رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

قطر میلگرد؛ نحوه اندازه گیری و روش محاسبه

امروزه برای دوام و استحکام ساختمان‌ها‌ی عظیم از بتن به تنهایی استفاده نمی‌کنند بدیهی است بتن ازمقاومت بالایی برخوردار است اما در صنعت ساختمان‌ سازی به تنهایی نمی‌تواند از خود مقاومت نشان دهد ازاین رو مهندسین ساختمان‌سازی تصمیم گرفتن بتن و میلگرد آرماتوربندی را همزمان در ساختمان به کار ببرند تا دوام زیادی داشته باشد.
شاید این سوال در ذهن شما پیش آید میلگرد چیست؟ میلگرد یکی دیگر ازانواع محصولات فولادی می‌باشد که به طور عمده در ساختمان‌های بتن آرمه کاربرد دارد. میلگرد از نظر ظاهر شبیه میله است و در اندازه‌های مختلفی تولید می‌شود و نقش بسیار مهمی در ساخت و ساز دارد.
میلگرد از ترک خوردگی و شکستن بتن جلوگیری می‌کند و باعث عمر طولانی سازه می‌شود و دیگر در برابر زلزله، طوفان ساختمان آسیب نمی‌بیند و همچنین هزینه‌های پروژه‌ها به طرز چشمگیری کاهش پیدا می‌کند. میلگردها در3 نوع ساده، آجدار، کلاف دسته‌بندی شده‌اند.
با توجه به اینکه هر کدام از این میلگردها کاربرد فراوانی در صنعت ساختمان‌سازی دارند.هنگامی که نیاز به استفاده از میلگرد در یک پروژه باشد، برای مهندس و پیمانکار آن پروژه، قطر و وزن میلگرد در وهله اول حائز اهمیت است.
برای اندازه‎‌گیری قطر اسمی میلگرد نیاز به استفاده از ابزار و محاسبه فرمولی خاصی وجود دارد. مهندسین کهنه‌کار و قدیمی به صورت چشمی وزن و قطر میلگرد را تشخیص می‌دهند اما کسانی که به تازگی وارد این کار شدند به چند روش می‌توانند قطر میلگرد را محاسبه کنند.
تا اینجای مطلب دانستید میلگرد و انواع آن در چند دسته تقسیم‌بندی شده‌اند حال ما قصد داریم شما را با اندازه‌گیری قطر میلگرد و روش محاسبه قطر میلگرد آشنا کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مطالعه
تفاوت لوله سبز و لوله سفید در چیست؟

نحوه محاسبه قطر میلگرد

قطر میلگرد؛ نحوه اندازه گیری و روش محاسبه - یک سوال

در بسیاری از مواقع شاهد تخریب ساختمان‌ها شده‌ایم و همین امر نشان دهنده عدم بی‌توجهی مهندسین پروژه بوده است و عامل این بی‌توجهی برخی از تولیدکنندگان و سودجویان میلگرد هستند. این تولید کننده‌ها، میلگردها را در وزن و قطر استاندارد تولید نمی‌کنند شما عزیزان می‌توانید هنگام خرید به ساده‌ترین روش از استاندارد بودن میلگرد خود مطمئن شوید.

برای اندازه‌گیری قطر میلگرد می‌توان از روش‌های ذیل استفاده کرد
1. ریسمان
2. استفاده از انگشت دستان
3. آچارفرانسه
4. شابلون
5. کولیس

اندازه‌گیری قطر میلگرد با ریسمان

شما به وسیله ریسمان یا طناب می‌توانید قطر میلگرد را اندازه‌گیری کنید. در واقع با پیچیدن ریسمان به دور محیط دایره شکل میلگرد می‌توان محیط دور دایره را محاسبه کرد.

استفاده از انگشتان دست

مهندسان تازه کار همچنین غیر مهندس‌ها می‌توانند بندهای مختلف انگشت خود را اندازه زده و با گذاشتن انگشت روی میلگرد به راحتی سایز را متوجه شوند این روش از بهترین روش‌ها است نکته‌ای که در این روش وجود دارد برای تشخیص دادن میلگرد 18 از 20 از روش انگشت دست در حالی که فقط 2 میلی‌متر باهم تفاوت دارد کار آسانی نیست.

مطالعه
چند نکته کلیدی در طراحی نقشه ساختمان مسکونی

روش احتساب قطر میلگرد با شابلون

برای اندازه‌گیری قطر میلگرد روش دیگری وجود دارد با نام شابلون که مخصوص این کار است. شابلون‌ها در ظاهر شبیه یک قیچی باز است که اندازه آرماتور را نشان می‌دهد.

آچار فرانسه

در روش آچار فرانسه بدین صورت است دهانه آچار را باز کرده در دهانه بالا تا پایین میلگرد را قرار داده بعد از اینکه مطمئن شدید تکان نمی‌خورد با کمک متر اندازه‌گیری کنید.

محاسبه قطر میلگرد با کولیس

یکی از بهترین، دقیق‌ترین و همچنین پرکاربردترین ابزارها برای محاسبه قطر میلگرد کولیس است این ابزار از نظر ظاهر شبیه به آچار فرانسه است بر روی دسته‌اش یک خط کش دقیق وجود دارد و سر کولیس یک لبه چاقویی شکل است این ابزار برای اندازه‌گیری قطر هسته، میله‌های شیاردار یا به زبان عامیانه‌تر آج دار استفاده می‌شود. برای استفاده از این وسیله پرکاربرد ابتدا بایدمفهوم قطر اسمی برای میلگرد ساده یا میلگرد آجدار را توضیح داد.
مفهوم قطر اسمی میلگرد یعنی در برگه شناسایی محصول آورده شود معادل قطر دایره‌، مساحت آن برابر مساحت مقطع عرضی میلگرد باشد.
مفهوم اسمی میلگرد آجدار بسته به نوع آن به 3 گروه تقسیم می‌شود این تقسیم بندی در واقع بنا به قطر اسمی، قطر زمینه‌ای که آج را در نظر نمی‌گیرد و قطر خارجی که فقط آج را در نظر می‌گیرد. در این مورد مثالی برای شما میزنیم تا راحتر این مساله را درک کنید.
میلگرد 16 شامل این موارد می‌شود.
قطر اسمی 16، قطر زمینه‌ای که آج را حساب نمی‌کنند 15، قطر خارجی همان آجی که خدمتتان عرض شد 18
در میلگرد ساده یا A1 به صورت شاخه‌ای و با قطرهای بین 8 تا 28 میلی‌متر و به صورت کلاف در قطرهای 8 تا 16 میلی‌متر عرضه می‌شود. میلگرد از نوعA1 را در تناژ یک و نیم تا 2 تن بسته‌بندی و روانه بازار می‌کنند.

مطالعه
خیار غبن در معامله چیست؟ ویژگی ها و شرایط تحقق خیار غبن

برآورد میلگرد مورد نیاز برای ساخت وساز

میلگردها انواع مختلفی دارند شما بنا به نیاز خود و البته طبق نظر مهندسین و مشاوران مجرب باید نسبت به خرید و تهیه آن اقدام نمایید. بسیاری از فروشندگان میلگرد بنا ب تجربه توانایی دارند که علاوه بر دادن قیمت به روز به سوالات شما در مورد نحوه محاسبه قطر میلگرد توضیح دهند و در نهایت با توجه به متراژ پروژه و زیربنا و تعداد طبقات میلگرد مورد نیاز برای ساخت و ساز را برآورد و تهیه نمایند.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.