رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

یک سوال Latest Articles

کولر گازی پرتابل چیست و چگونه کار میکند ؟

کولر گازی پرتابل (portable air conditioner)یکی از پرکاربردترین انواع کولر گازی کولر گازی پرتابل است ، که به دلیل ساختار یک پارچه و قابل حمل بودن آن به شدت از سوی کاربران برای محیط های اداری  و تجاری و اتاق های کوچک مورد استفاده قرار میگیرد. این کولر توانایی سرمایش و گرمایش را برای مکان های وسیع و بزرگتر از ۳۰ متر ندارد.کلمه پرتابل به معنای قابل حمل است و علت نام گذاری این کولرها این است که به راحتی قابل حمل بوده  و به دیوار یا سقف متصل نمی شوند. بسیاری از مدل های این کولر حتی چرخ هایی دارند که عمل جا به جایی کولر گازی به اتاق های مختلف را برای ما آسان تر می کنند.این کولر گازی در مدل ها و سایزهای مختلفی تولید و عرضه می شوند و شما باید با بررسی میزان قدرت کولر گازی و در نظر گرفتن نیاز خود کولر گازی مناسب را برای اتاق خود انتخاب کنید. کولر گازی پرتابل برای محیط های کوچک با سقف های استاندار قابل استفاده است ، و برای سالن های بزرگ کارایی چندانی ندارند.در این مقاله قصد داریم به توضیح کامل کولر گازی پرتابل و عملکرد و کاربری آن بیشتر آشنا شویم ، با ما همراه شوید.
sweifjwxbrc8 - کولر گازی پرتابل چیست و چگونه کار میکند ؟
کولر گازی پرتابل چیست؟
در لغت کلمه پرتابل  portable air conditioner به معنی قابل حمل است ، چرا که کولر گازی پرتابل نیاز به نصب بر جای مشخصی نداشته و در تمامی مکان ها مورد استفاده قرار میگیر و برای جا به جایی آن تنها کافیست آن را از برق جدا کنید و به  آرامی تا مکان مورد نظر حمل نمایید. این کولر گازی برای خنک کردن اتاق های کوچک ، مغازه های کوچک و مکان هایی که امکان نصب کولر گازی اسپلیت نیست گزینه ی مناسبی است و با داشتن چرخ بر زیر کولر گازی به راحتی شما قادر به حمل و جابه جایی دستگاه خواهید بود.پرتابل برخلاف اسپلیت یک تکه بوده و دیگری خبری از یونیت خارجی نیست و شما برای استفاده از این دستگاه نیاز به لوله کشی نخواهید داشت.انواع مدل کولر گازی قابل حمل در ظرفیت های مختلف در بازار برای خرید شما مشتریان عزیز در حال عرضه است.
قطعات کولرگازی پرتابل :
 1. مبرد برای خنک کردن هوا
 2. کمپرسور برای متراکم کردن مبرد
 3. فن برای جابه جا کردن هوا
نحوه عملکرد کولر گازی پرتابل :
در کولر گازی قابل حمل کمپرسور در داخل خود دستگاه وجود دارد و کمپرسور به صورت جداگانه مانند کولرهای گازی دیگر نصب نخواهد شد. در کولر گازی پرتابل دو عدد موتور وجود دارد که یکی در بالا قرار دارد و عمل انتقال جریان هوای خنک را انجام می دهد و موتور دیگر از در پایین و پشت دستگاه قرار دارد و عمل خروج جریان گرم ناشی از کمپرسور را انجام می دهد. به همین دلیل است که محلی که در آن کولر گازی قابل حمل نصب می شود نیاز به یک دریچه جهت خروج باد داغ ناشی از کمپرسور دارد.
نکته : این را به خاطر داشته باشید که هنگام استفاده از هر نوع کولر گازی پرتابل سعی نکنید که لوله تهویه هوای آن را طویل تر بکنید. این کار موجب از بین رفتن حق گارانتی شما می شود و همچنین می تواند موجب داغ کردن بیش از اندازه کولر گازی پرتابل شود.
انواع کولر گازی پرتابل:
-کولر گازی پرتابل تک لوله (single hose) -کولر گازی پرتابل دو لوله (double hose)
کولر گازی پرتابل تک لوله:
نحوه عملکرد کولر پرتابل تک لوله به این صورت است که فقط یک لوله به بیرون راه دارد و وظیفه آن انتقال هوای گرم به بیرون است. درست است که این نوع کولر گازی پرتابل نسبت به مدل دو لوله ارزانتر است و نصب آن هم راحت تر است؛ اما معایبی هم در مقایسه با آن دارد.
با توجه به تک لوله بودن این نوع کولر، فن فقط هوا را به داخل می‌کشد و قسمتی از هوا را با گرما، به بیرون می فرستد؛ به همین دلیل با گذشت زمان فشار هوای موجود در داخل اتاق کم می‌شود و باعث می‌شود که هوای اتاق های اطراف به داخل این اتاق بیاید؛ بهترین کار این است که هنگام روشن کردن کولر گازی قابل حمل تک لوله، در اتاق را ببندید.
کولر گازی پرتابل دو لوله:
این نوع از کولر گازی پرتابل، شامل دو لوله می‌باشد. یک لوله مانند مدل قبل، وظیفه انتقال گرما به محیط بیرون را دارد و لوله دیگر، وظیفه انتقال هوا از محیط بیرون به داخل را دارد؛ به همین دلیل با نصب کولر گازی پرتابل دو لوله، دیگر با مشکل کمبود فشار هوا روبرو نمی‌شویم، زیرا هوای لازماز محیط بیرون منتقل و جایگزین می‌شود.
اما از معایب آن نسبت به مدل تک لوله، می‌توان به هزینه و قیمت بالای آن و همچنین دشوارتر بودن مراحل نصب اشاره کرد.
نکات مهم در خرید کولر گازی پرتابل:
-برند کولر گازی:
مهمترین عامل برای خرید کولر گازی قابل حمل دقت در انتخاب برند کولر گازیست و تحقیق درباره بهترین برند سازنده کولر گازی .
-دسترسی به برق:
یک پریز کاملا مجزا را برای کولر گازی خود در نظر بگیرید .و از استفاده از سه راهی برای برق کولر گازی بپرهیزید.
-بررسی ظرفیت کولر گازی قابل حمل:
پرتابل نیز مانند سایر کولر های گازی دارای ظرفیت های مختلفی است ، که باید با توجه به محیط بهترین ظرفیت را برای محل مورد نظر گرفت.
-سر و صدا:
کولر گازی پرتابل به ایجاد سر و صدای بالا شهرت دارند حتما قبل از خرید درباره آلودگی صوتی انها تحقیق کنید.
-حمل و نقل آسان:
کولر گازی های قابل حمل را بیشتر مردم به دلیل قابل حمل بودن خریداری میکنند ، پس در هنگام خرید به وزن و آسان بودن حمل و نقل دستگاه توجه نمایید.
-مکان مورد استفاده:
پرتابل باید در نزدیکی یک در با پنجره قرار گیرد تا بتواند هوای خروجی را بوسیله ی لوله ی خود از محیط خارج کند .همچنین سطح قرار گیری کولر گازی پرتابل باید صاف و بدون ناهمواری باشد.
گردش هوا:
کولرهای گازی قابل جابجایی، نیاز به فضای کافی در اطراف آنها برای گردش هوا مناسب هستند. حداقل به ۵۰ سانتیمتر بین دستگاه و دیوار فاصله نیاز است.رعایت تمامی وارد بالا برای افزایش بهروری از کولر گازی واجب است.
مصرف انرژی :
در خرید کولر گازی مهمترین فاکتور برای خرید در نظر گرفتن مصرف انرژی آن است.قبل از خرید حتما سطح مصرف انرژی دستگاه را چک کنید.
میزان پرتاب باد:
پرتاب باد در کولر گازی یک فاکتور اساسی است ، چرا که هرچه قدرت پرتاب باد کولر گازی کمتر باشد محیط کمتری را خنک مینماید.
نصب کولر گازی پرتابل:
 1. در مرحله اول، صفحه مهر و موم را در شکاف پنجره قرار دهید و طول آن را تنظیم کنید تا صفحه در جای خود قرار گیرد و سپس صفحه را پیچ کنید و پنجره را ببندید.
 2. حالا باید لوله پلاستیکی را به پشت کولر گازی وصل کنید (محل لوله در قسمت پشتی دستگاه مشخص است)
 3. سر دیگر لوله را به صفحه مهر و موم وصل کنید (دهانه صاف لوله باید به این بخش وصل شود)
 4. حالا دستگاه را به برق وصل کنید و آن را روشن کنید.
نکات مهم در نصب کولر گازی پرتابل:
 • محلی برای نصب و یا جانمایی
 • پریز برق پر توانی که بتواند حداقل ۱۱۵ آمپر برق را بدون افت انرژی تامین کند. البته اگر از نوع قدیمی تر باشند به ۲۰ آمپر برق نیاز دارند
 • یک قسمت برای خروج و یا انتقال هوای گرم به بیرون مانند پنجره و یا سوراخ رو به بیرون از محیط خانه
مشکلات رایج در کولر گازی پرتابل:
از اصلی ترین دلایل خنک نکردن کولر گازی سیار می توان موارد زیر را برشمرد:
 1. عدم تنظیمات درست ترموستات
 2. کثیفی یا خرابی کندانسور کولر سیار
 3. وجود هر گونه ایراد در کمپرسور کولر گازی
 4. خرابی و نقص در موتور فن کولر
 5. قرار گرفتن کولر گازی در محل نامناسب
مزایای استفاده از کولر گازی قابل حمل:
۱-بهترین انتخاب برای مکان های کوچک ۲-قابلیت حمل و نقل آسان ۳-دارای قیمتی ارزان نسبت به اسپلیت ۴-بدون نیاز به نصب و لوله کشی ۵-مصرف برق پایین ۶-قابلیت کاهش رطوبت هوا و قابل استفاده در مناطق شرجی ۷-بهترین گزینه برای کسانی که قابلیت نصب یونیت خارجی اسپلیت  را ندارند. ۸-دارای محفظه ای برای تخلیه ی آب ۹-آسیب نزدن به دیوارها برای لوله کشی ۱۰-هزینه ی سرویس و نگهداری پایین ۱۱-سرمایش سریع ۱۲-بدون نیاز به لوله کشی ساختمان ۱۳-دارای قابلت گرمایش برای فصل زمستان ۱۴-این مدل کولرها دارای دو ظرفیت کولر گازی پرتابل ۱۲۰۰۰ و  ۱۵۰۰۰ هستند. ۱۵-عدم آسیب به دیوار منزل ۱۶-سرمایش و گرمایش سریع ۱۷-بدون نیاز به لوله برای تخلیه تعریق کولر گازی
معایب کولر گازی پرتابل:
۱-دارای ظرفیت پایین و مناسب نبودن برای متراژ های بالای ۳۰ متر ۲-ایجاد سر و صدای نسبتا زیاد ۳-به دلیل جاگیری کمپرسور به صورت یکپارچه حمل و نقل دشوار در مدل های قدیمی بدون چرخ ۴-ورود هوای گرم به داخل فضای اتاق ۵-نیاز به یک لوله پلاستیکی برای خروج هوای گرم ۶-باید برای خروج هوای گرم نزدیک پنجره باشد.
افزایش عملکرد پرتابل:
-استفده از یک پریز برق جدا برای سیم کشی کولر گازی -فاصله ۵۰ سانتی متری دستگاه از دیوار و ایجاد فاصله مناسب با سایر وسایل برای ایجاد محیط مناسب برای گردش هوا -قرار گرفتن روی سطح صاف -روی دستگاه چیزی قرار ندهید. -سرویس منظم دستگاه -فیلتر های دستگاه را هر دو هفته بشورید.
بررسی بهترین برندهای سازنده کولر گازی پرتابل:
 • مایدیا ۵۰۰۰ MAP05R1WWT
 • گری ۹۰۰۰ مدل سی فور ماتیک
 • بوش ۹۰۰۰ مدل اینورتر
 • هانیول ۹۰۰۰ مدل ۳ در۱
 • دلونگی PACEM360 WH
 • گرین ۱۲۰۰۰ مدل GPS-H12P1T1A
 • اجنرال ۱۲۰۰۰
 • ال جی ۱۴۰۰۰ مدل LP1417WSRSM
 • گری ۱۴۰۰۰ مدل سی فور ماتیک
 • ریوکو ۱۸۰۰۰ مدل RT18PCW
 • ایوولی ۱۸۰۰۰ مدل EVPR-18K-PO
 • بوش ۲۴۰۰۰

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.