رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

یک سوال Latest Articles

چند نکته مهم هنگام بازدید ملک قبل از خرید یا اجاره

چه نکاتی را باید در اولین بازدید از خانه اجاره ای در نظر گرفت؟ بهتر است بدانید توجه به رویکرد نسبی که در خرید و فروش ملک وجود دارد می تواند تا میزان زیادی در جنبش بازار املاک موثر باشد.

برای مطالعه بیشتر اینجا کلیک کنید.

از آن جایی ملاقات خانه های مستاجر نشین در ایام فصل تابستان بیشتر به چشم می خورد، بنابراین نکته‌ ای که حائز اهمیت بوده این است که مستاجران یا خریداران مسکن به چه نکاتی باید بیشتر توجه کنند که بتوانند یک خرید خوب و مطمئن داشته باشند.

در این مقاله از املاک داران سعی داریم تمام نکات مربوط به قبل از خرید خانه را خدمت شما ارائه دهیم. در صورتی که قصد دارید بیشتر با این نکات آشنا شوید در ادامه مقاله همراه ما باشید.

نکات مهم اولین بازدید از خانه اجاره ای

بازدید از خانه یکی از ضروری ترین مراحل در خرید یا اجاره خانه به شمار می رود و زمانی که برای خرید و اجاره خانه اقدام می‌ کنیم، موارد مختلفی در انتخاب ما دخالت دارد که خیلی از آنها به آسانی قابل مشاهده نیستند. ولی بسیاری از آن ها به راحتی انجام می شوند.

visite8 - چند نکته مهم هنگام بازدید ملک قبل از خرید یا اجاره

بنابراین می توان به این صورت گفت که در زمان بازدید کوتاه نمی توان علاوه بر خانه، محله و همسایه های آن را نیز در نظر گرفت. همچنین نکاتی که هنگام بازدید از خانه باید در نظر بگیرید شامل سیستم گرمایش، سرمایش، دسترسی خانه، فضاهای عمومی و مسائل دیگر است که ممکن است در نگاه اول به نظر نرسد.

لذا بررسی تمام این موارد می‌ تواند یکی از دغدغه های بزرگی باشد که خیلی از افراد آن را نادیده می‌ گیرند. مخصوصا اگر تجربه کافی در این مورد نداشته باشند. در ادامه به معرفی چندین نکته مهم خواهیم پرداخت که به شما کمک می کند در اولین بازدید از خانه اجاره ای بتوانید آن را به راحتی انتخاب کنید.

۱.با چه کسانی به بازدید از خانه برویم؟

زمانی که قصد دارید از خانه ای بازدید کنید بهتر است که به تنهایی این کار را انجام ندهید. البته در صورتی که قصد دارید برای بار اول به آنجا بروید تنهایی رفتن مشکلی نیست. ولی اگر از جایی خوشتان آمد و دوست داشتید بیشتر آن را بررسی کنید، بهتر است که در دفعه بعد با یک فرد با تجربه برای بازدید به آنجا بروید.

بنابراین انتخاب یک فرد با تجربه می تواند به شما کمک بیشتری کند. همین طور فراموش نکنید نظر دیگر افراد خانواده که قرار است در این خانه زندگی کنند نیز مهم است و بررسی همه جانبه می‌ تواند در انتخاب بهتر و کاهش میزان اشتباه موثر باشد.

۲.چه زمانی از خانه بازدید کنیم؟

زمانی که قصد بازدید از خانه اجاره ای را دارید بهتر است که قبل از آن با صاحب ملک هماهنگی لازم را انجام دهید. به خصوص اگر مستاجر دیگری در خانه زندگی می کند باید از قبل آن را اطلاع دهید. زمان لازم برای این کار بهتر است که یک بار در روز و یک بار در شب باشد و تمام جوانب آن را سنجیده بررسی کنید.

از دیگر نکات مهم هنگام بازدید ملک این است که در نظر داشته باشید تنها با آن خانه سروکار ندارید، بلکه محله و افرادی که در آنجا زندگی می‌ کنند نیز در انتخاب ما موثر خواهند بود. بنابراین اگر در خرید خود مصمم هستید بهتر است که در ساعت های مختلف روز و شب به آن جا سر بزنید و تمام فضای آنجا را بررسی کنید.

visite6 - چند نکته مهم هنگام بازدید ملک قبل از خرید یا اجاره

۳.در هنگام بازدید از خانه چه مواردی به همراه داشته باشیم؟

قبل از اینکه برای بازدید خانه اقدام کنید باید آمادگی کامل را داشته و تمام نکات آن را بسنجید و برای این کار باید از مواردی که کمکتان می کند استفاده کنید این موارد شامل:

مطالعه
آنچه در مورد دعاوی سه گانه تصرف باید بدانید!

متر یا ابزار اندازه‌ گیری: برای اندازه گرفتن ابعاد محیط باید از متر و خط کش استفاده کنید؛ البته در حال حاضر استفاده از اپلیکیشن هایی که قابلیت اندازه گیری دارند بهترین روش است و کار شما را بسیار راحت تر می کند.

دوربین یا موبایل دوربین‌ دار: بهتر است از محیط های مختلف فیلم برداری یا عکاسی کنید که بعدا در فرصت مناسب آن را بیشتر مورد بررسی قرار دهید. البته فراموش نشود که اجازه مستاجر کنونی یا صاحب ملک ضروری است.

استفاده از کاغذ و خودکار برای یادداشت‌ برداری: ممکن است بعضی از سوالاتی که قصد دارید از مشاور املاک بپرسید را فراموش کنید. بنابراین برای راحتی کار خود بهتر است نکات مهم را در یک کاغذ بنویسید و یک چک لیست فراهم کنید تا چیزی از قلم نیفتد.

۴.کنترل احساسات

سعی کنید در نگاه اول آن خانه را به شکل یک ساختمان مشاهده کنید نه به عنوان منزل آینده تان. بنابراین منطقی تصمیم بگیرید و نگذارید احساس تان بر منطقتان غلبه کند و باعث شود که معایب اصلی را نادیده بگیرید.

visite2 - چند نکته مهم هنگام بازدید ملک قبل از خرید یا اجاره

۵.یک بار دیدن خانه کافی نیست

سعی کنید در روزهای مختلف و با توجه به شلوغی و خلوتی آن را مورد بررسی قرار دهید و در هر بار حداقل ۳۰ دقیقه برای آن وقت بگذارید.

۶.انتخاب هوشمندانه

از مهمترین موارد هنگام بازدید خانه این است که انتخاب هوشمندانه داشته باشید؛ زیرا با انتخاب هوشمندانه می توانید، خانه ایده آل خود را با دقت و آگاهی بهتری تعیین کنید.

۷.کوچه

انتخاب کوچه باید به گونه‌ ای باشد که هنگام تردد آن دچار مشکل نشوید. زیرا بعضی از کوچه ها به صورت باریک هستند و نمی‌ توان به راحتی در آنجا عبور و مرور کرد؛ به علاوه این موضوع می تواند در هنگام اسباب کشی اهمیت بسیاری پیدا کند.

۸.همسایه

فراموش نکنید که داشتن یک همسایه خوب از وجود یک خانه نیز بسیار مهمتر است؛ بنابراین هنگام بازدید از ساختمان، وضعیت همسایه ها را به خوبی مورد بررسی قرار دهید.

زیرا وجود یک همسایه ایده آل نقش بسیار پررنگی در آرامش خانه شما خواهد داشت. همچنین می توان گفت همسایه هایی که بی حاشیه هستند از مهم ترین موارد در انتخاب خانه است. بنابراین اگر فکر می کنید تنها انتخاب محله می تواند مهم باشد، سخت در اشتباهید. زیرا همسایه بیشتر از آنچه فکر می کنید مهم تر است.

برای این که همسایه های خود را بهتر بشناسید می‌توانید از افراد آن محله پرس و جو کنید یا در دفعات بیشتری با آن محل سر بزنید و بیشتر با افراد ساکن در آنجا آشنا شوید. در صورتی که قصد دارید از خانه‌ های آپارتمانی استفاده کنید، می ‌توانید از تمیز بودن راهروها، سالم بودن لامپ های راهرو و میزان سر و صدا متوجه رفتار همسایگان خود شوید.

visite1 - چند نکته مهم هنگام بازدید ملک قبل از خرید یا اجاره

۹.آرامش و آسایش

اگر شما جزء افرادی هستید که نمی توانید جای شلوغ زندگی کنید و به دنبال جایی می گردید که آرامش و آسایش فراهم باشد؛ باید حتما نکات فوق را رعایت کنید.

توجه کردن به شلوغی خیابان، کوچه، محله و ساختمان بسیار مهم بوده و بهتر است بدانید که خیابان های مرکز شهر شلوغ ترین نقاط هستند. اگرچه دسترسی به مغازه، پاساژ، بیمارستان و غیره در مرکز شهر راحت‌ تر است ولی به دلیل شلوغی که دارد افراد بسیار کمی آنجا را انتخاب می‌ کنند.

به خصوص اگر قصد دارید از خانه‌ های آپارتمانی استفاده کنید؛ باید به تعداد واحدهای آن توجه کنید، زیرا هر چقدر تعداد واحدها بیشتر باشد مسلما شلوغی بیشتری نیز خواهد داشت.

۱۰.دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی

اگر وسیله حمل و نقل شخصی استفاده نمی کنید ساختمانی را انتخاب کنید که به مترو، اتوبوس های شهری و ایستگاه های تاکسی دسترسی راحتی داشته باشد.

البته دسترسی داشتن به ایستگاه های حمل و نقل می تواند یک امتیاز مثبت باشد، زیرا بعضی مواقع به دلیل ترافیک ترجیح می دهید که از تاکسی یا مترو استفاده کنید و در این مواقع دسترسی راحت می تواند کمک بسیاری کند.

۱۱.امکانات رفاهی

حداقل نیم ساعت را به بررسی امکاناتی مانند مدرسه، مراکز خرید، سرویس های حمل و نقل، سوپرمارکت و غیره بگذارید و فاصله آنها را تا خانه انتخاب شده بررسی کنید. همچنین این موضوع را در نظر بگیرید که فاصله مطلوب این امکانات تا خانه شما وجود داشته باشد که بعدا مجبور نباشید، مسافت زیادی را بپیمایید. بنابراین فراموش نکنید که با توجه به نیازهای خود، مکان مورد نظر و فاصله کانونی آن را در نظر بگیرد.

مطالعه
مدیریت آژانس املاک کفی و دپارتمانی چه تفاوتی با هم دارند؟

۱۲.عرض ورودی ساختمان

اسباب کشی از جمله عوامل مهم در هنگام انتخاب خانه است که بهتر است در هنگام بازدید عرض ورودی را ۱۱۰ سانتی متر در نظر بگیرید.

همچنین بیشتر آپارتمان ها اجازه از اسباب کشی با استفاده از آسانسور را نمی دهند. بنابراین باید ان موارد را نیز در نظر بگیرید. عرض ۹۰ سانتی متر بسیار مناسب اسباب کشی است.

visite7 - چند نکته مهم هنگام بازدید ملک قبل از خرید یا اجاره

۱۳.بررسی واحدها در هر طبقه

همانگونه که در بالای مقاله نیز اشاره کردیم تعداد واحدها می تواند تاثیر بسیار زیادی در انتخاب خانه داشته باشد و هر چقدر که تعداد واحدها کمتر باشد سروصدا و خرابی نیز کمتر خواهد بود. همچنین بهتر است که هر واحد فاصله مناسبی با یکدیگر داشته باشند. بهتر است بدانید آپارتمان‌ هایی که در ورودی یکدیگر باز می شوند از طرفداران کمتری نیز برخوردار هستند.

۱۴.وضعیت ایمنی ساختمان

وضعیت ایمنی ساختمانی که کار آن به اتمام رسیده یکم مشکل ساز است به همین خاطر بهتر است هنگام بازدید از یک کارشناس باسواد استفاده کنید که بتواند در وضعیت ایمنی ساختمان شما را راهنمایی کند. همچنین می توانید از طریق نقشه ساختمان، کیفیت ستون های آپارتمان را از لحاظ ایمنی بودن در مقابل زلزله بررسی کرد.

۱۵.بررسی کردن اسکلت ساختمان

بررسی کردن اسکلت ساختمان و سالم بودن آن از دیگر موارد در هنگام بازدید خانه است. برای این کار باید به دنبال شکاف و ترک های بزرگ باشید. در صورت پیدا کردن آنها با یک کارشناس در این زمینه مشاوره بگیرید. همچنین بهتر است دیوارهای بیرونی پنجره ها و دیوارهای بالکن را در نظر بگیرید و بهتر است بدانید که پنجره های خلیجی در عین زیبایی می تواند بسیار خطرناک باشند.

۱۶.انباری و کمدها

خیلی از افراد این دو مورد را نادیده می‌ گیرند؛ در صورتی که انباری و کمد می تواند برای نگهداری وسیله های اضافی و خرت پرت شما مناسب باشد. بنابراین توجه به این دو مورد نیز مهم است.

۱۷.تنظیم جهت جغرافیایی

جهت خانه تاثیر زیادی در نور، گرما و از همه مهمتر بادگیر بودن خانه دارد. بنابراین فراموش نکنید که جهت جغرافیایی خانه بستگی به شمال و جنوب بودن آن دارد. اگر جزء افرادی هستید که نور زیاد یا نور ملایر و مستقیم را ترجیح می دهید بهتر است که با توجه به نیاز خود، جهت آن را با استفاده از یک قطب نما تشخیص دهید.

۱۸.بررسی قاب پنجره‌ ها

برای سالم بودن قاب پنجره ها می توانید انگشت خود را روی آن بفشارید. همچنین شیشه های دوجداره را در نظر بگیرید؛ زیرا آنها بهترین انتخاب هستند و هیچگونه صدایی را از بیرون به داخل انتقال نمی دهند.

۱۹.بررسی وضعیت سیم‌ کشی خانه

سیم کشی خانه از جمله عوامل مهمی است که اگر در آن دقت کافی نشود ممکن است خطر آفرین باشد. همچنین اگر در هنگام بازدید از خانه سالم بودن یا نبودن آن را در نظر نگیرید، امکان دارد بعدا تعویض آن بسیار گران قیمت باشد. بنابراین بررسی جعبه فیوز اهمیت زیادی دارد.

visite3 - چند نکته مهم هنگام بازدید ملک قبل از خرید یا اجاره

۲۰.بررسی وضعیت لوله‌ کشی آب

سالم بودن رادیاتورها، لوله های آب و موتورخانه از دیگر نکات ضروری است که در بازدید خانه باید به آن توجه کرد و نباید قدیمی یا فرسوده باشند.

۲۱.ظرفیت اتاق‌ ها

فراموش نکنید که با توجه به وسایل خود مثل مبل، تخت خواب و غیره فضای خانه را در نظر بگیرید.

۲۲.انشعاب آب، برق و گاز

این نکته را توجه داشته باشید که جدا بودن آب، برق و گاز بسیار بهتر از مشترک بودن آن است. در صورتی که کنتور آنها جدا نبود از مدیر ساختمان یا صاحب ملک تقاضا کنید که نحوه محاسبه هزینه ها را خدمت شما توضیح دهند.

۲۳.شارژ ماهیانه

شارژ ماهیانه را باید با توجه به امکانات آن ساختمان در نظر بگیرید و اگر فکر می کنید که هر چقدر شارژ ماهیانه کمتر باشد امتیاز مثبتی به شمار می آید سخت در اشتباهید. زیرا شارژ ماهیانه با توجه به آسانسور، پارکینگ و غیره مشخص می شود.

۲۴.بهترین طبقات در آپارتمان

طبقات اول و آخر بدترین واحدها برای زندگی هستند و بیشتر افراد ترجیح می‌ دهند که در طبقات میانی زندگی کنند. زیرا در طبقه اول رفت و آمد زیادتر است و از همه مهم تر امنیت کمتری نسبت به دیگر طبقات دارد. همچنین طبقه آخر نیز در مقابل گرما و سرما آسیب پذیر بوده در صورتی که آسانسور مشکل پیدا کند ساکنین طبقات بالا باید پله های بسیاری را طی کنند که به پایین بیایند.

visite4 - چند نکته مهم هنگام بازدید ملک قبل از خرید یا اجاره

۲۵.آشپزخانه

آشپزخانه یکی از مکان های بسیار مهم برای خانم های خانه دار است. نورگیر بودن آشپزخانه حس بهتری در هنگام کار در آن خواهد داد. همچنین توجه کنید که آشپزخانه از مواردی مانند اتصالات سینک، ماشین لباسشویی، اجاق گاز، پکیج و آبگرمکن برخوردار باشد که در هنگام نصب با مشکلی روبرو نشوید.

مطالعه
ویژگی های میلگرد حرارتی چیست؟

۲۶.سیستم سرمایش و گرمایش

سیستم های سرمایشی و گرمایشی مهم‌ ترین مواردی هستند که باید حتما آنها را بررسی کنید. فراموش نکنید که کولر آبی یا بخاری مجاری مناسب داشته باشند که بعدا دردسری پیش نیاید.

۲۷.نورگیر بودن ملک

نورگیر بودن خانه علاوه‌ بر زیبایی، روشنایی فوق العاده ای به خانه می بخشد و تاثیر مثبتی در روحیه افراد دارد. برای اینکه از نور گیر بودن آن مطمئن شوید می توانید یک بار در روز و یک بار در هنگام غروب از خانه بازدید کنید. زیرا در این زمان نور بیشتر نمایان است و بهتر است بدانید که بهترین نوع گیری در ملک جنوبی و شمالی است.

۲۸.کف‌پوش

سعی کنید از کفپوشی استفاده کنید که برای شست و شو و مراقبت راحت تر باشد. لذا از قبل در مورد کف‌پوش ها اطلاعات کسب کنید که دید بهتری در هنگام بازدید از خانه داشته باشید.

۲۹.بالکن

اگر انتخاب بالکن برای شما مهم است، سعی کنید از بالکنی استفاده کنید که در کنار آشپزخانه باشد و بتوان از آن برای پرورش گل و گیاه استفاده کرد. همچنین بعضی مواقع افراد از بالکن برای انباری و کمد استفاده می‌ کنند. لذا اگر این گزینه برای شما مهم است هنگام بازدید از ملک آن را در نظر بگیرید.

۳۰.دیوارپوش ها

دیوار پوش نیز مانند کفپوش تاثیر زیادی در انتخاب خانه دارد. بهتر است از دیوارپوشی استفاده شود که قابلیت شستشو دارد و از محبوبیت زیادی برخوردار است. علاوه بر این دیوارپوش تاثیر بسزایی در طراحی و دکوراسیون خانه شما خواهد داشت. در نتیجه قبل از هر چیزی از جنس آن مطلع شوید که بعدا مجبور نشوید به خاطر تغییر آن هزینه‌ ای بپردازید.

۳۱.دقت کردن به بوی بد

یکی از نکات مهم در هنگام بازدید خانه دقت کردم به بوی بد است. این بو می تواند ناشی از بوی رطوبت باشد که به وسیله گچ‌ بری و ترک های روی دیوار نمایان می شود. همچنین در صورتی که بوی فاضلاب به مشامتان خورد، به راحتی از کنار آن نگذرید و حتما آن را به مدیر ساختمان یا مشاوره املاک تذکر دهید.

visite5 - چند نکته مهم هنگام بازدید ملک قبل از خرید یا اجاره

۳۲.حفظ حریم خصوصی

حریم خصوصی یعنی اینکه درهای ورودی روبروی یکدیگر باز نشوند و پنجره های دوجداره استفاده شده باشد، به طوری که هیچ گونه صدایی رد و بدل شود و در نتیجه در حفظ حریم شخصی شما بسیار موثر باشد.

۳۳.پارکینگ

از جمله موارد مهم به خصوص برای افرادی که وسیله حمل و نقل دارند، پارکینگ است. بهتر است که به مواردی مانند سقف داشتن پارکینگ و داشتن فضای باز آن توجه کنید. مسقف بودن پارکینگ از وسیله نقلیه شما در مقابل آفتاب، باران و برف محافظت خواهد کرد.

از دیگر ویژگی‌ های یک پارکینگ خوب می توان به داشتن شیب کمتر ورودی و مکان اضافه برای خودروی مهمان اشاره کرد. همچنین بهتر است که قبل از هر چیزی مشکل رفت و آمد ماشین مهمان را مشخص کرد که بعد از آن هیچ مشکلی به وجود نیاید.

کلام پایانی

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. همانگونه که در مطلب بالا نیز اشاره کردیم تمام جوانب را باید بررسی کرد که بعداً مشکلی به وجود نیاید. همچنین فراموش نکنید که برخی از فروشندگان با استفاده از ترفندهای مختلف سعی می کنند شما را فریب دهند. به عنوان مثال اثرات رطوبت را با نقاشی روی دیوار و همچنین مشکلات کفپوش را با استفاده فرش یا مبلمان پنهان می کنند. در نتیجه حواستان را جمع کنید که بعدا از خرید خود پشیمان نشوید.

اما برای شما خریداران و املاک داران محترم، پیشنهادی استثنایی داریم. می توانید با مشاوره و راهنمایی همکاران ما بهترین تجربه خرید را در انتخاب خانه داشته باشید.

مجموعه املاک داران با عرضه فعالیت های وسیع در زمینه ساخت و ساز و خرید و فروش، بستر مناسبی را در حوزه املاک پدیدار کرده اند. این فعالیت ها شامل خرید و فروش آپارتمان در اصفهان، ثبت ملک به صورت رایگان، سرمایه گذاری، شراکت در ساخت و ساز، مشاوره حقوقی املاک، معامله پایا پای، تهاتر و غیره می شوند.

 

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.