رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید.. Please subscribe to paid membership

متاستفانه اجازه برای ایجاد پست ندارید Please subscribe to paid membership

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

تفاوت بین یک روانشناس و یک روانشناس بالینی چیست

آیا دوست دارید خود را وقف دنیای روانشناسی کنید؟ آیا فکر می کنید که روانشناسی بالینی می تواند نتیجه خوبی برای شما باشد، اما دقیقاً نمی دانید چیست؟ در این پست بمانید و بدانید که تفاوت بین متخصص روانشناس و روانشناس بالینی چیست. به طور کلی، تفاوت اصلی این است که یک روانپزشک و یک روانشناس بالینی آموزش های متفاوتی دارند. در واقع روانشناسان بالینی در یک رشته تخصصی روانشناسی آموزش دیده اند تا بتوانند در مراکز بهداشتی و بیمارستانی کار کنند. آنها راهکارها و رویکردهای مختلف روانشناسی جهت درمان اختلالات روحی افراد با مشاوره و انجام تست های موردنیاز را به کار می گیرند و روانپزشکان نیز داروهای لازم را تجویز می کنند.

مطالعه
ارتباط ریزش مو و تیروئید

تفاوت بین روانشناس و روانشناس بالینی چیست؟

همچنین سوال دیگری که اغلب مطرح می شود بین روانپزشکان و روانشناسان بالینی است. متخصصان روانپزشکی پزشکی خوانده‌اند و متعاقباً در زمینه بیماری‌های روانی تخصص یافته‌اند، در حالی که یک روانشناس بالینی روان‌شناسی را مطالعه می‌کند و در سلامت روان تخصص دارد. بنابراین، همه آنها یک رشته مرتبط با سلامت و حتی یک رشته تخصصی در زمینه اختلالات هستند، اما دقیقاً یکسان نیستند.

برای اینکه تصور روشنی در مورد تفاوت روانشناس و روانشناس بالینی داشته باشید، باید بدانید که هر دو متخصص دارای مدرک دانشگاهی در رشته روانشناسی هستند. همه روانشناسان بالینی روانشناس هستند، اما همه روانشناسان، بالینی نیستند. برای اینکه یک روانشناس به عنوان روانشناس بالینی فعالیت کند، لازم است که آنها مطالعات تخصصی در زمینه روانشناسی بالینی انجام دهند.

Psychologyclinic dr f.rezaei

Psychologyclinic dr f.rezaei

روانشناس بالینی وظیفه تشخیص اختلالات روانشناختی را بر عهده دارد و از دانش خود در روانشناسی برای ارزیابی نیازها، توانایی ها و رفتارهای بیمار استفاده می کند. مداخله یک درمانگر ممکن است شامل درمان با خانواده و مداخله هماهنگ با سایر متخصصان نیز باشد. بیماران می توانند مستقیماً به تیم های سلامت روان و خدمات روانشناسی مراجعه کنند یا توسط پزشک ارجاع داده شوند. روانشناسان بالینی از ارزیابی های خود برای شناسایی موارد زیر استفاده می کنند:

ماهیت مشکل.
مناسب بودن درمان.
نوع درمان مورد نیاز.
ارزیابی کلی نوع درمان، شرح توصیه هایی را که هر بیمار نیاز دارد.

یکی دیگر از وظایف روانشناس بالینی مشارکت در مدیریت و برنامه ریزی خدمات سلامت است. این می تواند شامل آموزش سایر مشاوران در زمینه هایی مانند تشخیص روانشناختی یا مدیریت استرس یا نظارت روانشناسان در آموزش باشد. با توجه به محیط کار، روانشناسان بالینی از بیماران در بیمارستان ها و کلینیک های دولتی، خدمات تامین اجتماعی، خانه های سالمندان، مراکز بازداشت پیشگیرانه، مراکز آموزشی جوانان و غیره بازدید می کنند. روانشناسان بالینی که به تدریس و تحقیق اختصاص دارند می توانند مشاغل حرفه ای خود را در دانشگاه ها و واحدهای تحقیقاتی پزشکی توسعه دهند.

روانشناسان بالینی اغلب به عنوان یک تیم به همراه سایر متخصصان مانند پزشکان، پرستاران، مددکاران اجتماعی و کاردرمانگران و همچنین روانشناسان دیگر به منظور ارزیابی و ارائه مناسب ترین درمان کار می کنند.

یک روانشناس بالینی مهارتهای زیر را کسب کرده است

آموزش اختصاصی روانشناسی بالینی.
ظرفیت تحقیق
علاقه به طرز فکر و عمل انسان.
رویکرد منطقی و روشمند برای حل مسئله.
مهارت های بین فردی و ارتباطی عالی.
یک رویکرد آرام و حرفه ای در همه حال.
توانایی انتقال نتایج تحقیقات خود حتی در گزارش های مکتوب.
مهارتهای کار گروهی.
به محرمانه بودن مشتریان خود احترام جدی می گذارد.
دانش روانشناسی برای درک رفتار به روش علمی.

همچنین باید:

شنونده خوبی باشد
به روشی منطقی و سیستماتیک کار کند
صبور، عینی و عاری از تعصب باشد
توانایی برقراری ارتباط با افراد در هر سنی و از هر زمینه اجتماعی.
قادر به برقراری یک رابطه قابل اعتماد و سازنده با مراجعان.
و نیز متعهد شود که به مردم کمک کند تا زندگی خود را به روشی مثبت تغییر دهند.
انعطاف پذیر باشد و نیز در برابر مشکلاتی که با آن مواجه می شود غرق نشود

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه