رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

یک سوال Latest Articles

ایمپلنت فوری چیست؟

یکی از روش های جدید برای جایگزین کردن دندان از دست رفته، ایمپلنت فوری است. با این روش دیگر نیازی نیست نگران درد و خون ریزی کاشت ایمپلنت باشید. امروزه اغلب متخصصین ایمپلنت با این روش آشنایی دارند و قادر به انجام آن هستند. دکتر فرهاد اسماعیلی از دندانپزشکانی است که برای کاشت ایمپلنت فوری در اصفهان می توانید به کلینیک وی مراجعه کنید.

call to action - ایمپلنت فوری چیست؟

تفاوت ایمپلنت فوری و معمولی

ایمپلنت فوری و معمولی شبیه به یکدیگر هستند فقط در مواری که در زیر اشاره شده است از یکدیگر متمایز می شوند:

ایمپلنت فوری سرعت بیشتری برای جوش خوردن در استخوان فک دارد و طول درمان یک یا چند روزه دارد ولی طول درمان ایمپلنت معمولی یک تا چند ماه به طول می انجامد.

در روش فوری کاشت ایمپلنت دیگر نیازی نیست صبر کنید زیرا بلافاصله و در طی یک جلسه پس از کشیدن دندان، ایمپلنت در استخوان فک قرار می گیرد و جایگزین دندان از دست رفته می شود. ولی در ایمپلنت معمولی نیاز به ۲ الی چند جلسه حضور در مطب می باشد.

از دیگر تفاوت ایمپلنت فوری و معمولی می توان به قیمت بالاتر اشاره کرد زیرا در کاشت فوری ایمپلنت یک پروتز موقت به صورت اضافه برای بیمار قرار داده می شود بنابراین شما باید علاوه بر هزینه ایمپلنت، هزینه یک پروتز اضافه را نیز بپردازید.

ایمپلنت معمولی نیاز به روکش موقت دارد در صورتیکه ایمپلنت فوری نیازی به روکش موقت ندارد.

برای جایگذاری ریشه برای دندان هایی که از ریشه طبیعی محروم اند می توانید از کاشت ایمپلنت دیجیتال فوری استفاده کنید. برای این کار لازم است فلز ایمپلنت را چند ماه در استخوان فک قرار دهید تا با استخوان دندان به خوبی جوش بخورد.

difference immediate normal implant 1 - ایمپلنت فوری چیست؟

مزایای ایمپلنت فوری

علت نام گذاری این نوع ایمپلنت با سایر ایمپلنت ها به خاطر زمان ایمپلنت فوری است. در این روش پس از کشیدن دندان بلافاصله  یک پایه ایمپلنت داخل جای خالی دندان کشیده شده قرار میدهند که این فرآیند ایمپلنت فوری نامیده می شود.

از مزایای ایمپلنت فوری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عوارض جانبی کمتر
 • طول درمان کوتاه تر و انجام آن در یک جلسه
 • کمک به حفظ بافت لثه
 • کاهش بار روانی در بیمار و احساس رضایت بیشتر
 • نتایج و ظاهر بهتر

Immediate implant benefits - ایمپلنت فوری چیست؟

معایب ایمپلنت فوری

علاوه بر مزایای ایمپلنت فوری این روش معایبی نیز به همراه دارد. شاید همیشه این روش جوابگوی نیاز بیمار نباشد آن هم به دلیل اینکه فرد شرایط لازم برای انجام این درمان را ندارد. به طور کل این پزشک است که پس از انجام بررسی و معاینات لازم و اطمینان از سلامت کامل دهان،دندان و لثه تصمیم می گیرید که این درمان برای بیمار مناسب است یا خیر.

از معایب ایمپلنت فوری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ۱۰ تا ۱۵ درصد امکان موفقیت درمان را کاهش می دهد.
 • قیمت بالاتر
 • تحلیل لثه
 • نداشتن تسلط و تجربه کافی دندانپزشک برای کاشت ایمپلنت فوری
 • عدم امکان پیوند بین استخوان فک و لثه
مطالعه
ارتودنسی سرامیکی

disadvantages immediat implant 2 - ایمپلنت فوری چیست؟

مراحل انجام ایمپلنت یک روزه

ایمپلنت فوری را به دو روش می توان انجام داد:

روش اول بیمارانی که هنوز ریشه دندان قبلی در استخوان فک شان باقی است، دندانپزشک می تواند همان لحظه که ریشه دندان را خارج می کند، ایمپلنت را کار گذارد و در مرحله بعد اگر نیاز به بازسای یا پیوند استخوان بود این کار ر انجام دهد.

روش دوم مختص بیمارانی است که می خواهند همان روز جراحی روکش دندان خود را تحویل بگیرند. در این شرایط مانند کاشت ایمپلنت دیجیتال، درهمان روز یا نهایتا یک هفته بعد روکش دندان به بیمار تحویل داده می شود.

در ادامه مراحل کاشت ایمپلنت فوری را بر اساس شرایط مختلف به صورت خلاصه برای شما آورده ایم:

 • پس از انجام معاینه و جمع‌آوری اطلاعات لازم مانند عکس اشعه ایکس از دندان ها و فک ها، در صورتی که شرایط لازم برای کاشت ایمپلنت فوری را داشته باشید، در روز نخست جراحی ناحیه ریشه، خارج کردن دندان، کاشت ایمپلنت و ساخت پروتز موقت انجام می شود.
 • ابتدا لثه برش می خورد یا با پانچ سوراخ می شود تا روی استخوان باز شود.
 • سپس با دریل دندانپزشکی سوراخ کوچکی در استخوان فک در محل تعیین شده ایجاد می شود. این سوراخ به تدریج با مته های مختلف بزرگتر می شود تا به ابعاد ایمپلنت دندان برسد.
 • ایمپلنت دندان که شبیه به یک پیچ کوچک و باریک است در داخل این سوراخ جای می‌گیرد.
 • پس از اتصال قطعه واسطه‌ ای به نام اباتمنت بر روی ایمپلنت، از ایمپلنت و سطح لثه قالب گیری می شود تا روکش دندان متناسب، برای شما ساخته شود.
 • سپس روکش که معمولا با دستگاههای دیجیتالی فورا طراحی و ساخته می شود، بر روی آن نصب می‌شود.
 • بعد از دو هفته پروتز نهایی توسط لابراتوار ساخته می شود و با پروتز موقت تعویض می شود.
 • در شرایطی که فرد کاملا بی دندان باشد دیگر نیازی به ساخت پروتز موقت نیست. در یک جلسه ریشه جراحی می شود و اتصالات به پروتز و ایمپلنت وصل می شود و از همان روز اول پروتز شکل میگیرد.
 • لثه بسته شده و در صورت لزوم بخیه می خورد تا اطراف ایمپلنت را بگیرد.

One day implant procedure - ایمپلنت فوری چیست؟

شرایط ایمپلنت فوری

نکته مهمی که در کاشت ایمپلنت فوری تأثیرگذار است نحوه کاشت آن و میزان تخصص وتجربه دندانپزشک است. به کاشت ایمپلنت فوری، کاشت دندان اتروماتیک نیز گفته می‌شود. بهترین زمان برای کاشت ایمپلنت فوری پس از مشورت با متخصص ایمپلنت مشخص می‌شود. از طرف دیگر متخصص ایمپلنت بررسی می‌کند آیا بیمار شرایط کاشت ایمپلنت فوری دارد؟ از شرایطی که برای کاشت ایمپلنت فوری باید بررسی شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارتفاع، تراکم و پهنای استخوان فک
 • عدم دندان قروچه یا فشار دادن دندان ها
 • تراکم استخوان کافی
 • سلامت کامل دهان، دندان ولثه
 • عدم وجود عفونت در دندان ها
 • عدم ابتلا به بیماری های زمینه ای
 • عدم استعمال دخانیات
 • داشتن رژیم غذایی مناسب پس از کاشت ایمپلنت
 • عدم فعالیت های سنگین و ورزش پس از کاشت ایمپلنت

قبل از کاشت ایمپلنت فوری لازم است از استخوان فک، عکس با اشعه ایکس یا سی تی اسکن گرفته شود. اطلاعات سی تی اسکن یا اشعه ایکس به پزشک کمک می‌کند به اطلاعات سنجیده ای درباره انتخاب محل کاشت ایمپلنت دست پیدا کند.

مطالعه
درمان ریشه دندان

immediate implant placement conditions - ایمپلنت فوری چیست؟

ایمپلنت فوری دندان جلو

اگر دندان جلوی خود را از دست داده اید و هنگامی که می خندید جای خالی آن مشخص می‌شود، می‌توانید از کاشت ایمپلنت فوری دندان جلو که یک روش درمانی دندانپزشک زیبایی است استفاده کنید. تا زمانی که تاج دائمی دندان‌ تان جایگزین شود می‌توانید از ایمپلنت فوری استفاده کنید. از آن‌جایی که ایمپلنت دندان جلو به راحتی دیده می‌شود و بیشترین نقش را دراصلاح طرح لبخند دارند، لذا کاشت آن عمل مهمی محسوب می‌شود.

پس برای انجام ایمپلنت فوری جلو دندان باید حفره ای را با دقت بر روی فک ایجاد نمود. تا نوبت به قرار گرفتن و پیچ کردن ایمپلنت برسد. زمانی که ایمپلنت در این حفره قرار گیرد، نیازی نیست چند ماه صبر کنیم تا پس از آن اقدام به ایمپلنت فوری نماییم.در این روش اصولا از یک روکش موقت به جای روکش دائم برای دندان استفاده می شود. پس از این که چند ماهی از ایمپلنت فوری گذشت، پروتز اصلی را به ایمپلنت متصل می نماییم.

در صورتیکه شرایط استخوان، لثه و دندان ها ایده ال باشند، می توان همزمان با کشیدن دندان ، ایمپلنت را هم در همان جلسه قرار داد. اما باید این نکته هم مد نظر داشت که بیماری هایی مانند سرطان، دیابت، الکلیسم، کشیدن سیگار بعد از کاشت ایمپلنت یا بیماری های پریودنتال کنترل نشده می توانند روی ایمپلنت دندان ها تأثیر گذار باشند.

Instant front tooth implant - ایمپلنت فوری چیست؟

ایا ایمپلنت فوری خوب است ؟

بسیاری از افرادی که یکی از دندان‌های خود را به هر دلیلی از دست داده اند به دلیل طولانی بودن فرایند کاشت ایمپلنت به دنبال روشی جایگزین و سریع تر مانند بریج هستند. بریج طول درمان کم‌تری دارد اما استحکام و کیفیت ایمپلنت را ندارد. به این افراد توصیه می‌شود از ایمپلنت فوری استفاده کنند. در صورتی که شرایط فرد برای کاشت ایمپلنت فوری مساعد باشد در کم‌تر از یک هفته می‌تواند دندان از دست رفته خود را جایگزین کند. نکته ای که هنگام کاشت ایمپلنت فوری باید به آن توجه کرد این است که  قبل از کاشت وضعیت استخوان و لثه به خوبی توسط دکتر بررسی شود تا فرد دچار تحلیل استخوان نشده باشد.

advantage immediate implant - ایمپلنت فوری چیست؟

طول عمر یا ماندگاری ایمپلنت یک روزه

ماندگاری ایمپلنت فوری بستگی به نگهداری و مراقبت های لازم بعد از کاشت ایمپلنت دارد. در صورت نگهداری درست، ایمپلنت فوری مانند یک دندان معمولی طول عمر دارد. طول عمر دقیق ایمپلنت فوری بستگی به این موضوع دارد که شما چقدر بهداشت دهان و دندان خود را رعایت می‌کنید اما به طور میانگین بین ۱۵ تا ۲۰ سال ماندگاری دارد. در برخی مواقع پس از کاشت ایمپلنت یک روزه، تاج دندان مانند بریج دندان نیاز به تعویض پیدا می‌کند.

به طور معمول طول عمر و ماندگاری ایمپلنت فوری به عوامل زیر بستگی دارد:

 • مهارت و تخصص ایمپلنتولوژیست
 • جنس و برند ایمپلنت
 • سلامت دهان و دندان بیمار قبل از کاشت ایمپلنت
 • مراقبت های ضروری بعد از کاشت ایمپلنت
 • جرم گیری به موقع ایمپلنت دندان
 • فرایند استئواینتگریشن یا جوش خوردن پایه ایمپلنت با استخوان فک
مطالعه
تقویت عضله ها

Implant shelf life - ایمپلنت فوری چیست؟

آیا ایمپلنت فوری را می‌توان هم‌زمان با پیوند استخوان انجام داد؟

پزشک قبل از هرگونه اقدامی از استخوان فک با پرینتر سه بعدی دندانپزشکی دیجیتال یک اسکن داخل دهانی تهیه می کند تا بتواند به طور دقیق وضعیت استخوان فک و موقعیت دندانها و ریشه را بررسی کند. به طور کل می توان گفت که رابطه پیوند استخوان با ایمپلنت فوری دندان در این است که اگر هنگام کاشت ایمپلنت فوری تشخیص دندانپزشک بر این باشد که به میزان کافی استخوان مسحتکم و با کیفیت وجود ندارد، عمل پیوند استخوان انجام می شود و در نهایت ایمپلنت دندان زمانی انجام می شود که جراحی پیوند استخوان با موفقیت انجام شده باشد.

دغدغه بسیاری از بیمارانی که قبل از کاشت ایمپلنت نیاز به پیوند استخوان دارند این است که مدت زمان زیادی باید منتظر بهبود و طی شدن دوره درمان باشند. اما باید گفت با پیشرفت‌هایی که اخیرا در زمینه کاشت ایمپلنت انجام شده است دیگر نیازی به رعایت کردن بسیاری از قوانین کاشت ایمپلنت نیست. عمل جانبی پیوند استخوان برای حجیم شدن و ضخیم تر شدن استخوان فک جهت کاشت ایمپلنت استفاده می شود تا ایمپلنت با شکست مواجه نشود.

Implant time after bone graft - ایمپلنت فوری چیست؟

قیمت ایمپلنت فوری

برای اینکه تعرفه ایمپلنت فوری را بدانیم شرایط بسیار زیادی را باید مدنظر داشته باشیم که اولین و مهم ترین روش مراجعه به دندانپزشک و مشاوره از ایشان می باشد زیرا هرکس شرایط متفاوتی نسبت به دیگران دارد. همچنین زمانی که ایمپلنت فوری را درون استخوان فک قرار می دهند، بسته به سختی قرار گیری در استخوان فک، یا انجام سینوس لیفت و بازسازی استخوان ممکن است ایمپلنت از هزینه ای متفاوت برخوردار شود.

به طور خلاصه عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت ایمپلنت فوری عبارتند از:

 • تخصص  و مهارت پزشک متخصص
 • تعداد ایمپلنت استفاده شده
 • جنس و برند ایمپلنت
 • جنس تاج مصنوعی (تمام سرامیکی، سرامیکی فلزی و یا پلاستیکی)
 • نوع پروتز بر پایه ایمپلنت
 • تکنولوژی های مورد استفاده
 • درمان های جانبی مانند پیوند استخوان جراحی لثه و غیره 

One day implant cost - ایمپلنت فوری چیست؟

جمع بندی

در این مقاله با ایمپلنت فوری، تفاوت آن با ایمپلنت معمولی، مزایا، معایب و … آشنا شدیم. اما مسئله مهمی که در ایمپلنت فوری مطرح است این است که آیا فرد دارای شرایط استخوانی و لثه مناسبی است یا خیر؟ همچنین دچار تحلیل استخوان نشده باشد زیرا ایمپلنت فوری به استخوان قوی نیاز دارد. برای انجام ایمپلنت فوری ابتدا باید وضعیت استخوان و لثه به خوبی توسط دکتر به کمک عکس ها و معاینه مشخص شود.

 دکتر فرهاد اسماعیلی ارائه دهنده خدمات جدید و نوین علم دندانپزشکی همچون ایمپلنت؛ ترمیمی و زیبایی؛ درمان ریشه؛ پروتز؛ جراحی؛ کلیه خدمات دندانپزشکی دیجیتال مانند کاشت دندان به روش دیجیتال و طراحی لبخند دیجیتال می باشند که با مراجعه به مطب ایشان می توانید از این خدمات بهره مند شوید.

منبع: دکتر فرهاد اسماعیلی http://www.drfarhadesmaeili.com/immediate-dental-implant

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.