رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

یک سوال Latest Articles

جراحی لثه چیست؟ و انواع روش های آن

برای درمان بیماری های لثه مانند التهاب لثه باید جراحی لثه انجام داد. به جراحی لثه پریودنتال نیز گفته می شود و انواع مختلفی دارد که دکتر فرهاد اسماعیلی در این مقاله برای شما نحوه انجام هرکدام را توضیح خواهد داد. جراحی لثه به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی انجام می شود.

call to action - جراحی لثه چیست؟ و انواع روش های آن

هدف از جراحی لثه

هدف از جراحی لثه درمان بیماری های جدی مربوط به بافت لثه و خسارت های پیش آمده برای آن است. از اهداف جراحی لثه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از بین بردن باکتری ها و عفونت
 • جلوگیری از افتادن دندان
 • کاهش فاصله بین دندان ها، که با نام مثلث سیاه شناخته می شود و از نظر زیبایی نیاز به اصلاح دارد
 • زیباسازی لثه
 • ترمیم استخوان فک و بافت های آسیب دیده مرتبط با لثه
 • رشد بافت ها و استخوان های آسیب دیده
 • تغییر شکل استخوان فک برای کاهش رشد باکتری ها در آن و افزایش سلامت استخوان

purpose gingival surgery 1 - جراحی لثه چیست؟ و انواع روش های آن

گینوییت چیست؟

گینوییت نوعی خفیف از بیماری لثه است که قرمزی، تورم و خونریزی آن را به دنبال دارد. اغلب به خاطر عدم رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان و وجود پلاک در دندان، این بیماری خود را نشان می دهد.  درمان حرفه ای توسط جراح لثه و دندانپزشک ترمیمی و زیبایی انجام می شود که می‌تواند از بروز چنین بیماری هایی پیشگیری کند یا حتی آن ها را درمان کند.

پریودنتیت چیست؟

پریودنتیت نوع شدیدتر از بیماری لثه است. در این نوع از بیماری، وضعیت لثه نسبت به گینوییت حادتر است که به تدریج بافت لثه شروع به التهاب کرده و ممکن است به استخوان و بافت های اطراف لثه هم سرایت کند. در طی این فرایند التهابی، لثه ها از دندان جدا می شوند. این بیماری باعث ایجاد فضاهایی در لثه می شود که باکتری ها در این فضا رشد کرده و منجر به ایجاد عفونت می شوند. عوارض خطرناکی که این بیماری به همراه دارد لق شدن دندان، افتادن دندان و آسیب شدید به استخوان فک می باشد.

مطالعه
هشدارهای بهداشتی برای استفاده از کولر آبی

Gingival periodontitis - جراحی لثه چیست؟ و انواع روش های آن

انواع جراحی لثه

همان طور که گفته شد جراحی لثه انواع مختلفی دارد که هرکدام کاربرد و هدف متفاوتی دارند. در ادامه نحوه انجام و کاربرد هریک را برای شما شرح می دهیم.

جراحی لثه با پیوند بافت همبند و گرافت

در این روش جراح لثه قسمتی از سقف دهان را برای ناحیه مورد نظر برش می دهد. به این ناحیه فلپ گفته می شود. بافت مورد نظر برای پوشاندن ریشه به قسمت تحلیل شده لثه متصل شده و بخیه زده می شود.

جراحی لثه با پیوند لثه آزاد

پیوند لثه آزاد پیوندی است که معمولا از ناحیه سقف دهان تأمین می شود. از دست رفتن بافت لثه منجر به عقب نشینی لثه می شود. در این حالت برای این که در آینده به عفونت مبتلا نشوید باید پیوند بافت انجام دهید. در این روش جراح، بافت مورد نیاز را از بخش های دیگر بدن جدا می کند و به جایی که لثه دچار عقب نشینی شده است پیوند می زند. پیوند بافت نه تنها احتمال بروز خطرات بعدی را کاهش می دهد بلکه ریشه های دندانی که نمایان شده است را نیز می پوشاند.

gum surgery with free gingival graft 2 - جراحی لثه چیست؟ و انواع روش های آن

عمل جراحی لثه با پیوند پدیکل (پیوند لترال)

اگر بافت کافی در اطراف دندان های مجاور وجود داشته باشد و نیازی به پیوند بافت از سقف دهان نباشد، از جراحی لثه با پیوند پدیکل استفاده می کنیم. در این روش بافت از نزدیکی لثه تحلیل شده برش داده می شود و به بخش خالی لثه هدایت می شود. در نهایت در همان محل نیز بخیه زده می شود.

جراحی فلپ flap surgery

جراحی کوچک کردن پاکت اطراف دندان یا فلپ لثه، زمانی استفاده می شود که در ناحیه پاکت دندان جرم عمیق وجود داشته باشد. پاکت به فرو رفتگی بین دندان و لثه گفته می شود. جراحی فلپ شامل بالابردن لثه ها از روی دندان ها وحذف جرم دندان است. پس از این که جراح ناحیه دارای جرم را تمیز کرد مجددا لثه را به دندان ها وصل می کند. برای کسب نتیجه بهتر در این روش استخوان فک نیاز به شکل دهی مجدد دارد.

مطالعه
آبسه مقعدی چیست؟ علت، علائم و درمان + عکس عفونت

پیوند استخوان bone grafting

در شرایطی که استخوان اطراف ریشه دندان آسیب دیده است یا از بین رفته باید پیوند استخوان انجام دهید. در این فرایند استخوان آسیب دیده با استخوان جدید جایگزین می شود. استخوان جدید می تواند از استخوان های فرد تأمین شود یا از استخوان های اهدایی و آزمایشگاهی گرفته شود. هدف پیوند استخوان، نگه داشتن ریشه دندان در جای خود و کمک به رشد آن است.

جراحی افزایش طول تاج دندان

اگر لبخند لثه ای دارید پیشنهاد می شود از این نوع جراحی استفاده کنید. در جراحی افزایش طول تاج دندان، بافتی که بیش از حد رشد کرده است و روی دندان ها را پوشانده برداشته می شود. با این جراحی، دندان ها بلندتر دیده می شوند و لثه کوتاه تر می شود. افزایش طول تاج دندن برای اصلاح طرح لبخند انجام می شود.

Crown lengthening surgery - جراحی لثه چیست؟ و انواع روش های آن

جراحی اپیکو

جراحی اپیکو در مواقعی کاربرد دارد که عفونت در انتهای ریشه دندان وجود داشته باشد. در موارد نادری که عفونت پس از درمان ریشه باقی می ماند یا پس از گذشت چند سال دوباره عود می کند می توان با جراحی اپیکو، عفونت انتهای ریشه را حذف کرد. علائم عفونت انتهای ریشه عبارت است از:

 • حساسیت دندان به ضربه
 • وجود ابسه و چرک در ناحیه انتهای لثه دندان

در صورت مشاهده این علائم باید رادیوگرافی انجام دهید تا وجود عفونت تأیید شود.

جراحی اصلاحی لثه قبل از ساخت دندان مصنوعی

اگر تصمیم دارید دندان مصنوعی بگذارید اما لثه شما کیفیت مناسب برای نگه داشتن دندان مصنوعی را ندارد می توانید از این شیوه جراحی استفاده کنید. در این حالت لثه اصطلاحا در برخی مناطق گوشت اضافه دارد، به کمک جراحی باید بافت های نامناسب حذف شودو فرم مناسب برای نگهداری دندان مصنوعی ایجاد شود.

جراحی لثه با لیزر

امروزه برخی از دندانپزشکان از روش جراحی لثه با لیزر برای کاهش اندازه آبسه های پریودنتال و ترمیم بافت همبند آسیب دیده استفاده می کنند. در این روش از امواج لیزر، برای برداشتن بافت آسیب دیده و تمیز کردن لثه از باکتری ها استفاده می کنند.

مطالعه
دمنوش های پرطرفدار

Gum tissue stimulating proteins - جراحی لثه چیست؟ و انواع روش های آن

از دیگر روش های جراحی لثه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جراحی لثه برای کامپوزیت دندان
 • جراحی لثه برای روکش
 • تولید هدایت یافته بافت

مراحل جراحی لثه

مراحل جراحی لثه به ترتیب شامل موارد گفته شده در زیر هستند:

 1. ابتدا جراح بر اساس نوع عمل جراحی لثه، بیهوشی یا بی حسی موضعی را انجام می دهد.
 2. بعد از انجام برش هایی در لثه، لثه ها را از دندان جدا می کند. با این کار جراح ریشه های دندان را بررسی کرده و هر گونه پلاک یا عفونت را از بین برده و تمیز می کند.
 3. پس از تمیز کردن لثه، دندانپزشک می تواند روشهای دیگری را بسته به نوع درمان مانند تغییر شکل لثه، بازسازی استخوان یا سایر روشهای برنامه ریزی شده انجام دهد.
 4. پس از اتمام جراحی، جراح دندان با بخیه زدن لثه ها را به محل اصلی خود یعنی روی دندان ها متصل می کند. دندانپزشک ۷ تا ۱۰ روز بعد از جراحی، بخیه ها را باز می کند.

Gingival surgery steps - جراحی لثه چیست؟ و انواع روش های آن

سخن پایانی

جراحی لثه روش های متفاوتی دارد که در بسیاری از موارد به دلیل بیماری لثه توصیه می شود. بیشترین دلیل بیماری لثه، تجمع جرم، پلاک، باکتری ها و ایجاد عفونت در دهان است. با این حال عوامل دیگری هم مانند داروها یا بیماریهای مزمن می توانند فرد را مستعد بیماری لثه کنند.

دکتر فرهاد اسماعیلی یکی از بهترین جراحان لثه در اصفهان می باشند که با مراجعه به ایشان می توانید با بروزترین تجهیزات موجود جراحی های خود را به ایشان بسپارید. همچنین خدماتی مانند دندانپزشکی دیجیتال مانند کاشت دندان به روش دیجیتال و طراحی لبخند دیجیتال در مطب ایشان قابل ارائه می باشد.

منبع: دکتر فرهاد اسماعیلی https://www.drfarhadesmaeili.com/gum-surgery

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.