رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

aalan

بواسیر، بیماری نیمی از جمعیت ایران

بواسیر چیست؟

بیماری بواسیر (هموروئید) در اثر تورم یا گشاد شدن دیواره سیاهرگ های کانال مقعد ایجاد میشود. وقتی سیاهرگ های مقعد در اثر عوامل مختلف تحت فشار و کشش قرار گیرد، دیواره این سیاهرگ ها متورم یا گشاد شده و به شکل زائده یا توده های متورم در رکتوم شکل می گیرند.

انواع بواسیر

البته بواسیر به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم می شود:

  • بواسیر داخلی: هرگاه سیاهرگ‌های آسیب دیده و متورم داخل کانال مقعد باشند بواسیر از نوع داخلی است. این نوع از بواسیر خود به ۴ درجه مختلف دسته بندی می شود. در شدیدترین حالت بواسیر به طور کامل از مقعد خارج شده و حتی با فشار دست هم به داخل برنمی‌گردد.
  • بواسیر خارجی: اگر سیاهرگ های زیر پوست اطراف مقعد دچار تورم شوند، بواسیر خارجی نامیده می شود. این نوع از هموروئید باعث ایجاد توده ای متورم در اطراف دریچه مقعد میشود. در صورتی که در بواسیر خارجی لخته خون جمع شود،به کمک رنگ آن به کردی تغییر کرده و هموروئید ترومبوزه نامیده می شود.
مطالعه
حلقه ازدواج چیست؟

عوارض
عوارض این بیماری معمولا شایع نیستند از آنجایی که به آسیب شدیدی به همراه دارد معمولا بیماران به موقع برای درمان مراجعه می کنند اما اگر بیمار مدت طولانی در درمان هموروئید می کند ممکن است عوارض زیر برای فرد ایجاد شود:

کم خونی در اثر خونریزی های متعدد
درد شدید ناحیه مقعد
برای درمان بواسیر به چه پزشکی مراجعه کنیم؟
اولاً در صورت مشاهده هر یک از علمی که ذکر شد و سریع به پزشک مراجعه کنید.خونریزی مقعد در اغلب موارد بیماری بواسیر در ارتباط است اما ممکن است ناشی از بیماری های خطرناک دیگری همانند سرطان باشد پس از پیگیری پزشکی در اولین فرصت ضروری است!

برای درمان و تشخیص بیماری می‌توانید بدون تخصص جراح عمومی مراجعه کنید، کارهای متخصص جراحی بخش های مختلف بدن است. البته پزشکی عمومی نیز می تواند این بیماری را تایید کند.

تشخیص
کار تشخیص بیماری با پرسش سوالات بررسی وضعیت عمومی بیمار انجام میشود. در مرحله بعد برای تایید بیماری و معاینه از آنوسکوپ استفاده میشود. در مواردی ممکن است کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی ‌برای تشخیص بیماری انجام شود. یکی دیگر از روش های رایج تشخیص بیماری بررسی مقعد با انگشت است.

مطالعه
دلایل کیپ شدن بینی و روش رفع آن

درمان بواسیر
متاسفانه راه برای درمان خود به خودی یا درمان در خانه برای بیماری وجود ندارد. بواسیر رمانی کامل برطرف شده است که زائده یا توده هموروئید با جراحی از مقعد خارج شود. از راه های درمان این بیماری به ترتیب اولویت می توانیم به این موارد اشاره کنیم؛

درمان بواسیر با لیزر
بهترین راهکار قطعی و فوری برای درمان این بیماری لیزر درمانی است.در این روش فقط با تابش اشعه لیزر توده هموروئید را کوچک کرده و در کمترین زمان ازبین میبرند. لیزر بواسیر را می‌توانید در کلینیک پزشک سرپایی و بدون درد و خونریزی انجام دهید.

از مزیت های درمان با این روش می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

درمان سرپایی بدون نیاز به بیهوشی
درمان قطعی و در کمتر از نیم ساعت
بدون درد و خونریزی
بدون نیاز به پانسمان
بدون نیاز به دوره نقاهت استراحت در منزل
هموروئیدکتومی
روش جراحی سنتی هموروئید،هموروئیدکتومی گفته می شود. در این روش با جراحی هموروئید را بریده را از مقعد خارج می کنند. اگرچه این روش می‌تواند در درمان این بیماری موثر باشد اما از آنجایی که خطرات بسیاری مثل بی اختیاری در کنترل مدفوع گاز روده دارد، پزشکان سالهاست که آن را به بیماران توصیه نمی کنند. از معایب درمان با این روش می توانیم به این موارد اشاره کنیم؛

مطالعه
جوش صورت و درمان جوش صورت

نیاز به دریافت داروی بیهوشی و تحمل عوارض آن
احتمال عفونت یا آسیب به مقعد و بی اختیاری در کنترل مدفوع و گاز روده.
درد و خونریزی
ظرف زمان و هزینه های بیشتر

https://www.khabarerooz.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1-2/18275-%D8%A8%D9%88%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D8%B1-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%86%DB%8C%D9%85%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%AC%D9%85%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86?pr=1

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.