رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

یک سوال Latest Articles

مصالح ساختمانی هوشمند راهی برای رسیدن به معماری نوین

مصالح ساختمانی هوشمند در معماری پایدار نقش مهمی ایفا کرده‌ است. از سویی معماری نوین پایدار به معماری آینده گره‌خورده و ساخت‌ساختمان سبز به یکی از مشکل ها تبدیل شده‌است. این موارد هم به ماندگاری بیشتر ساختمان کمک می‌ کند و هم ضرری که به محیط زیست وارد می‌ شود را تا حد امکان کم می‌ کند.

خوشبختانه بر اساس یافته های استفاده از مصالح ساختمانی هوشمند، این روزها بسیار مورد استقبال همه قرار گرفته است. همین طور معماری آینده تا اندازه زیادی به مصالح ساختمانی طبیعی بستگی دارد و تعداد ساختمان سبز از ۱۶% در سال ۲۰۱۶ به ۳۲% در سال ۲۰۱۸ رسیده است و امیدواریم تا سال ۲۰۲۱ به ۴۵% نیز برسد.

با افزایش توجه به مصالح ساختمانی خوشبختانه روش‌ های ابداعی تری برای معماری پایدار پیدا شده‌است. ما قصد داریم در ادامه مطلب شما را با چند مورد از مصالح هوشمند ساختمانی که در معماری نوین پایدار کاربرد دارد آشنا کنیم.

استفاده از مصالح ساختمانی هوشمند

به کارگیری مصالح طبیعی در ساختن خانه از گذشته رایج بوده است. این روزها انواع فرآورده ها و ترفندها برای ساخت ساختمان به کار گرفته‌می‌‌شود. در ادامه به چندتا از مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد.
53e95d6ec07a800962000164 parking structure art facade urbana rob ley may september 01 - مصالح ساختمانی هوشمند راهی برای رسیدن به معماری نوین

خاک کوبیده برای مصالح

  1. ساخت‌ و ساز با خاک از کهن ترین ترفندها برای ساختن ساختمان است. از نمونه های آن می توان به دیوار بزرگ چین اشاره کرد.
  2. برای دیواره های ساختمان های سبز از خاک‌کوبیده استفاده می شود که می توان برای کف آن نیز از این خاک استفاده نمود.
  3. از فواید دیواره های ساخته شده با خاک کوبیده این است که در روز نور خورشید را جذب می‌ کنند و شب که هوا خنک می‌ شود به ندرت گرمای جذب شده را آزاد می‌ کند.
  4. خاک کوبیده که از فن کم کربن پیروی می‌ کند به صورت لایه ای از چسب و خاک استفاده می‌ کند تا سطحی محکم و استوار به دست بیاید و جانشین بتن در معماری نوین پایدار می‌ شود.

مصالح ساختمانی بامبو

بامبو مطمئنا بهترین نوع چوب در معماری پایدار است. چنانچه بامبو از لحاظ بافت شبیه به چوب است ولی در واقع از خانواده‌ چمن‌ ها است و در مقابل درختان خیلی زودتر رشد کرده و جایگزین می‌ شود. این مورد کاملا بستگی به نوع بامبو و منطقه رشد آن دارد.

مطالعه
سوله تیر ورقی چیست؟

برای ساختمان سبز باید بامبو را در حدود سه ساله کاشت و برداشت کرد که این عدد برای درختان دیگر حدود ۲۵ تا ۵۰ سال طول می‌ کشد. استفاده از بامبو برای ساختن‌سبز بسیار به‌ صرفه‌ تر و برای محیط زیست مفید است.

همین طور رشد فوری بامبو نیست که آن را به ماده‌ ای مناسب برای معماری نوین پایدار تبدیل می‌ کند. بلکه استفاده از بامبو برای مصالح کف، تخته های چوبی و پیشخوان است.
01 RisingCanes XiaZhi 1 - مصالح ساختمانی هوشمند راهی برای رسیدن به معماری نوین

بلوک کاهی

در گذشته برای ساختن خانه‌ های خود از بلوک‌ های کاهی استفاده می‌ کردند که در قرن بیست‌ و یکم این روش در معماری پایدار دوباره مورد استفاده قرار گرفته است. بلوک‌ های کاهی از جمله مصالح ساختمانی هستند که از فضولات کشاورزی تولید می‌ شوند. از بلوک‌ های کاهی می توان به جای چوب استفاده کرد.

تنها باید بدانید استفاده کردن از بلوک کاهی برای ساختمان سبز موجب می‌ شود که دیواره های ضخیم تری داشته باشید. برعکس چیزی که فکر می‌کنید دیوارهایی که از بلوک کاهی ساخته‌شده‌ اند در مقابل آتش سخت هستند و خانه را در تابستان خنک تر و در زمستان گرم‌ تر نگه می دارند. در نتیجه اگر دنبال گزینه مناسب هستید بلوک کاهی انتخابی خوب و مفید برای معماری پایدار هستند.

مصالح ساختمانی عایق پشمی

عایق پشمی از جمله مصالح ساختمانی است که در معماری آینده کاربرد فراوانی دارد. عایق پشمی نسبت به دیگر عایق ها ۱۰% عایق بهتری است. و می‌ تواند رطوبت را به خود جذب کرده و آن را در خود نگه دارد یا آن را آزاد کند. همین طور عایق پشمی خانه را در زمستان گرم‌ تر و در تابستان خنک‌ تر نگه می‌ دارد و گزینه‌ ای مناسب برای معماری پایدار ساختمان سبز است.

همچنین بازدارنده پشمی وضعیت هوای خانه را با جذب مواد شیمیایی مضر مانند فرمالئید، نیتروژن اکسید و سولفور اکسید تهویه می کند. عایق پشمی ضد شعله، بازدارنده صدا و غیر سمی از بهترین مواد برای معماری نوین پایدار محسوب می شوند.

نکته دیگر در رابطه با عایق پشمی این است که نصب آن راحت تر و عمر بیشتری دارد. بعد از پایان عمر عایق پشمی می‌ توان آن را بازیافت کرد و استفاده های دیگری با آن انجام داد.
Ostovarsazan.com معرفی پشم شیشه - مصالح ساختمانی هوشمند راهی برای رسیدن به معماری نوین

مطالعه
هر آنچه که باید درباره جذب آب بلوک هبلکس بدانید!

صفحه‌ های خورشیدی

دیگر دورانی که صفحه‌ های خورشیدی بسیار بزرگ بودند ولی انرژی کم تری را در خود ذخیره می‌ کردند گذشته است. صفحه‌ های خورشیدی امروزه به عنوان قسمت پر مخاطب از ساختمان سبز کوچک‌ تر و کاربردی‌ تر شده‌ اند. در ادامه به برخی از مزایای صفحه های خورشیدی خواهیم پرداخت:
aaadfteratgzeggggggggggggg - مصالح ساختمانی هوشمند راهی برای رسیدن به معماری نوین

نصب تقریبا راحت

صفحه‌ های خورشیدی پیشرفته روند نصب آسان تری نسبت به مدل‌ های قدیمی دارند و در معماری نوین پایدار بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

هزینه کمتر

۳۵۰ صفحه خورشیدی که اغلب برای یک خانه مورد استفاده قرار می‌ گیرد مخارج قبض برق را ۴۰ تا ۶۰ درصد کاهش می‌ دهند.

سود بیشتر

با نصب صفحه‌ های خورشیدی از نصب بقیه مواد برای سقف صرف‌ نظر می‌ شود و فقط نیاز است صفحه‌ های خورشیدی را بررسی کنید. به همین علت در قسمتی از هزینه ساخت صرفه‌ جویی می‌ شود.

مصالح ساختمانی پنل‌ های عایق سازه‌ ای

یکی دیگر از مهمترین مصالح ساختمان سبز و معماری پایدار می توان به پنل‌ های عایق سازه‌ ای اشاره کرد که به دلیل دوام و استحکام پنل‌ های عایق سازه‌ ای از بهترین مصالح معماری نوین پایدار نیز هستند.

منازلی که با پنل‌ های عایق سازه‌ ای بنا می‌ شوند انرژی کمتری مصرف می‌ کنند و همین طور انرژی گرمایی و سرمایی بهتری در آن ذخیره شده و وضعیت هوا هم بهتر می‌ شود.

مصالح ساختمانی عایق‌ های قارچی

حتما برای‌ شما بسیار تعجب آور است ولی مصالح ساختمانی بر اساس قارچ در معماری استوار وارد شده‌ اند. ریشه‌ های قارچ را می‌ توان برای تامین مصالح ساختمان سبز استفاده کرد که از بتن محکم‌ تر است و عایق بهتری در برابر فایبرگلاس و همچنین تماما قابل کمپوست کردن باشد.

با توجه به روند رشد قارچ و نیاز نداشتن به نور، از منابع طبیعی کمتری هم برای ساخت استفاده می‌ شود. درنتیجه قارچ در معماری نوین پایدار نقش مهم تری را ایفا خواهد کرد.

صفحه‌ های ساخته‌شده از قارچ در ساختمان سبز بین فضای بیرونی و درونی قرار می‌‌گیرند و طوری محکم هستند که لازم به هیچ ماده‌ دیگری نیست همین طور عایق بهتری نسبت به فایبرگلاس هستند.

مطالعه
۳ نوع افزودنی بتن و فوق روان کننده بتن پرمصرف در پروژه

از دیگر فواید تخته‌ های قارچی در جایگاه یکی از مصالح هوشمند ساختمانی در معماری آینده این است که ارزان‌ تر، سبک تر و محکم‌ تر از تخته‌ های چوبی سنتی هستند و حشرات موذی و مزاحم را نیز دفع می‌ کنند.

روکش های پوستی

معماری پایدار برای ساختمان سبز با استفاده از پوسته‌ ی درختان به نقطه خوبی رسیده‌است. اکنون شاید شما تا به‌ حال درباره روکش پوستی چیزی شنیده‌نباشید اما بدانید که روکش درختان پایدار، اقتصادی و زیبا برای معماری نوین هستند.

روکش پوستی به جای یکی از مصالح ساختمانی از درختانی که بریده شده‌‌اند، درست می‌ شوند. در سال های گذشته روکش پوستی سوزانده‌یا دفن می‌ شد یا برای ساخت مالچ به کار می‌ رفت. اما اکنون به عنوان مصالح ساختمانی جدید استفاده می شود و در معماری آینده نقش بخصوصی ایفا می کند.

مصالح ساختمانی چوب‌ های انبوه

امروزه استفاده از چوب‌ های چند لایه ای و تیر چسبی به جای استیل و بتن افزایش یافته‌است. در این مدل قطعه های کوچک چوب را با چسب به هم وصل می‌ کنند و در معماری پایدار به کار می‌ برند.
new construction material 8 - مصالح ساختمانی هوشمند راهی برای رسیدن به معماری نوین

رنگ خشک

رنگ خشک از جمله مصالح ساختمانی است که برای معماری پایدار بسیار مناسب است و همین طور این رنگ ها مواد شیمیایی ندارد و برای بازسازی و ساخت و ساز های اولیه مورد استفاده قرار می گیرند.

کلام پایانی

امیدواریم با خواندن‌مقاله بالا اطلاعات مفیدی را کسب کرده‌باشید. اگر نظر یا پیشنهادی در رابطه با مصالح هوشمند ساختمانی دارید، می ‌توانید در بخش نظرات بنویسید و با راهنمایی کارشناسان مجموعه املاک داران می ‌توانید از مشاوره خرید و فروش خانه و ویلا در اصفهان استفاده نمایید. اما شما از چه روش هایی برای شناخت مصالح ساختمانی خود استفاده می کنید؟ خوشحال می شویم این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و تجربیات خود را در این زمینه با ما و دیگر خوانندگان در میان بگذارید.

برای هرگونه رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان و رهن و اجاره خانه ویلایی در اصفهان به سایت املاک داران مراجعه نمایید.

 

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.