رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

نور سرد چیست؟❄️

هم در معماری و هم در طراحی داخلی یک سری فاکتورهایی خاص مثل استفاده از نور گرم، نور خنثی یا نور سرد وجود دارد. که به طور کامل هر فضایی را متحول می کند. بدون شک استفاده از دمای نور یکی از بهترین راه ها برای ایجاد محیط های کاملا متفاوت در یک مکان و در نتیجه سازگار کردن فضاها با روحیات افراد و نیازهای آن ها در هر زمان از روز می باشد. از این لحاظ، نور سرد یکی از پر کاربردترین نورها در فضاهای خاص به شمار می رود.

به منظور تعیین نور مناسب برای هر فضا، بایستی کاربرد آن تعیین شود. معمولا برای خلق فضای دنج و صمیمی از نور گرم استفاده می شود. اما اگر بخواهیم حس و انرژی بالا در مکانی ایجاد کنیم، استفاده از رنگ سرد بهترین انتخاب است. البته می توانید نور پردازی منزل را با دکوراسیون تطبیق دهید. به این صورت که اگر وسایلی با رنگ سرد دارید، نور سفید مایل به آبی را انتخاب کنید. با املاک داران همراه باشید تا بدانید نور سرد چیست؟

نور سرد

لنگرنور سرد چیست؟

نور سفید به سه سایه نور گرم، نور خنثی و نور سرد تقسیم می شود که با درجه کلوین اندازه گیری می گردد. در حالی که نور گرم زیر ۳۳۰۰K و نور خنثی حدود ۴۰۰۰K می باشد، نور سرد از حدود ۵۰۰۰K به بالا است.

نور سرد با چشم انسان به رنگ مایل به آبی تشخیص داده می شود که از نور گرم با تن سبز یا نارنجی تحریک کننده تر است. و دقیقا به همین دلیل است که در مناطقی که به وضوح دید و تمرکز بیشتری نیاز است، استفاده از رنگ سرد توصیه می شود. بنابراین نور سرد در مکان هایی مثل بیمارستان ها، کتابخانه ها، ادارات و سایر موارد گزینه بهتری خواهد بود.

لنگردمای نور چیست؟

جالب است بدانید که نور با دو ویژگی دمای نور و نمایش نور تعریف می شود. نمایش نور نشان می دهد که چگونه می توان به کمک نور خاصی به مشاهده رنگ ها پرداخت و مقیاس آن از ۱ تا ۱۰۰ رندر می باشد. به طور مثال میزان رندر در روز ۱۰۰Ra و در فروشگاه ها ۹۰Ra است. و اما دمای نور که با کلوین اندازه گیری می شود. هر چقدر میزان دمای نور بیشتر باشد، آن نور سردتر است. طیف رنگی نور سرد بین سفید تا آبی می باشد و طیف نور گرم بین زرد و قرمز است.

چگونه نور سرد را به نور گرم تبدیل کنیم؟

علاوه بر ترفندهای آسان و ارزانی که میتوان برای تبدیل لامپ نور گرم به نور سرد در خانه انجام داد، یک سری  LED هوشمند وجود دارد که می توان دمای رنگ را مطابق با نیاز خود در هر لحظه از روز تغییر داد.

سیستم های کنترل و تنظیم چراغ ها نه تنها امکان تغییر دستی نور گرم به سرد را فراهم می کند، بلکه امکان تنظیم دمای نور برای هر نوع فعالیت و یا هر ساعت از روز را میسر می سازد.

نور سرد

چگونه از نور سرد استفاده کنیم؟

هر چند تا چند سال پیش، نور سرد تقریبا برای هر فضایی استفاده می شد، امروزه برای مکان ها و فضاهای خاصی از جمله ادارات، کارگاه ها، آزمایشگاه ها و بیمارستان ها در نظر گرفته می شود. اما وجه مشترک این مکان ها نیاز به نور و دید کافی است که باعث افزایش تمرکز و بهبود عملکرد می گردد. از طرفی مانع خستگی بصری نیز خواهد شد.

اگرچه همچنان در مکان های دیگری نیز تمایل به استفاده از نور سرد وجود دارد، ولی برای خانه ها توصیه نمی شود. چرا که می تواند فضایی نامناسب برای زندگی به وجود بیاورد. بنابراین استفاده از نور سرد قوانین منحصر به خود را دارد.

لنگرتفاوت بین نور گرم و نور سرد چیست؟

همان طور که پیش تر گفتیم، نور سرد محرک است. در حالی که نور گرم احساس متفاوتی در افراد ایجاد می کند. در واقع نور گرم حس آرامش را به محیط القا می کند و آنجا را به مکانی دنج تبدیل خواهد کرد. به همین دلیل است که در مکان هایی مثل ادارات از نور گرم استفاده نمی شود. چرا که چنین فضاهایی نیاز به انرژی بالا و تحرک دارند. از این رو باید رنگ های سرد استفاده شد تا میزان تمرکز بالا برود و چشم را خسته نکند.

پس زمینه کاربرد نور سرد و گرم با یکدیگر متفاوت می باشد و نور گرم بیشتر برای مکان هایی مانند رستوران ها، هتل ها، اتاق انتظار، سالن و غیره در نظر گرفته می شود.

نور سرد کجا استفاده می شود؟

از آن جایی که نور سرد منبع انرژی و شادابی است، معمولا در مکان هایی استفاده می شود که افراد نیاز به روحیه و سرزندگی دارند. به همین منظور در مکان هایی مثل ادارات و یا بیمارستان ها از نور سفید و آبی استفاده می شود. این نورپردازی میتواند باعث سرحالی و انرژی افراد شود و همچنین به حفظ روحیه آن ها کمک می کند. البته در فضاهای هنری مثل گالری ها، نمایشگاه ها و موزه ها نیز از رنگ نور سرد استفاده می شود. چرا که نور سفید و ابی گزینه بهتری برای نمایش آثار هنری است.

حتی در برخی از بخش های خانه مثل حمام، گاراژ، آشپزخانه به منظور ارائه دید بهتر از نور سرد استفاده می گردد. می توان در یک سری از اتاق ها از ترکیب نور سرد و گرم استفاده کرد. به طور مثال برای اتاق خواب با کمک نور سقفی گرم فضایی ریلکس و مناسب ایجاد کنید. ولی به کمک یک چراغ رو میزی با نور سرد فضای مطالعه را نیز فراهم سازید.

منابع انتشار نور سرد کدامند؟

منابع متعددی برای انتشار نور سرد در فضای اطراف وجود دارند که در این بخش به توضیح آن می پردازیم:

نور سرد

گیاهان

یک سری از گیاهان که البته توسط دانشمندان رشد و نمو پیدا کرده اند، امکان انتشار نور سرد را دارند. این نوع گیاهان بیو لومینسانس را معمولا در فضاهایی مثل بیمارستان ها و محل کار به منظور انتشار نور سرد استفاده می کنند.

کرم ها

آناتومی کرم شب تاب به گونه ای است که می تواند از خود نور به محیط اطراف منتشر نماید. در واقع این موجود با تبدیل انرژی شیمیایی به انرژی نور، لومینسانس شیمیایی ایجاد می کند. از آنجایی که این کرم هنگام انتشار نور از خود هیچ گونه افزایش دمایی ندارد، به آن نور سرد گفته می شود.

کرم درخشان نیز میتواند به محیط نور سرد انتشار دهد. این کرم ها پوست نازکی دارند و نور را از آن به راحتی پخش می کنند. از آنجایی که هنگام تولدی نور هیچ گرمایی تولید نمی شود به آن نور سرد می گویند.

قارچ

یک سری از قارچ ها بدون این که دما را افزایش بدهند، از خود نور ساطع می کنند. از این رو می توان گفت این نوع قارچ نیز نور سرد تولید می نماید.

ماهی ها

برخی از انواع ماهی نیز قابلیت انتشار نور سرد را دارند. به طور مثال ماهی وایپر برای به دام انداختن طعمه خود از روش بیو لومینسانس استفاده می کند. همچنین ماهی اژدهای سیاه نیز می تواند از خود نور سرد منتشر کند. ماهی انگلر نیز به روش همزیستی باکتریایی نور تولید می کند. در حقیقت با استفاده از یک امتداد لوله ای روی پیشانی خود این نور را به محیط اطراف می فرستد.

چتر دریایی نیز یکی از موجودات دریایی است که نور سرد تولید می نماید. در واقع این موجود بای مقابله با سایر موجودات شکارچی و مزاحم از این قابلیت به عنوان مکانیزم دفاعی استفاده می کند. فرایند بیو لومینسانس در چتر دریایی بدون افزایش دما رخ می دهد و از این رو به آن نور سرد می گویند.

لامپ

همانطور که می دانید لامپ های ال ای دی یکی از کم مصرف ترین لامپ های موجود در بازار است که همواره در حال پیشرفت می باشد. در حالی که مصرف انرژی کمتری نسبت به لامپ های رشته ای دارد، ولی بیشتر عمر می کند. لامپ های LED به دلیل کیفیت بالاتر در بازار از قیمت بیشتری نیز برخوردارند و یکی از نورهای مصنوعی محبوب و پر طرفدار به شمار می روند. لامپ های ال ای دی نور سرد منتشر می کنند در حالی که لامپ های رشته ای و هالوژن نور گرم دارند.

نور سرد

لنگرنحوه تنظیم دمای نور برای اتاق های مختلف

دمای نور یک ویژگی فیزیکی است که سایه درخشش یک منبع نور خاص را تعیین می کند. این ویژگی که با کلوین اندازه گیری می شود به سه دسته تقسیم می گردد:

نور گرم: دارای رنگ مایل به زرد است و حس راحتی ایجاد می کند. این نور بیشتر مناسب نور پردازی خانه ها می باشد.

نور خنثی: نوری که تا حد امکان به نور طبیعی خورشید نزدیک است و توسط چشم انسان به عنوان نور سفید درک می شود.

نور سرد: نوری با رنگ مایل به آبی که شبکیه چشم را تحریک می کند.

با استفاده از دمای نور می توان نورپردازی مناسب با فضای مورد نظر را انجام داد. در نتیجه حس و حالی متناسب با محیط بوجود خواهد آمد. نور گرم که به آن سفید گرم نیز گفته می شود، شامل طیف رنگی قرمز، نارنجی و زرد است. نور گرم به دمای نور زیر ۳ هزار کلوین اطلاق می شود. از ۳ هزار کلوین تا ۴۵۰۰ کلوین را نور سرد یا سفید سرد می نامند. طیف رنگی نور سرد نیز آبی و سفید است. و اما به ۴۵۰۰ کلوین به بالا را دمای نور روز می گویند که رنگ آبی متمایل به سفید دارد. از نور گرم و نور سرد در مکان های مختلفی استفاده می شود که در اینجا مکان های مناسب برای هر یک را شرح دادیم:

سالن نشیمن

اتاق اصلی خانه معمولا چندین عملکرد همزمان دارد: در واقع نشیمن گاهی محل استراحت، پذیرایی میهمانان، انجام کارهای سرگرمی، و حتی محل کار به شمار می رود. بنابراین نور باید برای همه صرف نظر از نیاز آن ها، کافی باشد. نورپردازی باید به گونه ای انجام شود که تا حد امکان به نور طبیعی خورشید نزدیک باشد.

نور باید یک فضای آرام و ریلکس در اتاق ایجاد کند و در عین حال به شما این امکان را بدهد بدون فشار به چشم کار کنید، سوزن دوزی کنید و یا کارهای از این قبیل را به راحتی انجام دهید. نور محیطی برای مراکز تفریحی بهتر است با نور گرم انجام شود و برای محل کار نور خنثی بهترین گزینه است. یک منبع نور جایگزین برای اتاق نشیمن، نورپردازی ملایم با نوارهای LED می باشد.

اتاق خواب

نور سرد در اتاق خواب نباید استفاده شود. چرا که برای ریلکس کردن مناسب نیست و در دراز مدت مشکلات بی خوابی را تشدید می کند. نورپردازی اتاق خواب باید فضایی آرامش بخش ایجاد کند، در غیر این صورت ممکن است باعث بی خوابی و ناراحتی افراد شود. در واقع نور اتاق خواب باید بر اساس قوانین زیر تنظیم شود:

لوستر اصلی با نور گرم انتخاب شود. در صورت تمایل می توان آن را با لامپ های توکار جایگزین کرد. همچنین می توان با استفاده از دستگاه هایی نور آن ها را تا حد ممکن کاهش داد.

علاوه بر این، میتوان در دو سمت تختخواب از لامپ های دیوارکوب یا کف استفاده کرد. این نوع لامپ ها برای گفتگوهای قبل از خواب یا مطالعه مناسب هستند. این لامپ ها باید دارای پخش کننده نور باشند تا چشم اذیت نشود.

آینه و میز آرایش باید با نور طبیعی روشن شوند. اگر اتاق خواب دارای میز کار باشد، نیاز به نورپردازی جداگانه مثل چراغ رومیزی یا چراغ دیواری دارد.

آشپزخانه

نور دماهای مختلف نه تنها به ایجاد فضایی دنج در آشپزخانه کمک می کند، بلکه بخشی از معایب چیدمان را نیز از نظر بصری رفع می نماید. در ادامه به قوانین مربوط به نورپردازی آشپزخانه می پردازیم:

اتاق های کوچک بهتر است با نور خنثی یا گرم روشن شوند. معمولا یک چراغ در وسط برای روشن کردن کل اتاق کافی است.

اگر نور کافی در محل آشپزی وجود ندارد، باید به آن اضافه شود. استفاده از لامپ های با نور خنثی به شما کمک می کند جهت شار نور را تنظیم کنید.

بهتر است از نور گرم برای روشنایی فضای غذاخوری استفاده شود. این نورپردازی باعث می شود فضایی دنج و ارام به وجود بیاید و اشتهای شما را افزایش می دهد. سایه باید نزدیک به سفید انتخاب شود. زیرا نور بیش از حد زرد می تواند شما را خواب آلود کند.

اتاق بچه ها

نور سرد در اتاق بچه ها نباید استفاده شود. چرا که باعث تحریک پذیری و خستگی آن ها خواهد شد. سلامت و بینایی خوب بچه ها تا حد زیادی به کیفیت نورپردازی بستگی دارد. بنابراین انتخاب وسایل روشنایی باید با مسئولیت کامل انجام شود. هر منطقه از اتاق بچه ها یا مهد آن ها نیاز به نورپردازی خاصی دارد که در ادامه به آن می پردازیم:

بهتر است نور اصلی اتاق را خنثی یا گرم، نزدیک به خنثی انتخاب کنید. با این نوع نورپردازی فضای اتاق آرام و دنج خواهد بود. یکی دیگر از مزیت های آن، اجرای صحیح رنگ ها است.

لوستر ها و وسایل روشنایی مهدکودک و اتاق بچه ها باید دارای سایه های بسته و پراکنده باشد. بنابراین نور مستقیم به چشم اصابت نمی کند و بینایی کودک را خراب نمی کند.

به عنوان جایگزینی برای چراغ خواب های کلاسیک، می توانید از نور پردازی تزئینی سقف استفاده کنید. هم مقرون به صرفه است و هم از نظر رنگ و روشنایی قابل تنظیم است.

حمام

نور مناسب در حمام برای بهداشت راحت روزانه مثل اصلاح، آرایش، مراقبت پوستی بسیار اهمیت دارد. در اینجا چندین قانون وجود دارد:

بهتر است نور گرم یا خنثی را انتخاب کنید. در این صورت رنگ پوست بهتر به نظر می رسد و به طور کلی سایه اشیا اطراف توسط چشم انسان به درستی درک می شوند.

منبع نور در ناحیه آینه باید به گونه ای قرار گیرد که نور آن ها از جلو و به طور یکنواخت روی افراد بیفتد. در غیر این صورت سایه های زشتی ایجاد می شود که در ارزیابی بازتاب شما در آینه اختلال ایجاد می کنند.

در صورت امکان بهتر است نور گرم و خنثی را در حمام با هم ترکیب کنید. نور گرم برای ایجاد حس آرامش و نور خنثی برای بقیه اتاق کاربرد دارد. اگر امکان ترکیب نورها را ندارید، بهتر است نور سفید گرم استفاده کنید که برای هر فعالیتی مناسب است.

جمع بندی

آشنایی با دمای نور نه تنها در ایجاد حس و حال متفاوت در فضاهای مختلف به شما کمک می کند، بلکه در طراحی داخلی و دکوراسیون منزل نیز میتواند راهنمای شما باشد. استفاده از نور سرد در مکان مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است و در صورت استفاده اشتباه ممکن است انرژی خود را در طول روز هدر دهید. در این مقاله به مفاهیم مرتبط با نور سرد پرداختیم تا بدانید نور سرد در چه فضاهایی کاربرد دارد و چگونه از آن استفاده می شود.

برای استفاده از خدمات سایت املاک داران که شامل مشاوره حقوقی املاک تلفنی، تهاتر ملک، خرید آپارتمان در اصفهان، سفارش خرید ملک در اصفهان، خرید زمین و خانه کلنگی در اصفهان، خرید ملک اصفهان، مشارکت در ساخت و اجاره روزانه باغ و ویلا در اصفهان، رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان، رهن و اجاره خانه ویلایی در اصفهان و غیره می شوند، می توانید به صفحه اصلی سایت مراجعه کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر به برگه های مربوطه مراجعه فرمایید.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.

1 دیدگاه

  1. … [Trackback]

    […] Info on that Topic: yeksoal.com/خرید-و-فروش-خانه/ساخت-و-ساز-مسکن/نور-سرد-چیست؟❄️/ […]