رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

مبانی طراحی داخلی داروخانه و دراگ استور

امروزه با گذشت زمان مردم بر اثر دکوراسیون داخلی بر نحوه جذب مشتری آگاهی پیدا کرده اند. به همین دلیل همه افراد سعی می کنند با داشتن دکوراسیون داخلی و خارجی بهتر جذب مشتری را افزایش دهند. علاوه بر جذب مشتری می توانید با انتخاب مناسب طراحی داخلی داروخانه و یا دراگ استور خود در محیطی زیبا و پر آرامش کار کنید.

در داروخانه باید دکوراسیون را به نحوی ایجاد کنیم که باعث کاهش خطای توزیع و افزایش رضایت مشتریان شود. به این منظور باید ابتدا با قسمت های مختلف از داروخانه و سپس نحوه چیدمان هر کدام آشنا شویم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دکوراسیون این دو با ما همراه باشید.

مبانی طراحی داخلی داروخانه و دراگ استور - یک سوال
مبانی طراحی داخلی داروخانه و دراگ استور - یک سوال

دراگ استور چیست؟

به صورت کلی “دراگ استور” به مغازه ای گفته می شود که در آن می توانید دارو و لوازم آرایشی و بهداشتی بخرید. اما “داروخانه” مکانی است تنها برای خرید دارو. به نوعی می توان گفت داروخانه بخشی کوچک از دراگ استور است که در آن می توانید به صورت تخصصی داروی خود را خریداری کنید.

مبانی طراحی داخلی داروخانه و دراگ استور - یک سوال

مناطق ورودی و پذیرش نسخه

همانطور که می دانید هدف هر فردی که به داروخانه مراجعه می کند، خرید هر چه آسان تر محصول در مدت زمان کوتاه تری است. شما باید با استفاده از دکوراسیونی هوشمندانه مردم را به این هدف نزدیک کنید.

مهم ترین بخش داروخانه منطقه ورودی و پذیرش است. این منطقه در بیشتر داروخانه بسیار کوچک بوده و فضای کمی دارد. در این بخش باید فضایی را ایجاد کنید که اولا برای کارمندان مناسب باشد و آن ها بتوانند در آرامش به کار خود بپردازند. همچنین در قسمت کارکنان باید جای مناسب برای تلفن، کامپیوتر و دیگر تجهیزات باشد و فضای کافی برای مشتریان نیز وجود داشته باشد تا در ساعات شلوغ از تجمع جلوگیری شود.

باید ارتفاع میز پیشخوان به گونه ای باشد که کارمند و مشتری بتوانند به راحتی ارتباط برقرار کند. در بخش ورودی می توانید از راه های مخصوص به ویلچر و واکر استفاده کنید. اگر طراحی خارج از داروخانه برای افراد با معلولیت و محدودیت هماهنگ باشد، شما می توانید جذب مشتری را افزایش دهید.

مبانی طراحی داخلی داروخانه و دراگ استور - یک سوال

الزامات تحویل دارو

قسمت تحویل دارو یکی از مهم ترین قسمت های داروخانه و دارگ استور است. به علت وقفه ها و حواس پرتی های مختلف در هنگام تحویل دارو ممکن است اشتباه در این قسمت افزایش پیدا کند، در دکوراسیون این محوطه بهتر است از آکوستیک صوتی استفاده کرد.

مطالعه
مدیریت اجرایی پروژه چیست؟

سعی کنید فضای مرتبط که به داروها بزرگ باشد تا بتوانید به راحتی به داروهای مختلف دسترسی داشته باشید.

محوطه مشاوره و انتظار

برای محوطه مشاوره یک پنجره، دور از پنجره تحویل دارو قرار دهید. خوب است که این منطقه از محوطه پذیرش و تحویل دارو دورتر باشد. این عمل باعث می شود که داروخانه خلوت تر شود و هم اینکه بیماران حین مشاوره احساس راحتی بیشتری داشته باشند.

منطقه انتظار نیز باید فضای کافی داشته باشد. اگر داروخانه ای کوچک دارید می توانید با استفاده از تجهیزات مختلف و مدرن از فضا بهترین بهره را ببرید.

استفاده از صندلی، مبلمان و دیگر وسایل جهت آسایش و استراحت بیماران در هنگام استراحت از الزامات است. همچنین می توانید قسمتی را به کتابخانه اختصاص دهید تا بیمارانی که منتظر تحویل دارو هستند بتوانند از آن قسمت استفاده کنند.

بهره گیری از گل و گیاه در قسمت انتظار نیز می تواند انتخاب خوبی باشد، گیاهان علاوه بر زیبایی می توانند تاثیر بسیار خوبی بر روحیه کارکنان داشته باشند و بیماران نیز حس بهتری بگیرند.

مبانی طراحی داخلی داروخانه و دراگ استور - یک سوال

تاثیر رنگ در طراحی دکوراسیون داروخانه

همانطور که می دانید رنگ تاثیر بسیار زیادی در دکوراسیون دارد. در گذشته ها بیشتر داروخانه ها تنها از رنگ سفید و بژ استفاده می کردند. این رنگ ها خنثی هستند و استفاده از آنها در دکوراسیون باعث زیبایی می شود اما ما پیشنهاد می کنیم در کنار رنگ سفید از دیگر رنگ ها نیز بهره ببرید.

رنگ هایی مانند آبی، طوسی و قهوه ای مواردی هستند که در کنار سفید در بیشتر داروخانه ها استفاده می شوند.

در دکوراسیون داروخانه سعی کنید بیش از 3 رنگ استفاده نکنید. استفاده زیاد از رنگ ها نیز درست مانند استفاده کم می تواند مضر باشد. با انتخاب رنگ های مختلف ممکن است حس آشفتگی به بیماران القا شود.

در کنار رنگ سعی کنید از نور کافی نیز بهره ببرید. نور تاثیر بسیار زیادی بر دکوراسیون می گذارد. اگر داروخانه شما نورگیر نیست می توانید از چراغ های مختلف استفاده کنید. استفاده از نور کافی علاوه بر زیبایی می تواند در جذب مشتری نیز تاثیر گذار باشد.

مبانی طراحی داخلی داروخانه و دراگ استور - یک سوال

استفاده از قفسه ها در دکوراسیون

امروزه استفاده از قفسه های در دکوراسیون داروخانه نسبت به گذشته بسیار تغییر کرده است. اگر به داروخانه های گذشته فکر کنیم وجود رنگ سفید در کنار صندلی های آهنی از اولین چیزهایی است که به ذهنمان خطور می کند. اما امروزه داروخانه ها بسیار تغییر کرده اند.

مطالعه
خیار غبن در معامله چیست؟ ویژگی ها و شرایط تحقق خیار غبن

وجود قفسه های مختلف برای دارو در کنار نور پردازی خوب در این قفسه های دسترسی به دارو را برای کارکنان آسان کرده است. همچنین این کار باعث زیبایی فضا و کاهش شلوغی داروخانه می شود.

به صورت کلی امروزه در دکوراسیون داخلی داروخانه های از شلف های چوبی، ام دی اف و یا شیشه ای استفاده می کنند.

استفاده از استندهای مخصوص لوازم آرایش، عطر و لوازم بهداشتی در دراگ استور نیز می تواند انتخاب بسیار خوبی باشد.

مبانی طراحی داخلی داروخانه و دراگ استور - یک سوال

نکات مهم مخصوص طراحی دکوراسیون داخلی داروخانه

اگر می خواهید داروخانه ای مدرن، شیک و زیبا داشته باشید که محیطی آرام و خوب را برای بیماران فراهم کند با ما همراه باشید.

در ادامه به برخی از مهم ترین موارد که باید حتما در دکوراسیون داخلی در نظر بگیرید اشاره می کنیم. شما نیز می توانید با رعایت این موارد فضای بهتری را برای کار خود ایجاد کنید و همچنین جذب مشتری را افزایش دهید.

مبانی طراحی داخلی داروخانه و دراگ استور - یک سوال

راحتی مشتریان را در نظر بگیرید

همانطور که می دانید و پیش از این نیز گفتیم هدف اصلی داروخانه این است که مشتریان در کم ترین زمان و در راحت ترین حالت ممکن داروی خود را خریداری کنند. در این بین استفاده از صندلی های آهنی و خشک نمی تواند کمک کننده باشد. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم از صندلی های راحت استفاده کنید.

استفاده از رنگ های مختلف در دکوراسیون و همچنین فضای زیاد نیز می تواند کمک کننده باشد.

استفاده از سیستم گرمایشی و سرمایشی مناسب

داروخانه ای که سیستم گرمایشی و سرمایشی مناسبی نداشته باشد نه محیط مناسبی برای بیماران و مشتریان و نه محیط مناسبی برای کارمندان است. سعی کنید که در تابستان و زمستان سیستم گرمایشی و سرمایشی مناسبی را به کار ببرید.

همچنین استفاده از سیستم تهویه هوا نیز می تواند به ایجاد هوا و فضای خوب و مطبوع کمک کند.

استفاده از صفحه نمایش نوبت گیر

یکی از بهترین راه ها برای کاهش شلوغی در داروخانه استفاده از نوبت گیر است. با این کار تمامی بیماران همان ابتدای ورود نوبت می گیرند و سپس به نوبت نسخه خود را تحویل می دهند.

استفاده از تکنولوژی

علاوه بر ایجاد قفسه کتاب می تواند قسمتی را به تلویزیون و یا آیپد اختصاص دهید و در آن ها با استفاده از تصاویر و ویدیوهای مختلف در مورد انواع ویتامین ها به آموزش بپردازید.

مطالعه
نورپردازی آپارتمان مسکونی جگونه است؟

از آنجایی که ممکن است هر فرد مدتی در داروخانه در انتظار داروی خود باشد، افراد می توانند از این زمان جهت یادگیری استفاده کنند. این کار نیز می تواند ایده خوبی جهت جذب مشتری باشد.

 استفاده از پرداخت دیجیتال

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی استفاده از روش های قدیمی مانند پرداخت نقدی بسیار کاهش یافته است. می توان با قرار دادن چندین دستگاه کارتخوان روش پرداخت را تسریع بخشید.

افراد می توانند پس از گرفتن فیش دارو و پرداخت به راحتی به داروی خود دسترسی پیدا کنند. در این صورت نیازی به صف های طولانی و منتظر بودن در صف پرداخت نیست.

مبانی طراحی داخلی داروخانه و دراگ استور - یک سوال

ایجاد مکان مناسب استراحت کارکنان

از آنجایی که کارکنان داروخانه بیشتر روز خود را به صورت ایستاده می گذرانند لازم است محیطی را برای استراحت آنها در نظر بگیرید تا بتوانند در آنجا استراحت کنند.

تحقیقات نشان داده است که وجود محیطی برای استراحت در محل کار می تواند به افزایش بهره وری کارکنان کمک کند. با ایجاد محیطی آرام کارکنان می توانند به بهترین نحو وظیفه خود را انجام دهند.

نصب دوربین مدار بسته

با نصب دوربین های مختلف در قسمت های مختلف داروخانه می توانید از دزدی و دیگر اتفاقات ناگوار دوری کنید. سعی کنید دوربین ها را به گونه ای نصب کنید که تمامی قسمت های داخلی و خارجی داروخانه را پوشش دهد.

کلام آخر

اگر قصد تاسیس داروخانه را دارید یا اگر در حال حاضر داروخانه دارید و می خواهید تغییر دکوراسیون دهید باید حتما در نظر داشته باشید که داروخانه ای مدرن و شیک را ایجاد کنید. اولین هدف شما باید راحتی مشتریان باشد و به این منظور فعالیت کنید.

همه ما می دانیم که دکوراسیون داخلی تا چه میزان بر روی شغل و افزایش فروش ما تاثیر دارد. داروخانه ها و فروشگاه های لوازم دارویی و بهداشتی نیز از همین قاعده پیروی می کنند. با یک طراحی دکوراسیون مناسب برای داروخانه می توان حس بهتری را به مشتریان انتقال داد. برای شناخت و دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با طراحی داخلی داروخانه و دراگ استور به مجله املاک داران در سایت املاک داران مراجعه نمایید.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.