رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

12 روش نورپردازی سقف

نورپردازی سقف در صورتی می تواند یک پروژه موفق را در پی داشته باشد که از روش مناسب و به جا استفاده شود. بنابراین برای نورپردازی سقف هر پروژه بایستی ایده های هوشمندانه و خلاقانه بکار ببرید. ترکیبی از ایده های نورپردازی سقف از spotlight گرفته تا downlight و چراغ های آویز و لوستر ها، به منظور روشنایی خانه ضروری است.

نورپردازی در هر خانه یکی از مهم ترین بخش های طراحی به شمار می رود. می توان از طریق نور، فضایی کسل کننده را به اتاقی جذاب و دلپذیر تبدیل نمود. اما نورپردازی زمانی اهمیت ویژه ای پیدا می کند که ملک دارای سقف های طاقدار یا بلند باشد. با املاک داران همراه باشید تا روش های نورپردازی سقف برای ایجاد فضایی دلچسب را برای شما شرح دهیم:

لنگراز کجا شروع کنیم؟

در واقع کاربرد هر اتاق به شما نشان می دهد که باید چه روشی برای نورپردازی آن بکار ببرید. به طور مثال آشپزخانه معمولا بیش از هر جای دیگری نیاز به نور دارد. در حالی که اتاق نشمین به نور محیطی عادی نیاز دارد تا حس راحتی بدهد. در انواع سقف، روش های نور پردازی مختلفی لازم است. به طور مثال در سقف پایین یک کلبه یا ارتفاع کم، باید نورپردازی توکار استفاده شود. در حالی که در سالن بزرگ با ارتفاع سقف دو برابر میتوان چراغ آویز بزرگ نصب کرد.

عملکرد و هدف استفاده از اتاق بر انتخاب نوع نورپردازی سقف تاثیر می گذارد. امروزه صاحبان خانه با مشاغل مختلف تمایل دارند جزئیات فضای مسکونی خود را مطابق با سلیقه و شخصیت منحصر به فرد خود انتخاب کنند.

نورپردازی سقف

لوستر

اگر ارتفاع سقف خانه شما زیاد است، لوستر گزینه مناسبی برای نورپردازی سقفی به شمار می رود. احتمالا با خواندن کلمه لوستر ذهن شما به سریعا به سمت لوسترهای تزئینی و فانتزی رفت. چراغ آوزی شیک با طراحی ظریف و لامپ های متعدد می تواند نمای پیچیده ای به اتاق شما ببخشد. در بازار انواع لوستر و چراغ های آویز وجود دارد.

اگر به دنبال نورپردازی سقف بدون سقف کاذب برای اتاق نشیمن هستید، می توانید چیزی سنتی و تزئینی یا شیک و امروزی با توجه به اولویت های خود انتخاب نمایید. مصرف بر هر لوستر با توجه به تعداد لامپ های آن متفاوت می باشد.

نکته: برای نصب لوستر مطمئن شوید که سقف خانه شما بیش از ۱۰ فوت باشد. در غیر این صورت می تواند باعث اختلال دید گردد.

چراغ توکار سقفی

این نوع چراغ ها را میتواند در هر قسمتی از خانه نصب کرد. چراغ های سقفی توکار به آن دسته از چراغ هایی گفته می شود که نزدیک به سقف آویزان می شود. روشن کردن یک منطقه بزرگ از چراغ توکار، کمترین توجه را به خود جلب می کند. این روش نورپردازی سقف برای خانه هایی با ارتفاع سقف کم توصیه می شود. همچنین اگر بچه ها یا حیوانات خانگی شما به چراغ های آویز بزرگ در خانه جذب می شوند، چراغ توکار میتواند گزینه مناسبی باشد. البته این نوع نورپردازی را می توان برای هر اتاقی با هر ارتفاعی استفاده کرد.

مطالعه
راهنمای کوچک خرید فرش

حتی میتوان چراغ توکار سقفی را با لامپ های LED، CFl و حتی چراغ هالوژنی نصب نمود. سعی کنید گزینه ای را مد نظر قرار دهید که کمترین مصرف برق را داشته باشد.

نکته: ما این سبک نورپردازی همه کاره را برای روشن کردن کمد ها، اتاق خواب ها، راهروها، ورودی ها، حمام ها و یا اتاق هایی که ارتفاع آن ها زیر ۸ فوت است توصیه می کنیم.

نورپردازی سقف

چراغ سقفی نیمه توکار

چراغ های سقفی نیمه توکار برای اتاق هایی با سقف بسیار بلند برای طراحی نور سقف بدون سقف کاذب مناسب هستند. این چراغ ها ترکیبی از لوستر و چراغ توکار می باشند که تقریبا در فاصله ۴ تا ۸ اینچی سقف آویزان می شوند. این چراغ های سقفی بدون سقف کاذب زمانی ایده آل هستند که نیازی به لوستر نداشته باشید. اما می خواهید نورپردازی منحصر به فرد با چراغ های برجسته ایجاد کنید. این روش نورپردازی سقف برای سالن های بزرگ یا اتاق های مشترک می تواند گزینه خوبی باشد.

مانند چراغ سقفی توکار بسیار مقرون به صرفه است و با هر لامپی میتوان آن را نصب نمود. با اینحال، با توجه به نور مورد نیاز می توانید لامپ ۱۵ تا ۱۰۰ واتی را انتخاب کنید.

نکته: این روش نورپردازی سقفی برای ارتفاع سقف ۹ تا ۱۰ فوت مناسب می باشد. می توانید آشپزخانه یا اتاق غذا خوری را با این روش نورپردازی کنید.

چراغ های آویز

هر چند چراغ های آویز چندین دهه پیش ابداع شدند، ولی همچنان یکی از ارکان اصلی جذابیت طراحی داخلی خانه ها به شمار می رود. در صورتی که سایز بزرگ آن را برای نشیمن، آشپزخانه یا سالن های بزرگ انتخاب کنید، میتواند جسور بودن شما را نشان دهد. این نوع چراغ بدون اشغال فضای زیادی میتواند حس هنری ایجاد کند.

چراغ های آویز این قابلیت را دارند که تاریک ترین گوشه های خانه را روشن کنند. چراغ آویز مثل یک لوستر به عنوان منبع روشنایی بدون سقف کاذب در اتاق شما آویزان می شود. شما می توانید طرح های مینیمال یا بزرگ انتخاب کنید و میزان نور فضا را تعیین نمایید. اگر حس می کنید در اتاق مورد نظر به نور بیشتری نیاز دارید، مجموعه ای از نورها را انتخاب کنید و به جذابیت اتاق خود بیافزایید.

نکته: بهترین گزینه برای اتاق هایی که ارتفاع سقف آن بیش از ۱۰ فوت است.

نورپردازی سقف

چراغ های آویز معکوس

چراغ های آویز معکوس یکی دیگر از روش های نورپردازی سقف است که برای روشنایی عمومی عالی می باشد. این چراغ ها تا حدودی مشابه چراغ سقفی نیمه توکار است با این تفاوت که مستقیما روی سقف نصب می گردد. این چراغ ها در ورودی، معابر یا اتاق نشیمن نصب می شود و در برخی موارد نیز گزینه مناسبی برای بالای جزیره در آشپزخانه به شمار می رود.

نکته: چراغ های آویز معکوس نور را یکنواخت و نرم ساطع می کند. اگر به دنبال پذیرایی از میهمانان یا ایجاد فضایی برای گفتگو هستید، میتواند ایده خوبی برای نورپردازی باشد.

چراغ های ردیفی

به منظور تمرکز نور روی قسمت خاصی از دیوار، از چراغ های ردیفی استفاده کنید. این روش نورپردازی زمانی کاربرد دارد که شما می خواهید یک نقاشی یا آویز دیواری را به رخ بکشید. این چراغ ها فضایی تزئینی به بخش خاصی از خانه شما می بخشند. می توانید این چراغ ها را در اتاق نشیمن یا راهروهای نمایشگاه نصب کنید. اگر می خواهید دیوار یا بخش خاصی از خانه را برجسته سازید، چراغ ردیفی بهترین گزینه است. همچنین یکی از روش های استفاده از چراغ های LED بدون استفاده از سقف کاذب می باشد.

مطالعه
روش های پاک کردن چربی کابینت

از آن جایی که این نوع چراغ ها معمولا با لامپ ها ۳ تا ۹ وات عرضه می شوند، فقط به عنوان چراغ های برجسته قابل اجرا هستند. با اینحال می توانید چراغ های جهت دار، تابش نقطه و یا چراغ های ریلی را برای ظرافت محیط اضافه کنید.

نکته: چراغ ردیفی باید به موازات دیوار نصب شود. اگر ارتفاع سقف ۹ فوت یا کمتر است، چراغ های ردیفی را در فاصله ۲ تا ۳ فوتی دیوار قرار دهید. اما در صورتی که ارتفاع سقف بین ۹ تا ۱۱ فوت است، چراغ های ردیفی را با فاصله ۳ تا ۴ فوتی دیوار نصب نمایید.

چراغ سقفی فرو رفته

هنگام نورپردازی سقف با ارتفاع کم بهتر است از چراغ های بزرگ استفاده نکنید. چرا که باعث می شود اتاق کوچکتر به نظر برسد و اغلب نقاط تاریکی ایجاد می کند. بنابراین برای ارتفاع کم بهتر است از چراغ های فلاش، تابش نقطه ای و یا چراغ سقفی فرو رفته استفاده کنید.

این نوع نورپردازی سقف برای روشنایی محیطی استفاده می شود. چراغ های فرو رفته سقفی معمولا در یک حفره ای در سقف نصب می گردند. به طوری که هنگام روشن شدن در یک نقطه متمرکز یا بیشتر پخش می شود. از آنجایی که منبع نور قابل مشاهده نیست، باعث نورپردازی ملایم تری د خانه شما خواهد شد. این ها انواع چراغ های سقف کاذب برای ایجاد حال و هوای مناسب هستند.

نکته: به جای تکیه بر نور فرو رفته به عنوان گزینه نورپردازی خود، به نورپردازی لایه ای روی بیاورید. ترکیب درست نورها می تواند درخشش زیبایی به اتاق شما ببخشد.

نورپردازی سقف

نورپردازی غیر مستقیم

همان طور که انواع چراغ های سقف های کاذب وجود دارد، نورپردازی غیر مستقیم نیز روشی عالی برای برجسته ساختن سقف کاذب می باشد. نورپردازی غیر مستقیم در داخل فرو رفتگی های سقف تعبیه می شود تا هم دیوار های مجاور و هم سقف را روشن کند. این نوع از چراغ های سقفی معمولا نور ملایم و پراکنده ای را ارائه می دهند. اگرچه همیشه اینطور نیست! چه بخواهید درخشش ملایمی ایجاد کنید، چه خواهان تابش خیره کننده باشید، این روش نورپردازی سقف گزینه مناسبی برای هر قسمتی از خانه شما است.

نکته: اگر روی یک سقف کاذب فانتزی سرمایه گذاری کرده اید، از این روش نورپردازی سقف کمک بگیرید.

لنگرنکات مهم برای نورپردازی سقف

همانطور که می دانید، نورپردازی اصولی باعث می شود تا محیط کاربردی تر، راحت تر و جذاب تر ایجاد شود. نورپردازی داخلی یکی از مهم ترین جنبه های دکوراسیون داخلی به شمار می رود. اگر این نورپردازی مناسب باشد، حس آرامش به افراد القا می کند. اگر می خواهید نور پردازی سقفی مناسب داشته باشید، باید عملکرد ابزار روشنایی را بدانید. از این رو در بالا به طور کامل برای شما کاربرد هر یک را شرح دادیم. در ادامه به نکات مهم برای نورپردازی سقف اشاره می کنیم:

ترکیب spotlight و downlight

دو روش محبوب برای نورپردازی سقف استفاده از تابش نقطه ای و نور رو به پایین است. نورپردازی اسپات لایت قابل تنظیم می باشد و پرتویی از نور را به سمت یک نقطه خاص ارائه می دهد. در حالی داون لایت معمولا نورپردازی توکار است که نور محیطی را فراهم می کند. تابش نقطه ای در سالن و راهرو و آشپزخانه معجزه می کند. اما برای اتاق خواب و اتاق نشیمن کمی خشن به نظر می رسد.

مطالعه
قیمت و خرید تلویزیون سامسونگ AU8000 سامسونگ 55AU8000

تصور نکنید که بایستی در یک محیط فقط از یک نوع نورپردازی استفاده کنید. گاهی می توان با ترکیب دو سبک، یک طرح نورپردازی متعادل در سقف ایجاد کرد.

در نظر گرفتن دما و رنگ

برای انتخاب روش نورپردازی سقف صحیح، عملکرد هر اتاق را در نظر بگیرید و از نور طبیعی روز پیروی کنید. به طور مثال نور زرد گرم برای استراحت بهتر است چرا که شبیه نور افتاب هنگام غروب می باشد. نور سفید سرد اثر محرک بیشتری دارد و باید در اتاق های کار از آن استفاده شود. نور سفید میتواند رنگ پوست شما را خاکستری تر نشان دهد. بنابراین برای اتاق نشیمن و خواب به دنبال رنگ های گرم تر باشید.

نورپردازی سقف

استفاده از متریال طبیعی

استفاده از مواد طبیعی مثل سنگ و چوب در خانه یکی از ترندهای روز است. شما میتوانید برای نورپردازی این عناصر را نیز در طراحی ترکیب کنید.

نورپردازی اتاق خواب

برای آماده شدن، آرایش کردن و یا دیدن داخل کمد لباس شما نیاز به نور محیطی خوب دارید. در حالی که برای رفتن به رختخواب نیاز به نور ملایم تری وجود دارد. باید از لامپ های LED استفاده کنید تا نور به طور یکنواخت در اتاق پخش شود. نورپردازی اتاق خواب باید به گونه ای باشد که بتوانید در ساعات مختلف روز آن را تنظیم کنید.

جمع بندی

نورپردازی درست میتواند ظاهر خوبی به خانه شما ببخشد. در واقع در صورت نورپردازی اشتباه، فضای داخلی آنگونه که باید مورد توجه قرار نخواهد گرفت. چه خانه شما جمع و جور باشد چه بزرگ، انواع چراغ های سقفی می توانند فضای جذابی ایجاد کنند. هرچند چراغ های لوله ای و انواع رایج ن میتواند خانه شما را در نور غرق کند، ولی خانه شما سزاوار یک نوپردازی منحصر به فرد است.

به طور مثال می توانید برای اتاق خواب از چراغ های سقفی توکار استفاده کنید تا حس آرامش را القا نمایید. از طرف دیگر اگر به دنبال فضایی دلنشین برای گفت و گو های صمیمی هستید، یک جفت چراغ آویز زیبا می تواند معجزه کند. با طیف گسترده ای از گزینه های موجود در بازار، اگر گیج نشوید تعجب می کنیم! در این مقاله به معرفی انواع روش های نورپردازی سقف پرداختیم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید. برای استفاده از خدمات سایت املاک آنلاین املاکداران که شامل مشاوره حقوقی املاک تلفنی، تهاتر ملک، خرید آپارتمان در اصفهان، سفارش خرید ملک در اصفهان، خرید زمین و خانه کلنگی در اصفهان، خرید ملک اصفهان، مشارکت در ساخت و اجاره روزانه باغ و ویلا در اصفهان، رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان، رهن و اجاره خانه ویلایی در اصفهان و غیره می شوند، می توانید به صفحه اصلی سایت و برای کسب اطلاعات بیشتر به برگه های مربوطه مراجعه فرمایید.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.