از استفاده از ماشین آلات، به وسایل ایمنی مناسب مثل دستکش و کلاه ایمنی مجهز شوید.

خطر برق گرفتگی

هر سال در کشور ایران حدود ۳ حاذثه برق گرفتگی مربوط به ساخت و ساز رخ می دهد. چرا که اغلب کارگران فاقد صلاحیت انجام امور برقی هستند. از طرف دیگر، در برخی موارد آموزش کافی به آن ها داده‌نمی‌شود. در واقع برق گرفتگی یکی از رایج ترین خطرات حین ساخت و ساز به شمار می رود. کار در نزدیکی سیم ها و کابل های سلامت کارگران ساختمانی را تهدید می کند. کارگرانی که مهارت های لازم در زمینه برقکاری را ندارند، باید از کار در این بخش ساختمان خودداری کنند. آموزش ایمنی بایستی برای تمامی کارگران اجباری باشد تا بتوانند با هر گونه حادثه یا برق گرفتگی مقابله کنند.

مواد رسانا نباید در مجاورت سیم های برق قرار گیرند، چرا که میتواند خطر برق گرفتگی را افزایش دهد. از جمله اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از خطر برق گرفتگی در هنگام ساخت و ساز عبارتند از:

 • ترانسفورماتور و تجهیزات فشار قوی باید از دسترسی غیر مجاز حفظ شوند.
 • باید طرحی از توزیع برق در محل ساخت و ساز به کارگران داده شود تا از ولتاژ، وضعیت مدارها و راه های قطع برق آگاه باشند.
 • سیم های برق فرسوده، وصله دار یا روغنی هرگز نباید استفاده شوند.

build3 - رایج ترین خطرات حین ساخت و ساز!

جابجایی مصالح ساختمانی

معمولا در محل ساخت و ساز، یک سری مصالح و تجهیزات به طور دائم جابجا می شوند. اگر این کار به صورت دستی انجام شود، خطراتی را برای افراد در پی دارد. از جمله جابجایی های دستی شامل بلند کدن، نگه داشتن، پایین آوردن، فشار یا کشیدن مصالح می باشد. آسیب های متعددی مثل شکستگی استخوان، کبودی، سوراخ شدن یا اسیب به ماهیچه ها، رباط ها،  تاندون ها، دیسک ها و غضروف ها از عواقب این جابجایی دستی است.

این آسیب ها میتواند در همان لحظه باعث درد غیر قابل تحمل شود و یا با درد جزئی شروع شود. شدت اسیب و مدت درمان نیز در افراد مختلف با توجه به شرایط متغیر است. این مسئله نه تنها درآمد خانوار را تحت تاثیر قرار می دهد، بلکه فعالیت روزانه او را مختل می کند. در واقع باید به طور پیوسته، آموزش کافی و انجام تست های صلاحیتی و همچنین مهارت جابجایی مصالح خطرناک انجام شود.

مطالعه
صنعت ساختمان سازی ایران و آمریکا در یک نگاه!

آلودگی صوتی

بسیاری از تجهیزات مورد استفاده در پروژه های ساختمانی نویز بالایی ایجاد می کنند. سر و صدای بیش از حد و آسیب به گوش یکی دیگر از خطرات رایج حین ساخت و ساز به شمار می رود. اما متاسفانه یکی از مواردی است که معمولا نادیده گرفته می شود. چرا که برخلاف سقوط یا سایر خطرات اثرات آشکاری ندارد. معمولا تاثیر منفی این نوع آلودگی های صوتی با گذشت زمان مشخص می گردد. اما این مسئله از پر خطر بودن آلودگی های صوتی حین ساخت و ساز نمی کاهد. چرا که باعث آسیب جبران ناپذیر به شنوایی کارگران می شود.

این اسیب میتواند بر اثر انفجار ناگهانی رخ دهد ولی به در طول زمان با قرار گرفتن در معرض سر و صدای متوسط نیز تشدید گردد. اگر کارگر به دلیل سر و صدای زیاد در محل کار دچار مشکل شنوایی شود، در معرض خطرات دیگر نیز قرار می گیرد. چرا که دیگر نمی تواند به درستی شنود و عکس العمل مناسب نشان دهد. متاسفانه کارگران در پوشیدنِ وسایط محافظتی سهل انگاری می کنند. برای جلوگیری از هر گونه آسیب باید اقدامات احتیاطی زیر انجام شود:

 • برای محافظت از گوش باید گوش بند استفاده شود.
 • کارگر بایستی از منبع تولید کننده سر و صدای زیاد دور بماند.
 • هر از گاهی باید ارزیابی نویز انجام شود.

build4 - رایج ترین خطرات حین ساخت و ساز!

ریزش های ناگهانی

از دیگر خطرات رایج حین ساخت و ساز میتوان به ریزش های ناگهانی مصالح یا بخش هایی از ساختمان اشاره کرد. اینها حوادثی هستند که باید هر لحظه احتمال وقوع آن را داد. تقریبا هر سال بر اثر فرو ریختنِ بخش هایی از ساختمان حین حفاری، گودبرداری و ساخت‌و ساز، تلفات جدی رخ می دهد. چنین ریزش هایی معمولا در محل گود برداری، ساختمان های نیمه کامل و داربست ها رخ می دهد.

ممکن است کارگر در محدوده حفاری سقوط کند یا گاهی داربست ها و ماشین آلات مشکل ساز می شوند. برخی از اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از ریزش های ناخواسته باید قبل از شروع به کار انجام شود. به این ترتیب می توان ریزش های احتمالی را بررسی و از آن پیشگیری کرد:

 • هنگام گودبرداری تمامی نکات ایمنی را رعایت کنید و مطمئن شوید که این محل کاملا ایمن است.
 • قبل از شروع به کار و همچنین بعد از اتمام کار، همه نقاط را بررسی کنید و از ریزش های احتمالی جلوگیری نمایید.

الیاف و سموم پراکنده در هوا

متاسفانه ساخت و ساز سهم زیادی در مرگ و میر بیماران ریوی دارد. گرد و غبار زیادی در محل ساخت و ساز ایجاد می شود که اغلب سمی هستند. این گرد و غبار معمولا ناشی از سنگ تراشی و تمیز کردن محل ساخت می باشند.  الیاف و سموم معمولا از بخش های خاصی از ساختمان ساطع می شوند و یک خطر بالقوه برای سلامتی کارگران به شمار می رود. در واقع از مهم ترین خطرات حین ساخت و ساز به شمار می رو که می تواند آسیب جدی به کارگران وارد کند و منجر به بیماری های ریوی مثل آسم، سیلیکوز و .. شود.

آزبست دلیل اصلی مشکلات تنفسی و ریوی هنگام ساخت و ساز می باشد. کاشی های سقفی، دیوارهای سیمانی، کاغذ حرارتی و گچ دیواری از جمله مواردی هستند که برای کارگران و برق کارها مشکل ایجاد می کنند. استنشاق آزبست می تواند بسیار خطرناک باشد و در اثر تماس کارگر با آزبست حتی خانواده او نیز به خطر می افتند. برای جلوگیری از چنین خطراتی باید:

 • از وجود تهویه مناسب اطمینان حاصل کنید.
 • از ماسک محافظ و شیلد صورت استفاده شود.
 • در صورت پراکنده شدن سموم خطرناک در هوا باید رفت و آمد کارگران محدود شود.

اشیاء متحرک

هر گونه بی احتیاطی و سوء مدیریت در سایت ساخت و ساز می تواند منجر به خطرات بزرگی شود. به طور مثال ضربه زدن به اشیاء متحرک در این محدوده باعث آسیب به کارگران خواهد شد. کارگر به دلایل متعددی ممکن است با اجسام متحرک موجود در محوطه برخورد کند. در اینجا به این دلایل اشاره می کنیم:

 • کم نور بودن محدوده ساخت و ساز
 • عدم وجود چراغ هشدار دهنده یا بوق بر وسایل نقلیه متحرک
 • حرکت در مجاورت ماشین آلات متحرک
 • درهم ریختگی منطقه ساخت و ساز
مطالعه
مبانی طراحی داخلی داروخانه و دراگ استور

لغزش و سر خوردن

سایت ساختمانی اغلب مملو از تجهیزات، آوار، خاک و غیره می باشد. حرکت کردن در یک مکان شلوغ حتی در صورت احتیاط می تواند باعث سر خوردن و زمین خوردن کارگران شود. لغزیدن زمانی رخ می دهد که یک کارگر ساختمانی بر اثر از دست دادن اصطکاک بین کفش و سطح، تعادل خود را از دست بدهد. گاهی نیز ممکن است پای کارگر با جسمی برخورد کند و  باعث زمین خوردن وی شود. از جمله مواردی که می تواند باعث سر خوردنِ کارگران شود عبارتند از:

 • آب
 • گل و لای
 • روغن
 • آوار و بقایای مصالح ساختمانی
 • بسته‌بندی های پلاستیکی
 • سطوح شیبدار
 • شن
 • شیلنگ
 • کابل و سیم برق
 • شکاف در سطح

این لغزش ها و جابجایی ها اغلب باعث صدمات جزئی مثل کبودگی، کشیدگی، ساییدگی، شکستگی، رگ به رگ شدن می شوند. کارگران ساختمانی ممکن است برای جلوگیری از لغزش و سر خوردن آموزش ببینند، اما نمیتوان به طور کامل احتمال این خطر حین ساخت و ساز را به صفر رساند. اگر کارگر خسته باشد یا شرایط آب و هوایی مانع دید او شود، احتمال لغزیدن افزایش می یابد.

اقدامات ایمنی لازم در حل ساخت و ساز

برای مقابله با خطرات رایج در محل ساخت و ساز باید یک سری اقدامات ایمنی انجام شود. در اینجا به مواردی که باید توسط پیمانکاران و کارگران رعایت شود تا از خطرات محل ساخت و ساز جلوگیری گردد، اشاره می کنیم:

 • استفاده از کلاه ایمنی در محل ساخت و ساز توسط تمامی کارگران یا بازدیدکنندگان
 • استفاده از کفش چرمی یا بوت های بلند توسط کارگران و یا بازدیدکنندگان
 • رعایت فاصله توصیه‌شده از تمامی تجهیزات ساختمانی
 • خودداری از راه رفتن زیر ماشین آلات سنگین و جرثقیل ها
 • توجه به علائم هشدار در هر نقطه از محل ساخت و ساز و راه نرفتن در مناطق ممنوعه
 • توجه به سقوط احتمالی مصالح
 • نریختن بقایای مصالح در محل ساخت و ساز
 • استفاده از گوش بند در صورت وجود سر و صدای بالا
 • استفاده از تمامی تجهیزات ایمنی لازم توسط کارگران

build6 - رایج ترین خطرات حین ساخت و ساز!

جمع بندی

در این مقاله به فهرست جامعی از خطرات رایج حین ساخت و ساز اشاره کردیم که پیمانکاران و کارگران باید به آن توجه کنند. با رعایت اقدامات ایمنی لازم می توان احتمال بروز خطر را کاهش داد. اگر در حال ساخت خانه هستید، مطمئن شوید که کارگران از مهارت لازم برخوردار باشند. و همچنین باید تمامی نکات ایمنی را رعایت کنند و در صورت لزوم برای مقابله با خطرات آموزش ببینند.

برای استفاده از خدمات سایت املاک آنلاین املاکداران که شامل پیش فروش آپارتمان در اصفهان، انواع تهاتر ملک با مصالح ساختمانی،  مشاوره حقوقی املاک تلفنی، تهاتر ملک، خرید و فروش آپارتمان در اصفهان، خرید فروش خانه ویلایی در اصفهان، سفارش خرید ملک در اصفهان، خرید زمین و خانه کلنگی در اصفهان، خرید ملک اصفهان، مشارکت در ساخت و اجاره روزانه باغ و ویلا در اصفهان، رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان، رهن و اجاره خانه ویلایی در اصفهان و غیره می شوند، می توانید به صفحه اصلی سایت مراجعه کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر به برگه های مربوطه مراجعه فرمایید.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.