رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

aalan

واک این کلوزت و کاربرد اصلی آن!

کمد لباس و رختخواب بخشی از خانه می باشد که تا به امروز تغییرات زیادی داشته است. زمانی این بخش از خانه را دور از چشم می ساختند. اما اخیرا از نظر طراحی و معماری شکل مدرن تری به خود گرفته است. جالب است بدانید که کلوزت یا کمد می تواند بخش زیادی از استرس روزانه شما را کاهش دهد. تعداد کمی از کمد های مرتبی داریم و هر روز صبح مجبور به جست و جوی جوراب و … نیستیم. همین مسئله کلوزت را به بخش مهمی از خانه تبدیل می کند که متاسفانه کمتر به آن پرداخته شده است.

در چند سال گذشته ما شاهد ورود طرح ها و سبک های جدیدی در دنیای کمد ها بوده ایم. گاهی دارای یک طرح تک رنگ و مینیمال برای اتاق اصلی دارد و گاهی با طراحی های جذاب و کارتونی برای اتاق کودکان در نظر گرفته می شود. کمد دیواری، توکار، انباری، کمد پارچه ای برخی از نمونه های کلازت ها به شمار می روند. انتخاب آن ها هم به سلیقه و هم هدف شما بستگی دارد. در این مقاله به توضیح کمدهای دیواری پرداختیم. پس با املاک داران همراه باشید تا بدانید واک این کلوزت و کاربرد اصلی آن چیست؟

واک این کلوزت

لنگرواک این کلوزت چیست؟

واک این کلوزت یا کمد دیواری در واقع یک اتاق کوچک یا شاید بزرگ است که می توانید وارد آن شوید. این کمد شامل لباس ها، کفش ها و سایر لوازم جانبی می باشد. اندازه معمولی واک این کلازت از نظ عمق حدود ۶.۵ فوت است و البته هیچ محدودیتی برای اندازه این نوع کمدها وجود ندارد. در واقع علاقمندان به مد و لباس ترجیح می دهند واک این کلوزت را حتی بزرگ تر از اتاق خواب اصلی خود بسازند. اغلب افرادی که در ملک خود فضای اضافی دارند، آن را به ساختن این نوع کمد یا انباری اختصاص می دهند.

واک این کلوزت گزینه ای عالی برای فرار از آشفتگی و به هم ریختگی خانه شما می باشد. اما از آنجایی که هزینه نسبتا زیادی می برد، به عنوان یک گزینه لوکس در طراحی داخلی شناخته می شود. بنابراین افراد کمی مایل به داشتن این روم کلوزت ها هستند. باید بدانید که کمد لباس با واک این کلوزت متفاوت است.

در واقع کمد لباس در گوشه ای از اتاق قرار می گیرد و فضای کافی برای جای دادن تمامی کفش، لباس، جواهرات و غیره را ندارد. اما اتاق لباس فضای بیشتری در اختیار شما قرار می دهد. حتی می توانید در آنجا لباس عوض کنید و به آرایش بپردازید. در نتیجه اتاق خواب شما همیشه مرتب خواهد ماند. در واک این کلوزت دسترسی راحت تری به تمامی وسایل خود دارید.

لنگرتاریخچه واک این کلوزت

در سال های دور، داشتن اتاق خواب یک امتیاز برای طبقه مرفه بود. در واقع اگر چندان ثروتمند نبودید، باید روی زمین می خوابیدید یا محل خواب و کار و آشپزخانه شما مشترک بود. از آنجایی که اتاق خواب فقط مختص طبقه مرفه بود، معمولا اتاق خواب محل پذیرایی از میهمانان نیز بود. در نتیجه کلازت به محلی برای خلوت کردن تبدیل شده بود.

در واقع لغت “Closet” در لاتین به معنای فضای بسته می باشد. بنابراین کلوزت خصوصی ترین بخش خانه بود که از آن برای خواندن، نوشتن و دعا کردن استفاده می شد. در سال ۱۹۳۰ به بعد، نیویورکی ها شروع به طراحی گنجه ها و کلوزت های بزرگ تر نمودند. از آن پس صاحبخانه ها عاشق ایده ایجاد گنجه های بزرگ برای ذخیره لباس ها، کفش ها و غیره شدند. در اوایل ۲۰۰۰، کمدهای دیواری لاکچری ترند و به بخش محبوبی از فرهنگ پاپ تبدیل شدند. امروزه واک این کلازت به محل رختکن تبدیل شده است.

واک این کلوزت

مزایای واک این کلوزت

یکی از مهم ترین مزایای واک این کلوزت در خانه، داشتن فضای ذخیره سازی بزرگ و نظم بخشیدن به لباس ها و .. است. در واقع می توانید همه چیز را طبقه بندی کنید و زندگی روزمره را ساده تر سازید. در ضمن واک این کلوزت باعث می شود استفاده بهینه از فضا را ببرید و محلی برای لباس پوشیدن و آماده شدن داشته باشید. در ادامه به طور خلاصه به مزایای این نوع کمدها پرداختیم:

  • می توان از آن به عنوان یک رختکن چند منظوره استفاده نمود
  • پیدا کردن کفش، لباس، جواهرات و غیره را آسان می نماید.
  • به تمیز نگه داشتن اتاق شما کمک می کند. چرا که می توانید در همان محل لباس های خود را عوض کنید.
  • حمام را نیز مرتب نگه می دارد. زیرا می توانید آرایش مو و صورت خود را در واک این کلوزت انجام دهید.

معایب واک این کلوزت

واک این کلوزت مثل یک اتاق کوچک در خانه است که نیاز به مرتب کردن دارد. برای اغلب افراد تمیز کردن کمدهای متعدد به طور دائمی دشوار است. به ویژه اگر در نداشته باشد. اگرچه در چنین کمدهایی میتوانید به راحتی هر چه می خواهید را بردارید و با چشم همه لباس ها را از زیر نظر بگذرانید. اما اگر همه چیز را سر جای خود قرار ندهید، این کلوزت روم زیبا به زودی به یک اتاق درهم و برهم تبدیل می شود. از طرفی نیاز به گرد گیری دائمی دارد و بودجه ساخت آن نیز نسبت به کمدهای دیگر زیاد است.

لنگرانواع کلوزت روم

واک این کلوزت

در این نوع اتاق های لباس شما می توانید به راحتی لباس ها را به نمایش بگذارید. اگر اهل مد و لباس هستید این نوع کمد ها میتواند انتخاب خوبی برای شما باشد. این کمدها از نظر فضا و طراحی با یکدیگر متفاوت هستند. در اینجا به انواع واک این کلوزت از نظر شکل هندسی می پردازیم:

  • اتاق لباس L شکل: اتاقی با دو دیوار که امکان حرکت در فضای آن زیاد است.
  • اتاق لباس U شکل: اتاقی با سه دیوار که امکان ذخیره سازی در آن بالا است.
  • اتاق لباس خطی: اتاقی مناسب برای فضاهای کوچک تر که امکان ورود دو نفر به طور همزمان را دارد.

واک این کلوزت

ریچ این کلوزت

این نوع کمدها نسبت به واک این کلوزت کوچک تر هستند. ریچ این کلوزت قدمت طولانی دارد و معمولا به منظور ایجاد فضایی برای آویزان کردن لباس ها طراحی می شوند. یک میله و یک قفسه باز در بالای این کلوزت روم یا اتاق لباس تعبیه‌شده که لباس ها روی آن قرار می گیرند. البته نوع مدرن آن کمی متفاوت است و عمق آن اندازه یک بازو تا مچ دست می باشد. عرض آن نیز حدود ۳ تا ۸ فوت است. همه این کمدها مجهز به پارتیشن ها، درب های لولایی و مکانیزم کشویی برای درب ها و پرده ها هستند.

کابینتی

این نوع کلوزت معمولا به شکل یک کمد بزرگ معمولی ساخته‌می‌شود که افراد لباس های خود را در آن ذخیره می کنند. تفاوت اصلی یک کلوزت و جا رختی این است که کلوزت فضایی برای ذخیره سازی به شمار می رود. شما می توانید این کلوزت های کابینتی یا گنجه ها را از فروشگاه ها خریداری کنید و یا آن را مطابق سلیقه خود در خانه بسازید.

کمد کتانی

کمدهای کتانی یک نسخه کوچک تر از ریچ این کلوزت ها می باشند. از این کلوزت معمولا برای نگهداری ملحفه ها، حوله ها، بالش اضافی و وسایل حمام استفاده می شود. این نوع کمد ساختار باریکی دارد و در راهروی بین حمام و اتاق خواب قرار می گیرد.

نکات مهم برای طراحی واک این کلوزت

واک این کلوزت فضایی برای نگهداری لباس، کفش، جواهرات و حتی سرویس خواب، بالش، یا چمدان های بزرگ می باشد. معمولا از یک سری کمد برای ساخت این فضا و نگهداری انواع لباس و غیره استفاده می شود. این بخش از خانه را میتوان کاملا مطابق سلیقه صاحبخانه طراحی کرد. بنابراین در صورتی که مهارت های لازم را داشته‌باشید، می‌توانید خودتان برای ساختنِ آن اقدام کنید. اگر می خواهید خودتان برای ایجاد واک این کلوزت برای منزلتان اقدام کنید، قبل از هر کاری به نکات زیر توجه نمایید:

واک این کلوزت

۱.تنظیم عمق کمد

اغلب لباس ها، پیراهن ها و ژاکت های ضخیم در کمدهایی با عمق تقریبا ۲۴ اینچ قرار می گیرند. اگر عمق آن کمتر باشد، ممکن است آویزان کردن لباس ها زمان بیشتری ببرد و لباس ها از کمد بیرون بزند. برای لباس هایی که باید تا شوند نیز باید حداقل ۹ تا ۱۵ اینچ فضای ذخیره سازی در نظر گرفته شود. برای لباس های بلند، لباس شب، یا کت های بلند حداقل به فضایی ۶۸ اینچی برای آویزان کردنِ آن و ارتفاع ۵۰ اینچ برای دامن ها و شلوارهای تاشده نیاز است.

۲.تقسیم فضا برای آویزان کردن لباس ها

باید بدانیم چه نوع لباس هایی را آویزان کنیم. اگر بیشتر لباس ها شامل پیراهن، دامن یا شلوار کوتاه هستند، قفسه های توکار می تواند فضای زیادی برای شما ایجاد کند. اما اگر لباس های بلند و مانتو دارید، ریل ها کاربردی تر هستند.

۳.استفاده از فضای خالی گوشه اتاق

میتوان واک این کلوزت را در گوشه خانه طراحی کرد و ساخت. فقط از تکنیک کابینتی و ریل های منحنی استفاده کنید تا فضای ذخیره سازی بیشتری داشته باشید. هر چند این منطقه ای است که دسترسی به آن دشوار است. ولی می توان از آن برای نگهداری وسایلی مثل چمدان یا ژاکت های بزرگ استفاده کرد.

۴.فضایی برای قرار دادنِ جزیره

واک این کلوزت می تواند فضایی برای ذخیره سازی جواهرات و راحت پیدا کردن آن ها باشد. حتی می توان آن را به گونه ای طراحی و تنظیم کرد که فضایی برای آرایش مو و صورت نیز ایجاد شود. اگر خانه ای فضای اضافی دارد، بهتر است این فضای به واک این کلوزت اضافه گردد. یک جزیره مرکزی با کشوهای متوسط در دو طرف و بالای کابینت می‌تواند با چوب پوشیده‌شود.

۵.ایجاد فضایی برای کفش ها

اگر می خواهید کفش های خود را به طور مرتب و تمیز نگهداری کنید، باید فضایی برای آن در نظر بگیرید.  فضای نگهداری یا نمایش کفش ها باید عرض تقریبی ۷ تا ۱۰ اینچ داشته باشد. برای نیم بوت ۳ تا ۵ اینچ و برای بوت های بلند ۷ تا ۱۲ اینچ کافیست.

۶.استفاده از یک صندلی نرم و راحت

گاهی برای پوشیدنِ کفش یا لباس ها در اتاق لباس نیاز به محلی برای نشستن دارید. در صورتی که واک این کلوزت شما فضای کافی دارد، میتوانید از یک صندلی جمع و جور، نرم و راحت استفاده کنید. این صندلی باید در نزدیکی جزیره مرکزی قرار گیرد تا برای آرایش کردن راحت باشید. استفاده از صندلی های تاشو نیز انتخاب خوبی برای این فضا می باشد.

واک این کلوزت

۷.محل نگهداری جواهرات

علاوه بر لباس، کفش، کلاه، کیف، کمربند، کراوات، ساعت، لوازم جانبی، فضایی نیز برای نگهداری گردنبند، دستبند، کیف های دستی و سایر جواهرات ریز و درشت در واک این کلوزت دارید. میتوانید برای نگهداری جواهرات از کشوها استفاده کنید و یا  آن ها را در محلی قرار دهید که جلوی دید باشند.

۸.نورپردازی طبیعی

هر نوع واک این کلوزتی که طراحی کرده باشید، نیاز به نور طبیعی دارد. چرا که برای انتخاب لباس، آرایش کردن و کارهای از این قبیل لازم است نور کافی باشد. نور طبیعی چشم را فریب نمی دهد و تشخیص رنگ ها را آسان می کند.

۹. تعبیه آینه قدی

واک این کلوزت نیاز به آینه تمام قدی دارد. این آینه ها لباس پوشیدن را برای شما اسان می کند و می توانید به راحتی از بالا تا پایین را مورد بررسی قرار دهید. امروزه آینه ها با طرح های متنوعی در بازار موجود می باشد. آینه های چرخان یا مدل هایی که میتوان آن ها را داخل کمد پنهان کرد، نیز گزینه مناسبی برای مدرن جلوه دادن واک این کلوزت است. آینه ها علاوه بر جذابیت کلوزت روم، باعث می شود فضای اتاق بزرگ تر جلو کند.

جمع بندی

واک این کلوزت یا “walk in closet” در واقع  به اتاق لباس می‌گویند که با توجه به سلیقه کاربر و متراژ هر خانه ظاهری متفاوت دارد. این ها درست همان گنجه های خانه های مادربزرگ های ماست که امروزه ظاهری مدرن تر به خود گرفته‌است. جایی که لباس، کیف، کفش و حتی رختخواب را در آن نگهداری می کنند.

هرچند این اتاق لباس یک فضای کوچک از خانه شما را در می گیرد، اما کاربرد بسیار زیادی دارد. کلوزت روم معمولا در اتاق خواب قرار می گیرد و در برخی موارد نیز در مکانی مشترک برای تمام اعضای خانواده ساخته‌می‌شود. نکته مهم درباره طراحی واک این کلوزت این است که به جزئیات اهمیت زیادی دهید. چرا که این جزئیات هستند که به خانه شما شخصیت می بخشند.

برای استفاده از خدمات سایت املاک داران که شامل مشاوره حقوقی املاک تلفنی، تهاتر ملک، خرید آپارتمان در اصفهان، سفارش خرید ملک در اصفهان، خرید زمین و خانه کلنگی در اصفهان،، خرید ملک اصفهان، مشارکت در ساخت و اجاره روزانه باغ و ویلا در اصفهان، رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان، رهن و اجاره خانه ویلایی در اصفهان و غیره می شوند، می توانید به صفحه اصلی سایت مراجعه کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر به برگه های مربوطه مراجعه فرمایید.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.