رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

بررسی انواع مختلف قرص های کلسیم در بازار

انواع مکمل های کلسیم

  • کلسیم کربنات: حاوی ۰۲ % کلسیم، رایج ترین و ارزان ترین نوع مکمل است که برای جذب به مقدار زیادی اسید معده نیاز است.
  • کلسیم سیترات: حاوی ۰۱ % کلسیم، این مکمل خود ترکیبی اسیدی دارد و برای جذب به اسید معده کمتری نیاز است پس بهتر از سایر مکمل ها جذب می شود ولی مقدار کلسیم موجود در آن کمتر است بنابراین مقدار این مکمل بستگی به نیاز روزانه فرد دارد می توان آن را در هر موقع از روز حتی با شکم خالی مصرف کرد.
  • کلسیم گلوکونات: حاوی ۳% کلسیم است.
  • کلسیم لاکتات: حاوی ۱۳ % کلسیم است.

از بین انواع مکمل های بالا،پزشکان قرص کلسیم سیترات را بیشتر توصیه می کنند زیرا نیاز به اسید معده را به حداقل رسانده و بدون مشکلات گوارشی و کمترین خطر برای رسوب کلسیم و در نهایت ایجاد سنگ کلیه می باشد که در بین برندهای ایرانی برند سوپرابیون مکمل کلسیم خود را بصورت کلسیم سیترات به نام قرص کلسیترا دارد.

به چند نکته در مورد مصرف مکمل های کلسیم توجه کنید:

۱. مصرف مکمل کلسیم باید با تجویز پزشک یا متخصص تغذیه باشد.

مطالعه
ارتودنسی ثابت دو فک

۲. مصرف مکمل در بعضی افراد عوارض جانبی مثل یبوست و گاز معده را ایجاد می کند. اگر با مصرف مایعات و فیبر غذایی فراوان این مشکل حل نشد نوع مکمل خود را تغییر دهد.

۳. مقدار مکمل مصرفی را به مرود زیاد کنید.

این مکمل کلسیم برای شما مناسب است!!این مکمل کلسیم برای شما مناسب است!!

چه مکملی برای چه شخصی مناسب است ؟

دو نوع رایج مکمل کلسیم در بازار بصورت کربنات و سیترات موجود است و با نام ها و برند های مختلف وجود دارد. هر کدام ازآنها دوز کلسیم متفاوت و ترکیبات جانبی دیگر مانند منیزیم، ویتامین دی متفاوتی دارند.توصیه مى شود چند گروه از افراد قرص کلسیم مصرف کنند.

اگر در رژیم غذایى روزانه نتوانستید میزان مورد نیاز کلسیم را تامین کنید می توانید هنگام خواب یک عدد قرص کلسیم میل کنید.

چنانچه به پوکى استخوان پیشرفته مبتلا هستید به ویژه اگر درسنین سالمندى قراردارید باید از مکملهاى کلسیم استفاده کنید. در توجیه این مطلب باید گفت مواد غذایى حاوى کلسیم فقط یک ساعت میزان کلسیم خون را بالا نگه میىدارند. در هنگام خواب بدن ما کلسیم مورد نیاز را از استخوانها برداشت می کند که این مسئله در افراد مبتلا به پوکى استخوان خطرناک است

مطالعه
نحوه صحیح شست و شوی صورت بعد از تزریق بوتاکس

افرادى که قبلا جراحی هاى دستگاه گوارش داشته یا به بیماریهاى معده مبتلا هستند و ترشح اسید معده در آنها اختلال دارد( نظیر سالمندان و کسانى که داروهاى آنتى اسید مصرف میکنند) بهتراست از مکمل های کربنات کلسیم مصرف نکنند.

مکمل هاى کربنات کلسیم خطر ساخته شدن سنگ در کلیه ها را بالا می برند بنابراین افرادى که مستعد ابتلا به سنگ کلیه هستند باید از مصرف این نوع مکمل ها خوددارى کنند. این افراد می توانند از مکملهایى که به شکل املاح سیترات کلسیم هستند استفاده کنند. این مکمل براى آزادسازى کلسیم نیاز به حضور اسید معده ندارند و سنگ سازهم نیستند.

بعضى ترکیبات کلسیم حاوى ویتامین د نیز می باشند. میزان ویتامین د در این نوع مکملها چندان زیاد نیست به همین دلیل توصیه م ىشود مکمل ویتامین د به صورت جداگانه مصرف شود. خیلى از مردم فکر می کنند با انجام آزمایش خون و تعیین میزان کلسیم می توانند از کمبود آن مطلع شوند. این یک باور نادرست است. کاهش سطح کلسیم خون بسیار خطرناک است و بدن ما به کمک چندین هورمون، کلسیم مورد نیاز را از استخوانها برداشت میکند. لذا تا زمانى که آخرین مولکول کلسیم از استخوان برداشت نشده سطح کلسیم در خون تغییر نمى کندو شما تنها با انجام آزمایش خون متوجه کمبود کلسیم در بدن نخواهید شد.

مطالعه
درمان سرد درد میگرنی

بهترین زمان مصرف قرص کلسیم

عوارض جانبی مکمل های کلسیم

اختلالات گوارشی مانند: نفخ، یبوست، گاز معده.

دانشمندان مرکز پزشکی دانشگاه کریتون اوماها آمریکا پی بردند که در صورت استفاده زیاد مکمل های کلسیم خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می دهند. دیگر مطالعات در دانشگاه آکلند در نیوزلند پی بردند که مکمل های کلسیم همچنین در صورت استفاده بیش از حد ممکن است خطر حملات قلبی را افزایش دهند.

ولی بطور کلی قرص کلسیم سیترات به دلیل محلول بودن عوارض کمتری نسبت به کلسیم کربنات دارد.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.