رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

درمان افسردگی و داروهای ضد افسردگی

چرا درمان افسردگی مهم است؟ راهکارهای مقابله با افسردگی چیست؟ چه درمانهایی برای افسردگی وجود دارد؟ آیا هر احساس غم و ناراحتی افسردگی نام میگیرد؟

تا جایی که می‌توانید درباره افسردگی خود یاد بگیرید. مهم است که مشخص کنید افسردگی شما به دلیل شرایط پزشکیتان هست یا نه. اگر این چنین است، این شرایط باید ابتدا درمان شود. شدت افسردگی شما نیز یک عامل است. هرچه شدت افسردگی بیشتر باشد، شدت درمان نیز افزایش پیدا می‌کند و راه های درمان افسردگی باید قوی‌تر باشند.

در بحث افسردگی علاوه بر احساس غم و ناراحتی و یا عدم لذت برای تشخیص آن وجود نشانه های دیگر نیز الزامی است. مانند داشتن احساس گناه، کاهش اشتها، اختلال در تمرکز و یا داشتن افکار خودکشی و یا مرگ. البته الزامی بر وجود همه این علایم برای تشخیص وجود ندارد. تشخیص افسردگی حتما به وسیله روانشناس و یا روانپزشک باید صورت بگیرد. اما از دیگر علایم این اختلال می توان به تغییر در ساعات خواب، میل جنسی و میزان فعالیت فرد اشاره کرد.

درمان افسردگی

دلایل ایجاد افسردگی

جامعه پزشکی به طور کامل دلایل افسردگی را نتوانسته است پیدا کند. علل احتمالی زیادی وجود دارد، و گاهی اوقات، عوامل مختلفی با هم ترکیب میشوند تا علائم را تحریک کنند. عواملی که احتمالاً نقش دارند عبارتند از: ویژگی های ژنتیکی، تغییرات در سطوح انتقال دهنده عصبی مغز، فاکتورهای محیطی عوامل روانی و اجتماعی و شرایط اضافی، مانند اختلال دوقطبی.

مطالعه
نقش پروبیوتیکها در سلامتی

شایع ترین علائم افسردگی

احساس غمگین بودن و شاد نبودن

 این افراد به شدت احساس ناراحتی می کنند و با دستیابی به موفقیت ها رضایت و خوشنودی از خود نشان نمی دهند.

از دست دادن انگیزه در زندگی

 این موضوع باعث می شود که بدست آوردن هر گونه موفقیت در زندگی مانند کار، تحصیل و یا حتی  تفریحات و روابط جنسی برای فرد اهمیتی نداشته باشد.

احساس خستگی و از دست دادن انرژی

 در برخی افراد مبتلا به اختلال افسردگی از لحاظ فیزیکی، نداشتن انرژی برای انجام فعالیت های روزمره مشاهده می شود. بیمار معمولاً توانی برای انجام کار ها ندارد و احساس تنبلی می کند.

تغییر در میزان خواب

معمولا مبتلایان به افسردگی با نوسانات خواب رو به رو هستند. این مشکل در بعضی افراد به صورت بی خوابی و در برخی دیگر به صورت زیاد خوابیدن بروز می کند.

بی اشتهایی

پرخوری یا کم خوری در اثر ابتلا به افسردگی قابل مشاهده است عموماً افراد با تغییرات وزن به صورت افزایش یا کاهش مواجه هستند.

احساس بی ارزشی به همراه کاهش اعتماد به نفس

افرادی که این احساس در آن ها پدیدار است اعتماد به نفس پایینی داشته و پس از هر اتفاقی خود را مسئول دانسته و سرزنش می کنند. این افراد دچار اختلال خود کم بینی نیز هستند.

بی حوصلگی

فرد به شدت نسبت به انجام امور بی ذوق است و شوق تفریحات در وی قابل ملاحضه نمی باشد.

عصبانیت و زود رنجی

این افراد میزان تحمل پایینی دارد و بسیار کم طاقت و زود رنج هستند.

تشخیص افسردگی

اگر فردی مشکوک به داشتن علائم افسردگی است، باید از پزشک یا متخصص سلامت روان و روانشناس کمک بگیرد. یک متخصص سلامت واجد شرایط می تواند علل مختلف را رد کند تا از تشخیص دقیق اطمینان حاصل کند و درمان ایمن و موثر را ارائه دهد. آنها سوالاتی در مورد علائم، مانند مدت زمان حضور آنها خواهند پرسید. پزشک همچنین ممکن است معاینه ای را برای بررسی علل فیزیکی انجام دهد و آزمایش خون را برای رد سایر بیماری ها تجویز کند.

مطالعه
لیزر موهای زائد، فواید و عوارض آن

فرد مبتلا به افسردگی

انواع افسردگی

افسردگی اساسی

یک فرد مبتلا به افسردگی اساسی یک حالت دائمی غمگین را تجربه می کند. آنها ممکن است علاقه خود را به فعالیت هایی که قبلاً از آنها لذت می بردند از دست بدهند. درمان معمولاً شامل دارو درمانی و روان درمانی است.

اختلال افسردگی مداوم

CBT و روان درمانی بین فردی دو نوع اصلی روان درمانی برای افسردگی هستند. یک فرد ممکن است CBT را در جلسات فردی با یک درمانگر، به صورت گروهی، تلفنی یا منبع مورد اعتماد آنلاین انجام دهد. هدف درمان بین فردی کمک به افراد برای شناسایی موارد زیر است: مشکلات عاطفی که بر روابط و ارتباطات تأثیر می گذارد و چگونه این مسائل بر روحیه آنها موثر است.

اختلال دوقطبی

افسردگی یکی از علائم شایع اختلال دوقطبی است و تحقیقات نشان می دهد که افراد مبتلا به این اختلال ممکن است در نیمی از مواقع علائمی از افسردگی داشته باشند. این می تواند تشخیص اختلال دوقطبی را از افسردگی را سخت کند.

افسردگی روانپریشی

برخی افراد روان پریشی را همراه با افسردگی تجربه می کنند. روان پریشی میتواند شامل هذیان هایی مانند باورهای نادرست و جدایی از واقعیت باشد. همچنین می تواند شامل توهم باشد مانند حس کردن چیزهایی که وجود ندارند.

افسردگی پس از زایمان

هنگامی که سطح هورمون ها پس از زایمان دوباره تنظیم میشود، تغییراتی در خلق و خوی ایجاد می شود. معمولا افسردگی پس از زایمان شدیدتر است. هیچ دلیل واحدی برای این نوع افسردگی وجود ندارد و می تواند ماه ها یا سال ها ادامه داشته باشد. هرکسی که پس از زایمان افسردگی مداوم را تجربه میکند باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشد.

داروهای گیاهی

برخی از افراد از داروهای طبیعی مانند داروهای گیاهی برای درمان افسردگی خفیف تا متوسط ​​استفاده می کنند. با این حال، از آنجایی که FDA بر داروهای گیاهی منبع معتبر نظارت نمی کند، تولیدکنندگان ممکن است در مورد کیفیت این محصولات صادق نباشند. آنها ممکن است ایمن یا مؤثر نباشند. در زیر برخی از گیاهان و گیاهان محبوبی که مردم برای درمان افسردگی استفاده می کنند آورده شده است:

مطالعه
ارتودنسی ثابت دو فک

خار مریم: این برای افرادی که اختلال دوقطبی دارند یا ممکن است داشته باشند مناسب نیست.

جینسینگ: پزشکان طب سنتی ممکن است از آن برای بهبود وضوح ذهنی و کاهش استرس استفاده کنند.

بابونه: حاوی فلاونوئیدهایی است که ممکن است اثر ضد افسردگی داشته باشند.

اسطوخودوس: این ممکن است به کاهش اضطراب و بی خوابی کمک کند.

قبل از استفاده از هر نوع داروی گیاهی یا مکمل برای درمان افسردگی ضروری است با پزشک صحبت کنید. برخی از گیاهان می توانند با عملکرد داروها تداخل داشته باشند یا علائم را بدتر کنند.

رواندرمانی برای افسردگی

درمان‌های روان‌شناختی یا گفتاری برای افسردگی شامل CBT، روان‌درمانی بین‌فردی و غیره است. در برخی از انواع افسردگی، روان درمانی معمولا خط اول درمان است، در حالی که برخی از افراد به ترکیبی از روان درمانی و داروها بهتر پاسخ می دهند.

ادامه مطلب

سایت دکتر مهدی کریمی

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.