رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

یک سوال Latest Articles

با روش های نگهداری از گیاهان آپارتمانی آشنا شوید

نگهداری از گیاهان آپارتمانی چگونه از ایجاد آفت در گیاهان جلوگیری کرد؟ امروزه بیشتر افراد در فضای بسته زندگی خود را می گذرانند و رابطه بسیار کمی با طبیعت و گیاهان دارند. در بعضی مواقع این افراد دوست دارند که در فضای بسته مانند آپارتمان نیز به پرورش گیاهان بپردازند، زیرا گیاهان آپارتمانی علاوه بر اینکه فضای خانه را زیبا می کنند می توانند برای محیط های بسته نیز مناسب باشند.

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید گیاهان آپارتمانی را در فضای بسته نگهداری کنید می توانید تا انتهای این مقاله را مطالعه فرمایید. در این مقاله به صورت جامع و کامل درمورد نگهداری از گیاهان آپارتمانی و همچنین پرورش آنها پرداخته ایم.
1 5 1024x683 - با روش های نگهداری از گیاهان آپارتمانی آشنا شوید
فاکتورهای مهم و تاثیرگذار در نگهداری از گیاهان آپارتمانی

فاکتورهای مهم و تاثیرگذار در نگهداری از گیاهان آپارتمانی

همانگونه که می دانید گیاهان نیز مانند هر چیزی نیاز به مراقبت دارند. به قول یک ضرب المثل معروف که می گوید پیشگیری بهتر از درمان است، بنابراین باید قبل از هر گونه اتفاقی از گیاهان خود مراقبت کنید تا بعدا شاهد بیمار شدن گیاه نباشید. از جمله عواملی مانند نور، دمای هوا، آب، کود، رطوبت و خاک تاثیر بسیار زیادی در رشد و پرورش گیاهان آپارتمانی دارند. در ادامه این موضوعات را به صورت دقیق تر شرح خواهیم داد:

نور کافی

یکی از مهم ترین موارد در مراقبت از گیاهان آپارتمانی استفاده از نور آفتاب است. از آنجایی که گیاهان برای تقویت شدن و زنده ماندن به نور نیاز دارند بنابراین باید محل مناسب را در منزل تعیین کرده و سپس گیاهان را در آنجا قرار دهید. نور کافی علاوه بر رشد گیاهان در رنگ پریدگی، زردی یا خشکی آنها کمک بسیار شایانی می کند.

این نکته را توجه داشته باشید که تمام گیاهان به نور یکنواخت آفتاب نیاز ندارند و بعضی از آنها نور کمتر برایشان کافی است. همچنین در مراقبت از گیاهان آپارتمانی نور نباید به صورت مستقیم به گیاه بتابد و بهتر است که از نور غیر مستقیم استفاده کنید.
5 11zon 5 1024x510 - با روش های نگهداری از گیاهان آپارتمانی آشنا شوید
نگهداری انواع گیاهان آپارتمانی

مطالعه
راهنمای خرید سرامیک کف برای پذیرایی

ایجاد هوای تازه در گیاهان

از آنجایی که گیاهان آپارتمانی به هوای تازه و آزادی نیاز دارند، لذا بهتر است که آنها را در کنار پنجره محافظت کنید و بگذارید که اکسیژن کافی به گیاهان وارد شود. اکسیژن مورد نیاز باعث می شود که ساقه گیاهان محکم تر شده و همچنین برگ آنها تازه تر شود.

آب مورد نیاز

زیاده روی نکردن در آب به گیاهان، از دیگر مواردی است که باید به آن توجه ویژه ی کرد. گیاهان هم مثل تمام موجودات زنده به مقدار مورد نیاز به آب و غذا احتیاج دارند. بنابراین آبیاری بیشتر گیاهان و آب دادن در مدت زمان نامشخص و بسیار کوتاه باعث خشک شدن گیاهان می شود. بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که در زیر گلدان ها همیشه یک یا چند سوراخ ایجاد کنید که آب از تمام نقاط گلدان بگذرد و سپس به همه ی بخش های ریشه نفوذ کند. ایجاد این سوراخ ها باعث می شود که جریان هوا بیشتر شود و ریشه بتواند به راحتی تنفس کند.

رسیدگی به خاک گلدان

در مراقبت کردن از گیاهان آپارتمانی باید به خاک آن دقت بیشتری کرد. بهتر است از خاکی استفاده کنید که با اندکی ماسه نیز مخلوط شده باشد. فشرده سازی خاک گیاه نیز کار اشتباهی است و بهتر است که منافذ جزئی در خاک آن به وجود بیاورید. زیرا ایجاد منافذ در خاک باعث می شود که جریان هوا و اکسیژن به بخش های متعدد خاک نفوذ کند.
indoor plant care services in tehran - با روش های نگهداری از گیاهان آپارتمانی آشنا شوید
رسیدگی به خاک گلدان

پس از مدت زمان مشخص شده باید خام گلدان را عوض کرد و این زمان برای گیاهان مختلف متفاوت است. ولی می توان گفت که بهترین زمان برای این کار وقتی است که ریشه ها به سوراخ های ته گلدان رسیده باشند.

به طور کلی در بسیاری از گیاهان بهتر است که پس از زمان تقریبی ۶ یا ۷ ماه این کار را انجام دهید. زیرا در این مدت دیگر گلدان دارای مواد مغذی نیست و نیاز دارید که گلدان جدیدی را تهیه کنید. البته این نکته را فراموش نکنید که به خاطر بزرگ شدن گیاه بهتر است از گلدان بزرگتری استفاده کرد.

ایجاد حرارت متعادل

دمای مراقبت از گیاهان آپارتمانی در زمستان یا تابستان باید در سطح متعادل باشد، این حرارت بین ۲۲ تا ۲۵ درجه ی سانتی گراد است.

مطالعه
جدیدترین تلویزیون سامسونگ 55BU8500

مراقبت کردن از گیاهان در دمای کم باعث پرمژدگی آنها می شود. به عنوان مثال در فصل زمستان دمای هوا بسیار پایین می آید و برخی از گیاهان به ظاهر خشک می شوند. بنابراین برای جلوگیری از این مورد باید از تنظیم دما استفاده کرد. یکی از بهترین روش ها برای مشخص کردن دما گرم کردن اتاق است، این کار را باید به صورت غیر مستقیم انجام داد.
6595 11zon 1024x768 - با روش های نگهداری از گیاهان آپارتمانی آشنا شوید
اصول نگهداری گلهای آپارتمانی

رطوبت کم

  • در فصل سرد سال و گرم کردن آپارتمان، مقدار رطوبت خانه کم می شود و بر این اساس کاهش رطوبت، خود را از طریق قهوه ای شدن نوک برگ گیاهان بروز می دهد.
  • برای اینکه رطوبت را در اطراف گیاهان تامین کنید می توانید آنها را در کنار هم قرار دهید تا رطوبت نسبی در اطرافشان بالا برود.
  • همچنین می توان از یک ظرف کم ‌عمق استفاده کرد. برای اینکار تنها کافیست آب و سنگ آتش ‌فشانی را پر کنید و در فضای مناسب قرار دهید تا آب آن در طول مدت زمان بخار شود و رطوبت فضا افزایش پیدا کند.
  • مورد بعدی استفاده از دستگاه بخور است. می توان این کار را با اسپری انجام داد و باید هر چند وقت یکبار رطوبت آنها را از طریق این روش ایمن کرد.

پاک کردن برگ ها با استفاده از دستمال خیس

این نکته را توجه داشته باشید که گیاهان به وسیله برگ هایشان نفس می کشند، برای این کار بهتر است که با نوازش روی برگ ها خاک را از آن ها پاک کنید. این کار علاوه بر شادابی باعث رشد بهتر گیاه خواهد شد.
شاخص - با روش های نگهداری از گیاهان آپارتمانی آشنا شوید
پاک کردن برگ ها با استفاده از دستمال خیس

سازگاری با محیط اطراف

سازگاری با محیط یعنی گیاه را با محیط اطراف تطبیق دهید، این مساله وقتی پررنگ تر می شود که در آپارتمان زندگی می کنید. زیرا در این مکان ها عواملی مانند نور و رطوبت به اندازه کافی نیست. بنابراین باید آن را به گونه ای پرورش داد که با محیط پیرامون سازگار باشد. برای این کار می توانید از تمام روش هایی که قبلا گفته شد استفاده کنید.

هرس کردن

جدا کردن گل و برگ های گیاهان پژمرده از دیگر مواردی است که باید در هنگام نگهداری از گیاهان به آن دقت کرد. این کار علاوه بر هرس کردن برگ گیاه بیمار، باعث می شود که گیاه شما پر پشت شده و به صورت بوته ای بروید.

مطالعه
نحوه ی خرید تلویزیون سونی 65x95j

آب ندادن نامناسب و ایجاد نمک

ندادن آب کافی به گیاهان آپارتمانی و همچنین مرطوب کردن خاک آنها باعث می شود که آب بیش از حد از زیر گلدان سر ریز شده و باعث ایجاد نمک شود.
85 11zon 2 1024x459 700x314 - با روش های نگهداری از گیاهان آپارتمانی آشنا شوید
چگونه از گیاهان آپارتمانی مراقبت کنیم؟

کود حیوانی یا طبیعی

از دیگر فاکتورهای ضروری برای رشد گیاهان استفاده از کود حیوانی است. ولی استفاده کردن از کود نیز یک سری شرایط دارد که در صورت رعایت نکردن آنها نمی توان گیاه مناسبی را پرورش داد و باید در زمان مناسب و اندازه کافی پای آنها کود ریخت.

توجه نکردن به آفت گیاهان

حشراتی مانند تارتنچه، شته و پشه از جمله آفاتی هستند که خیلی سریع رشد خواهند کرد و یک روزه به همه جای گیاه سرایت می کنند. اگر هر چه زودتر جلوی آن را نگیرید به اندازه کافی به گیاه آسیب می زنند و دیگر گیاه ترمیم نخواهد شد.

محدود نکردن گیاه به گلدان

رشد بیش از حد گیاه در گلدان باعث می شود که ریشه ها درون گلدان دور هم بپیچند و رشدشان کم شود. همچنین نباید از گلدان های کوچک استفاده کرد، زیرا سبب خواهد شد که گیاه خیلی زود خشک شود.
1 1 2 700x402 - با روش های نگهداری از گیاهان آپارتمانی آشنا شوید
محدود نکردن گیاه به گلدان

کلام پایانی

با خواندن مقاله بالا متوجه شدید که مراقبت کردن از گیاهان کار اصلا دشواری نیست و در صورتی که این کار را با عشق و علاقه انجام دهید گیاهان با نشاطی خواهید داشت.

امیدواریم تا اینجای مطلب برای شما مفید بوده باشد. اگر نظر یا پیشنهادی در رابطه با این موضوع دارید، می ‌توانید در بخش نظرات بنویسید و از راهنمایی کارشناسان مجموعه املاک داران در اصفهان، استفاده نمایید. برای مشاوره حقوقی املاک تلفنی، خرید ملک اصفهان، تهاتر ملک، خرید آپارتمان در اصفهان، خرید زمین و خانه کلنگی در اصفهان و غیره می توانید به سایت املاک داران مراجعه کنید.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.