رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

ارتودنسی سرامیکی

معمولا برای ارتودنسی دندان ها از براکت های فلزی استفاده می شود اما بسیاری از افراد به دلیل اینکه در ارتودنسی ثابت این براکت ها نمای زیبایی به دندان نمی دهند تمایل چندانی به استفاده از این روش ندارند . از این رو روش دیگری برای جوانان و افرادی که حساس هستند وجود دارد که به آن ارتودنسی سرامیکی گفته می شود و در آن از براکت های هم رنگ دندان استفاده می شود . این براکت ها عملکردی شبیه براکت های فلزی دارند و از سرامیک ساخته شده اند . دکتر محمد علی ناصری متخصص ارتودنسی نامرئی در اصفهان از جمله ارتودنسی سرامیکی می باشد .

بریس های سرامیکی

براکت های سرامیکی یا همان براکت همرنگ دندان متشکل از دو قسمت سیم‌های فلزی به همراه براکت‌های براق سفید رنگ هستند.این براکت ها از آلیاژ های سرامیکی و مواد کامپوزیتی ساخته می شوند . مواد کامپوزیتی مانند موادی هستند که برای پر کردن دندان استفاده می شوند . این براکت ها هم رنگ دندان هستند و تنها از فاصله نزدیک می توان آن ها را تشخیص داد . در ارتودنسی سرامیکی در بین بست های سرامیکی، سیم هایی وجود دارند که می توان آن ها را نیز به صورت نیمه شفاف و بی رنگ درست کرد.

معایب ارتودنسی سرامیکی

 • بریس های سرامیکی اغلب بزرگتر از بریس های فلزی هستند اما به دلیل نامرئی بودن این بریس ها می توان از این عیب چشم پوشی کرد .
 • هزینه ارتودنسی سرامیکی معمولا بالا است .
 • احتمال ضربه دیدن و شکستن ارتودنسی سرامیکی نسبت به ارتونسی فلزی بیشتر است .
 • هنگام تماس دندان ها با بریس های سرامیکی و خارج کردن آن ها مراقب باشد زیرا جنس این بریس ها سخت است و  ممکن است به مینای دندان آسیب برسانند .

مزایای ارتودنسی سرامیکی

 • روش درمانی کم دردی است و کمترین آسیب را به لثه می رساند .
 • بریس های آن هم رنگ دندان  هستند به همین دلیل مشخص نیستند .

ارتودنسی سرامیکی

هزینه ارتودنسی سرامیکی

جنس موادی که در براکت سرامیکی به کار می رود نسبت به براکت فلزی گران تر است . در  ساخت براکت فلزی از فولاد ضد رنگ استنلس استیل استفاده خواهد شد . بیمار می تواند رنگ براکت سرامیکی را مطابق با رنگ دندان های خود انتخاب کند تا نامرئی به نظر برسد به طور مثال افرادی که دارای دندان های روشن هستند معمولا براکت های شیشه ای رنگ و روشن را انتخاب می کنند اما افرادی که دارای دندان های تیره هستند می توانند از براکت های هم رنگ دندان خود استفاده کنند .همین موضوع نیز  از علل دیگر گران بودن براکت های سرامیکی می باشد .براکت های سرامیکی برای نصب نیاز به زمان و دقت بیشتری دارند و نسبت به ارتودنسی ثابت ، بیمار باید دفعات بیشتری به دندان پزشکی مراجعه کند  .

مطالعه
مقادیر مجاز مصرف استامینوفن

برای کمتر کردن هزینه براکت سرامیکی می توانید برای دندان های جلویی که بیشتر در معرض دید هستند از براکت سرامیکی استفاده کنید و برای دندان های عقبی که خیلی مشخص نیستند از براکت فلزی استفاده کنید .

تأثیر رنگ براکت ها در هزینه ارتودنسی سرامیکی

براکت های سرامیکی برای این که با رنگ دندان های فرد هم خوانی داشته باشند توانایی زیادی دارند.افرادی که دندان های روشن دارند معمولا از براکت های شیشه ای رنگ و روشن استفاده می کنند.افرادی که به دلیل جنس دندان هایشان دارای دندان های تیره هستند از براکت های رنگی اما هم رنگ با دندان های خود استفاده می کنند.ترکیب رنگ موجود در میان براکت های سرامیکی باعث می شود بیمار درمان ارتودنسی را براکت هایی انجام دهد که با رنگ دندان هاش کاملا مطابقت داشته باشد.این مزیت به طور مستقیم بر بالا بودن هزینه ارتودنسی سرامیکی اثر گذار است.

ارتودنسی سرامیکی همانند روش های دیگر ممکن است تاحدودی درد داشته باشد اما هر چقدر ارتودنسی در سنین پایین تری انجام شود بیمار احساس درد کمتری دارد زیرا بافت فک نرم تر بوده و دندان ها راحت تر حرکت می کنند .

کاربرد ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی می تواند اختلال هایی نظیر به هم فشردگی دندان ها ، دندان های فاصله دار ، جلو یا عقب بودن دندان ها نسبت به یکدیگر  و یا چرخاندن بعضی از دندان ها ، اوربایت ، اپن بایت ، کراس بایت را برطرف کند .

در چه مواردی نمی‌توان از بریس‌های سرامیکی استفاده کرد؟

در موارد زیرنمی توان از بریس های سرامیکی برای مرتب کردن دندان ها استفاده کرد:

 • افرادی که دندان هایشان نیاز به تغییرات زیادی دارد زیرا توانایی تحمل فشار بریس های سرامیکی نسبت به ارتودنسی فلزی کم تر است.
 • اشخاصی که دندان هایشان آناتومی یا الگوی خاصی دارد.
 • اشخاصی که در طول روز از سیگار،قهوه و موارد دیگری که ممکن است روی بریس لکه ایجاد کند زیاد استفاده می کنند.
بیشتر بدانید:  ارتودنسی پیش از جراحی فک

مراقبت های بعد از ارتودنسی سرامیکی

برای مراقبت از بریس های سرامیکی خود به توصیه های زیر دقت کنید :

 • رعایت بهداشت دهان و دندان در طول درمان ارتودنسی اهمیت زیادی دارد . دندان ها را حتما دو بار در روز مسواک بزنید تا بریس های سرامیکی لک نشوند .
 • برای جلوگیری از آسیب دیدن بریس های سرامیکی از خوردن خوراکی های سفت و آجیل خودداری کنید .
 • حتما دندان‌ها را هر ۶ ماه یک بار جرم گیری کنید.
مطالعه
اجاره دستگاه اکسیژن ساز در کرج

روش کار بریس های سرامیکی

پس از معاینه پزشک متخصص تشخیص خواهد داد که شما شرایط لازم برای استفاده از ارتودنسی سرامیکی را دارید یا خیر. براکت های بیماران به صورت سفارشی و براساس زاویه و موقعیت صحیح دندان ها ساخته می شوند . سعی کنید پزشک متخصصی را انتخاب کنید که از براکت هایی با کیفیت بالا استفاده کند تا در برابر نیروهای اصطحکاکی مقاومت کافی را داشته باشد و نشکند .

ارتودنسی سرامیکی

چسباندن

نصب بریس های فلزی مانند بریس های سرامیکی آسان بوده و نیاز به زمان زیادی ندارد . ابتدا متخصص موقعیت دندان های شما را بررسی می کند سپس یک سیمان مخصوص بر روی دندان ها زده می شود و براکت بر روی آن ها قرار گرفته و به دندان چسبیده می شود .

سیم کشی

هنگامی که براکت ها به درستی در محل خود تنظیم شوند یک سیم مخصوص ارتودنسی از داخل براکت ها عبور داده شده و براکت ها را به یکدیگر متصل می کند . برای نگه داشتن سیم ارتودنسی در محل خود ، در اطراف هر براکت از کش های لاستیکی شفاف استفاده می شود .

معمولاً هر ۶ تا ۸ هفته یک بار لازم است تا فرد به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کند تا بریس او سفت شده و حرکت بیشتر دندان‌ها تقویت شود. در این نوبت روند کار نیز بررسی و نظارت خواهد شد.

در ارتودنسی سرامیکی دندان پزشک سیم کشی ها را در شکاف های موجود در براکت ها قرار می دهد و توسط بند یا کش های مخصوص در جای خود نگه می دارد . سیم ها با اعمال فشار ملایم بر روی دندان ها باعث می شوند آن ها به موقعیت صحیح حرکت کنند .برای حل مشکلات دندان ، بریس های سرامیکی توان بیشتری نسبت به ارتودنسی نامرئی و توان کمتری نسبت به ارتودنسی ثابت (بریس های فلزی )دارند زیرا سرامیک نسبت به فلز از فشار کمتری استفاده می کند .

افرادی که سیگاری هستند و در طول روز مرتب قهوه می نوشند احتمال اینکه بر روی بریس ها لک ایجاد شود زیاد است بنابراین بهتر است از این روش استفاده نکنند هم چنین ارتودنسی سرامیکی برای افرادی که دندان هایشان آناتومی و الگوی خاصی دارد نیز توصیه نمی شود .

مطالعه
بهترین راه های مراقبت از پوست صورت

افرادی که دندان هایشان نیاز به تغییرات زیادی دارد بهتر است از این روش استفاده نکنند زیرا بریس های سرامیکی نسبت به فلزی توانایی تحمل فشار کمتری دارند .  طول درمان با ارتودنسی سرامیکی بین ۱۸ تا۲۴ ماه می باشد . دکتر ناصری متخصص ارتودنسی در اصفهان است که قادر به انجام تمام روش های ارتودنسی از جمله ارتودنسی سرامیکی  می باشد .

سوالات متداول ارتودنسی سرامیکی

۱-چه کسانی می توانند از براکت های سرامیکی استفاده کنند؟

اگر به دنبال براکتی هستیدکه ظریق و زیبا باشد و کمتر جلب توجه کند می توانید از براکت سرامیکی استقاده کنید.براکت های سرامیکی معمولا هم رنگ دندان سفید یا شفاف اند،نامرئی اند و وضوح کمتری دارند.

۲-آیا براکت سرامیکی به مدت زمان بیشتری برای مرتب کردن دندان ها نیاز دارد؟

برای صاف کردن دندان ها با براکت های سرامیکی حدود یک سال و نیم تا دو سال و نیم زمان نیاز است.مدت زمان درمان با براکت سرامیکی در مقایسه با براکت فلزی کمی بیشتر است.اگر براکت با دندان مقابل در تماس باشد ممکن است باعث سایش دندان مقابل گردد.این مشکل در براکت های فلزی کم تر ایجاد می شود.

۳-برای سفید نگه داشتن براکت سرامیکی باید چه کار کرد؟

برای سفید نگه داشتن براکت سرامیکی باید به مراقبت های لازم پس از آن عمل کنید.بلافاصله بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید.از خوردن غذاها و نوشیدنی هایی که رنگریزه دارند و رنگ دندان را تغییر می دهند خودداری کنید.از کشیدن سیگار خودداری کنید زیرا سیگار روی دندان ها و اجزای براکت لکه های زرد ایجاد می کند.علاوه بر موارد گفته شده متخصص ارتودنسی خود را مرتب ملاقات کنید.

۴-ماندگاری براکت های سرامیکی چگونه است؟

ماندگاری براکت های سرامیکی نسبت به براکت های فلزی کم تر است زیرا فلز نسبت به سرامیک محکم تر است.احتمال شکسته شدن براکت های سرامیکی از براکت های فلزی بیشتر است.

۵-آیا ارتودنسی سرامیکی برای کودکان مناسب است؟

کودکان معمولا نسبت به بزرگسالان نمی توانند از دستگاه ارتودنسی خود به خوبی مراقبت کنند.استفاده از براکت های سرامیکی بیشتر برای نوجوانان،جوانان و افراد بزرگسال کاربرد دارد زیرا این اشخاص می توانند به خوبی از براکت های خود مراقبت کنند.

منبع: دکتر محمد علی ناصری https://drnaseriorthodontist.com/ceramic-orthodontics/

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.