رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

یک سوال Latest Articles

بواسیر شایع ترین عارضه یبوست

گاهی یبوست به شکل مداوم و مزمن وجود داشته، و این می تواند مشکلات بسیاری را برای دستگاه گوارش و راست‌روده داشته باشد. یکی از عوارض یبوست مزمن بیماری بواسیر یا همان هموروئید است. در ادامه قصد داریم به بررسی کامل این بیماری رایج و نحوه درمان آن با متدهای روز دنیا بپردازیم؛

انواع بواسیر
بسته به اینکه توده متورم هموروئید داخل مقعدی قرار دارد یا خارج از آن به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم می شود.
هموروئید داخلی؛در صورتی که سیاهرگ های داخل کانال مقعد متورم شده باشند هموروئید از نوع داخلی است این نوع خود ۴ درجه مختلف تقسیم می‌شود که در شدیدترین حالت سیاهرگی که متورم شده حتی با فشار دست نیز به داخل بر نمی گردد.
هموروئید خارجی : در صورتی که سیاهرگ های خارج از کانال از مقعد و زیر پوست اطراف مقعد متورم یا گشاد شوند، اصطلاحاًً هموروئید از نوع خارجی اطلاق میشود. این هموروئید به شدت دردناک بوده و در صورتی که در آن لخته خون جمع شود، با نام ترومبوزه شناخته می شود.
علائم هموروئید چیست؟
علائم به نوع هموروئید بستگی دارد.

هموروئید داخلی می تواند باعث ایجاد علائم زیر شود:
مشاهده خون روی مدفوع پس از اجابت مزاج
مشاهده زائده گوشتی که از مقعد خارج شده است.

علائم هموروئید خارجی عبارتند از:
خارش شدید در اطراف مقعد
توده (های) دردناک یا تورم در نزدیکی مقعد
سوزش یا درد در اطراف مقعد، به خصوص هنگام نشستن

هموروئید اغلب باعث درد نمی شود. با این حال، گاهی اوقات هموروئید خارجی می تواند باعث تجمع لخته خون زیر پوست شود. این به عنوان یک هموروئید ترومبوز شناخته می شود . هموروئید داخلی نیز می تواند پرولاپس داشته باشد. این بدان معناست که آنها از داخل مقعد خارج می شوند. هموروئید پرولاپس و ترومبوز می تواند درد قابل توجهی ایجاد کند.

مطالعه
رنگ كردن مو با زردچوبه

اگرچه بواسیر می تواند بسیار ناراحت کننده باشد، اما تهدید کننده زندگی نیست. روش های مختلفی برای درمان این بیماری وجود دارد. بهترین روش قطعی و فوری و سرپایی برای درمان این بیماری لیزر درمانی است.

اگر حین دفع مدفوع دچار خونریزی شدید سریعاً به پزشک خود مراجعه کنید. خونریزی میتواند ناشی از هر چیزی غیر از هموروئید باشد و باید بررسی شود. همچنین اگر هموروئید در عرض ۱ هفته پس از درمان خانگی بهبود نیافت، به پزشک خود مراجعه کنید.
علل و عوامل خطر هموروئید چیست؟
بواسیر زمانی اتفاق می‌افتد که فشار زیادی روی رگ‌های اطراف مقعد وارد می‌شود. علل و عوامل خطر احتمالی عبارتند از:
زور زدن در طول اجابت مزاج
نشستن طولانی مدت به خصوص روی توالت
داشتن یبوست مزمن یا اسهال
داشتن سابقه خانوادگی هموروئید
بلند کردن اجسام سنگین یا سایر فعالیت هایی که بدن شما را تحت فشار قرار می دهد
چاقی
آمیزش جنسی مقعدی که می تواند هموروئید را تحریک کند
باردار بودن (بزرگ شدن رحم روی ورید روده بزرگ فشار می آورد و باعث برآمدگی آن می شود)
بالای ۵۰ سال بودن
بواسیر چگونه تشخیص داده می شود؟
معاینه بصری مقعد ممکن است برای تشخیص هموروئید کافی باشد. برای تأیید تشخیص، پزشک ممکن است معاینه دیگری را برای بررسی هرگونه ناهنجاری در مقعد انجام دهد.

مطالعه
بهترین راه حل برای درمان و مدیریت اضطراب چیست؟

این آزمایش به عنوان یک معاینه دیجیتال رکتال شناخته می شود. در طول این معاینه، پزشک یکی از انگشتان خود را که با دستکش پوشانده و چرب کرده است وارد مقعد میکند. بسته به عوامل خطر پزشک ممکن است آزمایش اضافی مانند آنوسکوپی، سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی را نیز تجویز کند.
راه های درمان هموروئید چیست؟
برای درمان هموروئید روشهای مختلفی وجود دارد، به ترتیب اولویت و اثربخشی می توانیم به این موارد اشاره کنیم.
درمان بواسیر با لیزر
بهترین روش درمان بواسیر با لیزر است. در این روش با استفاده از لیزر توده هموروئید را فقط با تابش اشعه از بین می برند. این درمان روش قطعی و سرپایی است که در کمتر از نیم ساعت هموروئید را از بین خواهد بود. یک روز بعد از لیزر نیز می توانید کارهای روزمره را از سر گیرید.

از مزایای درمان با این روش می توانیم به این موارد اشاره کنیم:
درمان سرپایی بدون نیاز به بیهوشی
درمان قطعی فقط با یک جلسه لیزر
بدون ایجاد درد یا خونریزی
صرفه جویی در زمان و هزینه ها
بدون نیاز به بستری و دوره نقاهت
عمل جراحی بواسیر (هموروئیدکتومی)
روش قدیمی تر درمان هموروئید عمل جراحی است. در این روش با استفاده از تیغ جراحی توده هموروئید را بریده و از مقعد خارج میکنند. سپس زخم را بخیه می زنند. این جراحی در طول بیهوشی و در اتاق عمل انجام میشود. معمولاً بعد از جراحی باید یک روز را در بیمارستان بستری بود. پزشکان معمولا این جراحی را توصیه نمیکنند، زیرا در صورت آسیب اعصاب مقعد احتمال بی اختیاری وجود دارد. از معایب درمان با این روش می توانیم به این موارد اشاره کنیم :
نیاز به بیهوشی
بستری در بیمارستان
درد و خونریزی
احتمال عوارضی مثل بی اختیاری یا عفونت
نیاز به طی کردن دوره نقاهت در منزل
مسکن
برای به حداقل رساندن درد، هر روز حداقل ۱۰ دقیقه در یک وان آب گرم بنشینید. همچنین می توانید روی کمپرس گرم بنشینید تا درد هموروئید خارجی را تسکین دهید . اگر درد غیر قابل تحمل است، از شیاف ، پماد یا کرم بدون نسخه (OTC) برای تسکین سوزش و خارش استفاده کنید.
مکمل های فیبر
اگر یبوست دارید، می توانید از مکمل های فیبر OTC نیز برای کمک به نرم شدن مدفوع استفاده کنید. دو مکمل رایج از این نوع پسیلیوم و متیل سلولز هستند.

مطالعه
بهترین راه های مراقبت از پوست صورت

با تمیز کردن مقعد با آب گرم هر روز در حین دوش گرفتن یا حمام، بهداشت را رعایت کنید. اما از صابون استفاده نکنید، زیرا صابون می تواند هموروئید را تشدید کند. همچنین هنگام اجابت مزاج از دستمال توالت خشک یا خشن استفاده نکنید.

استفاده از کمپرس سرد روی مقعد می تواند به کاهش تورم هموروئید کمک کند. مسکن‌های ضد درد مانند استامینوفن، ایبوپروفن یا آسپرین نیز می‌توانند درد یا ناراحتی را کاهش دهند.

https://sedayiran.com/fa/news/276159/%D8%A8%D9%88%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D8%B1-%D8%B4%D8%A7%DB%8C%D8%B9-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B9%D8%A7%D8%B1%D8%B6%D9%87-%DB%8C%D8%A8%D9%88%D8%B3%D8%AA

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.