رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

aalan

کلیات وام مشارکت در ساخت مسکن چیست؟

سرمایه گذاری در املاک و مستغلات مستلزم آمادگی بالایی است و برخی افراد برای تامین مالی چنین سرمایه گذاری بزرگی نیاز به مشارکت با دیگر افراد دارند. در اینجا وام مشارکت در ساخت مسکن معنا می یابد. همان طور که می دانید بانک ها با دریافت یک سود مشخص، وامی را در اختیار سازندگان ملک قرار می دهند.

در واقع سرمایه های خرد و کلان را جذب نموده و آن سرمایه را با رعایت یک سری ضوابط در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد. این روند مشارکتی موجب رونق یافتن ساخت و ساز ملک در کشور می شود. سازندگان ملک می توانند وام دریافتی از بانک ها را به صورت اقساطی پرداخت نمایند و یا آن را به صاحب خانه واگذار کنند. با املاک داران همراه باشید تا بدانید وام مشارکت در ساخت مسکن چیست؟ چگونه تهیه می شود؟  مراحل استفاده از آن کدامند؟

وام مشارکت در ساخت مسکن

وام مشارکت در ساخت مسکن چیست؟

وام مشارکت نوعی از وام گرفتن می باشد. این وام به سرمایه گذاران املاک و مستغلات این امکان را می دهد تا با یکدیگر متحد شوند و درآمد حاصل از اجاره یا فروش یک قطعه از ملک رهنی را سهیم شوند.

این نوع وام با عنوان وام بهره-مشارکتی قراردادی نیز شناخته می شود و به مشارکت کنندگان این امکان را می دهد تا ریسک سرمایه گذاری را کاهش و از طرف دیگر به طور همزمان، قدرت خرید خود را افزایش دهند. برای وام هایی از این نوع ، عجیب نیست که با نرخ بهره مشارکت کمتری همراه شوند. به ویژه زمانی که بیش از دو وام دهنده در معامله شرکت داشته باشند.

چنین وام هایی در معاملات املاک تجاری سیار رایج هستند. وام دهندگان وام مسکن مشارکتی نیز معمولا غیر سنتی هستند. مانند کار آفرینی که می خواهد در املاک و مستغلات سرمایه گذاری کند، اما نمی خواهد به طور مستقیم با توسعه درآمد املاک سر و کار داشته باشد.

سرمایه گذاران میتوانند از وام مشارکت برای تامین مالی به منظور خرید یک ملک تجاری یا اجاره هر دارایی دیگری مثل یک قایق یا ویلای تفریحی و همچنین ساخت و ساز مسکن استفاده کنند. چنین تسهیلاتی برای ساخت واحدهای مسکونی برای متقاضیان با شرایط خاص ارائه می شود.

مطالعه
چرا برند و اسم مشاور املاک نقش مهمی در افزایش درآمد دارد؟

معمولا صندوق های بازنشستگی نیز به عنوام وام دهنده در چنین معاملاتی بکار گرفته می شوند. چرا که این نوع سرمایه گذاری نسبت به اوراق قرضه، بازده بیشتری دارد. به چنین سرمایه گذارانی، شرکای خاموش گفته می شود.

وام مشارکت در ساخت مسکن

وام مشارکت چگونه تهیه می شود؟

وام مشارکت در ساخت مسکن امروزه بسیار رایج می باشد. در چنین وام هایی، طرفین توافق می کنند که ریسک مالی ملک سرمایه گذاری شده را بپذیرند. در ازای قبول این ریسک، آن ها درصد مشخصی از بازده سرمایه گذاری را از اجاره یا فروش ملک دریافت می کنند.

سرمایه گذاران می توانند به شکل های مختلف با هم یک گروه را تشکیل دهد. به طور مثال دو یا چند وام گیرنده جدا، وام گیرنده و وام دهنده و یا چند وام دهنده. هر یک از شرکت کنندگان یک سهمی را در این معاملات دریافت می کنند. وام گیرندگان این نوع وام را انتخاب می کنند، چرا که قدرت خرید آن ها را افزایش می دهد. از سوی دیگر وام دهنگان از کاهش ریسک مالی سود می برند.

در واقع یک سری اشخاص حقیقی یا حقوقی به منظور گرفتن سود، سرمایه خود را در اختیار بانک قرار می دهند. بنابراین بانک نیز با دریافت سود مشخصی، تسهیلات ساخت مسکن را به سازندگان مسکن ارائه می کند. این سازندگان نیز میتواند گروهی از سرمایه گذاران باشند و یا افراد حقیقی که برای ساخت وساز مسکن اقدام می کنند. چنین شراکت هایی باعث سودآوری برای سرمایه گذاران و همچنین بانک می شود.

شرایط وام مشارکت در ساخت مسکن چیست؟

متقاضیان وام مشارکت در ساخت مسکن بایستی یا اوراق ممتاز، یا حساب پس انداز بانک مسکن یا جوانان و یا قرض الحسنه جاری داشته باشند. در چنین شرایطی می‌توانند با رعایت ضوابط تعیین‌شده برای دریافت‌وام اقدام کنند. وام گیرنده یا همان سازنده ملک باید یک سری تعهد در ازای وامی که می گیرد، بدهد. در اینجا به طور خلاصه به این تعهدات اشاره می کنیم:

 • خرید سهم بانک به صورت نقد یا اقساط در پایان قرارداد مشارکت (توافقی)
 • تعیین حداکثر مبلغ واگذاری اقساطی سهم شراکت بانک برای هر واحد براساس دستورالعمل های اعتباری بانک
 • پرداخت مبلغ تامین خسارت حوادث غیر مترقبه به بانک
 • تکمیل واحد های مسکونی مطابق با نقشه مورد تصویب
 • اجازه بازدید به بانک از ملک در هنگام ساخت و ساز
 • پرداخت کارمزد ارزیابی ملک، هزینه حق ثبت و حق تحریر قرارداد مشارکتی
مطالعه
با انواع کلید و پریز برق بیشتر آشنا شوید | چگونه مصرف برق را اقتصادی تر کنیم؟

وام مشارکت در ساخت مسکن

مراحل استفاده از وام مشارکت در ساخت مسکن کدامند؟

مرحله اول

 • در آغاز، سازنده یا سازندگان ملک باید طرح پیشنهادی خود را ارائه کنند. برای دریافت این وام ، سرمایه گذاران (سازندگان ملک) بایستی به منظور تشکیل پرونده به بانک مراجعه نموده و مدارک لازم را ارائه دهند. چنانچه این تقاضا از طرف بانک تایید گردد، قراردادی بین طرفین منعقد می شود.
 • ملک مورد تقاضا باید از شرایط خاصی برخوردار باشد تا شامل چنین وام هایی شود. در واقع ملک باید در محدوده خدمات شهرداری قرار داشته باشد. همچنین باید دارای قابلیت رهن گذاری نیز باشد. از طرف دیگر ملک مورد نظر باید تفکیک شده باشد و حدود رعایت شده باشند.
 • متقاضی نیز باید از نظر قانونی واجد شرایط دریافت وام مشارکت در ساخت مسکن باشد. در حقیقت فرد وام گیرنده باید تمکن مالی به منظور اجرای تعهدات خود داشته باش و بتواند در صورت لزوم سهم بانک را در انتهای پروژه خریداری کند.

مرحله دوم

در این مرحله بانک مدارک را بررسی و تقاضای شما را تایید می کند. بنابراین قرارداد وام مشارکت در ساخت مسکن منعقد خواهد شد. برای تنظیم قرارداد بین وام دهنده و وام گیرنده باید به دفترخانه مراجعه کنید.

مرحله سوم

و در آخر بر اساس ۸۰ درصد ارزش طرح پیشنهادی،  میزان وام مشارکتی تعیین خواهد شد. در ضمن باید بدانید که تمامی هزینه های عدم خلافی و صورت جلسه تفکیکی به عهده وام گیرنده می باشد. ولی سایر هزینه ها از تهیه پروانه ساخت گرفته تا تمامی هزینه های ساخت در ابتدای کار بروارد می شود.

وام مشارکت در ساخت مسکن

وام مشارکت در ساخت مسکن در بانک های مختلف

بانک مسکن

در صورت دریافت وام مشارکت ساخت مسکن از بانک مسکن، سازنده باید تعهدات زیر را بپذیرد:

 •  سازنده بدون موافقت بانک، امکان فروش، پیش فروش، اجاره و یا هر تصرف دیگری را ندارد.پ
 •  همچنین وام گیرنده موظف است تعهد نامه بازپرداخت حق شراکت را امضا کند.
 •  از طرف دیگر باید مراحل ساخت‌مسکن باید هماهنگ‌شده با بانک باشد.
 •  لازم است بدانید که بیمه ساختمان نیز به عهده سازنده است.
 • بانک باید امکان بازدید به طور اتفاقی از ساخت و ساز را داشته باشد.
 • چنانچه سازنده سهم بانک را در اسرع وقت خریداری نکند، بایستی جریمه آن را پرداخت نماید.
 • وام گیرنده موظف است به محض پرداخت تسهیلات نهایی از بانک، ساخت و ساز را به اتمام رسانده باشد.
مطالعه
استخر روباز بهتر است یا سرپوشیده؟

بانک انصار

و اما شرایطی که برای دریافت این وام از بانک انصار باید رعایت شود، کدامند؟ چنین وام هایی در بانک انصار به صورت وام بدون سپرده ارائه می شود. در واقع متقاضیان بدون هیچ گونه سپرده گذاری، میتوانند برای وام مشارکت از بانک انصار درخواست بدهند.

بانک ملی

وام مشارکت در ساخت مسکن بانک ملی هم ویژه پروژه های عمرانی و هم پروژه های کشاورزی می باشد. از طرف دیگر میتوانید برای ساخت مسکن به صورت گروهی و جمعی از این بانک برای دریافت وام مشارکت اقدام نمایید.

بانک ملت

درباره وام مشارکت در ساخت‌مسکن بانک ملت نیز باید بدانید که برای پروژه هایی مثل واردات ماشین یا واردات کالا و امور بازرگانی تخصیص داده‌می‌شود. البته قسمتی از وام مشارکت این بانک را برای ساخت‌و ساز مسکن نیز در نظر گرفته‌اند.

وام مشارکت در ساخت مسکن

جمع بندی

همانطور که گفتیم بانک ها با دیافت میزان معینی سود، به سرمایه گذاران وام پرداخت می کنند. سرمایه گذاران نیز با شروع ساخت و ساز مسکن هم این صنعت را رونق می بخشند و هم سودی به جیب می زنند. در نهایت هم میتوانند این وام را به صورت اقساطی به بانک ها پرداخت کنند. در این مقاله به توضیح وام مشارکت مسکن پرداختیم و مراحل تهیه آن را شرح دادیم.

برای استفاده از خدمات سایت املاک آنلاین املاکداران که شامل مشاوره حقوقی املاک تلفنی، تهاتر ملک، خرید آپارتمان در اصفهان، سفارش خرید ملک در اصفهان، خرید زمین و خانه کلنگی در اصفهان، خرید ملک اصفهان، مشارکت در ساخت و اجاره روزانه باغ و ویلا در اصفهان، رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان، رهن و اجاره خانه ویلایی در اصفهان و غیره می شوند، می توانید به صفحه اصلی سایت مراجعه کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر به برگه های مربوطه مراجعه فرمایید.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.