رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

aalan

پارچه فلزی؛ متریال نوین در صنعت ساختمان!

در طول چندین سال اخیر متریال نوین ساختمانی جدیدی در جهان تولید شده اند که در صنعت ساختمان سازی و معماری مورد استفاده قرار می گرفتند و از این طریق توانستند تغییرات گستردگی را در صنعت ساختمان سازی در سراسر دنیا به وجود آورند. پارچه فلزی یکی از همین موارد است.

به دلیل متنوع بودنِ مواد اولیه و در کنار آن روش های متفاوت ترکیب مواد اولیه باهم در شیوه های معماری تنوع های گسترده ای رخ داده‌است. در کنار انواع متریال ها، پارچه های فلزی در صنعت ساختمان‌سازی راه حل مناسبی برای پوشش نمای پروژه ها است که در کنار برخورداری از قیمت مناسبی فضای ساختمان را به شدت شیک و با کلاس می کند.

از آن جایی که پارچه فلزی از پوشش فلزی برخوردار است طیف گسترده از کاربردها را در برمی گیرد. در کنار تمام این موارد اجرا با سرعت بالا هم یکی دیگر از ویژگی های این نوع متریال است. اما توجه داشته‌باشید که قبل از اقدام به خرید و استفاده از این متریال باید تمام اطلاعات یا حداقل موارد ضروری و مورد نیاز را در ارتباط با این وسیله بدانید. ما نیز با در نظر گرفتن اهمیت این پارچه فلزی کل این مقاله را اختصاص داده ایم به هر آنچه که باید در ارتباط با پارچه فلزی بدانید، پس در ادامه مجله املاک داران ما را همراهی کنید که قرار است امروز مطالب جالبی را بیان کنیم.

پارچه فلزی؛ متریال نوین در صنعت ساختمان! - یک سوال

معرفی پارچه فلزی

پوشش های فلزی از سال ۱۹۲۵ تا الان در صنعت ساختمان ها مورد استفاده قرار گرفته‌اند. اما در طی این چند سال دچار تغییرات زیادی شده‌است. به همین دلیل امروزه انواعی از پارچه های فلزی وجود دارد که هر کدام رنگ و نوع مخالفی دارند. البته در ادامه آن ها را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

پارچه های فلزی در چندین سال اخیر بازخورد های بسیاری داشته اند که آن هم به دلیل مقاومت بالای متریال در برابر رطوبت است. از طرف دیگر برای جلوگیری از برخورد مستقیم اشعه های خورشید می توان از این پارچه های فلزی استفاده کرد.

وجود این ویژگی در متریال این امکان را برای افراد فراهم می کند تا آن را در هر طرف از پروژه یا ساختمان قرار دهند. هرچه از ویژگی های این متریال بگوییم کم است. چون در کنار تمامی مواردی که در بالا به آن اشاره کردیم دارای بافت به هم پیوسته  و منعطفی است.

 با ویژگی های پارچه فلزی آشنا شوید

همانطور که در بالا هم به آن اشاره کردیم این متریال دارای ویژگی های بسیاری است که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد:

 • دارای روکش نرم و منعطفی است.
 • هیچ گونه رسانایی الکتریکی ندارد که این باعث می شود نتواند گرما را حفظ کند و در نتیجه محیط مورد استفاده سرد نمی شود.
 • هیچ گونه آلودگی صوتی ایجاد نخواهد کرد و غیر قابل اشتعال و ضد زنگ می باشد.
 • در برابر رطوبت، شرایط اقلیمی، اسیدها، اکسیداسیون و غیره کاملا مقاوم است.
 • به سرعت قابل اجرا است.
 • این متریال در رنگ های گوناگونی تولید می شود و دارای روکش نرم و درخشانی است. همچنین در اندازه های مختلف و نوع و رنگ های گوناگون تولید می گردد.
 • دارای طول عمر بالایی است.
 • مانعی در برابر اشعه های خورشید به شمار می آید.
 • می توان آن را در فضا های مختلفی مورد استفاده قرار داد و هیچ محدودیتی در استفاده ندارد. به عنوان مثال در خانه ها، محیط های کاری، رستوران و کافه ها مورد استفاده قرار می گیرد.
 • حتی این پارچه فلزی در طراحی معماری و دکوراسیون داخلی هم استفاده می شود. پس به طور کلی طیف گسترده ای از کاربرد ها را تحت پوشش قرار می دهد.
پارچه فلزی؛ متریال نوین در صنعت ساختمان! - یک سوال

معایب پارچه فلزی در صنعت ساختمان

بد نیست اگر در کنار مزایای متریال نوین ساختمانی با معایب آن نیز آشنا شویم. زیرا قطعا هر محصولی در کنار مزایای بی شماری که دارد از معایبی هم برخوردار است و پارچه فلزی ساختمانی هم از این قاعده مستثنی نیست‌. اما از معایبی که این پارچه دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دچار زنگ زدگی می شوند

گاها پیش می آید که برخی از نما ها به دلایلی چون عدم رنگ کاری مناسب و یا نداشتن روکش مناسب دچار زنگ زدگی شوند که در نتیجه با فرسودگی یا زنگ زدگی ظاهر نامطلوبی را به فضای ساختمان ها می دهد.

 • ممکن است نتواند گرما را حفظ کند

اگر جنس پارچه فلزی مناسب نباشد نمی تواند گرما را حفظ کند و در نتیجه منجر به سرد شدن ساختمان یا منازل می شود. البته خیلی کم پیش می آید که این اتفاقات برای پارچه های فلزی رخ دهد چون اغلب آن ها نارسانا هستند.

 • ممکن است به مرور استحکام خود را از دست دهند

با این حال که گفته می شود استحکام یک متریال به موارد بسیاری وابسته است. مثلا می تواند به سقفی که به آن وصل است بستگی داشته باشد یا حتی استحکام آن مربوط به دیوار شود. اما امکان دارد که در اثر برخورد اشیاء سنگین دچار آسیب و شکستگی شود.

پارچه فلزی؛ متریال نوین در صنعت ساختمان! - یک سوال

کاربرد های پارچه فلزی در صنعت ساختمان

پارچه های فلزی جزو محدود متریال هایی هستند که طیف گسترده ای از کاربرد ها را در برمی گیرند؛ مثلا می توان آن را در منازل استفاده کرد. جدا از ویژگی هایی که دارد خیلی فضای خانه را شیک می کند، اگر هم که در بخش های خالی خانه آن را نصب کنید زیبایی خود را بیشتر به نمایش می گذارند.

از آنجایی که طرح ها و رنگ های این متریال خیلی متنوع هستند برای هر قسمت خانه می توانید انواع آن را با طرح های مورد علاقه تان خریداری کرده و استفاده کنید. علاوه بر این موارد از پارچه فلزی در صنعت ساختمان می توان برای کافه و رستوران ها هم استفاده کرد و ظاهر آن به شکلی است که به هر نوع سبک کافه ها و رستوران ها می آید‌.

معمولا آن ها را یا به سقف ها وصل می کنند یا به بخش های خالی دیوار ها، البته این موضوع را هم در نظر داشته باشید که از پارچه فلزی اغلب برای محیط های بزرگ با فضای خالی زیاد استفاده می کنند.

کاربرد دیگری که این پارچه های فلزی دارند استفاده از آن ها در محیط های کاری و اداری است. چرا که محیط را کاملا رسمی می کند و همچنین فضای زیبایی را خلق خواهد کرد. البته گاهی پیش می آید که برای نمایشگاه ها هم از این متریال بهره ببرند که توجه بازدید کننده ها را به آن سمت جلب کنند.

برای اینکه محیط خانه، کافه، رستوران و یا اداره ها را شیک کنید می توانید از رنگ هایی از این پارچه فلزی استفاده کنید که با محیط اطراف تان هماهنگ باشد یا رنگ های نزدیک به آن را انتخاب کنید. اما در کل از این متریال می توان برای هتل، فضای عمومی، موزه، فرودگاه، مراکز خرید، اقامتگاه خصوصی، ویلا، دفاتر شرکت و غیره استفاده کرد چون هیچ محدودیتی برای استفاده ندارد.

پارچه فلزی؛ متریال نوین در صنعت ساختمان! - یک سوال

استفاده از پارچه فلزی در دکوراسیون داخلی خانه

یکی از معروف ترین سازه هایی که در آن از پارچه فلزی استفاده کرده اند برج آلدگیت در لندن است که طرح آن دو هدف داشته است. اول به وجود آوردن فضای زیبا و شیکی برای افراد و دوم ایجاد یک فضای شیکی که توجه اغلب افراد را جلب کند.

به عنوان مثال لابی این برج یکی از زیباترین قسمت های آن به شمار می آید؛ چرا که از این متریال در تزئین آن بهره بردند. دلیل استفاده گسترده از این متریال نوین ساختمانی این است که در هوا معلق هستند و با پیوند های آلومینیومی به هم وصل می شوند. در نتیجه احساس سرزندگی را به فضای مورد استفاده القا می کند.

استفاده از پارچه فلزی برای سقف سازه ها

وستفلید هلند یکی از معروف ترین سازه ها محسوب می شود که از پارچه های فلزی برای مرکز خرید خود استفاده کرده است. جالب تر این است که معماران برای طراحی آن با چالش های زیادی رو به رو بودند. مثلا یکی کردن بافت قدیمی یا جدید آن مهم ترین چالش معماران بوده است.

از این رو در آن قسمت از پارچه فلزی بهره بردند که  از طراحی ضعیف و درخشانی برخوردار است. از آن جایی که پارچه فلزی دارای زنجیر های آویزانی است، توجه همه افراد را به سمت خود جذب می کند برای همین  آن را برای بخش های مختلفی استفاده می کنند.

پارچه فلزی و استفاده از آن به عنوان دیوار پوش

از این وسیله فقط برای سقف که استفاده نمی شود، بلکه آن را به عنوان دیوار پوش هم استفاده می کنند. مثلا در شرکت بین المللی MiQ در آمریکا از پارچه فلزی به عنوان دیوار پوش استفاده کرده اند‌. این شرکت از پارچه فلزی با طرح اسم برند شرکت برای بخش هایی از شرکت خود استفاده کرده است. هدف از استفاده از پارچه فلزی به عنوان دیوار پوش به گفته مدیران و کارفرما ها ایجاد حس خلاقیت و انگیزه برای کارکنان بوده است.

نحوه نصب پارچه فلزی

برای نصب پارچه فلزی باید اول به محیطی که می خواهید آن را نصب کنید، توجه داشته باشید. زیرا ممکن است که نحوه نصب آن ها با هم متفاوت باشد. از طرف دیگر باید آن ها را با حساسیت و ظرافت نصب کرد. با این حال که اگر از دست تان بیفتد نمی شکند اما ممکن است زنجیره های آن از هم جدا شوند.

گاها پارچه های فلزی که به عنوان دیوار پوش مورد استفاده قرار می گیرند نحوه نصب خاصی دارند. چون قطعا کارفرما از شما خواسته که با آن ها طرح مورد نظرش را طراحی کند. اما در ارتباط با پارچه های فلزی که برای سقف مورد استفاده قرار می گیرند خیلی حساسیت و طراحی آن چنانی ندارد و راحت می شود آن را نصب کرد. در نظر داشته باشید که در هر صورت نصب این پارچه ها باید توسط فرد متخصص انجام گیرد.

پارچه فلزی؛ متریال نوین در صنعت ساختمان! - یک سوال

سخن پایانی

پارچه های فلزی یکی از پر استفاده ترین متریال ها هستند که برای کار های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند و پر کاربرد بودن آن را می توان یکی از مهم ترین ویژگی های این محصول دانست. لازم به ذکر است که پارچه فلزی جزو مناسب ترین متریال ها هستند. چرا که از ویژگی هایی چون مقاومت بالا، استحکام ایده آل، طرح و رنگ های مختلفی برخوردار هستند و به فضای مورد استفاده ظاهر شیکی می دهند.

از طرف دیگر شاید نصب کردن آن به نظر سخت بیاید اما می توان به سرعت آن را نصب کرد. از دیگر نکات مهم در ارتباط با این نوع متریال می توانیم به کیفیت عالی و طول عمر بالا آن اشاره کنیم. برای همین می توان آن را برای محیط های مهم مثلا موزه ها یا شرکت های بین الملی و غیره استفاده کرد. البته که کاربرد آن فقط برای این محیط ها نبود بلکه می توان برای هر جایی این پارچه ها را نصب کرد و از آن محیط لذت برد.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.