رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

واکسن‌های پیش از بارداری

بررسی واکسن‌های دریافتی قبل از باردار شدن

در بارداری‌های برنامه‌ریزی‌شده بهتر است قبل از اقدام به بارداری با پزشکتان در رابطه با تزریق واکسن‌های لازم مشورت کنید. البته خود پزشک احتمالاً در مورد واکسن‌های پیش از بارداری با شما صحبت خواهد کرد و آزمایشی را برای سنجش میزان پادتن‌های شما در برابر بیماری‌های مورد نظر درخواست می‌کند. پس از دیدن جواب آزمایش، پزشک ممکن است در صورت لزوم، دریافت واکسن‌هایی را به شما توصیه کند. پس از تزریق واکسن‌ها نیز ممکن است نیاز باشد مدتی صبر کنید و سپس اقدامات لازم را برای باردار شدن انجام دهید. برخی از این واکسن‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

واکسن سرخک

سرخک یک بیماری مسری ویروسی است که با تب، سرفه و آبریزش بینی شروع می‌شود و حدود دو روز بعد، بثورات قرمز رنگ یا راش روی پوست ظاهر می‌شود. به این دلیل که سرخک احتمال زایمان زودرس و سقط جنین را افزایش می‌دهد، در صورت ایمنی نداشتن بدنتان در برابر این ویروس، شاید پزشک شما در شرایط خاصی تزریق این واکسن را قبل از بارداری به شما توصیه کند، چون این واکسن در طول بارداری قابل تزریق نیست.

مطالعه
چرا خانمها سرد مزاج هستند

واکسن سرخجه

ویروس سرخجه باعث بروز علائمی شبیه آنفلوانزا می‌شود که معمولاً با راش پوستی همراه است. ابتلا به این ویروس در دوران بارداری می‌تواند خطرناک باشد. بیش از ۸۵ درصد نوزادانی که مادران آنها در سه ماهۀ اول بارداری به این بیماری‌ها مبتلا شده‌اند، به نقص‌های مادرزادی جدی مانند ناشنوایی و ناتوانی‌های ذهنی دچار می‌شوند. دریافت این واکسن نیز با تشخیص پزشک شما ممکن است قبل از بارداری شما لازم باشد. این واکسن هم نباید بعد از باردار شدن شما تزریق شود.

واکسن توأم کزاز و دیفتری

اگر از آخرین تزریق واکسن یادآوری کزاز و دیفتری برای شما، بیشتر از ۱۰ سال گذشته باشد و نیاز به تزریق دوبارۀ آن باشد، دریافت این واکسن ممکن است طبق تشخیص پزشک شما قبل از باردار شدن لازم باشد. هرچند واکسن توأم از توکسوئید ساخته می‌شود و تزریق آن در دوران بارداری بی‌خطر خواهد بود، ولی بهتر است که قبل از بارداری برای تزریق آن اقدام کنید.

مطالعه
اختلاف قد مناسب زن و شوهر

واکسن آنفلوانزا

به همۀ زنانی که در فصل آنفلوانزا یعنی از آبان تا اسفند ماه باردار خواهند بود، تزریق واکسن آنفلوانزا توصیه می‌شود. بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفلوانزا قبل از به اوج رسیدن فصل شیوع بیماری یعنی در ماه‌های مهر و آبان خواهد بود. به این دلیل که انواع ویروس آنفلوانزا و واکسن‌های مربوط به آنها هر سال تغییر پیدا ‌می‌کند، واکسن سال گذشته، شما را در برابر این بیماری ایمن نخواهد کرد و هر سال نیاز به تزریق دوباره است. این واکسن در دوران بارداری نیز قابل تزریق است و خطری برای جنین نخواهد داشت.

واکسن ‌هپاتیت B

پزشک شما ممکن ات پس از درخواست آزمایش هپاتیت B و مشاهدۀ جواب آزمایش قبل از بارداری و در صورت لزوم، تزریق این واکسن را به شما توصیه کند. این واکسن در دوران بارداری و پس از تشخیص پزشک هم قابل دریافت است و ضرری برای مادر و جنین ندارد.

مطالعه
آیا شما هم درگیر عشق یک طرفه شده اید؟

واکسن‌های پیش از بارداری - یک سوال

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.