رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

یک سوال Latest Articles

خرید تجهیزات دندانپزشکی با ارز دولتی؛ فرصت‌ها و چالش‌ها

وقتی صحبت از خرید تجهیزات دندانپزشکی با ارز دولتی به میان می‌آید کمتر کسی به موانع، معایب و مشکلات خرید محصولات دندانپزشکی با ارز دولتی می‌اندیشد. با این حال اگر تا کنون به سراغ خرید کالاهای دندانپزشکی با ارز دولتی رفته باشید، با انبوهی از موانع رو به رو شده‌اید.

در این گفتار قصد داریم چالش‌های خرید تجهیزات دندانپزشکی با ارز دولتی را مختصرا معرفی کنیم. بنابراین چنانچه به دنبال خرید کالاهای مشمول ارز دولتی هستید یا در این باره تردید دارید، در ادامه همراه ما باشید.

چالش‌های خرید تجهیزات دندانپزشکی با ارز دولتی

با وجود اینکه خرید تجهیزات دندانپزشکی با ارز دولتی وسوسه کننده به نظر می‌رسد، بایست دانست که چالش‌ها و معایب این طرح چیست؟ می‌دانیم از سال ۹۸ به بعد در پی افزایش ناگهانی نرخ دلار، کالاهای دندانپزشکی وارد شده با ارز دولتی در سامانه آیمد (وبسایت اداره کل تجهیزات پزشکی) ثبت شده، در دسترس قرار گرفته اند. بنابراین مهم‌ترین مزیت خرید کالاهای با ارز دولتی برای دندانپزشکان، پرداخت هزینه‌های معقول برای تأمین تجهیزات دندانپزشکی وارداتی و مرغوب است.

مطالعه
سریعترین راه از بین بردن لک صورت چیست؟

با این وجود شاهد هستیم که مشکلات بسیاری در این راه وجود دارد که بسیاری از دندانپزشکان را از خرید تجهیزات دندانپزشکی با ارز دولتی منصرف می‌کند. در این بخش چالش‌های خرید تجهیزات دندانپزشکی با ارز دولتی یا ارز نیمایی را نام برده، سپس شرح می‌دهیم:

  1. افشای اطلاعات خرید دندانپزشکان برای سازمان امور مالیاتی: مهم‌ترین مشکل خرید تجهیزات دندانپزشکی با ارز دولتی، افشای اطلاعات خرید دندانپزشکان برای سازمان امور مالیاتی است. در ابتدای تصویب طرح نظارت بر کالاهای وارداتی با ارز دولتی، تاکید شده بود که اطلاعات خرید دندانپزشکان در اختیار نهادهای دیگری قرار نخواهد گرفت. اما اکنون اطلاعات دندانپزشکان در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می‌گیرد.

به این ترتیب سازمان امور مالیاتی با داشتن اطلاعات دندانپزشکان، مالیات بالایی برای دندانپزشکان در نظر می‌گیرد. بنابراین استفاده کردن از تجهیزات دندانپزشکی آیمدی در حجم بالا تفاوت زیادی با استفاده نکردن از آنها نخواهد داشت و چه بسا انتخابی نادرست است.

  1. تعداد اندک سهمیه‌ها: از آنجا که کالای دندانپزشکی با ارز دولتی به صورت سهمیه‌ای می‌باشد، تعداد بسیار کم سهمیه‌ها چالشی جدی محسوب می‌شود.
  2. ارسال کلیه مدارک و پروسه‌های مالی و اداری: هر فرد برای خرید تجهیزات دندانپزشکی با ارز دولتی بایست در سامانه آیمد نام نویسی کند. این نام نویسی شامل بارگزاری کلیه مدارک و گذر از پروسه‌های اداری و مالی تا ثبت نهایی اطلاعات می‌باشد که به خودی خود زمان بر است.
  3. مشکلات اداره غذا و دارو: بی ثباتی مقدار ارز اختصاص یافته به حوزه پزشکی و نوسان قیمت تجهیزات دندانپزشکی، موجب بلاتکلیفی دندانپزشکان شده است.
  4. سو استفاده سوداگران بازار آزاد: طبق مشاهدات، برخی وارد کننده‌ها، تجهیزات دندانپزشکی با ارز دولتی را به قیمت بازار آزاد به فروش می‌رسانند و خود همین امر سبب می‌شود تا دلالان کالاهای سهمیه‌ای سود زیادی از طریق رانت به دست آورند.
  5. فرآیند طولانی توزیع و در دسترس نبودن: محدودیت‌های اعمال شده برای شرکت‌های توزیع کننده سبب می‌شود تا اکثر این شرکت‌ها تمایل چندانی برای همکاری در توزیع محصولات دندانپزشکی با ارز دولتی نداشته باشند. همین امر باعث می‌شود تا کالاهای با ارز دولتی در حوزه دندانپزشکی به سختی یافت شوند. به نظر می‌رسد اگر موانع بر سر راه شرکت‌های توزیع کننده کمتر شوند، توزیع تجهیزات دندانپزشکی با ارز دولتی، بهتر و سریع‌تر شده و کار برای کلاهبرداران بازار آزاد دشوار می‌شود.
مطالعه
درمان ریزش مو و تقویت موی سر با نخود

آیا تجهیزات آیمدی باکیفیت‌تر از دیگر محصولات هستند؟

اما پرسش اصلی این است که تجهیزات دندانپزشکی با ارز دولتی آیا با کیفیت‌تر و بهتر از دیگر محصولات مشابه در بازار هستند؟ پاسخ این است که الزاما چنین نیست. بلکه صحیح‌تر این است که بگوییم تجهیزات دندانپزشکی که با ارز دولتی وارد می‌شوند، بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند. بنابراین با کمی جست و جو در وبسایت فروشگاه‌های تجهیزات دندانپزشکی می‌توانید نمونه‌های مشابه و باکیفیت داخلی و خارجی را مشاهده کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه، می‌توانید به اینجا سر بزنید.

 

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.