رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

ترفندهای مدیریت خانه برای زنان شاغل جهت بهینه سازی زمان

در دنیای امروزه زنان قوی، خودکفا، تحصیل ‌کرده و مستقل هستند که در کنار مردان کار می‌ کنند. ولی زنان شاغل وظیفه سنگین‌ تری نسبت به مردان را به دوش می‌ کشند، زیرا مسئولیت مدیریت خانه را هم نیز بر عهده دارند. اداره خانه دارای مسئولیت هایی مثل، خانه‌ داری، آشپزی، رسیدگی به تکالیف فرزندان، خرید خانه، بررسی دشواری ها و نیازهای روحی فرزندان و همسر است که هر یک به تنهایی مسئله بزرگی محسوب می‌ شود.

بیشتر افراد فکر می کنند که زنان شاغل برای بررسی این موضوع ها و ایجاد تعادل بین وظایف شغل و خانه‌ نیاز به انرژی زیادی دارند ولی اینگونه نیست. در این مقاله به طور کامل به مدیریت خانه برای زنان شاغل پرداخته ایم.

چنانچه شما نیز جزء زنان شاغل هستید و مسئولیت اداره خانه را بر عهده دارید، می توانید بعضی از این نکات را در ذهن خود داشته باشید تا بتوانید محیط خانه خود را به خوبی اداره کنید.

داشتن برنامه هفتگی و روزانه

با این که زنان شاغل در طول روز، چه در محل کار و چه در منزل به عنوان یک مادر با درخواست های متفاوتی روبه‌ رو هستند. همچنین آنها برای کنترل خانه باید طوری برنامه ریزی کنند که بتوانند هر یک از این درخواست ها را با بهترین کارکرد و کنترل زمان و ممکن پاسخ دهند. به همین خاطر داشتن برنامه هفتگی نیاز است.

ترتیب برنامه هفتگی باید اینگونه باشد که در هر هفته ۳۰ دقیقه زمان بگذارید و این زمان برای تنظیم برنامه روزانه، کافی است. تلاش کنید در این برنامه، کارهایتان را تقسیم کرده و همچنین دسته بندی کنید که اگر خودروی شما نیاز به بنزین دارد این کار را در هنگام برگشت به خانه انجام دهید تا زمان هدر نرود.

همین طور وظایف را بر اساس اولویت انجام دهید، برای مثال بین پختن شام و تلفنی صحبت کردن با دوستانتان پختن شام را اولویت اول قرار دهید.
مدیریت خانه برای زنان شاغل

مطالعه
آیا می دانید چند ساعت بعد از جا به جا کردن یخچال باید آن را مجدد به برق زد

برنامه خود را بنویسید

سعی کنید همیشه لیستی از وسایل موردنیاز در خانه داشته باشید که همه را به طور یک جا خرید کنید. فقط به یاد داشتن هر کاری که باید در طول روز انجام شود بدون ثبت آن، منجر به مسئله دیگری می‌ شود و برای به یاد آوردن آن به مدت زمان اضافه نیاز خواهید داشت. تا جایی که بازترین و آماده‌ ترین ذهن‌ ها هم با وجود گرفتاری زیاد دچار فراموشی می‌ شوند.

در نهایت شما می توانید با استفاده از یک وسیله برنامه‌ ریزی مثل نرم‌ افزار کامپیوتری، برنامه موبایل یا حتی یک دفترچه یادداشت داشته باشید و برای ثبت اهداف، قرارها، وظایف و تماس‌ های شما لازم است و به اداره زمان هم کمک شایانی می‌ کند.

مدیریت خانه برای زنان شاغل با سحرخیز بودن

صبح ها زودتر از خواب بیدار شوید و در ذهن خود برنامه ریزی و تقسیم کار کنید. سحرخیز بودن به شما این امکان را می‌ دهد تا بتوانید افکارتان را تنظیم کنید و بین کار‌های روزمره خود چه در اداره و چه در مدیریت خانه عدالت برقرار کنید. چند مورد از فواید زود بیدار شدن عبارتند از:

  1. ذهن شما، بیشتر از هر زمان دیگری برای برنامه‌ ریزی، مدیریت زمان و اولویت‌ بندی کارها آمادگی دارد.
  2. امور داخلی خانه معمولا در صبح زود قبل از رفتن به محل کار بهتر صورت می‌ گیرد.
  3. زمان بیشتری برای گذراندن در کنار خانواده خواهید داشت.
  4. اگر صبح زودتر از خانه خارج شوید ترافیک صبح‌ گاهی را تجربه نمی کنید.

مرزبندی بین کارهای خانه و اداره

در خانه، گرفتاری های کاری را کنار بگذارید. کنترل زمان را به طور منظم انجام دهید و کل دقت خود را برای کسب ۳ یا ۴ هدف مشخص در هفته یا روز قرار دهید. ساعات کاری مناسب را انتخاب کنید و سخت تلاش کنید. همچنین برنامه ریزی داشته باشید که چه موقع باید به خانه بروید و وقتی که رسیدید، تمام فکر و وقت خود را مختص به خانه‌ داری و خانواده صرف کنید و زمانی را برای صحبت با دوستان بگذارید.

در محل کار به برخی از درخواست‌ های کاری همکارانتان که مجبورید در خانه وقت خود را صرف آن کنید جواب رد دهید. این زنان که توازن خوبی بین خانه و محیط کار دارند، در هر دو محیط رشد می‌ کنند.
مدیریت خانه برای زنان شاغل

در پی عالی انجام‌دادن کارها نباشید

چیزی به اسم عالی بودن در انجام کارها وجود ندارد، از این رو شما نمی‌ توانید به آن دست یابی پیدا کنید. در تمیز کردن خانه و خانه‌ داری وسواس به خرج ندهید، زیرا پیامدی جز خسته شدن نخواهد داشت.

مطالعه
عکس کابینت های ایرانی - مدرن ممبران نئوکلاسیک

تلاش کنید به جای انجام دادن یک کار به طور مکرر و طولانی‌ مدت، زمان خود را بین چند کار تقسیم کنید و آن ها را به گونه ای که توانایی آن را دارید انجام دهید. در این صورت شما موفق شده اید در مدت زمان پایین، بازدهی بیشتری داشته باشید.

ارتباط داشتن با اعضای خانواده

در طول روز با اعضای خانواده در رابطه باشید بخصوص وقتی که در کنار خانواده نیستید، با فرزندان خود در ارتباط باشید. به عنوان مثال:

  • شعر، لالایی یا یک کتاب قصه بخوانید و آن را برای کودکانتان ضبط کنید.
  • از خود و همسرتان عکس بگیرید تا کودکان بتوانند هر زمان صورت‌ های شما را ببینند.
  • در هنگام استراحت در محل کار، با کودک خود تماس بگیرید. چرا که شنیدن‌صدای او می‌‌تواند به شما انرژی بدهد.
  • اگر روز تولد همسر یا فرزندتان نزدیک است، می توانید یک هدیه تهیه کنید. اگر وقتی برای جشن تولد گرفتن ندارید، تلاش کنید که صبح قبل از آنکه سر کار بروید کادو را به همراه یک یادداشت زیبا به آنها تقدیم کنید.

از همکاری همسر و فرزندانتان در انجام کارهای خانه غافل نشوید

نیازی نیست که به تنهایی کارهای خانه را انجام دهید ولی در انجام کارهای خانه می‌ توانید از همسر و فرزندانتان کمک بگیرید. شما باید تلاش کنید کارهایی را به فرزندان خود بسپارید و همچنین می‌ توانید در انجام بعضی کارهای خانه از توان بدنی همسرتان استفاده کنید.

همین طور از همسر خود در انجام بعضی از کارهای مربوط به کودکان کمک بخواهید. به عنوان مثال از آنها بخواهید هنگامی که شما در حال آشپزی هستید، در نوشتن تکالیف به فرزندانتان کمک کند.
از همکاری همسر و فرزندانتان در انجام کارهای خانه غافل نشوید

اجتناب از کارهایی که سبب هدر رفتن وقت می شوند

سعی کنید هنگامی که همسر و کودکانتان خواب هستند، تماس های تلفنی و ایمیل‌ های خود را بررسی کنید. از انجام‌دادن همزمان چند کار خودداری کنید، به ویژه موقعی که وقت خود را برای خود صرف می کنید. از موارد حواس پرتی می توان به تبادلات ایمیلی، جستجوی در اینترنت، بررسی رسانه‌ ها و صحبت زیاد با تلفن اشاره کرد.

تنظیم فعالیت‌ های خانوادگی ویژه

در مدیریت و برنامه‌ ریزی برای خانواده خود وقت بگذارید و این زمان را در طول هفته به گونه ای تقسیم کنید که در کلیه زمان ها حضور پررنگ داشته باشید. مثلا تلاش کنید وعده صبحانه ناهار و شام را در کنار خانواده صرف کنید. همچنین برنامه‌ های خود را طوری تنظیم کنید که آخر هفته خود را در کنار خانواده باشید.

مطالعه
فرش وینتیج چیست؟ ۵ ویژگی خرید فرش وینتیج یا کهنه نما

انجام ندادن همزمان چند کار باهم

افراد هنگامی که دقت خود را بر روی یک کار بخصوص متمرکز می کنند بهتر آن را انجام می دهند. مثلا زمان کار به فکر پختن شام نباشید یا هنگامی که به فرزندانتان در نوشتن تکالیف شان کمک می کنید برای همسرتان لیست خرید ارسال نکنید. همین طور خانه‌ داری از جمله مسائلی می باشد که نیاز به توجه و تمرکز زیادی دارد.

اکثر زنانی که شاغل هستند تصور می‌ کنند که می‌ توانند به طور همزمان چند کار را انجام دهند تا در زمان صرفه جویی کنند ولی انجام همزمان چند کار فیزیکی مشکلات خودش را نیز دارد.

برای مثال، زمانی که در حال اتوکشی لباس هایتان هستید سعی نکنید به کودکان خود کمک ‌کنید که لباس بپوشند. این کار سبب سوختن‌لباس یا به خطر افتادن‌جان فرزندتان می‌ شود.

در این صورت اگر بخواهید، می‌ توانید تنها یک کار فیزیکی را در یک زمان معین انجام دهید. مثل یک تماس تلفنی با مادرتان در حین اتو کردن، می‌ تواند به شما در ذخیره کردن زمان کمک کند.
مدیریت خانه برای زنان شاغل
امیدواریم با خواندن‌مقاله بالا اطلاعات مفیدی را کسب کرده‌باشید. اگر نظر یا پیشنهادی در رابطه با مدیریت خانه برای زنان شاغل دارید، می ‌توانید در بخش نظرات بنویسید و با راهنمایی کارشناسان مجموعه املاک داران می ‌توانید ضمن خرید و فروش خانه و ویلا در اصفهان، استفاده نمایید. اما شما از چه راه کاری برای مدیریت خانه خود استفاده می کنید؟ خوشحال می شویم این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و تجربیات خود را در این زمینه با ما و دیگر خوانندگان در میان بگذارید.

برای هرگونه رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان و رهن و اجاره خانه ویلای در اصفهان به سایت املاک داران مراجعه نمایید.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.