رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

درمان لک دندان به ارزان ترین قیمت

علت ایجاد لکه های قهوه ای روی دندان

دلیل اصلی لکه های قهوه ای روی دندان سیگار کشیدن است. نیکوتین موجود در سیگار و سایر دخانیات باعث تشکیل لکه های قهوه ای روی دندان ها می‌شوند.

داروهایی مانند تتراسایکلین ، مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های تیره، بهداشت دهان و دندان ضعیف (به ویژه در کودکان)، آسیب‌هایی که سبب آسیب به دندان‌ها یا بافت‌های صمغی می‌شوند و بیماری‌های خاص می‌توانند علت لکه های قهوه ای روی دندان باشند.

علت ها و دلایل

از بین بردن لک دندان با جوش شیرین
دلایل بسیاری میتواند علت لکه سفید روی دندان باشد. شایع ترین عامل ، فلوروسیس می باشد که موجب وارد شدن آسیب به مینای دندان می شود

فلوروسیس اغلب در کودکان و بر اثر استفاده بیش از حد از فلوراید قبل از در آمدن کامل همه ی دندان ها ایجاد می شود. در حین رشد دندان ها ممکن است میزان کلسیم بیشتری در سطح دندان تجمع پیدا کند و موجب تشکیل لکه های سفید روی دندان شود . وجود این لکه ها خصوصا در مواردی که روی دندان های جلویی تشکیل شوند ، اثر نامطلوبی بر طاهر دندان ها دارد.

مطالعه
12 دلیل مهم تاری دید

در صورت وجود کمبود مواد معدنی نیز ممکن است لکه های سفید دندانی تشکیل شوند . به این حالت در اصطلاح hypocalcification گفته می شود . ( در این حالت میان بیشتری از کلسیم در مینای دندان جمع می شود و باعث ایجاد لکه سفید روی دندان و نرمی مینای دندان می شود)

علت اصلی ایجاد خال سیاه روی دندان مربوط به پوسیدگی دندان و ایجاد نکروز ناحیه پالپ است. مصرف مکمل‌های حاوی آهن می‌تواند باعث ایجاد لک بر روی دندان‌ها و لثه‌ ها و سیاه شدن دندان شود. خوشبختانه، این لکه‌ها در اکثر مواقع سطحی بوده و امکان پاک کردن خال سیاه روی دندان از طریق خدمات حرفه‌ای دندانپزشکی وجود دارد.

عامل دیگری که باعث تشکیل لکه های سفید دندانی می شود عدم رعایت بهداشت دندان ها در طول دوره درمان با ارتودنسی می باشد . در این حالت پس از برداشتن بریس ها ( یا براکت ها) از روی دندان ، لکه های سفید روی دندان تشکیل می شوند که با انواع روش های اصلاح طرح لبخند می توان آن را برطرف کرد.

مطالعه
آبسه مقعدی چیست؟ علت، علائم و درمان + عکس عفونت

درمان لکه های تیره روی دندان

بهترین روش درمان لکه های قهوه ای روی دندان را علت ایجاد این لکه ها تعیین می کنند .

از درمان های خانگی می توان به مسواک کردن دندانها با مخلوط جوش شیرین و آب  هر چند روز یکبار اشاره کرد .

در مواردی می توان از خمیر دندانهای سفید کننده که حاوی هیپوکلریت سدیم می باشد می توان استفاده کرد اگرچه اثر آنها تضمینی نمی باشد و معمولا یک تا 2 هفته زمان می برد تا اثر آن دیده شود .

در صورتیکه تغییر رنگ ناشی از جرم باشد ، نیاز به جرم گیری توسط یک دندانپزشک است .

تغییر رنگ های همراه با بیماری سلیاک دائمی می باشد . بسیاری از رنگدانه ها و لکه های حاصل از فلوروزیس یا پوسیدگی دندانی غیر قابل برگشت هستند . در مواردیکه تغییر رنگ غیرقابل برگشت می باشد دندانپزشک با مواردی نظیر ترمیم با کامپوزیت یا ونیرهای پرسلن یا روکش این تغییر رنگها را مخفی می کنند .

مطالعه
علل بروز جوش پیشانی و راههای درمان خانگی

تشخیص علت لک دندان
تنها با مراجعه به یک متخصص یا دندانپزشک می توان علت لک دندان را مشخص کرد. متخصص و یا دندانپزشک با معاینه فیزیکی دندان علت را تشخیص می دهد. برای این تشخیص به طور معمول نیازی به دستگاه یا وسیله خاصی نیست.

از بین بردن لکه‌های داخلی دندان

از آنجایی‌که این نوع تغییر رنگ دندان به دلیل تغییرات در ساختار درونی دندان اتفاق می‌افتد، از بین بردن لکه های ذاتی، تقریباً غیرممکن است. بنابراین دو روش بیشتر برای رفع این مشکل وجود ندارد، روش اول، سفید کردن دندان مرده یا سفید کردن دندان از داخل است که در مواردی که دندان عصب‌کشی شده باشد و آمالگام منجر به تیرگی رنگ دندان شده باشد، انجام می‌گیرد. دوم روکش زیبایی ونیر روی دندان از دست رفته.

منبع:

https://drmaryam-mohammadi.ir/post/7/%D9%84%DA%A9-%D8%AF%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.