رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

تست هوش کتل چیست ؟

آزمون کتل چیست؟
آزمون کتل چیست؟

 

تست هوش کتل

ریموند کتل اعتقاد داشت که آزمون های غیر کلامی مناسب ترین ابزار جهت اندازه گیری هوش عمومی می باشند. زیرا از نظر او اینگونه آزمون ها به فرهنگ خاصی وابسته نیستند و هر فرد با هر سابقه ی فرهنگی می تواند به آنها پاسخ دهد. به همین دلیل آزمون هوشی نابسته به فرهنگ خود را طراحی کرد. تست هوش کتل یکی از معروف ترین تست های علمی بین المللی می باشد.

تست هوش کتل چیست و چگونه طراحی شد ؟

آزمون هوش نمایشگاه فرهنگ ( CFIT ) در سال ۱۹۴۹ توسط ریموند کاتل ایجاد شد به عنوان تلاشی برای اندازه گیری توانایی های شناختی عاری از تأثیرات فرهنگی اجتماعی و زیست محیطی. متعاقباً دانشمندان به این نتیجه رسیدند که تلاش برای ساختن معیارهای توانایی شناختی عاری از تأثیر شرطی سازی تجربی و فرهنگی امری چالش برانگیز است. کتل پیشنهاد کرد که هوش عمومی (g) هم از هوش سیال (Gf) و هم از هوش متبلور (Gc) تشکیل شده است. در حالی که Gf از نظر زیست شناختی و مبتنی بر قانون اساسی است، Gc سطح واقعی عملکرد شناختی یک فرد است که بر اساس افزایش Gf از طریق آموزش های فرهنگی اجتماعی و تجربی (از جمله آموزش رسمی) است.

پرکاربردترین آزمون های فردی توانایی های شناختی، مانند نسخه های فعلی مقیاس هوش بزرگسالان وکسلر و مقیاس هوش استنفورد-بینه. نمرات توانایی شناختی را به ترتیب “ضریب هوشی انحراف” با ۱۵ و ۱۶ امتیاز ضریب هوشی گزارش می کنند، به یک انحراف استاندارد بالاتر یا کمتر از میانگین، کتل در CFIT انحراف استاندارد ۲۴ IQ تعبیه کرده است.

 

اختلافات فرهنگی و سنی

هوش متبلور (Gc) به آن جنبه از شناخت اطلاق می شود که در آن قضاوت های هوشمندانه اولیه به عنوان عادت متبلور شده اند. هوش سیال (Gf) از چند جهت، اساسی تر است و به ویژه در آزمون هایی که نیاز به پاسخ به موقعیت های جدید دارند مشهود است. قبل از بلوغ بیولوژیکی تفاوت های فردی بین Gf و Gc، عمدتاً تابعی از تفاوت در فرصت فرهنگی و علاقه است. در میان بزرگسالان، این اختلافات همچنین اختلافات را با افزایش سن منعکس می کند زیرا شکاف بین Gc و Gf با تجربه افزایش Gc، افزایش می یابد، در حالی که Gf به تدریج در نتیجه کاهش عملکرد مغز کاهش می یابد.

مطالعه
در مورد پارک‌های معروف اصفهان چه می دانید؟

یکی از اصلی ترین فشارها در برابر معروف ترین تست های هوش مانند مقیاس هوش استنفورد بینه و وکسلر این است که می توان آنها را از نظر فرهنگی مغایرت داشت بر اساس تأثیرات تجربی و زبانی موجود در سوالات. Raymond B. Cattell ، PhD ، آزمون هوش فرهنگی فرهنگ Cattell (CFIT) را با هدف ایجاد آزمایشی ایجاد کرد که تحت تأثیر این عناصر فرهنگی قرار نگرفت، درست مثل ماتریس های مترقی Ravenتست. او کار خود را در زمینه اندازه گیری هوش در دهه ۱۹۲۰ آغاز کرد و در سال ۱۹۳۰ اولین تلاش خود را با نام “گروه کتل” و “موجودی” که برای کودکان طراحی شده بود ، منتشر کرد. بعداً در سال ۱۹۴۰، ۱۹۴۴ و ۱۹۶۱ بازنگری صورت گرفت زیرا آزمون در توالی، دشواری و قالب دچار تغییراتی شد. آزمون نمایشگاه فرهنگ کتل در حال حاضر در نسخه سوم خود است که معمولاً به آن CFIT III می گویند.

این آزمون را می توان به صورت جداگانه یا در یک گروه انجام داد. سه مقیاس هوش اندازه گیری شده است که مقیاس اول (I) شامل هشت خرده آزمون است در حالی که مقیاس دوم و سوم (II و III) شامل چهار خرده آزمون است. هر فردی در هر مقیاس آزمایش نمی شود، زیرا آزمون بر اساس سن و توانایی ها انجام می شود.

– مقیاس I: برای کودکان ۴ تا ۸ سال (و بالاتر) و افراد دارای معلولیت ذهنی

– مقیاس II: برای کودکان ۸ تا ۱۴ سال و همچنین بزرگسالان متوسط

مطالعه
پیش بینی سفر ریچارد برانسون به فضا در انیمیشن سیمپسون ها

– مقیاس III: برای کودکان ۱۴ سال به بالا و همچنین بزرگسالان دارای هوش برتر

امتیاز دهی (نمره دهی تست هوش کتل)

آزمون نمایشگاه فرهنگ کتل همچنین از نظر نحوه نمره دهی با نمونه های مشابه متفاوت است. در حالی که اکثر تست های ضریب هوشی از انحراف معیار ۱۵ و میانه ۱۰۰ استفاده می کنند، انحراف معیار در آزمون IQ کتل برابر با ۲۴ است. بنابراین در حالی که منحنی زنگ اصلی نمرات ضریب هوشی معمولی افراد را در محدوده ۸۵-۱۱۵ قرار می دهد، محدوده اصلی CFIT داوطلبان آزمون را در محدوده ۷۶-۱۲۴ قرار می دهد که “ضریب هوشی متوسط” در دامنه نمره آزمون محسوب می شود.

 

تست هوش کتل چگونه اندازه گیری می شود ؟

دکتر کتل هوش را به دو نوع تقسیم کرد – هوش متبلور و هوش سیال یا جاری. هوش متبلور، هوشی است که از تجربه فرد مانند دانش عمومی و حافظه کلامی به دست می آید. تصور می شود که آموزش و تحصیل در هوش متبلور منعکس شده است. از طرف دیگر ، هوش سیال به عنوان توانایی بیولوژیکی برای کسب دانش و حل مسئله دیده می شود. بنابراین، این آزمون حول اندازه گیری هوش سیال از طریق سرعت استدلال، استدلال استقرایی و استدلال فضایی متمرکز است، که همگی مستقل از فرهنگ و آموزش انجام می شوند.

ریموند کتل اعتقاد داشت که آزمون های غیر کلامی مناسب ترین ابزار جهت اندازه گیری هوش عمومی می باشند. زیرا از نظر او اینگونه آزمون ها به فرهنگ خاصی وابسته نیستند و هر فرد با هر سابقه ی فرهنگی می تواند به آنها پاسخ دهد. به همین دلیل آزمون هوشی نابسته به فرهنگ خود را طراحی کرد.

 

نمونه سوال تست هوش کتل

• همه سوالات آزمون Cattell Culture Fair ماهیت بصری دارند، اما یک نمونه از سوالات آن را می توان در زیر مشاهده کرد، جایی که آزمون دهنده شی را از میان گزینه های چند گزینه ای که الگوی مکانی را که با علامت سوال است، انتخاب می کند.

آزمون تست هوش کتل
آزمون تست هوش کتل

 

مطالعه
چگونه باغ شیشه ‌ای بسازیم؟ تراریوم چه فرقی با باغ شیشه ای دارد؟

تست هوش کتل با درجه دشواری و استاندارد بالاتر نسبت به تست های رایج دیگر از جمله تست ریون، ابزاری مناسب جهت سنجش هوش غیرکلامی است.

تست هوش آنلاین کتل IQ (تست هوش تصویری) برای نخستین بار در ایران توسط گروه ای سنج آماده شده است. پیش از این تست های هوش متفاوتی نظیر آزمون هوش ریون برای استفاده کاربران در سطح وب گسترش یافته بود. با این حال برخی از متخصصان معتقدند که این تست هوش IQ می تواند هوش افراد را بیش برآورد نماید.

چنانچه سن شما بین ۷ تا ۱۳ سال است یا می خواهید این تست را برای فرزند خود انجام دهید لازم است از تست هوش کتل مقیاس دوم برای کودکان استفاده کنید.

آزمون کتل در حال حاضر استفاده های زیر را دارد:

– کمک در شناسایی معلولیت های یادگیری

– شناسایی دانش آموزان برای برنامه های شتاب دهنده

– شناسایی احتمال موفقیت دانش آموزان در دوره متوسطه

– راهنمایی و مشاوره برای تعیین مسیر شغلی و زندگی حرفه ای

– به عنوان آزمون ورودی انجمن افراد با ضریب هوشی بالا مانند انجمن ۹۹۹ (Triple Nine Society)

• توضیح برای جواب سوال تست هوش کتل : در قسمت صورت سوال، ۳ مربع وجود دارد که هر کدام تصویر یک دایره را به همراه دارند. می بینید که تصویر دایره به تدریج کوچکتر می شود. شما باید از میان شش گزینه، تصویری را پیدا کنید که در مربع نقطه چین قرار بگیرد. در این جا باید تصویری که با کادر قرمز رنگ مشخص شده است را انتخاب کنید، زیرا این تصویر دارای دایره ای است که از آخرین دایره سوال کوچکتر است.

نمونه سوالات تست هوش کتل
نمونه سوالات تست هوش کتل

 

• کدام یک از نظر منطق درست است؟

نمونه ای از سوالات تست هوش کتل
نمونه ای از سوالات تست هوش کتل

 

گردآوری: بخش سرگرمی بیتوته

نوشته ها مرتبط

ساخت تیوپ شنا

سایکلکس (cyclex)

ارسال دیدگاه