رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

یک سوال Latest Articles

مشکلات املاک بدون پایان کار برای خریداران

هنگام شروع ساخت و ساز باید ابتدا برای دریافت مجوز ساخت اقدام کنید. در انتهای پروژه و پس از اتمام روند ساخت نیز ملزم به اخذ گواهی پایان کار هستید. دلیل افزایش ساخت و سازهای شهری نساز و بفروشی، اجازه بهره برداری از املاک ناقص توسط شهرداری می باشد. در حالی که مسئولیت تایید و ایمنی ساختمان ها از طریق پایان کار بر دوش شهرداران است. با املاک داران همراه باشید تا مشکلات املاک بدون پایان کار برای خریداران را برای شما شرح دهیم:

برای مطالعه بیشتر اینجا کلیک کنید.

مشکلات املاک بدون پایان کار

در گذشته نیز فروش ساختمان قبل از صدور گواهی پایان کار کم و بیش رایج بود. اما این روزها فروش املاک بدون پایان کار در تهران و سایر شهرها به شدت گسترش یافته‌است. چیزی که از آن به عنوان نساز و بفروشی تعبیر می شود. به این دلیل که مراحل تکمیلی ساخت در املاک فاقد پایان کار انجام نشده و به صورت نصف و نیمه به فروش می رسد.
payan4 - مشکلات املاک بدون پایان کار برای خریداران

قوانین مرتبط با پایان کار ساختمان

در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان به مسئله اخذ مجوز پایان کار اهمیت ویژه ای داده شده است. در واقع شهرداری و سایر مراجع مربوطه باید بر اساس قانون به بررسی مجوز پایان کار املاک بپردازند. اگر با توجه به تایید مهندس ناظر و سازمان نظام مهندسی، قوانین ملی ساختمان اجرا نشود نباید پایان کار صادر شود.

بنابراین شهرداری باید از صدور پروانه برای متخلفین خودداری کند. پس قبل از هر گونه خرید و فروش ملک و بهره برداری از آن باید برای رفع نقص اقدام شود. چرا که این مسئله می تواند ایمنی ساکنین را به خطر بیاندازد. حتی اگر خریدار قبل از انعقاد قرارداد و بهره برداری از ملک به عدم دریافت مجوز پایان کار آگاه باشد، همچنان نقض قانون به شمار می رود. این مسئله باید توسط نهادهای مربوطه در امر وضع مقررات شهری بررسی شود.

الزام شهرداری به صدور پایان کار

الزام به دریافت پایان کار یکی از امور مهم برای انتقال سند به شمار می رود که به عهده سازنده و یا مالک است. در واقع این وظیفه سازنده ملک است که برای دریافت این مجوز اقدام کند. اما در برخی موارد نساز بفروشی، مالک مجبور به تکمیل این روند قانونی خواهد شد. کارشناسان و مهندسان ناظر بر سازه، ایمنی و نقشه و محاسبات فنی آن را تایید می کنند و شهرداری مجوز پایان کار نهایی را صادر می نماید.

مطالعه
نمونه متن واگذاری ملک به فرزند

در حقیقت پس از اتمام عملیات ساختمانی، شهرداری یا نهاد مربوطه در صورت عدم بدهی یا خلافی سازه آن را تایید می کند. سپس مدرک پایان کار به سازنده ارائه می شود. متاسفانه شهرداری چندان به این مسئله حساسیت چندانی نشان نمی دهد و باعث به خطر افتادن ایمنی شهروندان می گردد. اگر ملک گواهی پایان کار نداشته باشد، بدین معناست که به امکاناتی نظیر آب، برق، سیستم ضد حریق و .. مجهز نیست. بنابراین قبل از خرید ملک باید اطمینان حاصل کنید که گواهی پایان کار توسط شهرداری صادر شده باشد.

دلایل افزایش خرید و فروش املاک بدون پایان کار

دلیل اصلی روند افزایشی فروش ساختمان های مسکونی قبل از دریافت پایان کار توسط شهرداری، نابسامانی بازار مسکن و قیمت بالای مصالح ساختمانی می باشد. در واقع قیمت های نجومی مسکن و عدم ثبات بازار منجر به رواج یافت بیش از پیش نساز و بفروشی است.

از آن جایی که مصالح ساختمانی گران شده، سازندگان از نظر اقتصادی دچار مشکل می شوند و در تنگنا قرار می گیرند. از طرف دیگر خریداران دیگر اهمیت چندانی به قوانینی همچون دریافت مجوز پایان کار نمی دهند. این مسئله یکی از مهم ترین مشکلات املاک بدون پایان کار برای خریداران و بهره بردار ساختمان است. گاهی مدت طولانی باید سپری شود تا این مشکل را حل کنند و مجوز پایان کار را دریافت نمایند.

دردسر نساز و بفروشی برای خریداران

همانطور که پیش تر گفتیم، شهرداری بر اساس قانون موظف است پس از اتمام عملیات اجرایی ساختمان و قبل از انجام معاملات ملکی برای صدور گواهی پایان کار اقدام کند. این گواهی بایستی با توجه به تایید مهندس ناظر در پایان پروژه صادر شود.

اما متاسفانه اهمیت دریافت گواهی پایان کار بلافاصله پس از اتمام پروژه ساخت و ساز در قانون قید نشده است. این مسئله باعث‌شده برخی افراد به اشتباه یا از روی عمد دریافتِ مجوز پایان کار را به تعویق بیاندازند. چرا که قانون به اخذ این مجوز قبل از هر گونه قرارداد اولیه برای فروش ملک اشاره ای ندارد. بنابراین افراد این روند دریافت گواهی پایان کار را به عنوان اسناد نقل و انتقال در نظر بگیرند.

مطالعه
دانلود نمونه قرارداد اجاره مغازه و نکات حقوقی که باید بدانید!

البته شهرداری به ظاهر این قانون استناد نموده و  تا قبل از بهره برداری از ساختمان پافشاری برای دریافت مجوز نمی کند. در حالی که بایستی همانطور که تا قبل از دریافت پروانه اجازه هیچ گونه عملیات ساختمانی داده نمی شود، به اهمیت پایان کار قبل از بهره برداری نیز اشاره شود.
payan3 - مشکلات املاک بدون پایان کار برای خریداران

عواقب نساز بفروشی

متاسفانه نساز و بفروشی عواقب متعددی در پی دارد. به دلیل عدم رعایت روح قانون در رابطه با این وضوع، روند تکمیلی ساخت مثل نصب تجهیزات برقی یا ضد حریق انجام نمی شود. این موضوع می تواند دردسر های زیادی برای خریدار و یا بهره بردار ساختمان به وجود بیاورد. در واقع بهره بردار مجبور است زمان زیادی را برای اتمام عملیات ساختمانی سپری کند. از این رو بزرگ ترین مشکل برای خریداران و مصرف کنندگان نهایی بوجود می آید.

زمانی که ساختمان از نظر تجهیزات ناقص باشد، هزینه روند تکمیلی ساخت بر عهده بهره بردار یا خریدار خواهد بود. بنابراین هزینه های اضافی یکی از مشکلات املاک بدون پایان کار برای خریداران به شمار می رود. همچنین باعث می شود که سند قطعی توسط دفاتر رسمی صادر نگردد. در نتیجه خریدار برای نقل و انتقال ملک دچار دردسر خواهد شد. از طرف دیگر نیز ایمنی ساختمان زیر سوال می رود.

متاسفانه در شهرهای کوچک از جمله شهرهای شمالی کشور این روند رو به افزایش است. حتی در مواردی برای برخی از ساختمان ها سند قطعی نیز صادر می شود و این مسئله حفظ حریم فضای سبز را به خطر می اندازد. گاهی برخی افراد در محدوده خارج از بافت و بدون مجوز برای ساخت و ساز اقدام می کنند. بنابراین مجوز به آن ها تعلق نمی گیرد. این مورد معمولا در مناطق شمالی و جنگلی کشور به وفور دیده می شود. بنابراین باید هنگام خرید ملک در شمال کشور حتما مطمئن شوید که پروانه ساخت و گواهی پایان کار را دریافت نموده اند.

ریشه مالی مماشات شهرداری

بارها در قانون تکرار شده که اخذ صدور پایان کار پیش از بهره برداری از املاک حیاتی است. چرا که می تواند ایمنی شهروندان را به خطر بیاندازد و دردسرهای متعددی برای خریدار پدید آورد. اما این مسئله توسط شهرداری پیگیری نمی شود و این دال بر ریشه مالی مماشات شهرداری می باشد.

در واقع هزینه ای که سازنده هنگام صدور پایان کار پرداخت می کند، بسیار جزئی است. به این خاطر که بخش عمده عوارض ساختمانی به هنگام صدور پروانه و همچنین هنگام صدور گواهی عدم خلافی به شهرداری پرداخت می گردد. در نتیجه انگیزه ای برای پیگیری مجوز پایان کار باقی نمی ماند. متاسفانه شهرداری به این مسئله اهمیت نمی دهد و ایمنی شهروندان به خطر می افتد.

مطالعه
روند تفکیک سند ملک چگونه است؟

گواهی پایان کار در تهران

متاسفانه تهران مرکز بهره برداری از املاک بدون پایان کار است! در حقیقت شهرداری تهران در مقابل بهره برداری از آپارتمان های مسکونی بدون پایان کار سکوت می کند. هر چند با توجه به قانون این مسئله به منزله عدم تکمیل ساخت و ساز و فقدان ایمنی به شمار می رود.

همین احمال کاری منجر به فروپاشی ساختمان هایی در پایتخت می شود. چرا که مالک و شهرداری با یکدیگر به توافق می رسند که چندین ماه پس از بهره برداری برای دریافت گواهی پایان کار اقدام کنند. حتی در برخی موارد شاهد عدم دریافت پروانه ساختمانی در آغاز ساخت و ساز هستیم. یکی از اصلی ترین مشکلات املاک بدون پایان کار برای خریداران، همین مسئله بی توجهی به قوانین است. در واقع بیشترین ضرر از آن مصرف کننده خواهد بود و هزینه گزافی به وی تحمیل خواهد شد!!
payan2 - مشکلات املاک بدون پایان کار برای خریداران

جمع بندی

همانطور که گفتیم، این روزها املاک زیادی بدون دریافت مجوز پایان کار یا حتی پروانه ساختمانی صورت می گیرد. این مسئله نه تنها باعث تحمیل هزینه های زیادی به خریدار و مصرف کننده می شود، بلکه ایمنی شهروندان را به خطر می اندازد. از طرف دیگر اصول شهرسازی زیر پا گذاشته می شود و منجر به مشکلات متعدد می گردد. در این مقاله به مشکلات املاک بدون پایان کار برای خریداران اشاره کردیم.

برای استفاده از خدمات سایت املاک آنلاین املاکداران که شامل مشاوره حقوقی املاک تلفنی، تهاتر ملک، خرید آپارتمان در اصفهان، سفارش خرید ملک در اصفهان، خرید زمین و خانه کلنگی در اصفهان، خرید ملک اصفهان، مشارکت در ساخت و اجاره روزانه باغ و ویلا در اصفهان، رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان، رهن و اجاره خانه ویلایی در اصفهان و غیره می شوند، می توانید به صفحه اصلی سایت مراجعه کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر به برگه های مربوطه مراجعه فرمایید.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.