رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

QHSE در صنعت ساختمان به چه معناست؟

QSHE به معنای سیستم مدیریتی کیفیت، ایمنی، سلامت و محیط زیست می باشد که بر اساس استانداردهای ISO9001، ISO14001، OHSAS18001 تعریف شده است. این واژه در واقع مخفف Quality، Safety، Health، Enviornment است که در سراسر دنیا با نام های SEHQ و QHES نیز شناخته می شود. ترتیب این کلمات میزان اهمیت آن ها را در هر سازمان نشان می دهد. بنابراین کیفیت سازمان از اولویت بالاتری برخوردار است و باید به آن توجه ویژه کرد.

برای مطالعه بیشتر اینجا کلیک کنید.

اما اگر در هر مجموعه با کلمه دیگری شروع شود، میزان اهمیت آن نیز بالا می رود. به طور مثال، واژه SEHQ اهمیت بیشتری به امنیت سازمان می دهد. با املاک داران همراه شوید تا بدانید QHSE در صنعت ساختمان به چه معناست؟
QHSE

QHSE به چه معناست؟

QHSE در واقع به معنای سیستم مدیریت کیفیت، سلامت، امنیت و محیط زیست است. این لغت در سر تا سر جهان با اسامی مختلفی مثل SEHQ شناخته می شود ولی معنای آن یکسان می باشد. به بیان ساده تر، QHSE یک سیستم دقیق است که در آن همه شرکت ها عملیات بهداشتی و ایمنی خود و همچنین تمام جنبه های فعالیت های مرتبط با کیفیت و محیط زیست را مدیریت می کنند.

QHSE مبتنی بر این ایده است که پیشگیری بهتر از درمان می باشد. و تمامی خطاهای درون و برون سایت به عنوان موقعیت هایی در نظر گرفته می شود که با اجرای صحیح می توان از آن پیشگیری نمود.

در واقع سیستم مدیریت سلامت و ایمنی می تواند به طور موثر از افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند، محافظت کند. همنین اطمینان حاصل می کند که فعالیت های برنامه ریزی شده کمترین آسیب را به محیط زیست وارد می کنند. این رویکرد منجر به روش های مدیریتی با کیفیت تری می شود. در ادامه به توضیح هر یک از حروف اختصاری QHSE می پردازیم:

 1. Q برای کیفیت: Q مخفف واژه “Quality” می باشد. این لغت به معنای تمام فعالیت های یک شرکت است که بر کیفیت محصول یا خدمات آن تاثیر می گذارد. تمام معیارهایی که مشتری را خوشحال می کند از جمله طراحی، تولید، ساخت و توسعه یک محصول بر طبق استانداردها.
 2. H برای سلامت: H مخفف واژه “Health” است. این لغت به سلامت فیزیکی و روانی کارگران، بازدیدکنندگان در سایت های ساختمانی مرتبط است. در واقع این بند تضمین می کند که شرایط ذهنی در محیط کار برای افراد سالم است. یک شرایط کاری سالم میتواند بر کیفیت کار نیز تاثیر بگذارد.
 3. S برای امنیت: S مخفف واژه “Safety” است. این بند تضمین می کند که تمامی فعالیت های شرکت ساختمانی برای کارگران و افراد دیگر ایمن است. برای ایجاد یک محیط امن، مدیران باید ریسک ها را ارزیابی کنند. سپس بر اساس آن معیارهای کنترلی پیشنهاد شود تا هیچ حادثه ای رخ ندهد.
 4. E برای محیط: E مخفف واژه “Enviornment” می باشد. این بند نیز تضمین می کند که فعالیت های هر سازمان باعث اسیب به محیط نمی شود. در واقع مواد دور ریختنی و بازیافتی نباید در محیط زیست رها شوند. در یک شرکت ساختمانی باید تمامی فعالیت ها در جهت حفظ محیط زیست و عدم اسیب به آن برنامه ریزی شود.

شغل مدیر QHSE

مهم ترین بخش برای طراحی، توسعه و نظارت بر ک سیستم با کیفیت ، سالم و ایمن در یک شرکت ساختمانی، مدیر QHSE می باشد. یک مدیر QSHE بایستی اجرای صحیح بر مبنای استانداردهای لازم را تضمین کند و از پیشبرد پروژه در شرایط ایمن اطمینان حاصل نماید. و در نهایت باید نتیجه ای با کیفیت و طبق خواسته مشتری بدست آید، بدون این که بر محیط زیست تاثیر منفی بگذارد.

مدیر QSHE موظف است همواره از عدم اجرای دستورات بر اساس استانداردها جلوگیری کند. در واقع از آنجایی که مدیران QSHE ملزم به آگاه سازی افراد از دستور العمل های مرتبط با کیفیت، سلامت و ایمنی هستند، میتوان آن ها را سفیر فرهنگ، سلامت و ایمنی نامید.

خطرات ایمنی در ساخت و ساز

برای این که بتوانید به چگونگی حفظ سرعت فرایند QSHE پی ببرید، لازم است که با رایج ترین خطرات ایمنی در ساخت و ساز آشنا شوید. در ادامه به برخی این خطرات اشاره می کنیم:

 • لغزیدن: مدیر QSHE باید یک سری دستور المعل ایمنی برای کارگران و همچنین بازدیدکنندکان وضع کند. و آن ها موظفند که به این دستورات عمل کنند، در غیر این صورت ممکن است دچار حوادث ناخوشایندی شوند. در واقع حفر کردن و جابجایی تجهیزات ساخت و ساز در سایت های ساختمانی باید با رعایت این قوانین انجام شود.
 • سقوط:  یک مدیر QSHE همچنین موظف است آموزش های استاندارد لازم را به کارگران بدهد. بر اساس آمار و ارقام، بیشترین حوادث ساختمانی مربوط به سقوط از ارتفاع می باشد. به همین دلیل افرادی که در داربست، بالابر یا سایر تجهیزات ساختمانی کار می کنند، باید از قبل آموزش های لازم را ببینند.
 • انتقال تجهیزات: از آنجایی که در سایت های ساختمانی به طور دائم تجهیزات بارها را جابجا می کنند، احتمال وقوع حوادث بالا می رود. در واقع با سقوط اشیا کوچک و بزرگ ممکن است کارگران یا حتی بازدیدکنندگان صدمه ببینند. می توان از طریق کنترل فیزیکی و کنترل رویه ای از میزان این صدمات کم کرد. بنابراین یا باید از افتادن اشیا جلوگیری کرد و یا کارگران به نحوی با اشیا کار کنند، که احتمال سقوط آن کم باشد. مدیر QSHE موظف است در این حوزه فعالانه تمرکز کند و روش های صحیح را اعمال نماید.
 • برق گرفتگی: برق گرفتگی نیز یکی از رایج ترین خطراتی است که کارگران را تهدید می کند. بنابراین مدیر QSHE باید در این زمینه نیز فعال باشد. علاوه بر این که باید به ایمنی تجهیزات اهمیت داد، یک مدیر نباید اجازه کار افراد فاقد صلاحیت در این زمینه را صادر کند. تنها افرادی می توانند به عنوان برقکار در سایت ساختمانی فعال باشند، که مهارت کافی را دارند. همچین مدیر میتواند همراه با اموزش های ایمنی ضروری، استفاده از مواد غیر رسانا در محدوده خطور برق و کابل ها را در دستور کار قرار دهد. استفاده از برچسب های هشدار خطر برق گرفتگی نیز میتواند کمک زیادی به کاهش مرگ و میر بر اثر برق گرفتگی کند.
 • آلودگی صوتی: همانطور که می دانید در محل ساخت و ساز سر و صدای زیادی وجود دارد. متاسفانه کمتر به این خطر خاموش اهمیت داده می شود و بنابراین می تواند در طولانی مدت مشکلات شنوایی زیادی برای کارگران ایجاد کند. همچنین باعث حواس پرتی و وقوع خطرات دیگر خواهد شد. مدیر QSHE باید قوانین در این رابطه و برای کاهش میزان اسیب بر اثر آلودگی صوتی ارائه کند. گوش گیرها قادر به حذف کامل این سر و صدا نیستند و باید تجهیزات حفاظت شخصی مناسب در اختیار کارگران قرار گیرد.
 • سندرم لرزش دست: این سندروم انگشت آبی یا سندرم لرزش دست، در واقع بر اثر کار طولانی مدت با تجهیزات برقی و یا حفاری در سایت های ساخت و ساز برای کارگران رخ می دهد. مدیر می تواند با ارزیابی ریسک موثر و PPE صحیح از این خطر پیشگیری نماید.
 • بیماری های تنفسی: آزبست و گرد و غبار موجود در سایت های ساختمانی میتواند منجر به بیماری های ریوی خطرناکی شود. از این روی تمامی PPE های صادر شده باید به نحوی صحیح مورد اجرا قرار گیرد.

QHSE

چگونگی اجرای موفق QSHE توسط مدیران

هدف سیستم مدیریتی کیفیت، سلامت، ایمنی و محیط زیست یا همان QSHE، ایجاد شرایط سلامت و ایمنی سازگار با تمامی مکان های کار است. بسیاری از مدیران اهمیت آن را درک کرده و موفق به ایجاد یک سیستم QSHE تاثیرگذار برای سازمان خود شده اند. با اینحال هنوز تعداد قابل توجهی از مدیران برای دست یابی به این هدف در تلاش هستند. در ادامه به توضیح ۵ روش مهم می پردازیم که مدیران میتوانند توسط آن یک سیستم QSHE موثر را در شرکت های خود پیاده سازی کنند.

۱.ایجاد و استراتژی صحیح

ایجاد یک استراتژی صحیح که به جهت گیری استراتژیک کلی شرکت مرتبط و پایبند باشد، به منظور اجرای موفق سیستم QSHE ضروری است. علاوه بر این، کار مطابق با استراتژی شرکت باعث افزایش احتمال موفقیت می شود. با وجود یک استراتژی موثر، مدیران مجبور نیستند دائما از موقعیت خود محافظت کنند یا مقام های مدیریتی بالاتر را در رابطه با سیستم QSHE متقاعد سازند.

در حالی که اتصال سیستم مدیریتی به استراتژی سازمانی یک گام مهم و روشن است، اما بسیاری از مدیران قادر به پاسخگویی به سوالات ابتدایی در مورد آن نیستند. آن ها باید بتوانند به سوالات زیر پاسخ دهند. در غیر این صورت مشخص می شود که هیچ برنامه موثری در دستور کار خود ندارد:

 • هدف از پیاده سازی سیستم QSHE چیست؟
 • یا این که سیستم را در یک سال آینده در چه وضعیتی می بینید؟

۲.تاکید بر ریسک های مهم سازمانی

مدیران معمولا روی وظایف مهم تر تمرکز می کنند. با این حال، آن ها گاهی اهمیت تمرکز بر عوامل ریسک را نادیده می گیرند. تاکید بر عناصر پر ریسک کسب و کار تضمین می کند که منابع به طور موثر و کارآمد توزیع می شوند. به این معنا که تمامی ریسک ها کاهش می یابد که به نوبه خود عدم آسیب به محیط کاری شرکت را نیز تضمین می کند.

مدیران در یک سیستم مدیریتی HSE باید بر عناصری تاکید و تمرکز کنند که ممکن است تاثیر منفی بر سیستم بگذارد یا باعث ایجاد ناهماهنگی برای سازمان شود.

۳.اهمیت ارتباطات

هنگامی که سیستم پیاده سازی شد، دریافت فیدبک از سیستم حیاتی است. همچنین توجه به عواملی که در سیستم کارآمد نیستند نیز مهم است. مدیران باید میز های خود را ترک کنند، به اطراف بروند و در مورد عملکرد سیستم جدید با هم تیمی های خود ارتباط برقرار کنند. نظرات بد را فیلتر نکنید، بلکه آن ها را فرصتی برای بهبود و راه اندازی یک سیستم بهتر و سازنده تر در آینده ببینید.
QHSE

۴.ممیزی ها و بررسی های داخلی منظم

ممیزی های داخلی و بررسی های مدیریتی دو عنصر حیاتی هستند که سیستم مدیریتی QHSE موثر در شرکت را تضمین می کنند. علاوه بر این این جنبه ها میزان کار آمدی سیستم را اندازه گیری می کنند. مدیران بایستی به طور منظم به ایجاد ممیزی ها و بررسی مدیریتی به منظور تجزیه و تحلیل پیاده سازی موفق سیستم بپردازند.

۵.یادگیری و اشتراک گذاری به طور پیوسته

مدیران باید خود را با روندهای جدید آپدیت کنند. به آژانس های صنعتی بپیوندید و با نهادهای نظارتی ارتباط برقرار کنید تا از فناوری های صنعت آگاه شوید. و البته مسئله تنها به آگاه سازی و یادگیری ختم نمی شود، و باید آموخته های خود را به نحوی موثر به اشتراک بگذارید. رسانه های اجتماعی یک پلتفرم عالی برای یادگیری و تعامل با صنعت هستند. مدیران QSHE باید با به اشتراک گذاشتن تجربیات شخصی خود، از مزایای این پلتفرم ها بهره مند شوند. در نتیجه به عنوان یک تیم رشد و ترقی کنند.

و اما QSHE در مکان های ساختمانی

فرایند QSHE کار طولانی و دشواری است اما با پیشرفت فناوری های دیجیتال میتوان کارها را ساده تر ساخت. در واقع به کمک روش های دیجیتالی، میتوان ارتباطات بین مدیر QSHE و کارگران را ساده تر ساخت. در اینجا به مراحل مهم برای موفقیت در روند QSHE در صنعت ساختمانی می پردازیم:

۱.ارتقا نقش HSE و جلوگیری از بروز حوادث

قبل از هر چیز باید فرهنگ ایمنی و سلامت را در سازمان خود توسعه دهید و از اجرای آن حمایت کنید. برای شروع کافیست یک برنامه دیجیتالی مثل LetsBuild را بکار گیرید و به روند پشتیبان گیری از فرایندهای سلامت و ایمنی در پروژه از آن بهره مند شوید. با خودکار ساختن فرایند HSE، افراد را از خطرات آگاه خواهید ساخت و احتمال وقوع حوادث در پروژه ساختمانی را به حداقل می رسانید.

۲. استفاده از ابزار دیجیتالی برای مدیریت

از آنجایی که هندل کردن فرایند های HSE با وجود مدیریت دشوار پروژه های عمرانی امکان پذیر نیست، باید کارهای مدیریتی را به حداقل برسانید. با کمک ابزارهای دیجیتالی میتوانید این مسئله را محقق سازید. در این صورت بررسی و نظارت بر کارگران ساده تر خواهد بود و لزومی به حضور در سایت ساختمانی نخواهید داشت.

پس سعی کنید ابزار مناسب برای بررسی کیفی سایت را بیابید. لزومی به استفاده از چندین ابزار وجود ندارد و میتوان کار را با یک ابزار همه کاره پیش برد. به این صورت که تیم شما می تواند با چند کلیک ساده روی گوشی تلفن همراه خود به آن چه نیاز دارد، دسترسی پیدا کند.

۳. استفاده از ابزار مناسب برای اسناد تصویری

همانطور که می دانید یک تصویر گویا تر از هزاران خط توصیف است. بنابراین فعالیت های خود را با عکس ها مستند کنید. از انتشار اسناد تصویری در ایمیل ها و دستگاه های مختلف خودداری نمایید. باید به کمک یک ابزار مطمئن تمامی عکس ها و اسناد تصویری خود را در یک سیستم دیجیتال مرکزی ذخیره و مدیریت کنید.
QHSE

جمع بندی

همانطور که گفتیم QHSE سیستمی است که شرکت ها می‌توانند بر اساس آن به مدیریت کیفیت، سلامت، ایمنی و محیط بپردازند. یک سیستم مدیریتی QSHE در صنعت ساختمان، نیازمند یک استراتژی قوی و اجرای تاکتیکی و بازنگری مداوم برای اطمینان از پر تلاش بودن افراد در محل کار است.

برای استفاده از خدمات سایت املاک آنلاین املاکداران که شامل پیش فروش فروش آپارتمان در اصفهان، پیش فروش خانه ویلایی در اصفهان، مشاوره حقوقی املاک تلفنی، تهاتر ملک، خرید آپارتمان در اصفهان، سفارش خرید ملک در اصفهان، خرید زمین و خانه کلنگی در اصفهان، خرید ملک اصفهان، مشارکت در ساخت و اجاره روزانه باغ و ویلا در اصفهان، رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان، رهن و اجاره خانه ویلایی در اصفهان و غیره می شوند، می توانید به صفحه اصلی سایت مراجعه کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر به برگه های مربوطه مراجعه فرمایید.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه