رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

راهنمای کوچک خرید فرش

همه چیز درمورد فرش ماشینی

می دانیم که فرش در دو مدل دستباف و ماشینی بافته می شود که هر کدام به روش خاصی تولید شده و ویژگی های مختلفی دارند. در مطلب فرش می توانید تاریخچه پیدایش و دیگر موارد مربوط به فرش را مشاهده کنید. همچنین در رابطه با فرش دستباف در مطلب فرش دستباف توضیحاتی خدمت شما عزیزان ارائه دادیم. اکنون در این مطلب قصد داریم دررابطه با فرش ماشینی صحبت کنیم و اطلاعات جامعی در اختیارتان قرار دهیم.

فرش ماشینی چیست؟

فرش ماشینی برگرفته از همان فرش سنتی است اما با این تفاوت که فرش ماشینی به وسیله دستگاه های صنعتی بافته می شود که سرعت فرآیند تولید فرش را چندین برابر می کند. حدود ۵۰ سال از تولید اولین فرش ماشینی میگذرد و تقریبا می توان گفت تمامی کشور ها از فرش ماشینی استفاده می کنند و ایران را مهد فرش می دانند. آمار تقریبی اعلام شده خبر از این می دهد که ایران حدود ۴۰ درصد از فرش های دستباف و ماشینی را به خود اختصاص می دهد.

مطالعه
خرید ال ای دی سامسونگ 43AU8000 سایز 43 اینچ کیفیت تصویر 4K

همه چیز درمورد فرش ماشینی

فرش از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

مهمترین قسمت های فرش که ممکن است در رابطه با فرش ماشینی بشنوید و باید اطلاعات کافی درمورد هرکدام داشته باشید در زیر توضیح داده شده است.

 • زمینه فرش: تمامی اجزاء فرش بر روی زمینه فرش قرار دارد. مانند کشیدن نقاشی بر بوم نقاشی زمینه فرش همان بوم نقاشی است.
 • حاشیه فرش: در کناره های فرش یک قاب بزرگ وجود دارد که در برگیرنده تمام اجزا فرش است.
 • لچک فرش: در گوشه های داخلی فرش طرح های مرتبط به همی وجود دارد که لچک نایده می شود.
 • ترنج فرش: در نقطه وسطی فرش طرحی خود را به نمایش قرار می دهد که بسیار مرتبط با بقیه ی اجزا فرش مخصوصا لچک می باشد که ترنج فرش را تشکیل می دهد

فرش ماشینی در دومدل ساده و گل برجسته

فرش ماشینی در دو مدل ساده و گل برجسته تولید می شود که فرشهای گل برجسته با استفاده از دستگاههای مخصوص طرح ها و نقش هایش کمی سطح بلندتری دارد و زمینه فرش پاینتر از نقش و طرح های فرش است.

مقایسه قیمت فرش ماشینی و قیمت فرش دستباف

قیمت فرش ماشینی به دو دلیل پایینتر از فرش های دستباف می باشد اول اینکه نخ های استفاده شده در فرش به صورت مصنوعی است و با دستگاه های ریسندگی با سرعت بالایی تولید می شود و دلیل دوم اینکه زمان کمتری برای بافت فرش استفاده می شود. حداقل اختلاف قیمت فرش های ماشینی و دستباف در یک سایز مشخص، یک به چهار می باشد به این معنی که قیمت فرش دستباف حداقل ۴ برابر بهترین مدل فرش ماشینی در یک سایز مشابه می باشد.

مطالعه
بهترین روش خشک کردن انواع میوه ها

همه چیز درمورد فرش ماشینی

نخ فرش ماشینی

نخ استفاده شده در فرش های ماشینی به صورت مصنوعی می باشد و می تواند از نوع پشمی، پلی‌پروپلین، پلی‌استر، اکریلیک و یا از نایلون باشد که هر کدام خصوصیت های مخصوص به خود را دارند. بهترین نخی که در فرش ماشینی از آن استفاده می شود نخ اکریلیک میباشد که دارای عمر طولانی تر و کیفیت بهتر می باشد. جنس نخ فرش اکریلیک، کوبیده ، سفت یا خراب نمی شود و به همین دلیل بیشترین طرفدار را هم دارد ولی فرش های تولید شده با نخ اکریلیک نسبت به فرش های تولید شده با سایر نخ ها مانند پلی استر یا فیلامنت دارای قیمت بیشتری می باشد. از معروفترین نخ های مرغوب می توان به نخ هایبایک، آکسا ترکیه و بایر آلمان اشاره کرد که از جدیدترین جنس نخ می باشد. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با نخ فرش می توانید مطلب فرش را مطالعه کنید.

انواع شانه و تراکم فرش ماشینی

فرش های ماشینی از نظز شانه و تراکم در چندین مدل زیر می باشند.

 1. فرش ۷۰۰ شانه تراکم ۲۵۵۰
 2. فرش ۱۰۰۰ شانه تراکم ۳۰۰۰
 3. فرش ۱۲۰۰ شانه تراکم ۳۶۰۰
 4. فرش ۱۵۰۰ شانه تراکم ۴۵۰۰
مطالعه
راه نگهداری گل سانسوریا در خانه

انواع اندازه های فرش ماشینی

 • فرش ماشینی ۱۲ متری

فرش های ۱۲ متری دارای ۳متر عرض و ۴ متر طول می باشند و بیشتر در فضاهای بزرگ مانند سالن پذیرایی استفاده می شوند.

 • فرش ماشینی ۹ متری

فرش های ماشینی ۹متری به عرض ۲.۵ و طول ۳.۵ بافته میشوند. با توجه به کوچک شدن اندازه منازل و آپارتمان نشینی در چندسال اخیر، فرش های ماشینی ۹ متری بیشترین فروش را نسبت به فرش های ۱۲ متری و ۶ متری داشته اند.

 • فرش ماشینی ۶ متری

در اوایل فرش های ۹متری و ۱۲ متری تولید می شدند اما با تغییر دکوراسیون و کوچک شدن منازل فرش های ۶ متری تولید و وارد بازار شدند. ابعاد فرش ۶ متری ۲در ۳ می باشد یعنی ۲متر عرض و ۳متر طول که این فرش را مناسب برای بسیاری از قسمت های منزل و فرش اصلی خانه های کوچک با دکوراسیون مدرن کرده است.

فروشگاه اینترنتی فرش هایپرفرش به صورت تخصصی و حرفه ای در زمینه فرش ماشینی فعالیت دارد و همانند دیجی کالا توانسته رضایت مشترین خود را جذب نماید.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه