رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

طراحی لبخند یا اصلاح طرح لبخند چیست؟

هدف از طراحی لبخند ترمیم زیبایی، شکل، اندازه و رنگ دندان ها است که تأثیر زیادی در زیبا به نظر رسیدن چهره و اعتماد به نفس افراد دارد. دندانپزشک زیبایی هنگام اصلاح طرح لبخند بررسی می کند لبخند شما چگونه می تواند با استفاده از شاخصه های زیبایی مانند: تقارن، تناسب و زیبایی بهبود پیدا کند.

طراحی لبخند چیست؟

داشتن لبخند زیبا بعد از چشم دومین فاکتور زیبایی انسان است بنابراین طراحی لبخند تأثیر زیادی در زیبا به نظر رسیدن چهره شما دارد. مهم ترین مساله در طراحی لبخند، تشخیص و طراحی درمان مناسب است. که این هنر، مختص متخصص زیبایی و پروتز است‌ که صورت و لبخند هر شخص را آنالیز نموده و روابط میان اجزای صورت را به خوبی شناسایی کند و بهترین طرح درمان را ارائه دهد.

طراحی لبخند چیست؟

کاربرد اصلاح طرح لبخند

طراحی لبخند تنها برای زیبایی کاربرد ندارد و از آن می توان برای برطرف کردن مشکلات درمانی و ترمیمی نیز استفاده کرد که در ادامه به مهم ترین کاربردهای اصلاح طرح لبخند اشاره شده است:

 • لب پر شدن دندان ها
 • افتادن یا از دست رفتن دندان
 • بودن فاصله بین دندان ها
 • داشتن دندان های کوتاه
 • پوسیدگی دندان ها
 • لبخند لثه ای
 • کج شدن دندان ها
 • زرد یا بد رنگ شدن دندان ها

طراحی لبخند زیبا حاصل تلفیق اجزا صورت و دندان ها است که شامل رنگ پوست، فرم لب‌ها، گونه، لثه و رنگ و موقعیت دندان ها می باشد.

روش های طراحی لبخند

این که دندانپزشک از چه روشی برای طراحی لبخند شما استفاده می کند بستگی به شرایط دندان هایتان دارید و این که درصدد بر طرف کردن چه مشکلاتی از دندان هایتان هستید. امروزه با توجه به پیشرفت هایی که در زمینه دندانپزشکی دیجیتال به وجود آمده است و با عکس های پیشرفته ای که از شما گرفته می شود می توانید نتایج را قبل از شروع درمان ببینید. در ادامه پرکاربردترین روش های اصلاح طرح لبخند را برای شما نام می بریم.

مطالعه
اختلال شخصیت دوقطبی چیست؟ (علائم و درمان)

باندینگ دندان

یکی از روش های بی خطر اصلاح طرح لبخند، باندینگ دندان است. با باندینگ می توانید رنگ دندان هایتان را تغییر دهید. اگر بین دندان هایتان فضای خالی وجود دارد با باندینگ می توانید آن را برطرف کنید. باندینگ دندان را می توان در مدت زمان کمی انجام داد.

اصلاح طرح لبخند با باندینگ دندان

بلیچینگ دندان

با بلیچینگ می توانید در مدت زمانی خیلی کوتاه، رنگ دندان هایتان را سفید کنید. بلیچینگ را می توان به دو روش در خانه و مطب انجام داد. هر دو روش نتیجه فوق العاده ای را برای شما به همراه خواهد داشت.

ارتودنسی

با ارتودنسی می توانید دندان هایی یک دست داشته باشید. در ارتودنسی هیچ گونه تغییری در سطوح دندانی ایجاد نمی شود. بریس های مختلفی برای ارتودنسی وجود دارد که بسته به شدت ناهنجاری دندان ها، متخصص ارتودنسی بهترین نوع را انتخاب می کند.

اصلاح طرح لبخند با ارتودنسی

جراحی لثه

یکی از مهم ترین مشکلاتی که با اصلاح طرح لبخند برطرف می شود لبخند لثه ای است. اگر هنگام خندیدن، لثه تان بیش از حد نمایان می شود می توان با جراحی لثه مشکل را برطرف کنید. امروزه اغلب دندانپزشکان از لیزر برای برطرف کردن مشکل استفاده می کنند.

ونیر کامپوزیت یا لمینت دندان

ونیر کامپوزیت یا لمینت دندان قابلیت اصلاح تعدادی از مشکلات و ترمیم زیبایی دندان برای اصلاح طرح لبخند را دارند. این نوع روکش ها بر روی دندان ها قرار می گیرند و به‌ این ترتیب مشکلات ظاهری آنها همچون خراشیدگی، کجی، و تغییر رنگ را پنهان می کنند.

کامپوزیت برای اصلاحات سریع و جزیی طرح لبخند مثل بستن فاصله و لمینت در اصلاحات اساسی با ماندگاری رنگ بالا کاربرد دارند.

کاشت دندان

اگر یک یا چند دندان خود را از دست داده‌اید، کاشت دندان به روش های ایمپلنت،بریج دندان و دندان های مصنوعی را به شما توصیه می کنیم. کاشت دندان روشی برای بازگرداندن عملکرد صحیح دندان‌ها و فک است.

مطالعه
12 دلیل مهم تاری دید

جراحی فک و صورت

گاهى مشكل زيبايى لبخند مربوط به عقب يا جلو بودن فک است، در اين شرايط نمی توان‌ با روش‌هايى مثل ارتودنسى يا لمينت موقعيت دندان ها را اصلاح كرد و طرح درمان در اين مورد جراحى فک مى باشد كه‌ در اين روش استخوان فک جابجا می شود تا در موقعيت ايده آل قرار گيرد.

مزایای اصلاح طرح لبخند

مزیت های اصلاح طرح لبخند عبارت است از:

 1. زیبا و جوان تر شدن چهره به دلیل سفید شدن دندان ها
 2. افزایش اعتماد بنفس
 3. برطرف کردن بسیاری از مشکلات دهان و دندان، پوسیدگی های دندانی، بیماری های لثه و عفونت ها
 4. تنظیم نسبت لثه با بهبود ساختار دهان و دندان

دندان‌هایی که صاف و مرتب شده اند یا ترمیم و کاشته شده‌اند، کمتر در معرض خطر پوسیدگی و عفونت قرار دارند. که یکی از مزایای اصلاح طرح لبخند به شمار می آید

قیمت طراحی لبخند

قیمت طراحی لبخند با توجه به موقعیت کلینیکی که مراجعه کرده اید و تخصص دندانپزشک متفاوت است. هر دندانپزشکی با توجه میزان سابقه، تعرفه متفاوتی دارد. از آن جایی که نتیجه درمان تا مدتی طولانی ماندگار است هنگام انتخاب دندانپزشک میزان مهارت وی را مدنظر قرار دهید و هزینه را مبنای انتخاب نگذارید. موضوع دیگری که بر قیمت طراحی لبخند دندان هایتان تأثیر گذار است وضعیت دندان ها و میزان اصلاحی که نیاز دارند است.

هر چقدر مشکلاتتان حادتر باشد و به درمان پیچیده تری نیاز داشته باشید قطعا قیمت اصلاح طرح لبخند دندان هایتان نیز بیشتر خواهد شد.

طراحی لبخند دیجیتالی Digital Smile Design

DSD یا طراحی لبخند دیجیتالی تکنولوژی است که در آن براي اولين بار طراحی لبخند بيمار بصورت ديجيتالی و توسط کامپيوتر انجام مي گيرد. که نکته مثبت آن این است که قبل‌ از هرگونه اقدامی، می توان نتيجه درمان را مشاهده کرد و با توجه به‌ سليقه شخصی در مورد طراحی لبخند خود اظهار نظر کرد. اين سيستم طراحی لبخند، مناسب مراجعه کنندگانی است که‌ به زيبايی دندان ها و طرح لبخند خود اهميت ويژه‌ای مي دهند زیرا به صورت کاملا واقعی و طبيعی طراحی می شود.

طراحی اصلاح طرح لبخند با استفاده از تناسب‌هاي مختلف و تنظيم پارامترهای طراحی صورت، شامل موارد زیر است:

 • فاصله دو مردمک
 • فاصله گوشه‌های لب
 • ارتفاع صورت
 • اندازه، ارتفاع، شکل و تناسب دندان ها
 • و …
مطالعه
بهترین راه درمان ریزش مو با نسخه های گیاهی طب سنتی

نرم افزار طراحی لبخند دیجیتال با آناليز زيبايی صورت و دندان با دقت بالا پارامترهای مورد نظر را بررسی کرده و لبخند دیجیتالی را ایجاد می کند.

مراقبت های بعد از اصلاح طرح لبخند

همانطور که می دانید اصلاح طرح لبخند روش های گوناگونی دارد ولی از هر روشی که استفاده کردید، برخی نکات و مراقبت ها یکسان هستند که علاوه بر حفظ سلامت دهان و دندان، در افزایش ماندگاری طرح لبخند نیز موثرند:

 • استفاده از دهانشویه، مسواک و نخ دندان به صورت منظم جهت جلوگیری از شکل گیری پلاک و جرم
 • داشتن رژیم غذایی مناسب و عدم استفاده از مواد غذایی سفت مانند شکستن آجیل و …
 • پس از مصرف نوشیدنی هایی که باعث تغییر رنگ در دندان ها می شوند مانند چایی و قهوه حتما دندان های خود را بشویید.
 • انجام چکاپ م معاینات منظم

افرادی که ورزش های رزمی انجام میدهند یا دندان قروچه می روند توصیه میشود پس از انجام طراحی لبخند از نایت گارد استفاده کنند.

کلام آخر

دومین فاکتور زیبایی صورت بعد از چشم ها لبخند زیبا و دلنشین است. طراحی لبخند زیبا حاصل تناسب کلی اجزا صورت با طراحی لبخند، رنگ پوست، فرم لب‌ها، گونه، لثه،و دندان ها می باشد. در واقع ترکیب این اجزا یک منحنی ایجاد می کند که به خط لبخند مشهور بوده و باعث ایجاد چهره دلنشین، شاد، مثبت و ماندگار خواهد شد. این دندانپزشك است که تشخيص می دهد شما‌ براي انجام اصلاح طرح لبخند مناسب هستيد يا خير.

دندانپزشک به كمک تكنولوژي پيشرفته دندان و فک را معاينه می کند. براي‌ اينكه بيمار صلاحيت انجام اصلاح طرح لبخند را دارا شود، بايد از سلامت دهاني خوبي برخوردار باشد و نبايد هیچ‌گونه پوسيدگي و بيماري لثه در دهان فرد وجود داشته‌ باشد.

منبع: دکتر فرهاد اسماعیلی https://www.drfarhadesmaeili.com/smile-design

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.