رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

بررسی انواع عدسی عینک طبی

بررسی انواع عدسی عینک طبی
سلام به دوستای گلم و خانواده ی عینک طبی ایگل کالا امیدوارم حال دلتون عالی و سرشار از عشق باشید.امروز اومدیم تا براتون درباره ی انواع مختلف عدسی عینک طبی و کاربردشون رو بگیم و در آخر از لحاظ مزایا و معایب مقایسشون کنیم. در ادامه به معرفی انواع عدسی از لحاظ ساختار میپردازیم :
بررسی انواع عدسی عینک طبی - یک سوال
 
عدسی شیشه ای :
این نوع عدسی از لحاظ قدمت ، عمر بالا و در گذشته به صورت رایج استفاده میشد.
مقاومت و استحکام بالایی در مقابل خش و خط دارد. ضریب شکست نور در این نوع عدسی ها پایین هست و  به راحتی با ضربه ی کوچکی می شکند.
اگر شماره چشمتون خیلی بالا هست این نوع عدسی وزن نسبتا بالایی رو به خودش میگیرد.امروزه با عدسی که در ادامه بهتون میگم عدسی های شیشه ای محبوبیت خودشون رو تقریبا از دست دادند.
فشرده:
این نوع عدسی از پلاستیک Cr-39  ساخته و محبوب ترین نوع پلاستیک با وزن سبک و همچنین ضخامت پایین تر نسبت به عدسی شیشه ای را دارا است.همچنین محافظت در برابر اشعه ی فرا بنفش رو برامون انجام می دهد.. از لحاظ خش و خط هم مقاومت و استحکام قابل توجهی دارد.مشکل این نوع عدسی ها در نمره ی چشم های بالا اینه که ضخامت بالایی رو در بر میگیره اما همچنان نسبت به عدسی شیشه ای ضخامت کمتری دارد.هزینه ی این نوع عدسی نسبت به کاربردش تقریبا در سطح بالایی قرار داره و میتونیم به صرفه ترین نوع عدسی از لحاظ قیمتی نام ببریم.
فوق فشرده :
طراحی این نوع عدسی هم مثل عدسی های پلاستیک فشرده است منتها از لحاظ وزنی و ضخامت خیلی کمتر از عدسی پلاستیک فشرده است و مقاومت نسبتا خوبی رو بهمون ارائه میده.شکست نور بیشتری داره و از لحاظ هزینه نسبت به عدسی شیشه و پلاستیک فشرده  خیلی گرون تر هست.
عدسی پلی کربنات :
این نوع عدسی از لحاظ مقاومتی کیفیت فوق العاده ای رو بهمون میده از لحاظ وزنی کاملا سبک و 100 درصد در برابر اشعه ی فرابنفش از چشمامون محافظ میکنه.این عدسی.چون این عدسی از لحاظ مقاومتی و وزنی فوق العاده هست  ، کاربردرش در عینک های ایمنی و ورزشی استفاده میشه.از لحاظ هزینه ، نسبتا بالا هست و در شرایط خاص برای افراد خاص مورد استفاده قرار میگیره.
عدسی تریوکس :
مقاوم در برابر ضربه خوردن ، شفافیت بالا نسبت به عدسی های دیگر در سطح خیلی بالاتری است. از معایب این نوع عدسی ها هزینه  و قیمت بالای عدسی رو میتونیم نام ببریم.
عدسی تدریجی  :
وقتی چشم ها قابلیت تطابق خودشون رو کم کم با گذر عمر از دست میدهند ، احتمالا فرد در مطالعه ، رانندگی.دچار مشکل خواهد شد در این صورت شخص باید در حین مطالعه یک عینک استفاده کنه و در حین رانندگی یک عینک دیگه با شماره چشم های متفاوت ،این نوع عدسی قابلیت چند کانونه دیدن رو برامون فراهم میکنه و میتونه هه رو در خودش جای بده ، یعنی عدسی های دو عینک در یک عینک باشند.
این  موارد معرفی انواع عدسی عینک بودن که براتون  گذاشتیم ، در ادامه به بررسی انواع پوشش روی این عدسی های میپردازیم :
پوشش آنتی رفلکس :
یکی از مشکلاتی که برای عینکی ها پیش میاد انعکاس نور زیاد و تشکیل هاله ی نور در اطراف عدسی است. پوشش آنتی رفلکس این مشکل رو برامون حل میکنه و عملکردش هم به این صورت هست.با پوشش ضد انعکاس با تاب نور را به حداقل و عبور نور را بسیار بسیار آسان میکند.این پوشش نقش مهمی در کیفیت دید و طول عمر عدسی دارد.بر روی عدسی شیشه ای و هم پلاستیک فشرده قابل اجرا هست.از لحاظ کیفیت شیشه و پلاستیک فشرده ، اگر به صورت فشرده کار بشه از لحاظ مقاومتی و سبکی و ضخامت به بهترین حالت ساخته خواهد شد.
بررسی انواع عدسی عینک طبی - یک سوال
 
پوشش فتوکروم :
پوشش فتوگروم  در مجاورت نور خورشید یون های تشکیل دهنده اش تجزیه میشود و تغییر رنگ بر روی عدسی اعمال می شود.همچنین این واکنش قابل برگشت هست یعنی در محیط کم نور یا بدون نور مخصوصا در شب حالت بی رنگ خواهد گرفت.برای افرادی که در مجاورت محیط باز و  پوشیده هستند مزیت های خودش را دارد.
بررسی انواع عدسی عینک طبی - یک سوال
 
پوشش بلوکات :
افرادی که زمانی طولانی را مشغول کار با موبایل ، لپ تاپ و سیستم کامپیوتر هستند توصیه میشه.ضعیف نبودن چشم دلیل بر عدم استفاده ی عینم نخواهد شد. عدسی بلوکات مانع ورود نور آبی به چشم میشود. از آسیب های احتمالی جلوگیری خواهد کرد.
بررسی انواع عدسی عینک طبی - یک سوال
 
پوشش ضد خش :
نوع پوشش ، یک لایه ی اضافی بر روی عدسی علاوه بر حالت معمولی قرار میدهند.
پوشش پلاریزه :
این نوع پوشش در محل ها و محیط هایی که نور آفتاب از سطوح صیقلی انعکاس پیدا میکنند و چشم را با خطرات و تهدیدات زیادی مواجه میکنند استفاده میشود.
پوشش پلاریزه به عدسی این امکان را میدهد تا نور هایی که منعکس میشوند بازتاب پیدا کنند و به صورت مستقیم وارد چشم نشوند.
پوشش آب گریز :
افرادی که در محیط های آبی کار میکنند یا در ممناطق جنوبی یا شمالی که رطوبت و میزان شرجی بودن هوا بالاست از این نوع عدسی با پوشش آب گریز میتوانند بهره مند شوند.
پوشش آب گریز به این صورت هست که یک لایه ی صیقلی روی عدسی نصب میشود.از ماندن قطرات آب و گرد و غبار جلوگیری می کند.
انواع عدسی ها با پوشش های متفاوت دیگه هم وجود دارند.
سوالاتتون رو میتونید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بزارید.امیدوارم این موارد براتون مفید و قابل استفاده باشه .

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.