رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

aalan

علائم کیست مویی چیست؟ علت ها و انواع روش های جراحی

کیست مویی یا سینوس پیلونیدال یا کیست پیلونیدال (pilonidal sinus) ایجاد حفره، گودال یا مسیری کوتاه در زیر پوست گفته می شود. این حفره یا گودال می‌تواند با مو، عفونت و یا مواد زائد پر شود.

وقتی عفونت کیست شدیدتر میشود،ناحیه ی بیشتری را درگیر میکند و عفونت می تواند به سایر نواحی هم گسترش یابد، در این موارد آبسه ایجاد میشود و بیماری باید فوراً جراحی شود. در ضمن ترکیدن کیست یا تخلیه عفونت آن به معنی درمان بیماری نیست. معمولاً وقتی عفونت تخلیه میشود، درد بیماری به شدت کاهش می یابد و این تصور ایجاد می شود، که بیماری درمان شده است. اما در این موارد بیماری بعد از طی مدت کوتاهی شدیدتر از مرتبه قبل عود خواهد کرد.

در حال حاضر بهترین روش عمل سرپایی کیست مویی، لیزر درمانی است. که بدون نیاز به بستری در بیمارستان، با هزینه مقرون به صرفه و حتی بدون درد یا خونریزی انجام میشود.

انواع کیست مویی
کیست مویی انواع مختلفی داشته و می‌تواند در بخش‌های مختلف بدن به خصوص نقاط پرمو و پرچین بدن مثل کشاله ران، بین انگشتان و در سر مشاهده شود. اما رایج ترین بخش بدن برای ایجاد کیست همان ناحیه کمر و کمی بالاتر از باسن است.

کیست مویی مقعدی اغلب چند سانت پایین تر از کمر و یا مابین دو کفل ایجاد می شود. اندازه کیست مویی می تواند از از چند میلیمتر تا چند سانت متغیر باشد.

مطالعه
چگونه رنگ پوست خود را روشن تر جلوه دهیم؟

علت کیست مویی
هنوز علت دقیق ایجاد کیست‌مویی شناسایی نشده است، اما مشخص است که این بیماری در نتیجه برگشت مو داخل پوست و سوراخ کردن آن ایجاد می‌شود. به دنبال برگشت مو در زیر پوست عفونتی تجمع کرده و روز به روز گسترش می یابد. وقتی عفونت کیست افزایش یابد، به تدریج درد هم شدت خواهد یافت.

از عواملی که خطر ایجاد کیست را افزایش می دهند، می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

اضافه وزن
پرمویی یا داشتن موهای ضخیم
مرد بودن
بی تحرکی و طولانی مدت نشستن
سیگار کشیدن
بی توجهی به بهداشت
علائم کیست مویی
علائم این بیماری بسته به شدت عفونت و مزمن یا حاد بودن آن می تواند در افراد مختلف کمی متفاوت باشد. اما به طور کلی می‌توان گفت شایع‌ترین علائم این بیماری، عبارتند از:

درد شدید ناحیه کمر و اطراف آن
سوزش و خارش شدید
تجمع عفونت و آبسه
مشاهده ناحیه فرورفته و برجسته پایین تر از کمر
التهاب و قرمزی پوست
در موارد شدیدتر کیست مویی ممکن است بیماران علائم زیر را تجربه کنند.

تب و لرز
عفونت شدید بدن.
ترشحات عفونی یا خونی
بوی نامطبوع کیست مویی
تشخیص
برای تشخیص و درمان این بیماری باید از پزشک متخصص جراح عمومی کمک بگیریم. در ضمن باید با شروع اولین علائم کیست مویی برای درمان مراجعه نمایید زیرا هر چقدر از شروع بیماری بگذرد عفونت افزایش یافته، کیست بزرگتر میشود و درمان پیچیده تر خواهد شد.

مطالعه
7 روش های متداول از بین بردن جای جوش صورت

جهت تشخیص این بیماری روش آزمایش خاصی وجود ندارد بلکه پزشکان با معاینه ساده ناحیه مورد نظر این بیماری را تشخیص میدهند.

درمان کیست مویی
برای درمان کیست مویی راه حل های مختلفی ارائه شده است. هیچ یک از این درمانها به اندازه جراحی موثر نخواهد بود و نتیجه قطعی را برای بیماران به همراه ندارد. کیست مویی در حالت مزمن برای درمان قطعی باید جراحی شود، اما از روشهای درمان و جراحی کیست مویی می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

درمان کیست مویی با لیزر
بهترین و موثرترین روش برای از بین بردن زائده یا توده کیست مویی لیزر درمانی است. لیزر را میتوانید در انواع مراکز لیزر به صورت سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی انجام دهید. در این روش با تابش اشعه نور لیزر توده هموروئید را برش داده و از این ناحیه تخلیه می کنند. جایگزینی لیزر به جای چاقوی جراحی موجب میشود، زخم خیلی سریع تر ترمیم شود‌. از سایر مزایای لیزر درمانی می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

مطالعه
معرف انواع ماسک ضد لک و روشن کننده پوست خانگی

درمان سریع و سرپایی
درمان در یک جلسه لیزر درمانی
بدون ایجاد درد یا خونریزی
صرفه جویی در زمان و هزینه ها
افزایش سرعت بهبودی و کاهش دوره نقاهت
پیشگیری از عوارضی مانند بی‌اختیاری یا عفونت زخم
عمل جراحی کیست مویی
برای انجام عمل جراحی به بیمارستان مراجعه کنید. جراحی کیست مویی شامل تخلیه کامل توده کیست با استفاده از تیغ جراحی است. جراحی به روش باز و بسته انجام می شود.

در روش باز جراحی کیست مویی بعد از تخلیه توده ناحیه مورد نظر را بدون بخیه رها می‌کنند، تا از داخل زندان خارج ترمیم شود.

در مواردی که احتمال عفونت زخم وجود دارد، از روش بسته استفاده می کنند یعنی بعد از تخلیه توده ناحیه مورد نظر را بخیه می زنند. از معایب این روش جراحی می توانیم به این موارد اشاره کنیم.

احتمال درد و خونریزی
بستری در بیمارستان
صرف زمان و هزینه بیشتر
نیاز به چند هفته دوره نقاهت و استراحت در منزل

https://www.eghtesadonline.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%D8%AA-84/631309-%D8%B9%D9%84%D8%A7%D8%A6%D9%85-%DA%A9%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D9%85%D9%88%DB%8C%DB%8C-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D8%B9%D9%84%D8%AA-%D9%87%D8%A7-%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AC%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.