رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

یک سوال Latest Articles

عایق صوتی: چگونه آن را طراحی کنیم و کجا استفاده کنیم؟

عایق صوتی برای اطمینان از راحتی در ساختمان ها و محافظت از مردم در برابر سر و صدای خارجی یا محیط های همسایه بسیار مهم است . بسته به نوع نویز و عنصر سازه ای که روی آن کار می شود، امکان انتخاب بین مواد و تکنیک های مختلف وجود دارد. برای خرید انواع عایق صوتی به سایت بازار عایق مراجعه فرمایید.

عایق صوتی صحیح ساختمان ها به اندازه عایق حرارتی برای اطمینان از بهترین آسایش مهم است:  صداهای زیادی وجود دارد که می تواند آرامش ما را بر هم بزند، برخی از نمونه های معمول عبارتند از سر و صدای ترافیک شهری، صدای پا از طبقات بالا، صداهایی که باعث کارکرد سیستم ها یا حضور همسایگان در آپارتمان مجاور ما.

عایق 4 - عایق صوتی: چگونه آن را طراحی کنیم و کجا استفاده کنیم؟

قانون مرجع از آلودگی صوتی و حداقل الزامات صوتی غیرفعال ساختمان ها صحبت می کند و به این موضوع در قانون ۴۴۷/۱۹۹۵ و در فرمان نخست وزیری در ۵ دسامبر ۱۹۹۷ پرداخته است. عملکردی که یک ساختمان باید طبق این استانداردها تضمین کند بستگی به آن دارد. مقصد، استفاده و بسته به نوع نویز، حداقل و حداکثر مقادیر بر حسب دسی بل نیز تعریف می شود.

با توجه به پاداش‌های احتمالی، مداخلات عایق صوتی ساختمان‌ها شامل موارد پیش‌بینی شده توسط پاداش تجدید ساختار است که در قانون بودجه سال ۲۰۲۱ نیز تأیید شده است و به شرط رعایت شرایط لازم، می‌توانند از کسر بهره ببرند. از ۵۰ درصد در مورد مداخلات بهینه سازی انرژی که امکان بهبود عایق صوتی و حرارتی را فراهم می کند، می توان از مزایای ۶۵% اکو پاداش یا ۱۱۰% Superbonus معرفی شده با فرمان راه اندازی مجدد استفاده کرد .

اما امواج صوتی چگونه منتشر می شوند ؟ هنگامی که موج با دیوار برخورد می کند، یک قسمت از دیوار آسیب دیده منتشر می شود، قسمتی دیگر به محیطی که از آن سرچشمه گرفته است می آید و در نهایت بخشی از موج به صورت انرژی حرارتی جذب دیوار می شود..

برای رعایت مقادیر تعیین شده توسط قانون، از عایق صوتی استفاده می شود که در واقع به دلیل استفاده از مواد خاصی که در پانل های عایق صدا و جاذب صدا متمایز می شوند، از انتشار امواج صوتی جلوگیری می کند . در حالت اول عایق این قابلیت را دارد که صدایی را که به آن برخورد می کند منعکس کند و از عبور آن جلوگیری کند و محیط را در برابر صداهای خارجی محافظت کند. از طرف دیگر، پانل های جاذب صدا ، به لطف برخی ویژگی ها مانند هندسه، تخلخل و چگالی، قادر به جذب انرژی صدا و کاهش طنین (از این رو اثر اکو) هستند.

مطالعه
شلتر چیست؟

عایق صوتی دیوار: چه مزایایی ایجاد می کند؟

عایق کاری دیوارها به این معنی است که اطمینان حاصل کنید که صدا از آنها پخش نمی شود. در مورد دیوارهای جداکننده داخلی، هدف از عایق صوتی جلوگیری از سرایت صدا به اتاق‌های دیگر است و رایج‌ترین راه‌حل، قرار دادن پانل‌های مخصوص صداگیر یا عایق صدا در حفره‌ها است تا صدا جذب و جذب شود. به اتاق های همسایه نرسید.

این نوع مداخله تهاجمی نیست، عایق صوتی دیوارها را تضمین می کند و اغلب با نصب دیوارهای دیوار گچ تخته ترکیب می شود که برای ایجاد شکاف لازم برای قرار دادن عایق مفید است.

اما در مورد دیوارهای محیطی ، هنگام تصمیم گیری برای نصب روکش ، انتخاب عایق حرارتی به خوبی مهم است، زیرا عملکرد مضاعف عایق حرارتی و صوتی را انجام می دهد .

اغلب، به‌ویژه در آپارتمان‌هایی که قبل از DPCM 5/97 ساخته شده‌اند (که مشخص می‌کند پارتیشن‌های عمودی جداکننده واحدهای مستغلات باید با قدرت عایق صوتی ظاهری حداقل ۵۰ دسی‌بل برای کلاس III – عملکرد آکوستیک “پایه” – و به ترتیب ۵۳ اندازه باشند. و ۵۶ دسی بل برای کلاس های II و I – عملکرد آکوستیک “خوب” و “بسیار خوب”)، عایق خوبی بین دیوارهای همسایه وجود ندارد و مستاجران با صداهای ناشی از آپارتمان های همسایه آشفته می شوند. در مورد ساخت و سازهای جدید، استفاده از بلوک های بنایی جاذب صدا کمک می کند تا نیازهای لازم، هم برای عایق صوتی و هم برای عایق حرارتی برآورده شود.

عایق صوتی اتاق زیر شیروانی: سقف و کف

از طریق اتاق زیر شیروانی ، صدا می تواند بین طبقات مختلف پخش شود، که واحدهای املاک و مستغلات مختلف و گاهی اوقات حتی فضاهایی با عملکردهای مختلف مانند دفاتر اداری را در خود جای داده است.

مطالعه
راهنمای کامل ساخت سوله: از طراحی تا اجرا

می توان هم سقف و هم کف را با عمل بر روی اینترادوس یا اکستراد کفپوش عایق بندی کرد . عایق کاری کف به شما این امکان را می دهد تا صداهای ناشی از زیر پا گذاشتن یا حرکت اجسام را از بین ببرید.

با نصب رول هایی از مواد عایق در زیر کف و کف، که باید سر و صدا را جذب کرده و از انتقال آن از طریق ساختار کف جلوگیری کند، ادامه دهید. همچنین محصولات خاصی برای پارکت وجود دارد و برخی از این تشک ها برای عایق حرارتی نیز مناسب هستند.

از طرف دیگر، اگر تصمیم گرفته شود که برای عایق صوتی سقف مداخله شود ، منطقی که سازه با آن عایق بندی می شود مشابه همان چیزی است که با آن روی دیوارهای داخلی کار می شود. در واقع سقف کاذب تهیه شده و پانل های عایق در حفره تعبیه می شود.

در صورت عدم امکان مداخله به این صورت، پنل های آکوستیک معلق در بازار وجود دارد که نویز را جذب کرده و طنین آن را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. مطمئناً این یک راه حل سریع و برگشت پذیر است.

عایق 3 - عایق صوتی: چگونه آن را طراحی کنیم و کجا استفاده کنیم؟

عایق صوتی معدنی

اولین دسته از عایق های صوتی مواد معدنی مانند پشم سنگ و پشم شیشه هستند که به صورت پانل و رول به صورت تجاری در دسترس هستند.

آنها به طور گسترده در ساخت و ساز برای عایق صدا استفاده می شوند و همچنین دارای خواص عایق حرارتی عالی هستند. علاوه بر این، هر دو به طور کلی برای محافظت از محیط های داخلی استفاده می شوند و اغلب برای کف اتاق زیر شیروانی یا برای سقف و دیوارهای محیطی انتخاب می شوند.

این یک راه حل طولانی مدت و “سبز” است: انتخاب این مواد معدنی به معنای انتخاب یک راه حل سازگار با محیط زیست، قابل بازیافت و زیست تخریب پذیر مطابق با اصول ساختمان سبز است ، ناگفته نماند که هزینه آنها نیز رقابتی است.

پشم شیشه از شیشه ای به دست می آید که در طول پردازش به ماسه متصل می شود و سپس الیاف از آن تشکیل می شود. سپس محصول در دمای بالا تحت پردازش بعدی قرار می گیرد و با آخرین فرآیند گرمایش بیش از حد، خواص مقاومت و پایداری را به دست می آورد که آن را به یک عایق  صوتی و حرارتی عالی تبدیل می کند  . پشم شیشه هم در رول ها و هم در پانل ها یافت می شود..

مطالعه
برای خرید رنگ نانو نمای با کیفیت باید چطوری اقدام کرد؟

از طرف دیگر نمدهای معدنی راه حل بسیار جالبی برای کف هستند، زیرا دارای قابلیت ضد لرزش و مقاومت فشاری بالایی هستند. با این حال، به طور کلی، تمام مواد معدنی بسیار بادوام و مقاوم هستند، حتی در برابر کپک و کپک.

مواد طبیعی و گیاهی: عایق صوتی در چوب پنبه و الیاف چوب

چوب پنبه یک ماده کاملا طبیعی، قابل بازیافت، سبک و فشرده است که دارای خواص عایق صوتی و حرارتی عالی است. چوب پنبه علیرغم طبیعی بودنش در برابر تشکیل کپک و رطوبت مقاوم است .

از نقطه نظر عایق صوتی ، چوب پنبه یک ماده بسیار کارآمد است. ساختار سلولی خاص آن موج صوتی را جذب و جذب می کند و از گسترش آن جلوگیری می کند.

برای پوشش دیوارها و همچنین برای سیستم های عایق صوتی کف استفاده می شود که صدای ریزش پا را کاهش می دهد، همچنین به لطف امکان قرار دادن لایه های نازک. علاوه بر این، ساختار خاص چوب پنبه همچنین توانایی جذب امواج صوتی و بهبود راحتی صوتی را تضمین می کند.

الیاف چوب از الیاف حاصل از ضایعات فرآوری چوب تشکیل شده و کاملاً قابل بازیافت و زیست تخریب پذیر است. این ماده به طور کلی برای دیوارهای محیطی، همچنین به دلیل ظرفیت عایق حرارتی خوب و یا برای عایق صوتی ضربه ای استفاده می شود..

عایق کاری با مواد مصنوعی

تمام مواد عایق صدا و جاذب صدا مصنوعی از فرآوری نفت بدست می آیند. برخی از نمونه های پرکاربرد فوم پلی یورتان و پلی استایرن هستند که در مقایسه با مواد معدنی و طبیعی، از لحاظ هزینه به خصوص سودمند هستند.

آنها اغلب برای پر کردن شکاف ها استفاده می شوند و پلی اورتان به خصوص راحت است زیرا به شکل فوم نیز موجود است.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.