رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

یک سوال Latest Articles

رنگ و تاثیرات شگفت انگیز آن بر زندگی انسان در سال ۲۰۲۲

انتخاب رنگ برای دیوار، فرش، میز، صندلی یا وسایل دیگر که شریک یا هم‌اتاقی شما از آن خوشش آید به اندازه کافی دشوار است. پس چگونه می توان رنگی را انتخاب کرد که نشان دهنده کسب و کار شما باشد و برند شما را جذابتر نشان دهد؟
تاثیر رنگ بر تصمیمات
همه ما انسان‌ها با رنگ رابطه عاطفی برقرار می کنیم. رنگ تأثیر قدرتمندی بر ما دارد. همین امر سبب می شود که مباحث زیادی در مورد تأثیر آن بر انسان بیان شود. برای مثال طبق یک نظرسنجی مردانی که پیراهن صورتی می‌پوشند از اعتماد به نفس و حقوق بالاتری بهره می‌برند. اما مفسران دیگر، مانند گرگوری سیوتی ، استراتژیست بازاریابی، اشاره می کند که پاسخ‌های ما به رنگ، جهانی نیست. بلکه آنها تحت تأثیر تجربیات و فرهنگ ما هستند. با این حال حتی وقتی این عوامل را در نظر می‌گیریم، شواهد نشان می دهد که رنگ می تواند به سرعت و ناخودآگاه بر تصمیمات خرید ما، و نگرش ما نسبت به محصولات و برندها تأثیر بگذارد.
انتخاب رنگ
بر اساس مطالعه‌ای که توسط جو هالوک انجام شد، آبی به طور سنتی مردانه‌تر در نظر گرفته می‌شود. در صورتی که در جوامع امروزی عمومی محسوب می‌شود. آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا برخی از معروف ترین شرکت ها از آبی به عنوان رنگ قالب خود استفاده می‌کنند؟ به فیسبوک، لینکدین و توییتر فکر کنید. چرا بسیاری از شرکت های فست فود از قرمز و زرد در برند خود استفاده می کنند؟ مک‌دونالد، برگرکینگ.
اگر وارد اتاقی شویم که با قرمزِ پررنگ تزئین شده باشد فوراً احساس می‌کنم که حواسمان جمع می‌شود و به طور غریزی از آنچه در اطرافم می‌گذرد آگاه‌تر هستیم. ولی برعکسِ این موضوع در فضای سبز یا سفید رخ می‌دهد، شما خودتان را در حالت آرام می بینید و حس آرامش اطمینان بخشی دارید. آنجلا رایت به عنوان بخشی از سیستم تاثیرات رنگ، به ویژگی‌های روان‌شناختی و ارتباط آنها با بدن، ذهن، احساسات یا ترکیبی از این سه اشاره می‌کند:
قرمز :
به گفته رایت، قرمز یک رنگ فیزیکی است و باعث شجاعت، قدرت، گرما، انرژی و هیجان می شود. از جنبه منفی، می توان آن را تهاجمی، انتقام‌جو و آتشین در نظر گرفت.
شما در حال رانندگی هستید و یک علامت راهنمایی و رانندگی قرمز یا تابلوی ایست جلوی خود می بینید، چه کار می کنید؟ چند بار دیده‌اید که وقتی یک ماشین آتش نشانی از کنارتان می گذرد، نبض شما شروع به تپیدن می کند؟ قرمز یک محرک است و در وادار کردن ما به عمل و واکنش سریع در مواقع اضطراری بسیار موثر است.
قرمز بهترین رنگ برای رقابت است: مطالعات انجام شده درخصوص مسابقاتی مانند فوتبال نشان می دهد که تیم های با لباس قرمز رنگ موفق تر از تیم هایی هستند که با لباس روشن وارد بازی می شوند. به این دلیل که قرمز باعث اعتماد به نفس بیشتری می شود. شخصی که آنها را مشاهده می کند، پوشنده را غالب می بیند، بنابراین تأثیر منفی بر عملکرد دارد.
بدترین حالت برای حفظ خونسردی: به عنوان یک محرک، قرمز می تواند به تپش قلب و افزایش فشار خون کمک کند. اگر در حال حاضر در یک موقعیت استرس‌زا (مانند یک جلسه پر خطر)، پوشیدن قرمز ممکن است هر گونه اثرات منفی واکنش طبیعی جنگ یا گریز شما را تشدید کند.
آبی :
آبی با عقل ما بازی می‌کند و با اعتماد، کارایی، آرامش، منطق و تأمل مرتبط است. محبوب ترین رنگ در جهان است، آرامش بخش ذهن و تفکرِ شفاف است و تمرکز را افزایش می‌دهد. برخلاف قرمز، آبی رنگِ ذهن است. آیا تابحال وارد اتاقی شده‌اید که دیوار آن آبی باشد و بلافاصله احساس سرما کنید؟ با وجود محبوبیت، آبی را می توان غیر دوستانه، دور از ذهن و فاقد احساسات هم دید.
بهترین رنگ برای بهره‌وری ببشتر: آبی آرامش بخش به ذهن برای ایده های جدید است. آبی به حفظ تمرکز کمک می کند. شاید به همین دلیل است که بسیاری از مردم فرش‌های آبی را برای خانه و یا در ادارات برای فضاهای خود انتخاب می کنند تا کارمندان خود را سرحال نگه دارند.
بدترین رنگ برای زمان خواب: محققان دریافته‌اند که نور آبی قوی‌ترین طول موج را برای سرکوب هورمون خواب (ملاتونین) دارد. یک نصیحت:  از دستگاه های مبتنی بر صفحه نمایش مانند گوشی در زمان خواب خودداری کنید، به خصوص اگر به سختی به خواب می‌روید.
زرد :
زرد یک رنگ احساسی است و از اثرات مثبت آن می توان به افزایش خوش بینی، اعتماد به نفس، عزت نفس، قدرت عاطفی و خلاقیت اشاره کرد. با این حال، زرد قوی‌ترین رنگ از نظر روانی است و در صورت استفاده از لحن نادرست آن می تواند باعث بی منطقی، ترس، شکنندگی عاطفی و افسردگی شود.
بهترین رنگ برای ورزش کردن: با انتخاب وسایل ورزشیِ زرد انرژی خود را تقویت کنید. ممکن است متوجه شوید که بیشتر فشار می آورید، سریعتر می دوید و فقط با انتخاب های روشن تر احساس بهتری دارید.
زرد ترغیب کننده به خوردن غذاهای فست فودی: رنگ زرد در فست فود‌ها با قرمز همراه می شود، زرد باعث ایجاد احساس شادی و لذت می شود، بنابراین ترکیب این دو ما را به خوردن غذاهای خوشمزه وادار می کند.
سبز:
سبز به عنوان یک رنگ متعادل دیده می شود و باعث ایجاد هماهنگی، تعادل، استراحت، اطمینان و آرامش می شود.این رنگ از ترکیب زرد و آبی به دست می‌آید. سبز باعث ایجاد تعادل بین سر و قلب می شود. رنگ سبز برای چشم به راحتی قابل تنظیم است، بنابراین رنگ بسیار مناسبی برای پس زمینه موبایل یا کامپیوترتان می‌باشد. اما این رنگِ آرام یک جنبه منفی نیز دارد: سبز را می توان خسته کننده و غیر الهام بخش دانست. همچنین رنگ مرتبط با پول، طمع و حسادت است.
سبز بهترین رنگ برای آرامش: به عنوان متعادل‌ترین رنگ، سبز انتخاب طبیعی برای جوان سازی و آرامش است. در ورزش‌هایی مانند یوگا، سعی کنید رنگ سبز را در تمرین خود بگنجانید. یک تشک سبز انتخاب کنید یا از لباس سبز برای تمرین یوگا استفاده کنید. بدترین رنگ برای خلاقیت: تصادفی نیست که برخی از افرادِ هنرمند لباس‌هایی با رنگ‌های پر زرق و برق و روشن می پوشند.
نارنجی :
نارنجی سرگرم کننده است و ترکیبی از قرمز و زردِ محرک است. مشابه قرمز، استفاده از نارنجی باعث رقابت و اعتماد به نفس می شود.اما رنگی جوان‌تر است. به همین دلیل، نارنجی در بسیاری از طرح‌هایی که مخاطبان جوان‌تر را هدف قرار می‌دهند مورد استفاده قرار می‌گیرد.
رنگی با سروصدای زیاد: اگر محصول جدیدی دارید یا به طور کلی می خواهید در بین مشتریان خود احساس فوریت ایجاد کنید، نارنجی نسبت به قرمز، تهاجم کمتری دارد. به همین دلیل، نارنجی یک انتخاب بازاریابی محبوب است و ممکن است به نرخ تبدیل بالاتری منجر شود.
شوخ طبع: رنگ نارنجی ساده و غریب در نظر گرفته می شود. احتمالاً به نفع شماست که اگر نیاز به داشتن لحن جدی در برندسازی یا پیام رسانیِ شرکتِ خود دارید، از رنگ نارنجی استفاده نکنید.
خاکستری:
و در نهایت خاکستری واقعاً کسل کننده و خسته کننده است. از نظر روانی خنثی است و استفاده از آن نشان دهنده‌ی عدم اعتماد به نفس است و می تواند کاملاً سرکوب کننده باشد. زمان آن رسیده که لباس کار خاکستری را کنار بگذارید و رنگ‌های قوی تر را انتخاب کنید. حتی مشکی هم انتخاب بهتری است زیرا پیچیدگی، کارایی و ماهیت را نشان می دهد.
مشکی:
بسیاری از برندهای معروف بسیار هوشمندانه از رنگ مشکی استفاده کرده‌اند. تا جایی که تنها با رنگ لوگوی خود به راحتی قابل تشخیص هستند. از طریق انتخاب رنگ خود تأثیرگذار باشید.
اکنون که می‌دانیم رنگ‌ها تا چه میزان بر زندگی ما تاثیرگذار است چرا سعی نکنیم با انتخابِ هوشمندانه محل زندگیمان را دربردارنده‌ی پیامی کنیم که می‌خواهیم؟

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.