رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

بهترین راهکار بعد از ضربه به بینی عمل شده

ضربه به بینی بعد از عمل بینی اتفاقی غیرمنتظره و رایج است. بعد از جراحی بینی ممکن است اطرافیانتان و یا حتی خودتان به طور تصادفی به بینی خود ضربه و آسیبی وارد کنید. اما می‌توانید با رعایت توصیه های خاصی تا حد زیادی جلوی ضربه به بینی خود را بگیرید، اما در صورتی که این اتفاق افتاد، پس از ضربه به بینی بعد از عمل بینی چه باید کرد؟ در این مقاله راه حل های مناسبی را به شما در رابطه با ضربه خوردن به بینی تازه عمل شده می‌دهیم.

عوارض ضربه به بینی بعد از عمل بینی

هر آسیبی، بزرگ یا کوچک، می تواند اثرات کوتاه مدت و طولانی مدت زیادی داشته باشد. شدت و تعداد چنین عوارضی بسته به شدت آسیب و نحوه تأثیر آن بر بینی تازه عمل شده می تواند متفاوت باشد و بسته به شرایط ممکن است برخی از عوارض جراحی بینی به مرور زمان از بین بروند و برخی دیگر دائمی باشند. عوارض جانبی رایج ضربه به بینی عمل شده عبارتند از :

 • شکستگی بینی
 • پاره شدن بخیه ها
 • انحراف بینی
 • احتمال خونریزی بینی
 • انحراف غضروف داخلی بینی.
 • درد خفیف یا شدید در داخل و اطراف بینی
 • تورم خفیف یا شدید و کبودی بینی
مطالعه
12 دلیل مهم تاری دید

ضربه به بینی بعد از جراحی بینی

با عوارض ضربه به بینی بعد از عمل بینی چه کنیم؟

برخی از این عوارض را می توان بلافاصله درمان کرد تا به سرعت بهبود یافته و از بین بروند. برخی دیگر به دلیل شدت آسیب باید سریع به پزشک مراجعه کنند. در هر دو صورت لازم و ضروری است که بعد از عمل اخیر با یک متخصص مجرب در زمینه ضربه خوردن به بینی تازه عمل شده مشورت کرده و راهنمایی های لازم را از او دریافت کنید. به شما توصیه می کنیم که به صورت خودسرانه عمل نکنید، زیرا هر حرکت اشتباهی می تواند عواقب جبران ناپذیر و دائمی برای شده داشته باشد.

پس از ضربه به بینی چه کاری باید انجام دهید ؟

متأسفانه باید توجه داشته باشیم که صرف نظر از نکاتی که رعایت می‌کنید و مراقبت های لازم را انجام می‌دهید، ضربه به بینی بعد از عمل بینی شما ممکن است رخ دهد. بنابراین بهتر است بدانیم در حوادثی مانند ضربه به بینی بعد از عمل چگونه رفتار کنیم و چه اقدامات مهم و ضروری برای کاهش شدت و عوارض آسیب در لحظات اولیه باید انجام دهیم. در هنگام آسیب به بینی تازه عمل شده، چهار نتیجه ممکن است وجود داشته باشد، که ما این چهار نتیجه را جداگانه بررسی می کنیم تا به طور کامل متوجه شوید که بعد از ضربه به بینی چه کنیم ؟

1.خونریزی بینی

اگر در هنگام ضربه به بینی عمل شده متوجه خونریزی شدید، موارد زیر را در نظر بگیرید :

 • آرام بمانید زیرا اضطراب و استرس شما را از مدیریت صحیح این موقعیت ها باز می دارد.
 • دراز نکش
 • بنشینید و سر خود را به جلو خم کنید (نه آنقدر به عقب که خون در گلوی شما جاری شود، نه آنقدر جلو که فشار زیادی به بینی شما وارد کند)
 • صبر کنید تا خونریزی شما قطع شود.
 • از فرو کردن پنبه یا دستمال برای جلوگیری از خونریزی خودداری کنید.
 • پس از قطع خونریزی، به پزشک خود اطلاع دهید و به توصیه های او عمل کنید.
مطالعه
علائم فیستول مقعد چیست؟

ضربه به بینی عمل شده

2.احساس درد در بینی بعد از ضربه

اگر به دلیل ضربه خوردن به بینی عمل شده درد را تجربه می کنید، شدت درد عملکرد شما را تعیین می کند. اگر درد غیر قابل تحمل است، می توانید از مسکن هایی که پزشک برای این موارد تجویز کرده استفاده کنید و سعی کنید ناحیه آسیب دیده را لمس، دستکاری یا ماساژ ندهید. اگر درد غیرقابل تحمل و مداوم است، فوراً با پزشک مشورت کنید و هرگز به طور خودسرانه و بدون توصیه کاری انجام ندهید .

3.بروز التهاب و تورم در داخل و اطراف بینی

اگر بعد از ضربه به بینی بعد از عمل بینی ، دچار تورم در داخل و اطراف بینی خود شدید ، مهم است که این موضوع را بدون اتلاف وقت با پزشک خود در میان بگذارید و به غیر از توصیه پزشک خود کاری انجام ندهید. با استفاده روزانه از کمپرس یخ می توان تورم عادی و طبیعی بعد از عمل را تا حدودی کاهش داد .

4.تغییر شکل و فرم بینی

با تغییر فرم بینی بعد از ضربه به بینی تازه عمل شده چه کنیم؟ اگر متوجه تغییر در اندازه یا شکل بینی خود شدید، آن را با پزشک خود در میان بگذارید. اگر بینی کجی دارید، سعی نکنید آن را با حرکت دادن و دستکاری اصلاح کنید .

مطالعه
مقادیر مجاز مصرف استامینوفن

عوارض ذکر شده پس از ضربه به بینی بعد از عمل بینی بسیار شایع و مکرر است. شما باید تا حد امکان مراقب باشید تا از چنین صدماتی جلوگیری کنید. اما اگر برایتان اتفاقی افتاد، آرامش خود را حفظ کنید و با پزشک تماس بگیرید .

ضربه به بینی تازه عمل شده

 

آیا بعد از آسیب دیدگی بینی به عمل دوم نیاز داریم؟

این ناراحتی و نگرانی دائمی را می توان در افرادی که عمل بینی را تجربه کرده‌اند مشاهده نمود، به خصوص زمانی که به بینی فرد آسیب شدید یا خفیف وارد شود. در چنین مواردی، پزشکان توصیه می کنند منتظر بمانند تا تورم و التهاب ناشی از ضربه به بینی بعد از عمل بینی کاهش یابد و سپس تصمیم بگیرند که آیا مجددا به عمل دیگری نیاز است یا خیر .

سخن آخر

ضربه به بینی عمل شده یک اتفاق غیرمنتظره و شایع است. بهترین کار در این مواقع حفظ خونسردی و مراجعه به پزشک است. همچنین می توانید با رعایت تمام توصیه های پزشک از بروز چنین حوادثی جلوگیری کنید .

اگر باز هم شک دارید که ضربه به بینی بعد از عمل بینی چه باید کرد، می‌توانید با دکتر رجب پور را از طریق راه های ارتباطی سوالات خود را مطرح نمائید.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.