رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

متر لیزری چیست و برای خرید متر لیزری به چه مواردی توجه کنیم؟

متر لیزری چیست؟

متر لیزری ابزاری برای اندازه گیری دقیق طول است که با محاسبات نرم افزاری در داخل دستگاه متر لیزری میتواند اندازه گیری مساحت، ارتقاع، حجم و محاسبات مثلث را انجام دهد.

متر لیزری از طریق یک دیود لیزری فرکانسی از نور متمرکز را به سمت سطحی که مد نظر شما برای اندازه گیری است را ارسال می کند، متر لیزری با اندازه گیری مدت زمان بازتاب یا بازگشت نور لیزری میتواند میزان فاصله را بر اساس سرعت نور اندازه گیری کند. در واقع عملکرد متر لیزری مانند عملکرد رادارهای نظامی است که در آنها از فرکانسهای صوتی برای تشخیص فاصله و اندازه جسم استفاده میشود ولی در متر لیزری از نور متمرکز لیزر برای این منظور استفاده می شود.

متر لیزری چیست و برای خرید متر لیزری به چه مواردی توجه کنیم؟ - یک سوال

بعد از اندازه گیری مدت زمان رفت و برگشت نور لیزر، متر لیزری میزان فاصله را می تواند به صورت خیلی دقیق در حد ۱ تا ۲ دهم میلی متر اندازه گیری کند. در مترهای لیزری پیشرفته امکان اندازه گیری مساحت و دیگر محاسبات وجود دارد که این از طریق می تواند با اندازه گیری دو فاصله مساحت را محاسبه کند و یا می توان با اندازه گیری سه ظلع از یک اتاق یا مکان دیگر حجم محل را بدست آورد. به همین ترتیب می تواند محاسبات دیگری را نیز انجام دهد.

در گذشته و حتی امروزه در موارد متعددی از مترهای نواری یا مترهای دستی فلزی برای اندازه گیری استفاده میشد، حتی چرخ مترها برای اندازه گیری طول های بسیار زیاد مانند طول زمین های کشاورزی و … استفاده میشده. اما در سالهای اخیر با متداول تر شدن استفاده از متر لیزری بسیاری از استادکاران، مهندسان، معماران و … از متر لیزری بجای انواع مترهای نواری استفاده میکنند که هم دقت بسیار بالاتری دارد هم کار با آن بسیار راحت تر و نیاز به گرفتن سر متر توسط نفر دیگری نیست و فقط با نشانه رفتن متر به سمت محل مورد نظر میتوان فاصله متر را تا آن محل اندازه گیری نمود.متر لیزری چیست و برای خرید متر لیزری به چه مواردی توجه کنیم؟ - یک سوال

مطالعه
قیمت ورق گالوانیزه امروز

موارد استفاده از متر لیزری کجاست؟

همانطور که گفته شد متر لیزری برای اندازه گیری فواصل طولانی مناسب است هرچند که هر اندازه ایی که با متر نواری دستی قابل اندازه گیری است، با متر لیزری نیز امکان اندازه گیری دارد. اما انتخاب دامنه اندازه گیری مناسب برای متر لیزری یکی از مواردی است که باید به دقت به آن توجه نمود.

در هر شغل یا صنعتی میزان فواصل تا حدود زیادی مشخص است و می توان کاملا مشخص نمود که چه بازه ی متر لیزری برای آن بهتر است. به عنوان مثال اگر کار شما دکوراسیون داخلی و کابینت سازی است از متر لیزری برای اندازه گیری فواصل داخلی ساختمان استفاده میکنید به همین دلیل شاید بیشترین فاصله ایی که مورد نیاز این کار باشد متر لیزری ۵۰ متری باشد که از حتی برای اندازه گیری فواصل کوتاه مانند اندازه گیری طول و عرض کابینت ها هم مناسب است. ولی در نظر داشته باشید که کار شما متره برآورد است یا مهندس عمران هستید و برای اندازه گیری طول و عرض زمین یا فواصل طولانی نیاز به متر لیزری دارید. در این مواقع می توانید از متر های لیزری ۱۲۰ متری تا ۲۵۰ متری استفاده نمایید.

متر لیزری چیست و برای خرید متر لیزری به چه مواردی توجه کنیم؟ - یک سوال

به طور معمول شرکت ها دامنه های مشخصی از متر لیزری را تولید و به بازار عرضه می کنند، سایزهای مختلف متر لیزری شامل: متر لیزری ۳۰ متری، ۵۰، ۶۰، ۸۰، ۱۰۰، ۱۲۰، ۱۵۰، ۱۸۰، ۲۰۰، ۲۵۰ متری هستند.

ولی ممکن است یک شرکت با توجه به سیاست تولید و طراحی خود چندین مدل از یک سایز تولید کند که امکانات متفاوتی باهم دارند مانند متر لیزری بوش ۵۰ متری که در سه مدل مختلف در بازار موجود است که هر کدام امکانات و ویژگی های متفاوتی با دیگر مدلهای بوش دارد و با هر بودجه ایی می توانید یکی از متر های لیزری بوش را خریداری نمایید. البته ممکن است همه شرکت ها همه این سایزها را نداشته باشند ولی اندازه های متر لیزری عموما در همین محدوده ها وجود دارد.

مطالعه
چگونه خانه را بازسازی کنیم

پس تا اینجا می توانیم با توجه به نوع کار خود مشخص کنیم که متر لیزری با چه دامنه اندازه گیری بخریم.

متر لیزری چیست و برای خرید متر لیزری به چه مواردی توجه کنیم؟ - یک سوال

امکانات و ویژگی های متر لیزری

در مرحله ی بعدی باید بدانیم که مترهای لیزری چه قابلیت ها و امکاناتی دارند تا بتوانیم تشخیص دهیم که در کار خود به چه متر لیزری و با چه امکاناتی نیاز  داریم.

اگر بخواهیم تمام ویژگی ها و مشخصات مترهای لیزری را نام ببریم شاید نتوان در یک مطلب همه آنها  را یادداست نمود به همین دلیل مهمترین امکانات متر لیزری را اشاره می کنم و شما را دعوت می کنم تا در یک مقاله کامل و جامع بیشتر با متر لیزری آشنا شوید که در آینده خواهم نوشت.

سنسور داخلی شیب سنج

متر لیزری که مجهز به سنسور شیب سنج یا همان زاویه سنج باشد می تواند محاسبات مثلث را نیز انجام دهد. به این معنی که برای محاسبه ی ارتفاع دیواری که در مقابل شما قرار دارد و فاصله ی زیادی از آن دارید، نیازی نیست که حتما در زیر آن یا بالای آن قرار بگیرید و کار اندازه گیری دیوار را انجام دهید.

به راحتی را اندازه گیری بالاترین نقطه دیوار و اندازه گیری پایین ترین نقطه دیوار متر لیزری ارتقاع دیوار را به شما خواهد داد. محاسبه ای این اندازه به این شکل انجام می شود که سنسور داخلی شیب سنج زاویه اندازه گیری شما را محاسبه نموده و بر همین اساس دو ظلع از مثلث را بدست آورده و ظلع سوم که در واقع همان ارتفاع دیوار است را بر مبنای فرمول قیثاغورث محاسبه می کند.

مطالعه
مزایا و معایب زندگی در طبقه آخر آپارتمان

متر لیزری چیست و برای خرید متر لیزری به چه مواردی توجه کنیم؟ - یک سوال

این مهمترین ویژگی یک متر لیزری است که در هنگام خرید باید به آن توجه کنید و اگر متر لیزری این ویژگی را نداشته باشد یک قسمت بزرگ از محاسبات را از شما دریغ می کند.

امکان اتصال متر لیزری به اپلیکیشن و گوشی موبایل

یکی دیگر از مهمترین امکانات یک متر لیزری امکان اتصال به گوشی موبایل و اپلیکیشن متر است که از طریق بولوتوث این امکان را فراهم می کند. متر لیزری هایی که این امکان را دارند علاوه بر تمام ویژگی ها و محاسباتی که گفته شد، می توانند مساحت های پیچیده را در نرم افزار موبایل انجام دهند و این نوع مترهای لیزری برای کسانی که کار دکوراسیون داخلی و کابینت سازی انجام می دهند می تواند یک مزیت بسیار مهم شمرده شود که از این طریق می توانند طراحی اولیه کابینت را در همان زمان اندازه گیری محل آشپزخانه یا خانه انجام داده و ستون ها، بیرون زدگی ها، تو رفتگی ها و قناسی ها را از این طریق مشخص کنند.

این امکان نیز در زمان خرید متر لیزری می تواند گزینه های شما را برای خرید بهترین متر لیزری مشخص کند.

متر لیزری چیست و برای خرید متر لیزری به چه مواردی توجه کنیم؟ - یک سوال

کدام متر لیزری تمام این امکانات را دارد؟

مدلها و برندهای زیادی را می توان نام برد که این امکانات را داشته باشند ولی یکی از مهمترین این برندها بوش است که هم نام بسیار معتبری در زمینه تولید ابزارآلات صنعتی دارد هم تمام مدلهای روز متر لیزری بوش در بازار ایران موجود است و از همه مهمتر اینکه نسبت به برندهای هم رده خود و برندهای رده اول دنیا از قیمت بسیار مناسبی برخوردار است.

 

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه