رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

فرش وینتیج؛ عتیقه ولی ارزان! (نقد و اقساط)

فرش وینتیج؛ عتیقه ولی ارزان! (نقد و اقساط)


فرش های قدیمی و کهنه در بین ما ایرانی ها جدای از ارزش مادی دارای ارزش معنوی نیز هستند. اگرچه عنوان فرش عتیقه و یا آنتیک در تعاریف جدید به فرش هایی که قدمتی بالای 70 سال داشته باشند اطلاق می شود، اما اصالت فرش های ایرانی، قدمتی به بلندای تاریخ کهن ایران زمین دارند.

فرش وینتیج؛ عتیقه ولی ارزان! (نقد و اقساط) - یک سوال

فرش وینتیج یا کهنه نما فرش هایی هستند که اصطلاح فرانسوی vintage rug را به یدک می کشند. فرش های قدیمی و کهنه در بین ما ایرانی ها جدای از ارزش مادی دارای ارزش معنوی نیز هستند. اگرچه عنوان فرش عتیقه و یا آنتیک در تعاریف جدید به فرش هایی که قدمتی بالای 70 سال داشته باشند اطلاق می شود، اما اصالت فرش های ایرانی، قدمتی به بلندای تاریخ کهن ایران زمین دارند.
اگر در زمره ی کسانی هستید که به فرش های عتیقه و قدیمی علاقه دارید موانعی چون بالابودن قیمت و محدودیت هایی که در تعداد آنها وجود دارد باعث شود تا به راحتی نتوانید خریدی مطابق علاقه ی خود را داشته باشید و از طرفی فرش های عتیقه به راحتی در دست عموم قرار نمی گیرند و این فرش ها بیشتر جنبه ی تزئینی داشته و به مانند فرش های ماشینی به عنوان کف پوش مورد استفاده قرار نمی گیرد.
اما احتمالا با دیدن فرش های وینتیج نظرتان تغییر کند و فرش هایی مشابه فرش های عتیقه را داشته باشید.
برای مشاهده جدیدترین فرش های وینتیج 2022، اینجا کلیک کنید.
سوالی که پیش می آید این است که فرش وینتیج چیست؟ چرا اصلا این فرش را با فرش های دستباف مقایسه کردیم؟
در ادامه با ما همراه باشید تا با یکی از پرطرفدارترین فرش ها، یعنی فرش های وینتیج یا کهنه نما بیشتر آشنا شویم.
فرش های وینتیج از نظر زمانی قدمتی زیادی ندارند و شاید قدمت آنها به کمتر از تعداد انگشتان دست برسد. اما این فرش ها به دلیل شکل و ظاهری قدیمی که دارند در نگاه نخست فرش های عتیقه و قدیمی را برای شما یاد آور می شوند.

ویژگی های فرش وینتیج

فرش های وینتیج، فرش ماشینی هستند که می توان آن ها را به عنوان فرش های عتیقه ولی ارزان در نظر گرفت.
اما چرا فرش های وینتیج را با فرش های عتیقه و دستباف مقایسه می کنیم؟
طرز تفکر خاصی که برای طراحی و تولید فرش های وینتیج بود باعث شد که این فرش ها شباهت بسیار زیادی به فرش های دستباف و عتیقه داشته باشند.
فرش های دستباف دارای ویژگی های منحصربفردی بوده و هستند که باعث تمایز آن ها از فرش های ماشینی شده است.
اهمیت به فرش های دستباف آن چنان بین مردم ایران زمین رواج یافت که موجب شکل گیری فرهنگ هایی جالب در بین آن ها شد.

فرش وینتیج

یکی از این فرهنگ ها این است که در فرش های دستباف، درست بر خلاف فرش های ماشینی، گذشت زمان باعث ارزشمندتر شدن آن ها می شود.
به همین دلیل نیاکان ما، فرش دستبافی را که تازه می خریدند، در جاهایی استفاده می کردند که رفت وآمد بیشتری وجود داشته باشد تا زودتر کهنه جلوه نماید.
به اصطلاح هر چه فرش دستباف بیشتر پاخورده باشد، ارزش و قیمت بالاتری دارد.
همین اصل باعث شد تولید کنندگان فرش های ماشینی به این فکر بیفتند که فرش هایی تولید کنند که با دستگاه بافته شوند ولی ظاهری شبیه فرش های دستباف و عتیقه داشته باشند.
این شد که فرش های وینتیج یا کهنه نما زاده شدند.
از جمله ویژگی های منحصر بفرد فرش های وینتیج این است که بر خلاف فرش های عتیقه، کاربردی هستند و در قسمت های مختلف فضای مورد نظر اعم از کاری و خانگی می توان از آنها استفاده کرد.
اما فرش های وینتیج چه ویژگی هایی دارند که به مثابه فرش های قدیمی و کهنه در نظر می گیرند و تا حدودی جایگزینی برای فرش های عتیقه هستند؟

مطالعه
فرش وینتیج چیست؟ ۵ ویژگی خرید فرش وینتیج یا کهنه نما

طرح و رنگ در فرش های وینتیج

براساس آنچه که مرسوم است فرش های عتیقه، به مرور زمان و در اثر استفاده زیاد به صورت رنگ و رو رفته و فرسوده به نظر می رسد و این تفاوت های رنگی در اثر فرسودگی است که جلوه ی زیبایی را به فرش های عتیقه بخشیده است اما گمان نکنید که فرش های وینتیج برای اینکه سبک و سیاقی کهنه و قدیمی داشته باشند پس از مدت زمان طولانی که از تولید آنها گذشت، برای فروش عرضه می شوند، بلکه تولید کنندگان به روش های خاصی، اقدام به رنگرزی الیاف می کنند که عمده ی این روش ها به صورت ترکیبی است. یکی از روش های مرسوم و متداول در کهنه نما کردن فرش ها، روش سنگ شور کردن است.
کمیت رنگ در فرش های وینتیج متفاوت است و در مواردی تعدادی از رنگ های محدود با زمینه های نزدیک به هم استفاده شده است. از طرفی تولیدکنندگان به منظور تشابه رنگی فرش های وینتیج با فرش های عتیقه، رنگ هایی را انتخاب می کنند که بتواند این تشابه را ایجاد کند.
همچنین تولید کنندگان فرش های وینتیج به منظور نزدیکی بیشتر این فرش ها با فرش های عتیقه، سعی کرده اند طرح هایی را استفاده کنند که با طرح فرش های عتیقه مطابقت داشته باشد. به همین منظور با توجه به اصالتی که در طرح هایی همچون افشان، تلفیقی و… وجود دارد در فرش هایی وینتیج نیز این طرح های اصیل را شاهد هستیم.

الیاف فرش های وینتیج

فرش های عتیقه و قدیمی فارغ از اینکه برای استفاده شخصی خود بافنده و یا به صورت سفارشی بودند، به صورت دستی بافته می شدند.
اما فرش های وینتیج برخلاف فرش های عتیقه که از الیاف پشمی و طبیعی استفاده می شد، با استفاده از الیاف مصنوعی و به صورت ماشینی و در تیراژ بالا بافته می شوند. از بهترین الیافی که برای فرش های وینتیج در نظر می گیرند اکریلیک هیت سِت شده است. اکریلیک هیت سِت شده به دلیل قابلیت خوبی که در رنگ پذیری دارند مورد استفاده قرار می گیرند.
فرش های عتیقه و قدیمی به دلیل اینکه سالیان درازی از بافت آن ها می گذرد بر اثر ساییدگی دارای ارتفاع خاب کمتری هستند و حتی در برخی قسمت ها ی فرش عتیقه اثری از خاب فرش دیده نمی شود. اما در فرش های وینتیج نرمی و لطافت یکدست را در تمامی قسمت های فرش شاهد هستیم.
تولید کنندگان به منظور ایجاد مشابهت بین فرش های وینتیج و عتیقه، ارتفاع خاب فرش ها را بین 8 تا 9 میلیمتر در نظر می گیرند و با استفاده از رنگ، ظاهر ساییدگی را ایجاد می کنند. البته برخی از فرش های وینتیج دارای برجستگی هایی هستند که زیبای این فرش ها را دوچندان کرده است که به آن ها فرش های وینتیج گل برجسته گفته می شود.

مطالعه
رنگ و تاثیرات شگفت انگیز آن بر زندگی انسان در سال 2022

ابعاد در فرش های وینتیج

فرش های وینتیج به مانند فرش های عتیقه در ابعاد مختلفی بافته می شوند. اگر ابعاد سفارشی را برای خود در نظر گرفته اید می توانید سفارش خود را با تولید کنندگان فرش وینتیج مورد نظر هماهنگ کنید.

فرش وینتیج

در غیر این صورت تولیدکنندگان ابعاد استانداردی را برای فرش های وینتیج در نظر گرفته اند که مشابه فرش های عتیقه است. این ابعاد عبارتند از 1در 1.5 متر، 1 در 2متر، 1در 3متر، 1 در4متر، 1.5 در 2.25متر، 6 متری، 9 متری و12 متری.
همان طور که اشاره شد فرش های عتیقه از قیمت بالایی برخوردارند و از طرفی اگر شناخت کافی نسبت به این فرش ها نداشته باشید ممکن است نتوانید فرش های عتیقه ی اصل را از فرش های تقلبی تشخیص دهید و به دام کلاه برداران بیفتید.
با توجه به اینکه تولیدکنندگان صنعتی فرش علایق مختلف مصرف کنندگان را به خوبی درک کرده اند، با تولید انبوه فرش های وینتیج، قیمت تمام شده ی این فرش ها را به میزان قابل توجهی کاهش داده اند و در نتیجه فرش های وینتیج نسبت به فرش های قدیمی و عتیقه از قیمت بسیار پایین تری برخوردارند.
پس شما با خرید فرش وینتیج مورد علاقه ی خود، در واقع یک فرش عتیقه ی ارزان را خریداری کرده اید.
با وجود اینکه علاقه به فرش های عتیقه و قدیمی تنها اختصاص به ایرانی ها ندارد و در اقصی نقاط جهان این علاقه و تمایل وجود دارد به شکلی که فرش های دستباف صادرات بسیار قابل توجهی به کشورهای مختلف غربی، اروپایی، شرق آسیا و همچنین عربی دارند، فرش های وینتیج نیز به دلیل هماهنگی با سلایق کشورهای مختلف به ویژه اروپایی ها، در دسته ی فرش های صادراتی قرار دارند.
شاید تصور کنید که فرش های عتیقه و وینتیج صرفا برای دکوراسیون های سبک کلاسیک و سنتی مورد استفاده قرار می گیرد اما با کمی ذوق و سلیقه می توان فرش های وینتیج و عتیقه را در دکوراسیون های مدرن نیز به کار گرفت. البته مزیتی که فرش های وینتیج دارند این است که تنوع زیادی در طرح و رنگ برخور دارند و در نتیجه دست شما را در انتخاب باز می گذارند.
همچنی می توان مزیت دیگری برای فرش های وینتیج در نظر گرفت و آن این است که فرش های عتیقه ممکن است در صورت استفاده بیش از حد دچار پارگی شوند ولی فرش های وینتیج از این نقیصه به دورند.

سوالات متداول درباره فرش های وینتیج

1- فرش های وینتیج چند شانه هستند؟

فرش های وینتیج عمدتا در مدل های 500 شانه، 700 شانه، 1200 شانه تولید می شوند.
البته با تازگی یکی از بهترین برندهای تولیدکننده فرش های ایرانی به نام فرش قیطران، اقدام به تولید فرش های وینتیج 1500 شانه نیز کرده است که در نوع خود قابل توجه است.

2- آیا سنگ شور کردن فرش های وینتیج، باعث کاهش مقاومت و عمر آن نمی شود؟

فرش های وینتیج از مراحل سختی برای آماده شدن و تبدیل شدن به یک فرش کهنه نما عبور می کنند و این باعث افزایش مقاومت آن ها می شود.
درست مثل فرش های ماشینی هیت ست شده.
این فرش ها، تحت شرایط خاصی با دما و بخار آب قرار می گیرند و شرایط بسیار سختی را می گذرانند اما این شرایط باعث افزایش کیفیت و مقاومت تار و پود فرش می شود. همچنین به تثبیت رنگ فرش کمک شایانی می کند. همچنین فرش های هیت سِت شده پرزدهی بسیار کمتری نسبت به فرش های با نخ اکریلیک ساده دارند.

مطالعه
روش های پاک کردن چسب 123 از روی سطوح مختلف

خرید اقساطی فرش وینتیج با ارسال رایگان

فروشگاه دکتر فرش یکی از عرضه کنندگان فرش های وینتیج است که به دلیل همکاری با برند های معتبر تولید کننده ی فرش تنوعی بی نظیر از این فرش ها را در فروشگاه خود جای داده است و علاوه بر تامین نیاز بازار داخل، در بازار های جهانی نیز به خوبی درخشیده است.
فروشگاه دکتر فرش، سعی کرده است به منظور جلب رضایت مشتریان و کاربران عزیز، خدمات متعددی را ارائه دهد.
یکی از این ویژگی ها، ارسال رایگان فرش به اقصی نقاط ایران است.
چنانچه شما خرید خود از طریق دکتر فرش انجام دهید، می توانید به سادگیو بدون پرداخت هیچگونه هزینه اضافی ارسال کالا، آن را درب منزل و به رایگان تحویل بگیرید.
یکی دیگر از ویژگی های منحصربفرد فروشگاه اینترنتی دکترفرش، امکان خرید اقساطی است.
با توجه به همکاری دکتر فرش و بانک آینده، شما می توانید فرش های موردنظر خود را از دکترفرش به صورت اقساطی انجام دهید.

فرش وینتیج

نکات قابل توجه در خرید اقساطی فرش از دکترفرش این است که:
1-    شما می توانید خرید اقساطی خود را تا سقف 20 میلیون تومان از دکتر فرش نهایی کنید.
2-    برای خرید فرش اقساطی از دکترفرش شما نیاز به هیچگونه چک یا ضامنی نخواهید داشت. تنها داشتن سفته کفایت می کند!
3-    برای خرید اقساطی فرش وینتیج از دکترفرش نیاز به هیچگونه مراجعه حضوری نخواهید داشت! تمام از آغاز مراحل ثبت نام، درخواست وام تا انتخاب و خرید فرش به صورت تمام آنلاین انجام می پذیرد. در هر مرحله ای هم که نیاز به مشاوره و راهنمایی داشتید می توانید از مشاوران و کارشناسان دکترفرش کمک بگیرید.
4-    نکته بسیار جالبی که در خرید فرش اقساطی از دکترفرش نظر شما را جلب خواهد کرد، عدم دریافت جریمه دیرکرد است!
بله درست شنیدید… با هماهنگی های انجام شده با بانک آینده، از کاربران دکتر فرش که فرش خود را به صورت اقساطی خریداری می کنند، جریمه دیرکرد اخذ نمی گردد.
5-    و نکته بسیار مهم دیگر اینکه خرید اقساطی فرش از دکترفرش، فقط شامل فرش های وینتیج یا کهنه نما نمی شود.
شما می توانید در سایت دکترفرش گردش کنید و از بین تنوع محصولات بالای این وبسایت، فرش مورد نظر خود را انتخاب کرده و نسبت به خرید اقساطی آن اقدام نمایید.
ما در دکترفرش به آدرس drfarsh.com منتظر حضور گرم شما عزیزان هستیم.

منبع: آفتاب آنلاین

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.

1 دیدگاه

  1. … [Trackback]

    […] There you can find 44033 more Information to that Topic: yeksoal.com/سرگرمی/خانه-و-خانه-داری/فرش-وینتیج؛-عتیقه-ولی-ارزان-نقد-و-اقسا/ […]