رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

تفکیک زباله خانگی و نکات کاربردی برای آن! چرا تفکیک زباله مهم است؟

تفکیک زباله خانگی یکی از ضروری ترین کارهایی است که هر فرد باید برای داشتن فضایی سالم آن را انجام دهد. برای تفکیک زباله ها از هم باید ابتدا نوع زباله را بشناسید و سپس اقدام به بازیافت آنها کنید. ما در این مقاله از املاک داران به آموزش جدا سازی زباله ها و بازیافت آنها پرداخته ایم، اگر دوست دارید بیشتر با این موضوع آشنا شوید و اطلاعات کافی را به دست بیاورید تا انتهای مقاله همراه ما باشید.
تفکیک زباله خانگی
تفکیک زباله خانگی

تفکیک زباله خانگی

از آنجایی که افراد در طول روز تقریبا ۲ کیلوگرم زباله تولید می کنند، بنابراین خیلی مهم است که این زباله ها تا حد امکان بازیافت شوند. مواد بازیافتی به عواملی مانند انرژی، زمان، صرفه جویی در منابع و دیگر موارد کمک بسیاری می کند. لذا به جای اینکه زباله ها را انباشته کنید بهتر است در فضاهای دفن زباله آنها را بازیافت کنید و با استفاده از روش مختلف آنها را دوباره استفاده کنید. برای اینکار چندین گام وجود دارد که در ادامه آنها را شرح خواهیم داد:

گام اول: کاهش ضایعات

هر چند این روزها می توان میزان بسیار زیادی زباله را بازیافت کرد ولی بهتر است که برای کمک به محیط زیست ضایعات را تا حد ممکن کاهش دهیم.

گام دوم: جدا سازی یا تفکیک زباله است

همه افراد موافقند که باید تا حد ممکن از زباله‌ هایی که قابل بازیافت هستند، دوباره استفاده کنند. ولی با اهمیت ترین مسئله این است که در ابتدای کار مطمئن شوید که زباله های قابل تجزیه ایجاد شده، به فضای مناسبی برای بازیافت انتقال داده می شوند. در اینجاست که تفکیک زباله را می توان بیان کرد.

مطالعه
موی حیوانات در ماشین لباسشویی چه مشکلی به وجود می آورد؟

تفکیک زباله چقدر اهمیت دارد؟

مواد مانند کاغذ، مقوا، ظروف پلاستیکی و فلزی، همچنین باتری و دیگر لوازم الکترونیکی قابل تفکیک هستند که هر کدام از آنها به روش های مختلفی جمع آوری و تفکیک می شوند. انجام دادن بازیافت تنها به محل و فضای زندگی افراد بستگی دارد و گاهی اوقات یک مرکز اختصاصی برای تجزیه در نظر گرفته می شود. برای به دست آوردن این اطلاعات اغلب باید از طریق مراکز بازیافت اقدام کرد. ولی کلا تفکیک زباله و دیگر موارد دارای یک سری قوانین برابر و یکسان است.
اهمیت تفکیک زباله
اهمیت تفکیک زباله

چرا تفکیک زباله مهم است؟

برای بازیافت بهتر باید به تفکیک زباله دقت بیشتری کنید. در حقیقت جداکردن اولین گام در بازیافت زباله است که در داخل منزل ها استفاده می شود. در گام بعدی، تفکیک مشخص تری در محل جداسازی زباله ها صورت می گیرد.

هنگامی که زباله های فلزی را در محل های به خصوص آنها مانند زباله های فلزی می اندازید، در حقیقت آن را در تجزیه درست قرار داده اید و این کار باعث می شود که خیلی سریع تر در اختیار مراکز بازیافت قرار بگیرد. اگر نتوانید آن را به نحوه صحیحی تفکیک کنید امکان دارد به مراکز دفن زباله انتقال داده شود و در نتیجه هیچوقت تجزیه نشود.

اگر این مشکل به وجود بیاید در حقیقت منبع بسیار با ارزشی را از دست می دهیم و همچنین فضا را آلوده می کنیم. لذا بهتر است که تفکیک زباله‌ ها را جدی تر بگیریم تا مقدار زباله های که قابل بازیافت هستند را کاهش دهیم.
چرا تفکیک زباله مهم است؟
چرا تفکیک زباله مهم است؟

زباله و ضایعات چند دسته هستند؟

زباله ها به ۵ دسته کلی تقسیم می شوند که عبارتند از:

  1. پسماندهای مایع که شامل دو نوع مایع آلوده مثل آب شستشو هستند و اغلب به داخل سیستم فاضلاب وارد می شود.
  2. زباله های جامد مثل پلاستیک، کاغذ، فلزها، سرامیک و شیشه می باشد.
  3. زباله های دیگری وجود دارد که آنها را آلی می گویند و یک ریشه طبیعی مثل ضایعات میوه ها، سبزیجات و مواد غذایی دارند. این مواد در طول مدت زمان و طی یک فرایند تجزیه می شوند، ولی بازیافت کردن آنها به این اصطلاح نیست که شما می توانید آنها را در هر جایی که می خواهید دفن کنید. زیرا این نوع ضایعات به گاز متان تحول می شود که برای محیط زیست بسیار خطرناک است.
  4. به ضایعاتی قابل تجزیه گفته می شود که باید از دیگر زباله ها تفکیک شده و به محل بازیافت انتقال داده شوند. بنابراین این زباله ها را می توان تجزیه کرد.
مطالعه
تمیز کردن لوازم برقی در خانه تنها با 7 قدم!

زباله و ضایعات چند دسته هستند؟
زباله و ضایعات چند دسته هستند؟

انواع زباله ها

انواع زباله ها به چند جداگانه تقسیم بندی می شوند که در ادامه به آنها می پردازیم:

بطری شیشه ای

این ضایعات ها به آسانی قابل تجزیه هستند. برای بازیافت راحت تر آنها بهتر است که برچسپ روی شیشه ها را بشویید و در فضای بازیافت قرار دهید.

فلزات و پلاستیک

این نوع زباله ها اغلب به بسته بندی مواد غذایی مرتبط هستند که باید آنها را در یک سطل به صورت جداگانه قرار دهید. این ضایعات باید به طور کامل تمیز شوند و از هرگونه پسمانده یا آلودگی به دور باشد.

کاغذ و مقوا

تجزیه شدن کاغذ و مقوا بسیار راحت است و در زمان تفکیک آنها، مواظب باشید دیگر دسته بندی ها که کاغذ نیستند را جدا کنید.

به عنوان مثال مواردی مانند کاغذهای روغنی یا برچسپ هایی مانند استیکرها، قابل تجزیه نیستند. در نهایت هنگام دور ریختن آنها بهتر است که کاغذها را مچاله نکنید، زیرا هر اندازه صاف‌ تر باشد تجزیه و بازیافت آنها آسان تر است.
تفکیک زباله خانگی و نکات کاربردی برای آن!
تفکیک زباله خانگی و نکات کاربردی برای آن!

وسایل الکترونیکی

این ضایعات را به هیچ عنوان با بقیه ی زباله ها قاطی نکنید. درست است که می توان آنها را بازیافت کرد ولی پروسه ی تجزیه آنها بسیار گسترده است.

مطالعه
خرید زیباترین فرش کاشان

زباله های مضر و خطرناک

زباله های مضر ضایعاتی هستند که امکان دارد قابل برافروختن، عفونی، خورنده، سمی و غیره باشند. این ضایعات را به هیچ عنوان نمی توان تجزیه کرد. زیرا بعضی از پروسه ها تجزیه ی گسترده ای دارند و افراد باید آنها را از همه ضایعات تفکیک کنند.

چگونه زباله ها را تفکیک و تجزیه کنیم؟

تفکیک زباله کار بسیار راحتی است و نیازی به دانش گسترده ای ندارد. همواره باید چند سطل را به صورت جدا برای مراقبت از ضایعات داشته باشید. برای اینکار باید ابتدا ضایعات را به دو گروه مرطوب و خشک تقسیم بندی کنید.

ضایعات مرطوب را باید هر روز به بیرون از منزل بگذارید وگرنه بوی آنها باعث اذیت شدن افراد می شود. این زباله ها قابل تجریه نیستند مگر اینکه ضایعات ارگانیک باشند. زباله های مرطوب مثل سبزیجات هستند که در صورت وجود حیاط می توان آنها را به صورت کمپوست یا کود درست کنید. همین طور باید مهم ترین کاری که انجام دهید زباله های خشک را تفکیک کنید.
چگونه زباله ها را تفکیک و تجزیه کنیم؟
چگونه زباله ها را تفکیک و تجزیه کنیم؟

کلام پایانی

در این مقاله به موارد و نکات مهمی در مورد تفکیک زباله خانگی اشاره کردیم. امیدواریم از مطالبی که در این مقاله گفته شد استفاده کرده باشید. مجموعه املاک داران با ارائه خدمات گسترده در حوزه ساخت و ساز و خرید و فروش، بستر مناسب و مطمئنی را در حوزه املاک به وجود آورده است. این خدمات شامل مشاوره حقوقی املاک تلفنی، تهاتر ملک، خرید آپارتمان در اصفهان، سفارش خرید ملک در اصفهان، خرید زمین و خانه کلنگی در اصفهان، خرید ملک اصفهان، مشارکت در ساخت، و غیره می شوند.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.